CVR 32266134Public limited company (A/S)Gennemførelse af byggeprojekter (681200)ValbyFounded 15 Jun 2009
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about FB Gruppen A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
29
Annual report 2025, average
Revenue
719.3M
DKK, annual report 2025
-55.5% on 2024
Result
+156.9M
DKK, annual report 2025
Equity
2B
DKK, annual report 2025
HACC HOLDING ApSCVR 36405732, 100% of capital and votes, since 16 Sep 2015
Jan Sten Hansensince 1 Nov 2023
Hans-Bo Hyldigsince 15 Apr 2011
CVR 36405732100% of capital and votesnotified 19 Jul 2024since 16 Sep 2015
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2694002833.3% to under 50% of capital and votes16 Sep 2015 to 25 Nov 2015
CVR 3226613410% to under 15% of capital and votesnotified 19 Jul 202431 Dec 2021 to 19 Jul 2024
CVR 3725549110% to under 15% of capital and votesnotified 31 Dec 202126 Nov 2015 to 31 Dec 2021
Ultimate controller
Holds 100% of votes in ACC 2021 Holding ApS, since 21 Dec 2023
Holding company
CVR 42156175Private limited company (ApS)
Holds 66.7% to under 90% of capital and votes in HACC HOLDING ApS, since 8 Feb 2021
Holding company
CVR 36405732Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in FB Gruppen A/S, since 16 Sep 2015
This company
FB Gruppen A/S
CVR 32266134
11 Danish companies, which own 42 more one level down.
SubsidiaryCVR 42759708100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4277348466.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 32452256100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38857282100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41938609100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41776544100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45786153100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4370998466.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3525467666.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 27988598100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36994223100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35843299100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36031433100% of capital
Subsidiary or joint ventureCVR 3695294650% to under 66.7% of capital
SubsidiaryCVR 4204459866.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45325334100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44432676100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42045640100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45509427100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45512835100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4045406366.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40496068100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41485795100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 2692347666.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 27961436100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41372885100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3743880466.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 37438979100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4527985566.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45280020100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45280012100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4287755766.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35862722100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42878316100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44816253100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44816245100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44816237100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4043737150% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4043624350% to under 66.7% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for FB Gruppen A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 450566945% to under 10% of capital and votes18 Dec 2024 to 20 Oct 2025
CVR 4434171950% to under 66.7% of capital and votes22 May 2024 to 2 Jul 2025
CVR 4435254050% to under 66.7% of capital and votes22 May 2024 to 2 Jul 2025
CVR 4348210650% to under 66.7% of capital and votes1 Sep 2022 to 1 Sep 2022
CVR 3642373010% to under 15% of capital and votes28 Dec 2018 to 8 Aug 2019
CVR 3364262850% to under 66.7% of capital and votes5 May 2011 to 8 Jun 2016
CVR 35251545100% of capital and votes31 Dec 2013 to 8 Jun 2016
CVR 33058772100% of capital and votes1 Jul 2010 to 8 Jun 2016
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
15 Apr 2011 to 4 Nov 2026.
15 Jun 2009 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 791,895 | 2,327,067 | 1,590,503 | 1,614,844 | 719,265 |
| Operating profit | +246,052 | +563,865 | +380,126 | +319,757 | +123,272 |
| Result for the year | +406,057 | +547,957 | +256,983 | +320,711 | +156,884 |
| Equity | 1,149,305 | 1,681,853 | 1,824,751 | 2,059,124 | 2,048,489 |
| Total assets | 2,835,222 | 3,594,471 | 3,425,104 | 3,837,130 | 4,425,620 |
| Employees (average) | 17 | 14 | 16 | 26 | 29 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | -46.3% | 193.9% | -31.7% | 1.5% | -55.5% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 31.1% | 24.2% | 23.9% | 19.8% | 17.1% |
| EBITDA | 248,380 | 568,124 | 381,335 | 323,071 | 127,265 |
| EBITDA margin | 31.4% | 24.4% | 24% | 20% | 17.7% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 6.3% | -17.7% | 14.3% | 62.5% | 11.5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 850,731 | 339,169 | 480,389 | 176,173 | 1,010,387 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 3.4x | 0.6x | 1.3x | 0.5x | 7.9x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 15.8% | 24% | 15.3% | 12.4% | 3.5% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 120,572 | 137,342 | 243,049 | 255,223 | 22,355 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 15.2% | 5.9% | 15.3% | 15.8% | 3.1% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -113.9% | 83.2% | -2% | 46.1% | -188.9% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 28 May 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 12 May 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 15 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 21 Apr 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 28 Apr 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.09.2026.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37543128 Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab, Sønderbrogade 16, 8700 Horsens, den 01.09.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Peter Bisgaard, den 20.09.2024, Anker Boye, den 20.09.2024, Charlotte Vincents Johansen, den 20.09.2024.
Tiltrådte:
Peter Johansen, den 20.09.2024.
Vedtægter ændret: 18.06.2024
Kapitalnedsættelse besluttet 18.06.2024 er gennemført 19.07.2024.
Kapitalen udgør herefter kr. 4.500.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 18.06.2024 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 500.000,00 til kurs 28.500,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Stig Riebeling Nørnberg, den 30.01.2024.
Ny adresse: Paradisæblevej 4, 5. 2, 2500 Valby
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 26.04.2022
Direktion:
Fratrådte:
Hans-Bo Hyldig, den 26.04.2022.
Tiltrådte:
Hans-Bo Hyldig, (adm. dir), den 26.04.2022, Christian Jørgensen, den 26.04.2022.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør, en direktør i forening med bestyrelsesformanden, den samlede direktion i forening eller af den samlede bestyrelse i forening.
Vedtægter ændret: 26.04.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Per Søndergaard Pedersen, (formand), den 16.06.2020, Michael Vinther, den 16.06.2020.
Tiltrådte:
Charlotte Vincents Johansen, den 14.04.2020, Michael Vinther, (formand), den 16.06.2020.
Ny adresse: Torveporten 41, 2500 Valby
Ny adresse: Grønttorvet 6, 1., 2500 Valby
Revision:
Fratrådte:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 19.04.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 19.04.2017.
Ny adresse: Grønttorvet 6, 1. sal., 2500 Valby
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-nummer: 32266134 Vedtægter ændret: 26.05.2016
Nyt navn: FB Gruppen A/S
Nyt binavn: HN Development A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.05.2016.
kr. 4.870.000,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 5.000.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Hans-Bo Hyldig, den 26.05.2016, Stig Riebeling Nørnberg, den 26.05.2016, Per Søndergaard Pedersen (formand), den 26.05.2016, Michael Vinther, den 26.05.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Stig Riebeling Nørnberg, den 26.05.2016.
Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse i forening..
Formål ændret: Selskabets formål er ejendomsudvikling, investering i kapitalandele inden for ejendoms- og udviklingsbranchen samt hermed beslægtet virksomhed.
Ny adresse:
c/o FB Gruppen, Vestre Teglgade 10, 4., 2450 København SV.
Ny kommune:
København.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 24.05.2013.
Indtrådt i revisionen:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Havneholmen 29, 1., 1561 København V, den 24.05.2013.
Vedtægter ændret:
15.04.2011.
Ny adresse:
Gungevej 2, 2650 Hvidovre.
Ny kommune:
Hvidovre.
Direktion:
Indtrådt i direktionen:
Direktør Hans-Bo Hyldig, den 15.04.2011.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 24207501 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 24.09.2010.
Indtrådt i revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Gribskovvej 2, 2100 København Ø, den 24.09.2010.
Stiftelsesdato:
15.06.2009.
Seneste vedtægtsdato:
15.06.2009.
Kapital:
kr. 130.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 130.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
Direktør Hans-Bo Hyldig, den 15.06.2009, Stig Riebeling Nørnberg, den 15.06.2009.
Direktion:
Stig Riebeling Nørnberg, den 15.06.2009.
Selskabet tegnes af selskabets direktør.
Revision:
CVR-NR. 24207501 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Gribskovvej 2, 2100 København Ø, den 15.06.2009.
Første regnskabsår:
15.06.2009 - 31.12.2009.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1015334602Paradisæblevej 4, 2500 Valby