CVR 39317850Public limited company (A/S)IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)Secondary industries: Computerprogrammering (621000), Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000), Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter (622000)KøgeFounded 7 Feb 2018
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Simple Solution IT A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
57
CVR registry, Aug 2026
+21 (+58.3%) over 12 months
Gross profit
27.6M
DKK, annual report 2025
+67.5% on 2024
Result
+3.2M
DKK, annual report 2025
Equity
175.5M
DKK, annual report 2025
Simple.AI ApSCVR 39314452, until 24 Apr 2024
Simple Agency Group Holding A/SCVR 44044838, 100% of capital and votes, since 8 May 2023
Mike Valencia Nielsensince 7 Feb 2018
No current partner is registered.
Fully liable participants (fuldt ansvarlige deltagere) in CVR: liable for the company's debts without limit.
CVR 393144527 Feb 2018 to 24 Apr 2024
CVR 44044838100% of capital and votesnotified 11 May 2023since 8 May 2023
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3160322650% to under 66.7% of capital and votesnotified 11 May 20237 Feb 2018 to 8 May 2023
CVR 3524388725% to under 33.3% of capital and votesnotified 11 May 20237 Feb 2018 to 8 May 2023
CVR 352488465% to under 10% of capital and votesnotified 11 May 20237 Feb 2018 to 8 May 2023
CVR 437271685% to under 10% of capital and votesnotified 11 May 202323 Dec 2022 to 8 May 2023
CVR 437272065% to under 10% of capital and votesnotified 11 May 202323 Dec 2022 to 8 May 2023
CVR 437280325% to under 10% of capital and votesnotified 11 May 202323 Dec 2022 to 8 May 2023
20 Danish companies, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 26171156100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 28973853100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36479388100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 31089042100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 31367328100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 20907495100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35816011100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 21803278100% of capital and votes
CVR 3294430233.3% to under 50% of capital and votes
SubsidiaryCVR 43523058100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 28295278100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 10062756100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 34885486100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 27004784100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44135760100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 14918876100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42835994100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 33757883100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 37233544100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44382881100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 1512933690% to under 100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Simple Solution IT A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 39314452100% of capital and votes1 Jun 2024 to 25 Aug 2026
CVR 20955686100% of capital and votes3 Mar 2026 to 27 Apr 2026
CVR 27926274100% of capital and votes25 Jun 2024 to 30 Apr 2025
CVR 37759694100% of capital and votes1 Jun 2023 to 30 Apr 2025
CVR 33255535100% of capital and votes16 Oct 2023 to 30 Apr 2025
CVR 36915137100% of capital and votes1 Jul 2024 to 30 Apr 2025
CVR 29220646100% of capital and votes31 Mar 2021 to 12 Jun 2024
CVR 3942015550% to under 66.7% of capital and votes23 Apr 2018 to 6 May 2019
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
7 Feb 2018 to 4 Nov 2026.
7 Feb 2018 to 4 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 57 employees, 50 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 34 | 33 | 30 | 33 | 33 | 34 | 31 | 28 | 25 | 27 | 31 | 28 | 29 | 30 | 29 | 28 | 28 | 27 | 29 | 28 | 29 | 26 | 26 | 24 | 23 | 21 | 21 | 20 | 20 | 19 | 18 | 20 | 20 | 16 | 17 | 17 | 15 | 16 | 16 | 16 | 15 | 14 | 15 | 14 | 15 | 15 | 13 | 14 | 18 | 18 | 18 | 18 | 16 | 18 | 17 | 20 | 20 | 19 | 18 | 17 | 17 | 17 | 19 | 18 | 17 | 17 | 14 | 14 | 17 | 18 | 19 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 23 | 23 | 23 | 23 | 21 | 22 | 25 | 27 | 26 | 28 | 34 | 34 | 35 | 36 | 36 | 37 | 38 | 40 | 45 | 44 | 46 | 45 | 53 | 53 | 54 | 57 |
| FTE | 29 | 28 | 26 | 28 | 28 | 28 | 26 | 23 | 19 | 22 | 28 | 25 | 25 | 27 | 26 | 25 | 26 | 25 | 25 | 24 | 26 | 24 | 24 | 21 | 19 | 19 | 20 | 18 | 17 | 16 | 14 | 16 | 15 | 13 | 14 | 14 | 14 | 15 | 15 | 14 | 13 | 12 | 12 | 12 | 13 | 13 | 12 | 12 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 15 | 15 | 16 | 17 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 18 | 17 | 17 | 16 | 13 | 13 | 13 | 15 | 14 | 16 | 17 | 17 | 17 | 17 | 16 | 16 | 18 | 18 | 19 | 20 | 21 | 24 | 24 | 27 | 32 | 32 | 32 | 34 | 34 | 35 | 36 | 36 | 40 | 40 | 41 | 41 | 48 | 48 | 47 | 50 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Mar 2018 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 39,187 | 38,749 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Gross profit | Not reported | 19,436 | 12,429 | 16,486 | 27,619 |
| Operating profit | +2,646 | +3,120 | +1,697 | +3,181 | +236 |
| Result for the year | +2,221 | +2,492 | +1,874 | +3,614 | +3,187 |
| Equity | 5,147 | 6,854 | 8,728 | 43,614 | 175,453 |
| Total assets | 31,198 | 31,336 | 57,480 | 121,039 | 322,700 |
| Employees (average) | 19 | 20 | 15 | 18 | 33 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 61% | -1.1% | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 6.8% | 8.1% | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBITDA | 5,270 | 4,571 | 3,007 | 5,578 | 6,807 |
| EBITDA margin | 13.5% | 11.8% | Not reported | Not reported | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 11.8% | 5.3% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 6,938 | 10,329 | 26,475 | 47,199 | 83,032 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 1.3x | 2.3x | 8.8x | 8.5x | 12.2x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 20%note 2 | 19.5% | 4.8%note 3 | 3.9%note 3 | 0.1%note 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 14,463note 4 | 3,384note 5 | 2,632note 5 | 9,391note 5 | 4,764note 5 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 36.9%note 4 | 8.7%note 5 | Not reported | Not reported | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 5,712 | 6,866 | 39,163 | 63,588 | 119,914 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt). Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 16 Apr 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 11 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 20 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 21 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 16 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
35 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 03.06.2026
Vedtægter ændret: 19.12.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.12.2025.
kr. 100.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 59.431,69.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.600.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Nielsen, (formand), den 01.11.2025, Lars Christian Zøhner, (næstformand), den 01.11.2025.
Tiltrådte:
Peter Hiort-Lorenzen, (formand), den 01.11.2025, Jørgen Nielsen, (næstformand), den 01.11.2025, Lars Christian Zøhner, den 01.11.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Group CEO Mike Valencia Nielsen, den 08.05.2025.
Vedtægter ændret: 04.06.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.06.2025.
kr. 110.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 13.778,28.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.500.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kim Martinsen, (formand), den 08.05.2025, Jørgen Nielsen, den 08.05.2025.
Tiltrådte:
Kim Martinsen, den 08.05.2025, Jørgen Nielsen, (formand), den 08.05.2025.
Vedtægter ændret: 30.04.2025
Nye binavne: IT Operators A/S, CSI Data A/S
Vedtægter ændret: 31.03.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.03.2025.
kr. 390.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 13.675,21.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.390.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 39317850 Simple Solution IT A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Simple Solution A/S, Simple Agency Group A/S, Simple IT A/S, CVR-nummer: 33255535 IT OPERATORS ApS (ophørende) og CVR-nummer: 27926274 CSI DATA ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene DG KØGE ApS, DG IT ApS, DG CONSULT ApS, DG ERHVERV ApS, SKOTTE ApS.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 39317850 Simple Solution IT A/S, CVR-nummer: 33255535 IT OPERATORS ApS og CVR-nummer: 27926274 CSI DATA ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 11.10.2024
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed med web-udvikling, digital markedsføring, e-handel, rådgive og tilbyde serviceydelser inden for it og telesektoren og dermed beslægtet virksomhed, samt i øvrigt sådan virksomhed, som kapitalejerne er enige om at optage.
Vedtægter ændret: 28.06.2024
Nyt navn: Simple Solution IT A/S
Nye binavne: Simple Agency Group A/S, Simple IT A/S
Vedtægter ændret: 25.06.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.06.2024.
kr. 500.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 6.622,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 29220646 Simple Solution IT A/S, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 39317850 Simple Agency Group A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Simple Solution A/S og CVR-nummer: 29220646 Simple Solution IT A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Mico A/S.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 39317850 Simple Agency Group A/S og CVR-nummer: 29220646 Simple Solution IT A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 39317850
Vedtægter ændret: 24.04.2024
Nyt navn: Simple Agency Group A/S
Nyt binavn: Simple Solution A/S
Slettet binavn: Simple Solution P/S
Fuldt ansvarlige deltagere
Fratrådte:
SSO ApS af 06.02.18, den 24.04.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lasse Storm, den 15.02.2024.
Ny adresse: Galoche Alle 1, 4600 Køge
Vedtægter ændret: 23.06.2023
Slettet binavn: Atenzo Digital P/S
Vedtægter ændret: 14.06.2023
Nyt binavn: Atenzo Digital P/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Nielsen, (formand), den 22.03.2023.
Revision:
Fratrådte:
MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 20.02.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 19536890 SR REVISION GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, Stensbjergvej 11, 4600 Køge, den 20.02.2023.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Henrik Jacobsen, den 01.05.2022, Klaus Nørholm Jørgensen, (næstformand), den 01.05.2022.
Vedtægter ændret: 17.05.2022
Nyt navn: Simple Agency Group P/S
Nyt binavn: Simple Solution P/S
Revision:
Fratrådte:
Hartzberg+, statsautoriseret revisionsanpartsselskab, den 29.04.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32285201 MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Øster Allé 42, 2100 København Ø, den 29.04.2022.
Ny adresse: Stensbjergvej 7, 3. th, 4600 Køge
Revision:
Fratrådte:
Sønderup I/S, statsautoriserede revisorer, den 20.10.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 40535349 Hartzberg+, statsautoriseret revisionsanpartsselskab, Øster Allé 56, 1., 2100 København Ø, den 20.10.2020.
Ny adresse: c/o C/O Ejendomsselskabet Stensbjergvej 7 ApS, Stensbjergvej 11, 4600 Køge
Stiftelsesdato: 07.02.2018.
Seneste vedtægtsdato: 07.02.2018.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 342.500,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.Indbetalt ved indskud af bestående virksomhed kr. 157.500,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 31603226 AVIATOR ApS, Galoche Alle 14, 4600 Køge, den 07.02.2018, CVR-NR. 35243887 SSO Holding Køge ApS, Galoche Alle 14, 4600 Køge, den 07.02.2018, CVR-NR. 35248846 TOMAS FALDEN HOLDING ApS, Møllevænget 16, 1., 4600 Køge, den 07.02.2018, CVR-NR. 39311607 Kenneth Thorsson Holding IVS, Paradisæblevej 100, 5. tv, 2500 Valby, den 07.02.2018.
Komplementar:
CVR-NR. 39314452 SSO IVS af 06.02.18, Galoche Alle 14, 4600 Køge, den 07.02.2018.
Bestyrelse:
Jørgen Nielsen (formand), den 07.02.2018, Klaus Nørholm Jørgensen (næstformand), den 07.02.2018, Mike Valencia Nielsen, den 07.02.2018, Lasse Storm, den 07.02.2018, Simon Zenteno Willumsen, den 07.02.2018.
Direktion:
Mike Valencia Nielsen, den 07.02.2018.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem..
Revision:
CVR-NR. 31824559 Sønderup I/S, statsautoriserede revisorer, Korskildelund 4, 1., 2670 Greve, den 07.02.2018.
Første regnskabsår:
01.01.2018 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed med web-udvikling, digital markedsføring, e-handel, rådgive og tilbyde serviceydelser inden for it og telesektoren og dermed beslægtet virksomhed, samt i øvrigt sådan virksomhed, som kommanditisterne og komplementaren er enige om at optage.
1 registered in CVR.
P-number 1023329456Galoche Alle 1, 4600 Køge