CVR 37621285Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)HerningFounded 14 Apr 2016
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about ITM8 Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
156
CVR registry, Dec 2025
-20 (-11.4%) over 12 months
Gross profit
97.4M
DKK, annual report 2024
+17.2% on 2023
Result
+132.9M
DKK, annual report 2024
Equity
1.9B
DKK, annual report 2024
ITM8 TopCo ApSCVR 39638541, 100% of capital and votes, until 1 Jan 2026
Christian Michael Ingerslevuntil 1 Jan 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 176399435% to under 10% of capital and votesnotified 29 May 201727 Jun 2016 to 29 May 2017
50% to under 66.7% of capital and votesnotified 27 Jun 201614 Apr 2016 to 31 Aug 2018
CVR 3781572125% to under 33.3% of capital and votesnotified 31 Aug 201827 Jun 2016 to 31 Aug 2018
CVR 386628565% to under 10% of capital and votesnotified 31 Aug 201829 May 2017 to 31 Aug 2018
CVR 39633221100% of capital and votesnotified 16 Mar 202331 Aug 2018 to 16 Mar 2023
CVR 39638541100% of capital and votes16 Mar 2023 to 1 Jan 2026
ITM8 Holding A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for ITM8 Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 42409480100% of capital and votes1 Jul 2024 to 1 Mar 2026
CVR 27001092100% of capital and votes27 Jun 2016 to 1 Jan 2026
CVR 40111751100% of capital and votes15 Jul 2019 to 1 Oct 2025
CVR 28901194100% of capital and votes31 Oct 2023 to 1 Jun 2025
CVR 25123700100% of capital and votes31 Oct 2022 to 1 Dec 2024
CVR 37292451100% of capital and votes17 Dec 2020 to 1 Dec 2024
CVR 25223330100% of capital and votes11 May 2021 to 15 Oct 2024
CVR 25576861100% of capital and votes8 May 2019 to 4 Jun 2024
CVR 29803374100% of capital and votes31 Mar 2021 to 1 Mar 2024
CVR 10085225100% of capital and votes21 Dec 2018 to 1 Dec 2023
CVR 3889567250% to under 66.7% of capital and votes30 Jun 2021 to 7 Dec 2022
CVR 37006793100% of capital and votes19 Mar 2018 to 19 Jan 2022
CVR 27257372100% of capital and votes22 Jan 2020 to 23 Apr 2021
CVR 34610975100% of capital and votes1 Apr 2019 to 1 Feb 2021
CVR 25131525100% of capital and votes15 Apr 2019 to 1 Feb 2021
CVR 29315701100% of capital and votes30 Sep 2020 to 12 Jan 2021
CVR 31271932100% of capital and votes15 Jan 2020 to 1 Oct 2020
CVR 27577938100% of capital and votes16 Nov 2018 to 26 Jun 2019
CVR 30202368100% of capital and votes15 Apr 2019 to 15 Apr 2019
CVR 27771467100% of capital and votes19 Mar 2018 to 1 Oct 2018
CVR 20955406100% of capital and votes2 Jan 2018 to 4 Apr 2018
CVR 26734096100% of capital and votes8 Aug 2017 to 1 Jan 2018
CVR 20195835100% of capital and votes31 Jan 2017 to 17 Mar 2017
CVR 14972137100% of capital and votes27 Jun 2016 to 8 Mar 2017
CVR 15883197100% of capital and votes27 Jun 2016 to 27 Feb 2017
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
14 Apr 2016 to 8 Nov 2026.
Dec 2025, monthly: 156 employees, 142 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Q4 2018 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 130 | 133 | 136 | 140 | 139 | 139 | 138 | 137 | 139 | 135 | 134 | 136 | 135 | 137 | 143 | 146 | 139 | 141 | 145 | 153 | 161 | 173 | 176 | 176 | 165 | 170 | 171 | 172 | 173 | 173 | 175 | 180 | 176 | 170 | 168 | 156 |
| FTE | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 0 | 120 | 123 | 126 | 131 | 130 | 130 | 129 | 125 | 130 | 123 | 123 | 127 | 125 | 127 | 132 | 132 | 129 | 131 | 130 | 138 | 148 | 157 | 160 | 161 | 147 | 154 | 153 | 156 | 157 | 157 | 155 | 162 | 158 | 154 | 151 | 142 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Quarterly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Quarterly Q4 2018; monthly Jul 2016 to Sep 2018 and Jan 2023 to Dec 2025.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Dec 2025, published 23 Feb 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -7,257 | -44,227 | -16,542 | 83,084 | 97,356 |
| Operating profit | Not reported | Not reported | Not reported | -5,033 | -106 |
| Result for the year | +31,326 | -71,702 | -108,447 | +38,653 | +132,926 |
| Equity | 421,178 | 346,476 | 150,029 | 1,849,118 | 1,878,794 |
| Total assets | 1,348,741 | 1,880,952 | 1,895,947 | 2,138,125 | 2,419,173 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 127 | 139 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | 17.2% |
| EBITDA | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | -4,961 | 1,089 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | -6% | 1.1% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | n.m.note 1 | 9.5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -47,570note 5 | -41,578note 5 | -4,966note 5 | 77,704 | 199,392 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | n.m.note 6 | 183.1x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -1.5%note 7 | -10.2%note 7 | -5.7%note 7 | -0.4%note 8 | 0%note 8 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 | 604note 10 | 5,065note 10 | 4,708note 10 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 844,390note 5 | 1,410,737note 5 | 1,677,281note 5 | 234,737 | 456,901 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 3 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 3 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 12 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 30 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 9 Jul 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
26 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.01.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 27001092 itm8 A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 27001092 itm8 A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene FRONT-DATA DANMARK A/S, BRAINWARE A/S, FRONT-LINE A/S, INTELLIGENCE A/S, MINDWORKS A/S, POWER-LINE A/S, POWERFULL IT A/S, DSI-NEXT A/S, DANSK SYSTEM INDUSTRI A/S, DSI DATA A/S, FRONTCONNECTION A/S, FRONTINNOVATION A/S, NEXTINNOVATION A/S, SOFTCOM SOLUTIONS A/S, WWI A/S, ACOMMA A/S, ARCA SOLUTIONS A/S, ARCAUNIT A/S, BALUSTA A/S, DANSK WEBSERVICE A/S, SITECARE A/S, WORLDWEB INTERACTIVE A/S, WWI-DATA A/S, WWI-IT A/S, WWI.DK A/S, ADVIZOR IT A/S, ADVISOR A/S, ADVISOR IT A/S, ADVIZOR A/S, ADVIZOR IT-RÅDGIVNING A/S, MECADEMIC A/S, AC IntelliCom A/S, IT-AFDELINGEN A/S, IT Gruppen Danmark Øst A/S, PC VISION A/S, PLURAGO A/S, WSMS A/S, TECHBIZ A/S, Itadel A/S, Me'ning A/S, Cloud Teams A/S, IT Relation A/S, itm8 | IT Relation A/S, itm8 | Copenhagen Software A/S, itm8 | Mentor IT A/S, C2IT Infrastructure A/S, C2IT iØst A/S, EZE IT A/S, HOSTCENTER DANMARK A/S, Hostingkompagniet A/S, itm8 | Sotea A/S, ITPlaneten A/S, Mentor IT A/S, Mentor IT Infrastructure A/S, Mentor IT Øst A/S, Sotea A/S, itm8 | Progressive A/S, Progressive A/S, PROGRESSIVE IT A/S, Improsec A/S, Cenvation A/S, JDM A/S, Miracle 42 A/S og CVR-nummer: 37621285 ITM8 Holding A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Adelis DK Holding 4 A/S, IT Relation-Frontdata A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 27001092 itm8 A/S og CVR-nummer: 37621285 ITM8 Holding A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frank Stensballe Vium, den 01.09.2025.
Tiltrådte:
Christian Michael Ingerslev, den 01.09.2025.
Direktion:
Fratrådte:
Frank Stensballe Vium, (adm. dir), den 01.09.2025.
Tiltrådte:
Christian Michael Ingerslev, (adm. dir), den 01.09.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Henrik Vestergaard Kastbjerg, den 01.05.2025.
Tiltrådte:
Frank Vium, den 01.05.2025.
Direktion:
Fratrådte:
Henrik Vestergaard Kastbjerg, (adm. dir), den 01.05.2025.
Tiltrådte:
Frank Vium, (adm. dir), den 01.05.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Claus Nørgaard Sommer, den 01.04.2025.
Tiltrådte:
Kasper Buch Roy, den 01.04.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mikael Kjærgaard, den 07.01.2025.
Tiltrådte:
Claus Nørgaard Sommer, den 07.01.2025.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 37621285 ITM8 Holding A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Adelis DK Holding 4 A/S, IT Relation-Frontdata A/S, CVR-nummer: 39638541 ITM8 TopCo ApS (ophørende), CVR-nummer: 39638703 ITM8 HoldCo ApS (ophørende), CVR-nummer: 39639157 ITM8 MidCo ApS (ophørende) og CVR-nummer: 39633221 ITM8 BidCo ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 37621285 ITM8 Holding A/S, CVR-nummer: 39638541 ITM8 TopCo ApS, CVR-nummer: 39638703 ITM8 HoldCo ApS, CVR-nummer: 39639157 ITM8 MidCo ApS og CVR-nummer: 39633221 ITM8 BidCo ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 16.12.2022
Formål ændret: Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber såvel som at levere rådgivnings- og administrationsydelser vedrørende strategi, ledelse, forretningsudvikling og administration til koncernforbundne selskaber samt enhver anden virksomhed, som efter bestyrelses skøn har forbindelse hermed.
Vedtægter ændret: 05.10.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Nicholas Jordan, den 05.10.2022.
Tiltrådte:
Søren Egeberg, den 05.10.2022.
Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem og en direktør i forening eller af den samlede bestyrelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Stig Bundgaard, den 13.06.2022.
Vedtægter ændret: 04.06.2021
Nyt navn: ITM8 Holding A/S
Ny adresse: c/o Dalgashus, Dalgas Plads 7B, 1. 2, 7400 Herning
Vedtægter ændret: 31.08.2018
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jens Søgaard Jørgensen, den 31.08.2018, Bo Boulund Knudsen, den 31.08.2018, Lars Monrad-Gylling (formand), den 31.08.2018, Poul Sand, den 31.08.2018, Steffen Kjeld Thomsen (næstformand), den 31.08.2018, Joel Allen Russ, den 31.08.2018.
Tiltrådte:
Stig Bundgaard, den 31.08.2018, Henrik Vestergaard Kastbjerg, den 31.08.2018, Mikael Kjærgaard, den 31.08.2018, Nicholas David Lloyd Jordan, den 31.08.2018.
Selskabet tegnes af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse..
Vedtægter ændret: 31.08.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.08.2018.
kr. 84.000,00, indbetalt kontant, kurs 11.236,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.318.042,00.
Vedtægter ændret: 19.03.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.03.2018.
kr. 34.042,00, indbetalt kontant, kurs 29.375,48.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.234.042,00.
Vedtægter ændret: 07.12.2017
Nyt navn: IT Relation Holding A/S
Nyt binavn: IT Relation-Frontdata A/S
Selskabet tegnes af (i) den administrerende direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer, hvoraf det ene skal være enten Steffen Kjeld Thomsen eller Joel Allen Russ, eller (ii) den samlede bestyrelse..
Ny adresse: c/o Dalgashus, Dalgas Plads 7B, 1. sal., 7400 Herning
Ny kommune: Herning
Vedtægter ændret: 15.09.2016
Vedtægter ændret: 31.08.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.08.2016.
kr. 42.000,00, indbetalt kontant, kurs 10.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.200.000,00.
Vedtægter ændret: 01.07.2016
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steffen Kjeld Thomsen, den 01.07.2016.
Tiltrådte:
Jens Søgaard Jørgensen, den 01.07.2016, Bo Boulund Knudsen, den 01.07.2016, Poul Sand, den 01.07.2016, Steffen Kjeld Thomsen (næstformand), den 01.07.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Steffen Kjeld Thomsen, den 01.07.2016.
Tiltrådte:
Henrik Vestergaard Kastbjerg (adm. dir), den 01.07.2016, Kurt Rodtborg Lauritsen, den 01.07.2016.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse..
Nyt navn: IT Relation-Frontdata A/S
Nyt binavn: Adelis DK Holding 4 A/S
Nyt navn: Adelis DK Holding 4 A/S
Slettet binavn: Adelis DK Holding 4 A/S
Nyt navn: IT Relation-Frontdata A/S
Nyt binavn: Adelis DK Holding 4 A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.06.2016.
kr. 1.280.000,00, indbetalt kontant, kurs 10.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.158.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Johan Seger, den 27.06.2016, Jan Gunnar Åkesson (formand), den 27.06.2016.
Tiltrådte:
Lars Monrad-Gylling (formand), den 27.06.2016, Steffen Kjeld Thomsen, den 27.06.2016.
Vedtægter ændret: 27.06.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.06.2016.
kr. 1.328.000,00, indbetalt kontant, kurs 13.727,00. kr. 50.000,00, indbetalt kontant, kurs 10.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.878.000,00.
Stiftelsesdato: 14.04.2016.
Virkningsdato: 14.04.2016.
Seneste vedtægtsdato: 14.04.2016.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
Karsten Pedersen, den 14.04.2016.
Bestyrelse:
Jan Gunnar Åkesson (formand), den 14.04.2016, Anders Johan Seger, den 14.04.2016, Joel Allen Russ, den 14.04.2016.
Direktion:
Steffen Kjeld Thomsen, den 14.04.2016.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening..
Revision:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 14.04.2016.
Første regnskabsår:
14.04.2016 - 31.12.2016.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn har forbindelse hermed.
15 registered in CVR.
P-number 1021345764Dalgas Plads 7, 7400 Herning
P-number 1030448606Gugvej 128, 9210 Aalborg SØ
P-number 1029143958Nygårdsvej 5, 2100 København Ø
P-number 1030448568Højbovej 1, 8600 Silkeborg
P-number 1029143745Søndervangs Allé 20, 8260 Viby J
P-number 1030448541Indkildevej 6, 9210 Aalborg SØ
P-number 1030448576Kolding Åpark 8, 6000 Kolding
P-number 1030448592Alsvej 21, 8940 Randers SV
P-number 1029143966Nygårdsvej 5, 2100 København Ø
P-number 1030509516Skanderborgvej 190, 8260 Viby J
P-number 1030764761Sønderhøj 9, 8260 Viby J
P-number 1030577724Sundkrogsgade 11, 2100 København Ø
P-number 1030193624Lindevej 8, 6710 Esbjerg V
P-number 1030448584Middelfartvej 218, 5200 Odense V
P-number 1030439526Tonsbakken 16, 2740 Skovlunde