CVR 44044838Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)KøgeFounded 8 May 2023
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Simple Agency Group Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
297.7M
DKK, annual report 2025
+179.3% on 2024
Result
+19.8M
DKK, annual report 2025
Equity
209.4M
DKK, annual report 2025
Garfield Capital A/SCVR 36964642, 25% to under 33.3% of capital, 33.3% to under 50% of votes, since 8 May 2023
SEASAT HOLDING ApSCVR 30704037, 10% to under 15% of capital, 15% to under 20% of votes, since 11 May 2023
and 2 moreMike Valencia Nielsensince 8 May 2023
CVR 3070403710% to under 15% of capital, 15% to under 20% of votesclass A- og B-kapitalandelenotified 19 Oct 2026since 11 May 2023
CVR 3696464225% to under 33.3% of capital, 33.3% to under 50% of votesclass A- og B-kapitalandelenotified 19 Oct 2026since 8 May 2023
CVR 4307546210% to under 15% of capital, 15% to under 20% of votesclass A- og B-kapitalandelenotified 19 Oct 2026since 8 May 2023
CVR 4401767910% to under 15% of capital, 15% to under 20% of votesclass A- og B-kapitalandelenotified 19 Oct 2026since 8 May 2023
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 4307545415% to under 20% of capital and votesnotified 28 Jan 20258 May 2023 to 28 Jan 2025
CVR 440176955% to under 10% of capital and votesnotified 15 May 20238 May 2023 to 11 May 2023
CVR 440177095% to under 10% of capital and votesnotified 15 May 20238 May 2023 to 11 May 2023
CVR 440177415% to under 10% of capital and votesnotified 18 Jun 20248 May 2023 to 18 Jun 2024
1 Danish company, which own 20 more one level down.
SubsidiaryCVR 39317850100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 26171156100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 28973853100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36479388100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 31089042100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 31367328100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Simple Agency Group Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 39314452100% of capital and votes8 May 2023 to 1 Jun 2024
8 May 2023 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Revenue | 66,059 | 106,576 | 297,685 |
| Gross profit | Not reported | 56,986 | 123,361 |
| Operating profit | +4,963 | +14,250 | +33,498 |
| Result for the year | +3,458 | +11,326 | +19,810 |
| Equity | 18,191 | 58,993 | 209,388 |
| Total assets | 57,937 | 130,225 | 370,128 |
| Employees (average) | 43 | 67 | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reportednote 1 | 61.3% | 179.3% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 7.5% | 13.4% | 11.3% |
| EBITDA | 7,590 | 22,029 | 38,195 |
| EBITDA margin | 11.5% | 20.7% | 12.8% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 55.8% | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 20,245 | 37,164 | 47,506 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.7x | 1.7x | 1.2x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 1 | 14.1% | 14.1% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 3 | 67,470note 4 | 4,903 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reportednote 3 | 63.3%note 4 | 1.7% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | Not reported | 23.9%note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one. Employees are the annual report's average and may cover a group. 2025: The 2025 report shows 2024 in amounts a thousand times larger than the 2024 report does, and this filing states its share capital a thousand times larger than CVR registers it, so it tagged its amounts in the wrong unit. Dandex divided them by a thousand.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
36 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 19.10.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.10.2026.
kr. 4.340,40, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 80.637,74.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.382.987,66.
Vedtægter ændret: 30.09.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.09.2026.
kr. 16.555,89, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 80.635,93.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.378.647,26.
Vedtægter ændret: 01.09.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.09.2026.
kr. 11.603,62, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 77.561,98.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.362.091,37.
Vedtægter ændret: 27.08.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.08.2026.
kr. 2.699,19, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 77.523,22.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.350.487,75.
Vedtægter ændret: 14.08.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.08.2026.
kr. 29.023,56, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 77.523,22.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.347.788,56.
Vedtægter ændret: 12.08.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.08.2026.
kr. 15.701,11, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 77.523,22.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.318.765,00.
Vedtægter ændret: 06.08.2026
Kapitalnedsættelse besluttet 26.06.2026 er gennemført 06.08.2026.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.303.063,89.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 30.06.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.06.2026.
kr. 2.873,55, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 69.600,39.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.323.127,77.
Vedtægter ændret: 30.06.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.06.2026.
kr. 7.423,81, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 69.600,39.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.320.254,22.
Kapitalnedsættelse besluttet 26.06.2026 henlæggelse til særlig reserve kr. 20.063,88 til kurs 46.850,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret: 26.06.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.06.2026.
kr. 10.344,78, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 69.600,39.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.312.830,41.
Vedtægter ændret: 12.05.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.05.2026.
kr. 20.174,34, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 66.916,67.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.302.485,63.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 14.04.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.04.2026.
kr. 21.962,84, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 62.833,42.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.282.311,29.
Vedtægter ændret: 14.04.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.04.2026.
kr. 6.366,04, indbetalt kontant, kurs 62.833,42.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.260.348,45.
Vedtægter ændret: 16.03.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.03.2026.
kr. 9.604,16, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 62.472,97.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.253.982,41.
Vedtægter ændret: 08.12.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.12.2025.
kr. 105.772,15, indbetalt kontant, kurs 7.026,13.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.244.378,25.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Nielsen, (formand), den 01.11.2025, Lars Christian Zøhner, (næstformand), den 01.11.2025.
Tiltrådte:
Peter Hiort-Lorenzen, (formand), den 01.11.2025, Jørgen Nielsen, (næstformand), den 01.11.2025, Lars Christian Zøhner, den 01.11.2025.
Vedtægter ændret: 14.11.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.11.2025.
kr. 50.813,82, indbetalt kontant, kurs 53.135,14. kr. 47.049,84, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 53.135,14.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.138.606,10.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Group CEO Mike Valencia Nielsen, den 08.05.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kim Martinsen, (formand), den 08.05.2025, Jørgen Nielsen, den 08.05.2025.
Tiltrådte:
Kim Martinsen, den 08.05.2025, Jørgen Nielsen, (formand), den 08.05.2025.
Vedtægter ændret: 01.04.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.04.2025.
kr. 11.201,74, indbetalt kontant, kurs 35.708,75.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.040.742,44.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 31.03.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.03.2025.
kr. 22.403,47, indbetalt kontant, kurs 35.708,75.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.029.540,70.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 31.03.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.03.2025.
kr. 8.838,48, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 35.708,75.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.007.137,23.
Vedtægter ændret: 31.03.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.03.2025.
kr. 149.356,48, indbetalt kontant, kurs 35.708,75.
Kapitalen udgør herefter kr. 998.298,75.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Vedtægter ændret: 08.10.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.10.2024.
kr. 28.184,51, indbetalt kontant, kurs 22.601,07.
Kapitalen udgør herefter kr. 848.942,27.
Vedtægter ændret: 07.10.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.10.2024.
kr. 24.647,38, indbetalt kontant, kurs 20.286,13.
Kapitalen udgør herefter kr. 820.757,76.
Vedtægter ændret: 18.06.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.06.2024.
kr. 159.222,07, indbetalt kontant, kurs 12.561,07.
Kapitalen udgør herefter kr. 796.110,38.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 44044838
Vedtægter ændret: 06.05.2024
Nyt navn: Simple Agency Group Holding A/S
Vedtægter ændret: 16.10.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.10.2023.
kr. 23.020,06, indbetalt kontant, kurs 13.032,11.
Kapitalen udgør herefter kr. 636.888,31.
Vedtægter ændret: 09.10.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 09.10.2023.
kr. 87.552,25, indbetalt kontant, kurs 8.977,49.
Kapitalen udgør herefter kr. 613.868,25.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Ny adresse: Galoche Alle 1, 4600 Køge
Vedtægter ændret: 11.05.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 11.05.2023.
kr. 26.316,00, indbetalt kontant, kurs 8.549,93.
Kapitalen udgør herefter kr. 526.316,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 08.05.2023 opstået efter fusion med CVR-nummer: 35243887 Rainmakers Holding ApS, CVR-nummer: 35248846 TOMAS FALDEN HOLDING ApS, CVR-nummer: 31603226 AVIATOR ApS, CVR-nummer: 43727206 Wille ApS, CVR-nummer: 43727168 RLL Holding ApS og CVR-nummer: 43728032 René Dreier Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Seneste vedtægtsdato: 08.05.2023.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved fusion kr. 500.000,00 til kurs 465,00, fuldt indbetalt.
Bestyrelse:
Kim Martinsen, (formand), den 08.05.2023, Group CEO Mike Valencia Nielsen, den 08.05.2023, Lasse Storm, den 08.05.2023, Simon Zenteno Willumsen, den 08.05.2023.
Direktion:
Group CEO Mike Valencia Nielsen, den 08.05.2023.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem.
Revision:
CVR-NR. 19536890 SR REVISION GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, Stensbjergvej 11, 4600 Køge, den 08.05.2023.
Første regnskabsår:
01.01.2023 - 31.12.2023.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje anparter i andre kapitalselskaber.
1 registered in CVR.
P-number 1029299591Galoche Alle 1, 4600 Køge