CVR 42984299Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)SkanderborgFounded 17 Jan 2022
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about DPX A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
513
Annual report 2025, average
Revenue
606.2M
DKK, annual report 2025
-7.9% on 2024
Result
-29.6M
DKK, annual report 2025
Equity
38M
DKK, annual report 2025
BUNK HOLDING ApSCVR 28479727, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 17 Jan 2022
M.C. GADEBERG HOLDING ApSCVR 21170283, 25% to under 33.3% of capital and votes, since 17 Jan 2022
and 2 moreMichael Carsten Christian Gadebergsince 17 Jan 2022
CVR 2117028325% to under 33.3% of capital and votesclass Bnotified 30 Jun 2026since 17 Jan 2022
CVR 2847972733.3% to under 50% of capital and votesclass Bnotified 30 Jun 2026since 17 Jan 2022
CVR 463101795% to under 10% of capital and votesclass Bsince 30 Jun 2026
CVR 463169325% to under 10% of capital and votesclass Bsince 30 Jun 2026
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 4297284325% to under 33.3% of capital and votesclass Bnotified 30 Jun 202617 Jan 2022 to 30 Jun 2026
CVR 4297287825% to under 33.3% of capital and votesclass Bnotified 30 Jun 202617 Jan 2022 to 30 Jun 2026
CVR 4297288610% to under 15% of capital and votesclass Bnotified 30 Jun 202617 Jan 2022 to 30 Jun 2026
CVR 4297393910% to under 15% of capital and votesclass Bnotified 30 Jun 202617 Jan 2022 to 30 Jun 2026
2 Danish companies, which own 5 more one level down.
SubsidiaryCVR 3906649190% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 21167584100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42162582100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40611835100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36682647100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3820388666.7% to under 90% of capital and votes
CVR 3906649110% to under 15% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for DPX A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
17 Jan 2022 to 5 Nov 2026.
17 Jan 2022 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Revenue | 1,006,388 | 658,095 | 606,188 |
| Operating profit | +4,897 | +1,776 | -16,019 |
| Result for the year | -16,890 | -18,628 | -29,574 |
| Equity | 38,285 | 17,611 | 38,036 |
| Total assets | 545,482 | 414,335 | 402,021 |
| Employees (average) | 639 | 579 | 513 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reportednote 1 | Not reportednote 2 | -7.9% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 0.5% | 0.3% | -2.6% |
| EBITDA | 42,612 | 29,629 | 9,978 |
| EBITDA margin | 4.2% | 4.5% | 1.7% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | Not reportednote 2 | -11.4% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 129,623 | 68,970 | 77,111 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | 2.3x | 7.7x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 2 | 1.1%note 3 | -12.4%note 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 23,554 | 4,440 | 5,452 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 2.3% | 0.7% | 0.9% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 137.2%note 3 | 54.7%note 3 | -3.6%note 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 297,358 | 245,068 | 213,686 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2023 covers 17 months (17 Jan 2022 to 30 Jun 2023). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
6 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 42984299 DPX A/S (fortsættende), CVR-nummer: 42972878 DPH1 ApS (ophørende), CVR-nummer: 42972843 DPH2 ApS (ophørende), CVR-nummer: 42973939 DPH3 ApS (ophørende) og CVR-nummer: 42972886 DPH4 ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 42984299 DPX A/S, CVR-nummer: 42972878 DPH1 ApS, CVR-nummer: 42972843 DPH2 ApS, CVR-nummer: 42973939 DPH3 ApS og CVR-nummer: 42972886 DPH4 ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 30.06.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.06.2026.
kr. 8.000.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 8.400.002,00.
Vedtægter ændret: 30.06.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.06.2025.
kr. 2,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 2.500.000.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 400.002,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Grønlund, den 01.10.2023, Søren Henning Rudfred, den 01.10.2023, Willi Rudolf Zinnecker, den 01.10.2023.
Tiltrådte:
Finn Yding Sørensen, den 01.10.2023.
Vedtægter ændret: 25.01.2022
Selskabet tegnes af en direktør, bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
Stiftelsesdato: 17.01.2022.
Virkningsdato: 17.01.2022.
Seneste vedtægtsdato: 17.01.2022.
Kapital:
kr. 400.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 400.000,00 til kurs 12.500,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 21170283 M.C. GADEBERG HOLDING ApS, Ørstedsvej 10, 8660 Skanderborg, den 17.01.2022, CVR-NR. 28479727 BUNK HOLDING ApS, Ørstedsvej 10, 8660 Skanderborg, den 17.01.2022, CVR-NR. 42972843 DPH2 ApS, Ørstedsvej 10, 8660 Skanderborg, den 17.01.2022, CVR-NR. 42972878 DPH1 ApS, Ørstedsvej 10, 8660 Skanderborg, den 17.01.2022, CVR-NR. 42972886 DPH4 ApS, Ørstedsvej 4, 8660 Skanderborg, den 17.01.2022, CVR-NR. 42973939 DPH3 ApS, Ørstedsvej 10, 8660 Skanderborg, den 17.01.2022.
Bestyrelse:
Søren Bunk Jensen, (formand), den 17.01.2022, Michael Carsten Christian Gadeberg, den 17.01.2022, Anders Grønlund, den 17.01.2022, Søren Henning Rudfred, den 17.01.2022, Willi Rudolf Zinnecker, den 17.01.2022.
Direktion:
Michael Carsten Christian Gadeberg, den 17.01.2022.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Værkmestergade 25, 8000 Aarhus C, den 17.01.2022.
Første regnskabsår:
17.01.2022 - 30.06.2023.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Formål:
Selskabets formål er investeringsvirksomhed, herunder at eje kapitalandele i andre kapitalselskaber, samt anden hermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1027909937Ørstedsvej 10, 8660 Skanderborg