CVR 40103449Public limited company (A/S)Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse (702200)København NVFounded 26 Nov 2018
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Selskabet af 26.11.2018 A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
65
CVR registry, 2023
Gross profit
52.9M
DKK, annual report 2023
+66.1% on 2022
Result
+2.3M
DKK, annual report 2023
Equity
8.4M
DKK, annual report 2023
VENZO A/SCVR 30492161, 100% of capital and votes, until 7 Mar 2024
Lars Stender-Rechteruntil 7 Mar 2024
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 30492161100% of capital and votes21 Jul 2023 to 7 Mar 2024
CVR 3918887266.7% to under 90% of capital and votesnotified 21 Jul 202326 Nov 2018 to 21 Jul 2023
CVR 403202965% to under 10% of capital and votesnotified 21 Jul 202322 Dec 2020 to 21 Jul 2023
CVR 403904485% to under 10% of capital and votesnotified 21 Jul 202322 Dec 2020 to 21 Jul 2023
CVR 4052026010% to under 15% of capital and votesnotified 10 Jul 20211 Jun 2019 to 10 Jul 2021
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
26 Nov 2018 to 7 Nov 2026.
Dec 2023, monthly: 65 employees, 60 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 3 | 3 | 3 | 8 | 8 | 10 | 12 | 12 | 14 | 15 | 16 | 19 | 20 | 21 | 21 | 21 | 24 | 26 | 29 | 31 | 36 | 40 | 48 | 56 | 59 | 60 | 37 | 39 | 42 | 37 | 40 | 39 | 38 | 40 | 39 | 38 | 35 | 34 | 35 | 37 | 41 | 49 | 52 | 49 | 67 | 67 | 69 | 67 | 64 | 65 | 63 | 64 | 66 | 65 | 65 | 65 |
| FTE | 3 | 3 | 3 | 3 | 8 | 8 | 9 | 12 | 12 | 14 | 14 | 16 | 19 | 20 | 21 | 21 | 21 | 24 | 26 | 29 | 31 | 36 | 39 | 46 | 54 | 56 | 56 | 35 | 36 | 40 | 36 | 38 | 37 | 35 | 38 | 37 | 36 | 33 | 33 | 32 | 34 | 39 | 46 | 48 | 46 | 62 | 62 | 63 | 64 | 59 | 58 | 58 | 59 | 61 | 60 | 60 | 60 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Apr 2019 to Dec 2023.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Dec 2023, published 22 Feb 2024. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 4,307 | 23,092 | 30,854 | 31,840 | 52,888 |
| Operating profit | +209 | +4,324 | +2,711 | +1,588 | +3,049 |
| Result for the year | +154 | +3,352 | +2,022 | +1,155 | +2,269 |
| Equity | 800 | 4,152 | 3,858 | 5,012 | 8,391 |
| Total assets | 4,634 | 25,350 | 18,581 | 14,063 | 18,212 |
| Employees (average) | Not reported | 21 | 32 | 38 | 60 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | 436.1% | 37.5% | 2% | 66.1% |
| EBITDA | 217 | 4,336 | 2,757 | 1,588 | 3,104 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 5% | 18.8% | 8.9% | 5% | 5.9% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 2 | 0% | 52.4% | 18.8% | 57.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | Not reportednote 3 | -693 | 2,213 | 2,840 | -8,297 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 3 | Net cash | 0.8x | 1.8x | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 1 | 162.9%note 4 | 38.4% | 17.5% | 57.5% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 5 | Not reportednote 5 | 0note 6 | 0note 6 | 392note 6 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | Not reportednote 3 | -3,010 | 886 | -9,915 | -15,164 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2019 covers 13 months (26 Nov 2018 to 31 Dec 2019). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 21 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 21 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 28 Mar 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 4 Mar 2021
Annual report 2019
26 Nov 2018 to 31 Dec 2019, published 27 Jan 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
17 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 07.03.2024 opløst ved fusion med CVR-nummer: 30492161 VENZO A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 30492161 VENZO A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 40103449 Selskabet af 26.11.2018 A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 30492161 VENZO A/S og CVR-nummer: 40103449 Selskabet af 26.11.2018 A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 31.12.2023
Nyt navn: Selskabet af 26.11.2018 A/S
Slettede binavne: VENZO Business Consulting_West A/S, VENZO Public & Healthcare A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Stender-Rechter, (næstformand), den 31.12.2023.
Tiltrådte:
Lars Stender-Rechter, den 31.12.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Søren Luplau-Pagh, den 31.12.2023, Peter Tong, (adm. dir), den 31.12.2023.
Tiltrådte:
Lars Stender-Rechter, (adm. dir), den 31.12.2023.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 42507237 VENZO Business Consulting_West A/S og CVR-nummer: 42507296 VENZO Public & Healthcare A/S, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 20.06.2023
Nye binavne: VENZO Business Consulting_West A/S, VENZO Public & Healthcare A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.06.2023.
kr. 78.686,00, indbetalt ved fusion, kurs 1.289,24.
Kapitalen udgør herefter kr. 543.786,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 40103449 VENZO Business Consulting A/S (fortsættende), CVR-nummer: 42507237 VENZO Business Consulting_West A/S (ophørende) og CVR-nummer: 42507296 VENZO Public & Healthcare A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 40103449 VENZO Business Consulting A/S, CVR-nummer: 42507237 VENZO Business Consulting_West A/S og CVR-nummer: 42507296 VENZO Public & Healthcare A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Revision:
Fratrådte:
AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S, den 17.11.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 18437082 Lægård Revision Statsautoriseret revisionsfirma, Østbanegade 123, 2100 København Ø, den 17.11.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Johann Didier Gautier, (adm. dir), den 01.10.2022.
Tiltrådte:
Peter Tong, (adm. dir), den 01.10.2022.
Vedtægter ændret: 03.03.2021
Bestyrelse:
Fratrådte:
Johann Didier Gautier, den 03.03.2021.
Tiltrådte:
Rikke Wümpelmann Juhl, den 03.03.2021.
Selskabet tegnes af en direktør og bestyrelsesformanden i forening, af en direktør og næstformanden i forening,eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Rettelse til Erhvervsstyrelsens registrering af den 06.03.2019.
Selskabet tegnes af en direktør sammen med bestyrelsens formand i fællesskab eller af den samlede bestyrelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Rechter, den 01.10.2019.
Tiltrådte:
Lars Rechter, (næstformand), den 01.10.2019.
Direktion:
Tiltrådte:
Søren Luplau-Pagh, den 01.10.2019.
Ny adresse: Hejrevej 34D, 2400 København NV
Bestyrelse:
Fratrådte:
Søren Luplau-Pagh, den 01.06.2019.
Tiltrådte:
Johann Didier Gautier, den 01.06.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Rechter, (adm. dir), den 01.06.2019.
Tiltrådte:
Johann Didier Gautier, (adm. dir), den 01.06.2019.
Vedtægter ændret: 01.06.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.06.2019.
kr. 46.500,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 465.100,00.
Vedtægter ændret: 08.04.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.04.2019.
kr. 18.600,00, indbetalt kontant, kurs 1.075,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 418.600,00.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 40103449
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 01.03.2019
Nyt navn: VENZO Business Consulting A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.03.2019.
kr. 350.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 400.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Søren Luplau-Pagh, den 01.03.2019, Dennis Meldhedegaard-Nielsen, (formand), den 01.03.2019, Lars Rechter, den 01.03.2019.
Virksomheden er omregistreret fra Iværksætterselskab til Anpartsselskab
Vedtægter ændret: 01.03.2019
Nyt navn: VENZO Business Consulting ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.03.2019.
kr. 49.999,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Stiftelsesdato: 26.11.2018.
Virkningsdato: 26.11.2018.
Seneste vedtægtsdato: 26.11.2018.
Kapital:
kr. 1,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 1,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 39188872 VNZ Holding A/S, Hejrevej 34A, 2400 København NV, den 26.11.2018.
Direktion:
Lars Rechter, (adm. dir), den 26.11.2018.
Selskabet tegnes af en direktør..
Revision:
CVR-NR. 29690065 AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/S, Øster Allé 56, 3. F1, 2100 København Ø, den 26.11.2018.
Første regnskabsår:
26.11.2018 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed inden for salg og leverance af business consulting ydelser samt anden virksomhed, der efter ledelsens skøn er forbundet hermed.
2 registered in CVR.
P-number 1024227371Mariane Thomsens Gade 4, 8000 Aarhus C
P-number 1029051468Hejrevej 34, 2400 København NV