CVR 39494833Private limited company (ApS)Anden udgivelse af software (582900)Viby JFounded 17 Apr 2018
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about KvaliCare ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2019
Gross profit
378.7K
DKK, annual report 2025
+22.3% on 2024
Result
+145.5K
DKK, annual report 2025
Equity
326.1K
DKK, annual report 2025
HSA INVEST ApSCVR 25375106, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 1 Apr 2019
MØLGAARD INVEST ApSCVR 25865278, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 1 Apr 2019
and 2 moreHenrik Stig Wedel Andersensince 1 Apr 2019
Per Mølgaard Thorsensince 1 Apr 2019
5% to under 10% of capital and votessince 1 Jan 2021
CVR 2537510633.3% to under 50% of capital and votessince 1 Apr 2019
CVR 2586527833.3% to under 50% of capital and votessince 1 Apr 2019
CVR 394948335% to under 10% of capital and votessince 1 Jan 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
33.3% to under 50% of capital and votes4 May 2018 to 1 Apr 2019
CVR 2652696533.3% to under 50% of capital and votesnotified 1 Apr 20194 May 2018 to 1 Apr 2019
CVR 326619715% to under 10% of capital and votesnotified 1 Jan 202517 Apr 2018 to 1 Jan 2025
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Apr 2019 to 5 Nov 2026.
17 Apr 2018 to 5 Nov 2026.
Q3 2019, quarterly: 0 employees, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | Q3 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 7 | 7 | 8 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 4 | 0 |
| FTE | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 3 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Quarterly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Quarterly Q3 2019; monthly May 2018 to Apr 2019.
Latest Q3 2019, published 2 Jan 2020. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -496 | 414 | 358 | 310 | 379 |
| Operating profit | -628 | +283 | +226 | +178 | +247 |
| Result for the year | -537 | +134 | +83 | +76 | +146 |
| Equity | -112 | 22 | 105 | 181 | 326 |
| Total assets | 2,751 | 1,242 | 2,735 | 2,287 | 2,668 |
| Employees (average) | 0 | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -331.7% | n.m.note 1 | -13.5% | -13.7% | 21.8% |
| EBITDA | -496 | 414 | 358 | 310 | 379 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 2 | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1,366note 3 | -324note 3 | -1,697note 3 | -864note 3 | -1,573note 3 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 4 | Net cashnote 3 | Net cashnote 3 | Net cashnote 3 | Net cashnote 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 5 | 0note 5 | Not reportednote 6 | 0note 5 | 0note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 17 Mar 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 30 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 4 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 20 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 21 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
15 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Direktion:
Fratrådte:
Susan Jørgensen, den 01.06.2025.
Revision:
Fratrådte:
Revisionscentret Sønderborg Godkendt Revisionsaktieselskab, den 16.10.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 18061635 SØNDERJYLLANDS REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Torvegade 6, 6330 Padborg, den 16.10.2024.
Revision:
Fratrådte:
Råd & Revision Reg Revisionsvirksomhed, den 06.09.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 38951394 Revisionscentret Sønderborg Godkendt Revisionsaktieselskab, Møllegade 71, 6400 Sønderborg, den 06.09.2022.
Ny adresse: Hasselager Centervej 23, 8260 Viby J
Ny kommune: Århus
Ny adresse: Forskerparken 10, 5230 Odense M
Ny kommune: Odense
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 01.04.2019
Kapitalnedsættelse besluttet 01.04.2019 er gennemført 11.06.2019.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Revision:
Fratrådte:
Ecovis Danmark statsautoriseret revisionsinteressentskab, den 01.04.2019.
Virksomheden er omdannet til et anpartsselskab med CVR-NR. 39494833
Vedtægter ændret: 01.04.2019
Nyt navn: KvaliCare ApS
Ny adresse: Hasselager Centervej 23, 8260 Viby J
Ny kommune: Århus
Nyt binavn: Telemedicin ApS
Slettet binavn: Telemedicin A/S
Kapitalnedsættelse besluttet 01.04.2019 henlæggelse til særlig reserve kr. 450.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Hvidt, den 01.04.2019, Søren Iversen, den 01.04.2019, Anja Plougmann, (formand), den 01.04.2019.
Direktion:
Tiltrådte:
Henrik Stig Wedel Andersen, den 01.04.2019, Per Mølgaard Thorsen, den 01.04.2019.
Selskabet tegnes af to direktører i forening eller af den samlede direktion.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 25593995 Råd & Revision Reg Revisionsvirksomhed, Vendersgade 1B, 1., 7000 Fredericia, den 01.04.2019.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 14.05.2018
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 14.05.2018
Selskabet tegnes af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer, eller af den samlede bestyrelse.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 39494833
Vedtægter ændret: 07.05.2018
Nyt navn: KvaliCare A/S
Nyt binavn: Telemedicin A/S
Slettet binavn: Telemedicin ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.05.2018.
kr. 450.000,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Virksomheden er omregistreret fra Iværksætterselskab til Anpartsselskab
Vedtægter ændret: 04.05.2018
Nyt navn: KvaliCare ApS
Nyt binavn: Telemedicin ApS
Slettet binavn: Telemedicin IVS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.05.2018.
kr. 49.997,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Steen Hvidt, den 04.05.2018, Søren Iversen, den 04.05.2018, Anja Plougmann (formand), den 04.05.2018.
Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening, af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer, eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 26.04.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.04.2018.
kr. 2,00, indbetalt kontant, kurs 24.999.999,50.
Kapitalen udgør herefter kr. 3,00.
Vedtægter ændret: 24.04.2018
Nyt navn: KvaliCare IVS
Ny adresse: Forskerparken 10, st., 5230 Odense M
Ny kommune: Odense
Nyt binavn: Telemedicin IVS
Stiftelsesdato: 17.04.2018.
Virkningsdato: 17.04.2018.
Seneste vedtægtsdato: 17.04.2018.
Kapital:
kr. 1,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 1,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 32661971 SUSAN HOLDING ApS, Brorfeldevej 17, 4350 Ugerløse, den 17.04.2018.
Direktion:
Susan Jørgensen, den 17.04.2018.
Selskabet tegnes af direktionen.
Revision:
CVR-NR. 28939523 Ecovis Danmark statsautoriseret revisionsinteressentskab, Nørregade 6B, 4100 Ringsted, den 17.04.2018.
Første regnskabsår:
17.04.2018 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er udvikling, markedsføring og salg af IT-produkter, baseret på information ressource management, videndeling, kompetenceudvikling og projektledelse og service inden for sundhedssektoren samt anden aktivitet, der efter direktionens skøn står i forbindelse hermed
2 registered in CVR.
P-number 1025846938Hasselager Centervej 23, 8260 Viby J
P-number 1023531921Forskerparken 10, 5230 Odense M
No other current company drawn.