CVR 39069849Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)HobroFounded 8 Nov 2017
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Technicon Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
82
Annual report 2026, average
Gross profit
64.5M
DKK, annual report 2026
+24.7% on 2025
Result
+6.3M
DKK, annual report 2026
Equity
20.6M
DKK, annual report 2026
INV FINANS APSCVR 74914713, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 9 Nov 2018
Technicon Technologies ApSCVR 39044633, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 8 Nov 2017
and 1 moreJakob Goul Rømsgaardsince 8 Nov 2017
Casper Hansensince 8 Nov 2017
CVR 7491471333.3% to under 50% of capital and votesnotified 14 Nov 2018since 9 Nov 2018
CVR 3714767210% to under 15% of capital and votesnotified 14 Nov 2018since 1 May 2018
CVR 3904463333.3% to under 50% of capital and votesnotified 14 Nov 2018since 8 Nov 2017
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3707092015% to under 20% of capital and votesnotified 14 Nov 20181 May 2018 to 14 Nov 2018
1 Danish company, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 33759894100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41663162100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Technicon Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 39609207100% of capital and votes1 Nov 2018 to 12 Apr 2023
CVR 3904463333.3% to under 50% of capital and votes30 Apr 2018 to 30 Apr 2018
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
8 Nov 2017 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 368 | 45,169 | 47,879 | 51,703 | 64,456 |
| Operating profit | +80 | +2,624 | -2,675 | +7,218 | +9,023 |
| Result for the year | +4,884 | +1,507 | -2,991 | +4,433 | +6,254 |
| Equity | 12,668 | 13,418 | 9,928 | 14,360 | 20,614 |
| Total assets | 18,854 | 54,651 | 51,931 | 72,590 | 62,608 |
| Employees (average) | Not reported | 74 | 84 | 70 | 82 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -28.9% | 22.1% | 6% | 8% | 24.7% |
| EBITDA | 368 | 5,117 | -300 | 9,099 | 10,740 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100% | 11.3% | -0.6% | 17.6% | 16.7% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 37% | 13.5% | -16.7% | 17.1% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 5,701 | 12,668 | 23,932 | 11,750 | 16,973 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 15.5x | 2.5x | n.m.note 2 | 1.3x | 1.6x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 0.4%note 3 | 9.6% | -7%note 4 | 18.6% | 22.3% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 5 | 2,697 | 1,199 | 1,012 | 2,393 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | -122.1% | n.m.note 2 | 160.3% | -40.4% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2026
1 May 2025 to 30 Apr 2026, published 6 Jul 2026
Annual report 2025
1 May 2024 to 30 Apr 2025, published 7 Jul 2025
Annual report 2024
1 May 2023 to 30 Apr 2024, published 26 Aug 2024
Annual report 2023
1 May 2022 to 30 Apr 2023, published 11 Jul 2023
Annual report 2022
1 May 2021 to 30 Apr 2022, published 20 Jun 2022
Technicon Holding ApS has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 31 Dec 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
8 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.09.2026.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37543128 Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab, Sønderbrogade 16, 8700 Horsens, den 01.09.2026.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 39609207 Happtec ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 39069849 Technicon Holding ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Sjællandsvej 19 ApS og CVR-nummer: 39609207 Happtec ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 39069849 Technicon Holding ApS og CVR-nummer: 39609207 Happtec ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Direktion:
Fratrådte:
Casper Hansen, den 29.06.2021.
Tiltrådte:
Casper Hansen, (adm. dir), den 29.06.2021.
Revision:
Fratrådte:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 16.04.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Tværkajen 5, 5000 Odense C, den 16.04.2021.
Vedtægter ændret: 09.11.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 09.11.2018.
kr. 6.250,00, indbetalt kontant, kurs 21.570,83.
Kapitalen udgør herefter kr. 56.250,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Løvendal, den 09.11.2018, Jakob Goul Rømsgaard, (formand), den 09.11.2018.
Tiltrådte:
Henrik Løftgaard, (formand), den 09.11.2018, Kristian Løftgaard, den 09.11.2018, Jakob Goul Rømsgaard, den 09.11.2018.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse..
Formål ændret: Selskabets formål er at eje datterselskaber samt ejendomsinvestering og udlejning samt anden virksomhed, der efter direktionens skøn er forbundet hermed.
Vedtægter ændret: 30.04.2018
Nyt navn: Technicon Holding ApS
Nyt binavn: Sjællandsvej 19 ApS
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jens Bjørnholdt Ankersen, den 30.04.2018, Casper Hansen, den 30.04.2018, Morten Løvendal, den 30.04.2018, Jakob Goul Rømsgaard (formand), den 30.04.2018.
Selskabet tegnes af alle bestyrelsesmedlemmerne i forening.
Stiftelsesdato: 08.11.2017.
Virkningsdato: 08.11.2017.
Seneste vedtægtsdato: 08.11.2017.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 39044633 Technicon Technologies ApS, Sjællandsvej 19, 9500 Hobro, den 08.11.2017.
Direktion:
Casper Hansen, den 08.11.2017, Jakob Goul Rømsgaard, den 08.11.2017.
Selskabet tegnes af den samlede direktion..
Revision:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Nytorv 12, 9500 Hobro, den 08.11.2017.
Første regnskabsår:
08.11.2017 - 30.04.2018.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
Formål:
Selskabets formål er ejendomsinvestering og udlejning samt anden virksomhed, der efter direktionens skøn er forbundet hermed.
1 registered in CVR.
P-number 1022998443Sjællandsvej 19, 9500 Hobro