CVR 34092869Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)VærløseFounded 23 Dec 2011
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about NIFA HOLDING ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
-49.4K
DKK, annual report 2025
-111.8K on 2024
Result
-540.8K
DKK, annual report 2025
Equity
-717.6K
DKK, annual report 2025
Niels Christian Westergård-Nielsen50% to under 66.7% of capital and votes, since 1 Nov 2015
Jacob Johansen15% to under 20% of capital and votes, since 27 Jun 2023
and 2 moreNiels Christian Westergård-Nielsensince 23 Dec 2011
Equity was negative at 31 Dec 2025: -717.6K DKK. Dandex estimate, computed 7 Nov 2026.
50% to under 66.7% of capital and votesnotified 9 Nov 2020since 1 Nov 2015
15% to under 20% of capital and votessince 27 Jun 2023
15% to under 20% of capital and votessince 27 Jun 2023
15% to under 20% of capital and votessince 27 Jun 2023
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2921763725% to under 33.3% of capital and votesnotified 2 May 201930 Nov 2017 to 30 Apr 2019
CVR 28979185100% of capital and votes9 Dec 2020 to 9 Dec 2020
1 Danish company.
CVR 286550105% to under 10% of capital
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for NIFA HOLDING ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 3008405525% to under 33.3% of capital and votes30 Jun 2017 to 9 Sep 2024
CVR 28979185100% of capital and votes27 Jan 2014 to 27 Jun 2023
CVR 2771764050% to under 66.7% of capital and votes23 Dec 2011 to 27 Jun 2023
CVR 30555589100% of capital and votes1 Nov 2015 to 7 Nov 2018
CVR 31413079100% of capital and votes2 Feb 2013 to 7 Nov 2018
CVR 2977396310% to under 15% of capital and votes1 Jan 2014 to 1 Jun 2018
CVR 2977394710% to under 15% of capital and votes15 Oct 2014 to 24 May 2018
CVR 3641461850% to under 66.7% of capital and votes11 Nov 2014 to 20 Dec 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
23 Dec 2011 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | Not reported | Not reported | -105 | 62 | -49 |
| Operating profit | -10 | -47 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Result for the year | -26 | +74 | +1,126 | -2,600 | -541 |
| Equity | -860 | 1,310 | 2,436 | -177 | -718 |
| Total assets | 1,025 | 6,462 | 6,263 | 3,024 | 2,658 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | n.m.note 2 | n.m.note 2 | -179.2% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 0note 3 | -2,407note 3 | -3,009note 3 | -1,645note 3 | -1,497note 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 0note 3 | -2,407note 3 | 776note 3 | 1,540note 3 | 1,863note 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 1 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 7 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 12 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 12 Aug 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 15 Jul 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 27717640 NIFA ApS, CVR-nummer: 28979185 JC ApS og CVR-nummer: 10103363 6 Z ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 27.06.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.06.2023.
kr. 535.992,00, indbetalt ved fusion, kurs 105,64.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.191.092,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 34092869 NIFA HOLDING ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene NIFA HOLDING II ApS, NW-N HOLDING ApS, Nifa Bulk 1 ApS, NIFA BULK II ApS, CVR-nummer: 27717640 NIFA ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene NIFA NAVISION LOGGER ApS, CVR-nummer: 28979185 JC ApS (ophørende) og CVR-nummer: 10103363 6 Z ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene 6 Z BRØDERUP BY, SNESERE ApS og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 34092869 NIFA HOLDING ApS, CVR-nummer: 27717640 NIFA ApS, CVR-nummer: 28979185 JC ApS og CVR-nummer: 10103363 6 Z ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 30555589 NIFA BULK 1 ApS og CVR-nummer: 31413079 NIFA BULK II ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 20.11.2018
Nye binavne: Nifa Bulk 1 ApS, NIFA BULK II ApS
Vedtægter ændret: 12.03.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.03.2018.
kr. 455.100,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 655.100,00.
Vedtægter ændret:
24.06.2014.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Jørn Møller Christoffersen, den 24.06.2014, Lægård Revision Statsautoriseret revisionsfirma, den 24.06.2014.
Vedtægter ændret:
24.06.2014.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
Registreret revisor Jørn Møller Christoffersen, 2900 Hellerup, den 24.05.2014.
Vedtægter ændret:
19.11.2013.
Nyt navn:
NIFA HOLDING ApS.
Nye binavne:
NIFA HOLDING II ApS, NW-N HOLDING ApS.
Kapitalforhøjelse:
kr. 90.000,00 indbetalt ved fusion, kurs 7.715,99.
Kapitalen udgør herefter kr. 200.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Selskabet er fusioneret med CVR-NR. 33159447 NIFA HOLDING ApS, CVR-NR. 28667566 NW-N HOLDING ApS, der samtidig er opløst.
Ny adresse:
Kjeldgårdsvej 12, Hareskov, 3500 Værløse.
Ny kommune:
Furesø.
Stiftelsesdato:
23.12.2011.
Seneste vedtægtsdato:
23.12.2011.
Kapital:
kr. 110.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost kr. 110.000,00 til kurs 15.000,00.
Stifter:
Professor Niels Christian Westergård-Nielsen, den 23.12.2011.
Direktion:
Professor Niels Christian Westergård-Nielsen, den 23.12.2011.
Selskabet tegnes af direktøren.
Revision:
Lægård Revision Statsautoriseret revisionsfirma, 2100 København Ø, den 23.12.2011.
Første regnskabsår:
23.12.2011 - 31.12.2011.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1017366935Kjeldgårdsvej 12, 3500 Værløse
No other current company drawn.