CVR 32360033Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)København KFounded 10 Aug 2009
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about JM HANSEN HOLDING ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
208
Annual report 2025, average
Revenue
789.7M
DKK, annual report 2025
+5.4% on 2024
Result
+2.4M
DKK, annual report 2025
Equity
83.5M
DKK, annual report 2025
Jens Morten Hansen100% of capital and votes, since 10 Aug 2009
Jens Oscar Kristoffersensince 24 Nov 2021
100% of capital and votesnotified 15 Aug 2009since 10 Aug 2009
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 27917550100% of capital and votes15 Aug 2009 to 15 Aug 2009
1 Danish company, which own 11 more one level down.
SubsidiaryCVR 42799246100% of votes
SubsidiaryCVR 3246624966.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4197152566.7% to under 90% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3525094850% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3639937650% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3753202950% to under 66.7% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for JM HANSEN HOLDING ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 2770117520% to under 25% of capital and votes1 Jan 2024 to 15 Mar 2024
CVR 2774517220% to under 25% of capital and votes1 Jan 2024 to 15 Mar 2024
CVR 3525094850% to under 66.7% of capital and votes30 Jun 2018 to 24 Nov 2021
CVR 3246624966.7% to under 90% of capital and votes7 Sep 2009 to 24 Nov 2021
CVR 3106395725% to under 33.3% of capital and votes12 Mar 2010 to 24 Nov 2021
CVR 3639937633.3% to under 50% of capital and votes22 Dec 2014 to 24 Nov 2021
CVR 3753202933.3% to under 50% of capital and votes13 Dec 2017 to 24 Nov 2021
CVR 4197152550% to under 66.7% of capital and votes21 Dec 2020 to 24 Nov 2021
CVR 28892977100% of capital and votes1 Dec 2020 to 28 Dec 2020
CVR 37946311100% of capital and votes22 Aug 2016 to 30 Jun 2020
CVR 27917550100% of capital and votes15 Aug 2009 to 13 Dec 2016
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
10 Aug 2009 to 6 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | 751,466 | 740,821 | 749,322 | 789,718 |
| Gross profit | 129,191 | 146,937 | 141,416 | 154,141 | 181,313 |
| Operating profit | +19,187 | +20,156 | +11,766 | -201 | Not reported |
| Result for the year | +17,255 | +21,933 | +8,168 | -2,969 | +2,433 |
| Equity | 46,501 | 68,221 | 81,123 | 87,401 | 83,536 |
| Total assets | 200,601 | 239,594 | 241,678 | 289,974 | 307,125 |
| Employees (average) | 129 | 149 | 188 | 193 | 208 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | 17.1% | -1.4% | 1.2% | 5.4% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | 2.7% | 1.6% | 0% | 0.5%note 1 |
| EBITDA | 22,618 | 24,338 | 18,263 | 11,449 | 16,542note 1 |
| EBITDA margin | Not reported | 3.2% | 2.5% | 1.5% | 2.1%note 1 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 30.3% | 15.5% | 26.2% | 2.7% | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -11,553 | -19,794 | 35,968 | 33,692 | 50,671 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | 2x | 2.9x | 3.1xnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 44.2% | 35.8% | 9.6% | -0.1%note 3 | 2.2%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 3,600 | 12,952 | 26,016 | 20,097 | 10,789 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | 1.7% | 3.5% | 2.7% | 1.4% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 70.5%note 5 | 64.7%note 5 | -292.2%note 5 | 117.6%note 6 | -3.4%note 7 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 9 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 9 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 4 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 3 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 7 Jul 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
12 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Ny adresse: Amaliegade 28B, 1., 1256 København K
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 24.11.2021
Ny adresse: Holbergsgade 12, 4200 Slagelse
Ny kommune: Slagelse
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jens Morten Hansen, (formand), den 24.11.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Jens Morten Hansen, den 24.11.2021.
Tiltrådte:
Jens Oscar Kristoffersen, (adm. dir), den 24.11.2021.
Selskabet tegnes af én direktør eller ét bestyrelsesmedlem.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 25970225 100273 ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 23.12.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.12.2020.
kr. 125.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 3.095,21.
Kapitalen udgør herefter kr. 250.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 32360033 JM HANSEN HOLDING ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 25970225 100273 ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 32360033 JM HANSEN HOLDING ApS og CVR-nummer: 25970225 100273 ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 37946311 Buddyshop Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 27917550 JMH SHIPPING ApS, der samtidigt er opløst.
Revision:
Fratrådte:
REDMARK, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 29.11.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 35486178 REVISIONSFIRMAET EDELBO STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Kogtvedparken 17, 5700 Svendborg, den 29.11.2016.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 31940044 ANKJÆR-JENSEN, STATSAUTORISEREDE REVISORER A/S, den 01.01.2015.
Indtrådt i revisionen:
Redmark Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Dirch Passers Allé 76, 2000 Frederiksberg, den 01.01.2015.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 31940044 ANKJÆR-JENSEN, STATSAUTORISEREDE REVISORER A/S, Århusgade 88, 2., 2100 København Ø, den 06.06.2014.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 35989315 REVISIONSFIRMAET WESTERGAARD, GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 06.06.2014.
Vedtægter ændret:
25.02.2011.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Første regnskabsår:
10.08.2009 - 31.12.2010.
Stiftelsesdato:
10.08.2009.
Seneste vedtægtsdato:
10.08.2009.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Direktør Jens Morten Hansen, den 10.08.2009.
Direktion:
Direktør Jens Morten Hansen, den 10.08.2009.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
CVR-NR. 35989315 REVISIONSFIRMAET WESTERGAARD, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Søndergade 7, 4130 Viby Sjælland, den 10.08.2009.
Første regnskabsår:
10.08.2009 - 30.09.2010.
Regnskabsår:
01.10 - 30.09.
1 registered in CVR.
P-number 1015443061Amaliegade 28, 1256 København K