CVR 49246110Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)KalundborgFounded 26 Jun 1974
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about A. VØLUND & SØN ANLÆG ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
Annual report 2025, average
Gross profit
1.5M
DKK, annual report 2025
-31.8% on 2024
Result
+8.8M
DKK, annual report 2025
Equity
11.4M
DKK, annual report 2025
Envatek ApSCVR 39274590, 100% of capital and votes, until 5 Aug 2026
Anders Vølunduntil 5 Aug 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
50% to under 66.7% of capital and votes17 Jan 2012 to 17 Jan 2012
CVR 2609873420% to under 25% of capital and votesnotified 7 Nov 202527 Jun 2001 to 7 Nov 2025
50% to under 66.7% of capital and votes17 Jan 2012 to 17 Jan 2012
CVR 39274590100% of capital and votesnotified 7 Nov 202515 Dec 2022 to 5 Aug 2026
A. VØLUND & SØN ANLÆG ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for A. VØLUND & SØN ANLÆG ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 19390942100% of capital and votes11 Jul 1996 to 17 Dec 2025
CVR 4039751550% to under 66.7% of capital and votes1 Apr 2019 to 31 Oct 2025
CVR lists no current officers for this company.
26 Jun 1974 to 6 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 1,900 | 1,935 | 2,476 | 2,246 | 1,532 |
| Operating profit | +457 | +895 | +1,046 | +950 | -18 |
| Result for the year | +5,850 | +9,185 | +9,994 | +11,133 | +8,780 |
| Equity | 17,976 | 21,911 | 26,905 | 33,038 | 11,429 |
| Total assets | 19,034 | 22,650 | 27,646 | 34,028 | 15,710 |
| Employees (average) | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 6.4% | 1.8% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | -31.8% |
| EBITDA | 1,400 | 1,935 | 2,476 | 2,096 | 1,262 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 73.7% | 100% | 100% | 93.3% | 82.4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -738note 2 | -2,795note 2 | -2,431note 2 | -5,362note 2 | -4,099note 2 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 2 | Net cashnote 2 | Not reportednote 1 | Net cashnote 2 | Net cashnote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 2.3%note 2 | 3.9%note 2 | Not reportednote 1 | 2.9%note 2 | -0.1%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 2,065note 3 | 487note 3 | 848note 4 | 1,006note 4 | 3,462note 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2023 covers 15 months (1 Oct 2022 to 31 Dec 2023). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 29 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 9 May 2025
Annual report 2023
1 Oct 2022 to 31 Dec 2023, published 8 May 2024
Annual report 2022
1 Oct 2021 to 30 Sep 2022, published 6 Dec 2022
Annual report 2021
1 Oct 2020 to 30 Sep 2021, published 8 Jan 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
21 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 05.08.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 41059141 Envatek Ejendomme ApS.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Vogn Kjeldsen, den 18.06.2026.
Tiltrådte:
Lars Hjortshøj Jacobsen, den 18.06.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Annemarie Hyldedahl Petersen, (adm. dir), den 16.01.2026, Anders Vølund, den 16.01.2026.
Tiltrådte:
Anders Vølund, (adm. dir), den 16.01.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Vølund, den 16.01.2026.
Tiltrådte:
Annemarie Hyldedahl Petersen, den 16.01.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Anders Vølund, (adm. dir), den 16.01.2026.
Tiltrådte:
Annemarie Hyldedahl Petersen, (adm. dir), den 16.01.2026, Anders Vølund, den 16.01.2026.
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 21.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Vestre Ringgade 28, 8000 Aarhus C, den 21.08.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bjarke Busk Pedersen, den 25.04.2024.
Tiltrådte:
Thomas Vogn Kjeldsen, den 25.04.2024.
Revision:
Fratrådte:
Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab, den 24.11.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Kystvejen 29, 8000 Aarhus C, den 24.11.2023.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 15.12.2022
Revision:
Fratrådte:
DALSGAARD, STAHL & WØLDIKE. GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 15.12.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 19952193 Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab, Engvej 2, 8832 Skals, den 15.12.2022.
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.10.2022 - 31.12.2023
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 15.12.2022
Selskabet tegnes af 1 direktør i forening med bestyrelsesformanden, af 1 direktør i forening med 3 bestyrelsesmedlemmer eller af alle bestyrelsesmedlemmerne i forening
Formål ændret: Selskabets formål er handel og udlejning og anden i forbindelse hermed forbundet virksomhed
Vedtægter ændret: 15.12.2022
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Rasmus Victor Fauerholdt, den 15.12.2022, Jens Kristensen, den 15.12.2022, Claus Møller, (formand), den 15.12.2022, Allan Bo Pedersen, den 15.12.2022, Bjarke Busk Pedersen, den 15.12.2022, Kim Rusholt, den 15.12.2022, Sune Bundgaard Svendsen, den 15.12.2022, Anders Vølund, den 15.12.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Henning Vølund, den 30.03.2012.
Indtrådt i direktionen:
Thomas Vølund (adm. dir), den 30.03.2012.
Vedtægter ændret:
17.01.2012.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
PricewaterhouseCoopers, den 28.07.2003.
Indtrådt i revisionen:
REVISORERNE DALSGAARD, STAHL &WØLDIKE, STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Nytorv 8, 4200 Slagelse, den 28.07.2003.
Ny adresse:
Melbygade 15, 4400 Kalundborg.
Vedtægter ændret:
02.05.1997.
Regnskabsår ændret til:
01.10 - 30.09.
Omlægningsperiode:
01.05.1996 - 30.09.1997.
Vedtægter ændret:
11.07.1996.
Nyt navn:
A. VØLUND & SØN ANLÆG ApS.
Vedtægter ændret:
08.09.1995.
Kapitalforhøjelse:
kr. 130.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 250.000,00.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisorinteressentskabet
Indtrådt i revisionen:
KG JENSEN/COOPERS & LYBRAND, 2100 København Ø
Stiftelsesdato:
26.06.1974
Seneste vedtægtsdato:
27.07.1984
Kapital:
kr. 120.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 120.000,00 til kurs 100,0
Direktion:
Smedemester Arne Vølund, Smedemester Henning Vølund
Selskabet tegnes af en direktør alene
Revision:
Revisorinteressentskabet, Skibbrogade 20, 4400 Kalundborg
Første regnskabsår:
00.00 - 00.00
Regnskabsår:
01.05 - 30.04
2 registered in CVR.
P-number 1004011741Melbygade 15, 4400 Kalundborg
P-number 100659353713, 9999 Ukendt