CVR 41059141Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)BrabrandFounded 30 Dec 2019
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Envatek Ejendomme ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
2.4M
DKK, annual report 2025
+17.3% on 2024
Result
+430.9K
DKK, annual report 2025
Equity
1.6M
DKK, annual report 2025
Envatek ApSCVR 39274590, 100% of capital and votes, since 30 Dec 2019
Jens Kristensensince 30 Dec 2019
CVR 39274590100% of capital and votessince 30 Dec 2019
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Ultimate controller
Holds 66.7% to under 90% of capital and votes in Fruergaard Kristensen Holding ApS, since 21 Dec 2020
Holding company
Fruergaard Kristensen Holding ApS
CVR 42043613Private limited company (ApS)
Holds 33.3% to under 50% of capital and 50% to under 66.7% of votes in Envatek ApS, since 3 Jul 2026
Holding company
CVR 39274590Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Envatek Ejendomme ApS, since 30 Dec 2019
This company
Envatek Ejendomme ApS
CVR 41059141
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
30 Dec 2019 to 8 Nov 2026.
8 Jan 2021 to 8 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 856 | 1,665 | 1,804 | 2,076 | 2,434 |
| Operating profit | +763 | +1,095 | +1,223 | +1,439 | +1,730 |
| Result for the year | +152 | +551 | +289 | +110 | +431 |
| Equity | 193 | 744 | 1,033 | 1,143 | 1,573 |
| Total assets | 21,752 | 30,490 | 28,992 | 35,530 | 35,322 |
| Employees (average) | 1 | Not reported | 1 | 1 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 36.6% | 94.6% | 8.4% | 15.1% | 17.3% |
| EBITDA | 856 | 1,665 | 1,804 | 2,076 | 2,434 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | Not reportednote 1 | 0% | 0% | n.m.note 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 15,908 | 15,036 | 14,302 | 13,043 | 11,804 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 18.6x | 9x | 7.9x | 6.3x | 4.8x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 4.4% | 5.4% | 6.1% | 7.6% | 9.8% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 4,677note 3 | 7,518note 3 | 641note 4 | 6,600note 4 | 74note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 21,001 | 14,853 | 26,669 | 32,158 | 30,890 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 23 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 9 May 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 7 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 19 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 6 Apr 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
15 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 49246110 A. VØLUND & SØN ANLÆG ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 05.08.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 05.08.2026.
kr. 1.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 1.142.909,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 41.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Vogn Kjeldsen, den 18.06.2026.
Tiltrådte:
Lars Hjortshøj Jacobsen, den 18.06.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Vølund, den 16.01.2026.
Tiltrådte:
Annemarie Hyldedahl Petersen, den 16.01.2026.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 12.04.2023
Selskabet tegnes af direktøren og formanden eller af to bestyrelsesmedlemmer og direktøren.
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 21.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Vestre Ringgade 28, 8000 Aarhus C, den 21.08.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bjarke Busk Pedersen, den 25.04.2024.
Tiltrådte:
Thomas Vogn Kjeldsen, den 25.04.2024.
Revision:
Fratrådte:
Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab, den 24.11.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Kystvejen 29, 8000 Aarhus C, den 24.11.2023.
Vedtægter ændret: 12.04.2023
Revision:
Fratrådte:
DANSK REVISION SKIVE REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 22.03.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 19952193 Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab, Engvej 2, 8832 Skals, den 22.03.2023.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Hjortshøj Jacobsen, den 08.03.2022.
Tiltrådte:
Allan Bo Pedersen, den 08.03.2022, Bjarke Busk Pedersen, den 08.03.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bjarke Busk Pedersen, den 24.03.2021, Kim Rusholt, (formand), den 18.02.2022.
Tiltrådte:
Claus Møller, (formand), den 18.02.2022, Kim Rusholt, den 18.02.2022.
Ny adresse: c/o Jens Kristensen, Rosbjergvej 26B, 1., Årslev, 8220 Brabrand
Vedtægter ændret: 08.01.2021
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Rasmus Victor Fauerholdt, den 08.01.2021, Lars Hjortshøj Jacobsen, den 08.01.2021, Jens Kristensen, den 08.01.2021, Bjarke Busk Pedersen, den 08.01.2021, Kim Rusholt, (formand), den 08.01.2021.
Selskabet tegnes af direktøren og bestyrelsesformanden.
Stiftelsesdato: 30.12.2019.
Virkningsdato: 30.12.2019.
Seneste vedtægtsdato: 30.12.2019.
Kapital:
kr. 40.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 40.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 39274590 Envatek ApS, Michael Drewsens Vej 23, 8270 Højbjerg, den 30.12.2019.
Direktion:
Jens Kristensen, den 30.12.2019.
Selskabet tegnes af direktøren..
Revision:
CVR-NR. 25172795 DANSK REVISION SKIVE REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Resenvej 79, 7800 Skive, den 30.12.2019.
Første regnskabsår:
30.12.2019 - 31.12.2020.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje ejendomme, udlejning heraf samt investeringer i øvrigt efter ledelsens skøn.
1 registered in CVR.
P-number 1025398978Rosbjergvej 26, 8220 Brabrand