CVR 40873406Public limited company (A/S)Fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n. (289900)Secondary industries: Anden teknisk rådgivning (711290)HedenstedFounded 18 Oct 2019
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about ENABL A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
150
CVR registry, Aug 2026
-298 (-66.5%) over 12 months
Revenue
898.1M
DKK, annual report 2025
+2.8% on 2024
Result
-15.4M
DKK, annual report 2025
Equity
54.8M
DKK, annual report 2025
ELTRONIC Group A/SCVR 35480463, 90% to under 100% of capital and votes, since 18 Oct 2019
Jesper Rantalasince 1 Sep 2025
CVR 3548046390% to under 100% of capital and votesnotified 21 Feb 2022since 18 Oct 2019
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in Visign Holding ApS, since 22 Oct 2021
Holding company
CVR 42815152Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and 100% of votes in TECHNO VISION ApS, since 16 Nov 2025
Holding company
CVR 17610341Private limited company (ApS)
Holds 66.7% to under 90% of capital and votes in ELTRONIC Group A/S, since 1 Nov 2013
Holding company
CVR 35480463Public limited company (A/S)
Holds 90% to under 100% of capital and votes in ENABL A/S, since 18 Oct 2019
This company
ENABL A/S
CVR 40873406
1 Danish company.
SubsidiaryCVR 34053073100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for ENABL A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4166432066.7% to under 90% of capital and votes10 Sep 2020 to 18 Feb 2022
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
18 Oct 2019 to 7 Nov 2026.
18 Oct 2019 to 7 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 150 employees, 147 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 98 | 97 | 100 | 98 | 99 | 93 | 94 | 92 | 90 | 88 | 87 | 89 | 97 | 94 | 97 | 105 | 103 | 111 | 112 | 117 | 126 | 130 | 136 | 292 | 292 | 300 | 296 | 315 | 317 | 320 | 326 | 327 | 325 | 331 | 335 | 341 | 341 | 334 | 341 | 349 | 352 | 351 | 355 | 347 | 347 | 342 | 338 | 342 | 345 | 347 | 341 | 360 | 361 | 375 | 384 | 387 | 402 | 420 | 411 | 433 | 429 | 430 | 422 | 421 | 404 | 385 | 382 | 404 | 448 | 441 | 404 | 380 | 359 | 265 | 227 | 208 | 198 | 183 | 169 | 157 | 150 |
| FTE | 99 | 90 | 99 | 96 | 99 | 93 | 95 | 86 | 89 | 87 | 86 | 88 | 76 | 95 | 97 | 103 | 104 | 109 | 109 | 103 | 115 | 125 | 132 | 285 | 273 | 290 | 295 | 307 | 311 | 318 | 325 | 310 | 297 | 321 | 334 | 337 | 344 | 322 | 337 | 340 | 351 | 347 | 351 | 332 | 314 | 336 | 329 | 340 | 338 | 331 | 334 | 349 | 355 | 359 | 383 | 365 | 382 | 407 | 389 | 414 | 435 | 408 | 424 | 419 | 428 | 395 | 385 | 371 | 402 | 410 | 381 | 365 | 316 | 231 | 224 | 211 | 196 | 188 | 163 | 153 | 147 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Dec 2019 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 292,786 | 844,440 | 984,024 | 873,603 | 898,150 |
| Operating profit | +16,809 | +11,209 | +18,213 | -13,184 | +2,861 |
| Result for the year | +26,920 | +8,176 | +617 | -26,335 | -15,426 |
| Equity | 60,758 | 83,878 | 79,443 | 73,283 | 54,838 |
| Total assets | 165,050 | 482,139 | 350,422 | 423,806 | 386,434 |
| Employees (average) | 105 | 533 | 576 | 605 | 653 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 29% | 40.1% | 16.5% | -11.2% | 2.8% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 5.7% | 1.3% | 1.8% | -1.5% | 0.3% |
| EBITDA | 16,954 | 15,656 | 32,371 | 1,126 | 17,095 |
| EBITDA margin | 5.8% | 1.8% | 3.3% | 0.1% | 1.9% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 14.1% | 37.4% | 8.1% | 5% | 7.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4,005 | -37,234 | -16,144 | -31,390 | -26,017 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 26.2% | 22.4% | 25.8%note 1 | -19.6%note 2 | 6.3%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 493 | 50,445 | 3,926 | 3,264 | 14,543 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0.2% | 6% | 0.4% | 0.4% | 1.6% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -70.5% | -280.7% | 94.8%note 1 | -803.8%note 2 | -37.2%note 2 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -6,028 | 65,056 | 52,948 | 59,990 | 86,201 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Nov 2024 to 31 Oct 2025, published 28 Jan 2026
Annual report 2024
1 Nov 2023 to 31 Oct 2024, published 27 Jan 2025
Annual report 2023
1 Nov 2022 to 31 Oct 2023, published 24 Jan 2024
Annual report 2022
1 Nov 2021 to 31 Oct 2022, published 11 Jan 2023
Annual report 2021
1 Nov 2020 to 31 Oct 2021, published 11 Jan 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
30 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Jensen, (adm. dir), den 31.08.2025.
Tiltrådte:
Jesper Rantala, (adm. dir), den 01.09.2025.
Bestyrelse:
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Fratrådte:
Micael Christian Østergaard, den 20.06.2025.
Direktion:
Fratrådte:
Anders Kruse, (adm. dir), den 11.03.2025.
Tiltrådte:
Lars Jensen, (adm. dir), den 11.03.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Møller Christensen, (formand), den 05.09.2024, Jens Jørgen Madsen, den 05.09.2024.
Tiltrådte:
Lars Jensen, den 05.09.2024, Lars Tveen, (formand), den 05.09.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Jensen, (adm. dir), den 12.08.2024.
Tiltrådte:
Anders Kruse, (adm. dir), den 12.08.2024.
Vedtægter ændret: 04.04.2024
Vedtægter ændret: 06.03.2024
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Møller Christensen, den 01.03.2024, Lars Jensen, (formand), den 01.03.2024.
Tiltrådte:
Christian Møller Christensen, (formand), den 01.03.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Søren Okholm Kvorning, (adm. dir), den 29.02.2024.
Tiltrådte:
Lars Jensen, (adm. dir), den 01.03.2024.
Vedtægter ændret: 16.01.2024
Vedtægter ændret: 01.11.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.11.2023.
kr. 16.667,00, indbetalt kontant, kurs 12.267,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 774.245,00.
Bestyrelse:
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Fratrådte:
Morten Bjørslev, den 30.06.2023.
Tiltrådte:
Micael Christian Østergaard, den 01.07.2023.
Vedtægter ændret: 26.04.2023
Vedtægter ændret: 02.03.2023
Vedtægter ændret: 01.03.2023
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Christina Aabo, den 15.01.2023.
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Tiltrådte:
Morten Bjørslev, den 06.01.2023.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Jensen, den 09.12.2022, Søren Friis Knudsen, (formand), den 09.12.2022, Frank Virenfeldt Nielsen, den 09.12.2022.
Tiltrådte:
Christian Møller Christensen, den 09.12.2022, Lars Jensen, (formand), den 09.12.2022, Jens Jørgen Madsen, den 09.12.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Jensen, (adm. dir), den 01.12.2022.
Tiltrådte:
Søren Okholm Kvorning, (adm. dir), den 01.12.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Hedegaard, (adm. dir), den 29.06.2022.
Tiltrådte:
Lars Jensen, (adm. dir), den 29.06.2022.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 41664320 Blaaholm A/S, CVR-nummer: 39685906 Sonne Holding Silkeborg ApS, CVR-nummer: 31372178 SONNE A/S, CVR-nummer: 31432219 KNN SUPPORT ApS, CVR-nummer: 41625899 BIIR A/S og CVR-nummer: 41284765 BIIR UA Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 18.02.2022
Nye binavne: BLAAHOLM A/S, KNN SUPPORT A/S, SONNE A/S, BIIR A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.02.2022.
kr. 207.578,00, indbetalt ved fusion, kurs 47.692,92.
Kapitalen udgør herefter kr. 757.578,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 40873406 ENABL A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ELTRONIC WIND SOLUTIONS A/S, CVR-nummer: 41664320 Blaaholm A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Blaaholm Hard Automation A/S, CVR-nummer: 39685906 Sonne Holding Silkeborg ApS (ophørende), CVR-nummer: 31372178 SONNE A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Sonne Project Management A/S, Sonne Engineering A/S, Sonne Food and Medico A/S, Sonne Machine Build A/S, CVR-nummer: 31432219 KNN SUPPORT ApS (ophørende), CVR-nummer: 41625899 BIIR A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Bojer Innovativ Ingeniørrådgivning A/S og CVR-nummer: 41284765 BIIR UA Holding ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene HEJ Engineering Group ApS.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 40873406 ENABL A/S, CVR-nummer: 41664320 Blaaholm A/S, CVR-nummer: 39685906 Sonne Holding Silkeborg ApS, CVR-nummer: 31372178 SONNE A/S, CVR-nummer: 31432219 KNN SUPPORT ApS, CVR-nummer: 41625899 BIIR A/S og CVR-nummer: 41284765 BIIR UA Holding ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 40873406 ENABL A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ELTRONIC WIND SOLUTIONS A/S, CVR-nummer: 41664320 Blaaholm A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Blaaholm Hard Automation A/S, CVR-nummer: 34053073 ELTRONIC GLOBAL ApS (ophørende), CVR-nummer: 39685906 Sonne Holding Silkeborg ApS (ophørende), CVR-nummer: 31432219 KNN SUPPORT ApS (ophørende), CVR-nummer: 31372178 SONNE A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Sonne Project Management A/S, Sonne Engineering A/S, Sonne Food and Medico A/S, Sonne Machine Build A/S, CVR-nummer: 41625899 BIIR A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Bojer Innovativ Ingeniørrådgivning A/S og CVR-nummer: 41284765 BIIR UA Holding ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene HEJ Engineering Group ApS.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 40873406 ENABL A/S, CVR-nummer: 41664320 Blaaholm A/S, CVR-nummer: 34053073 ELTRONIC GLOBAL ApS, CVR-nummer: 39685906 Sonne Holding Silkeborg ApS, CVR-nummer: 31432219 KNN SUPPORT ApS, CVR-nummer: 31372178 SONNE A/S, CVR-nummer: 41625899 BIIR A/S og CVR-nummer: 41284765 BIIR UA Holding ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 01.11.2021
Nyt navn: ENABL A/S
Nyt binavn: ELTRONIC WIND SOLUTIONS A/S
Slettet binavn: ENABL A/S
Direktion:
Fratrådte:
Rasmus Uhrskov Jessen, den 01.11.2021, Henrik Elbinger Kjærgaard, den 01.11.2021.
Vedtægter ændret: 04.02.2021
Vedtægter ændret: 16.12.2020
Nyt binavn: ENABL A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Møller Christensen, (formand), den 16.12.2020, Jens Jørgen Madsen, den 16.12.2020, Knud Lindberg Sant, den 16.12.2020.
Tiltrådte:
Søren Friis Knudsen, (formand), den 16.12.2020, Frank Virenfeldt Nielsen, den 16.12.2020.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 17024280 ELTRONIC A/S.
Vedtægter ændret: 31.07.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.07.2020.
kr. 50.000,00, indbetalt ved spaltning, kurs 43.979,81.
Kapitalen udgør herefter kr. 550.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 17024280 ELTRONIC A/S (indskydende fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ELTRONIC SOLUTION A/S, PJD A/S, PJD PRODUCTION PERFORMANCE A/S og CVR-nummer: 40873406 Eltronic Wind Solutions A/S (modtagende).
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 17024280 ELTRONIC A/S og CVR-nummer: 40873406 Eltronic Wind Solutions A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lasse Fjeldgaard, den 17.12.2019.
Tiltrådte:
Jens Jørgen Madsen, den 17.12.2019, Knud Lindberg Sant, den 17.12.2019.
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Tiltrådte:
Hans-Christian Ellegård, den 17.12.2019.
Direktion:
Tiltrådte:
Rasmus Uhrskov Jessen, den 01.11.2019, Henrik Elbinger Kjærgaard, den 01.11.2019.
Stiftelsesdato: 18.10.2019.
Virkningsdato: 18.10.2019.
Seneste vedtægtsdato: 18.10.2019.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 35480463 ELTRONIC Group A/S, Kilde Alle 4, 8722 Hedensted, den 18.10.2019.
Bestyrelse:
Christian Møller Christensen, (formand), den 18.10.2019, Lasse Fjeldgaard, den 18.10.2019, Lars Jensen, den 18.10.2019.
Direktion:
Thomas Hedegaard, (adm. dir), den 18.10.2019.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Herredsvej 32, 7100 Vejle, den 18.10.2019.
Første regnskabsår:
18.10.2019 - 31.10.2020.
Regnskabsår:
01.11 - 31.10.
Formål:
Selskabets formål er at drive handel og udvikling af systemer til navnlig vind industrien og beslægtede industrier samt artikler i tilknytning hertil
8 registered in CVR.
P-number 1026721179Engdraget 20, 6800 Varde
P-number 1031565452Vingevej 1, 4900 Nakskov
P-number 1027561949Lene Haus Vej 21, 7430 Ikast
P-number 1025149595Kilde Alle 4, 8722 Hedensted
P-number 1027764688Olgas Alle 4, 6000 Kolding
P-number 1027561922Sommervej 31, 8210 Aarhus V
P-number 1030380513Tempovej 27, 2750 Ballerup
P-number 1027984203Fiskeløkken 10, 5330 Munkebo