CVR 40115056Public limited company (A/S)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)AssensFounded 21 Dec 2018
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Strøjer Ejendomme A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
580.5K
DKK, annual report 2022
+58.4% on 2021
Result
+49.2K
DKK, annual report 2022
Equity
7.2M
DKK, annual report 2022
Egernsund Wienerberger A/SCVR 10502306, 100% of capital and votes, until 14 Dec 2023
Henrik Dietrichsenuntil 14 Dec 2023
Andreas Christensenuntil 14 Dec 2023
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 10502306100% of capital and votes3 Apr 2023 to 14 Dec 2023
CVR 10010624100% of capital and votesnotified 3 Apr 202321 Dec 2018 to 3 Apr 2023
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
21 Dec 2018 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 84 | -119 | 366 | 580 |
| Operating profit | -6 | -229 | -1,658 | +491 |
| Result for the year | -253 | -499 | -2,143 | +49 |
| Equity | 9,747 | 9,248 | 7,106 | 7,155 |
| Total assets | 29,061 | 32,835 | 25,020 | 27,464 |
| Employees (average) | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | ||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | -241% | n.m.note 2 | 58.4% |
| EBITDA | 84 | -119 | -1,521 | 580 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100% | n.m.note 3 | -415% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 5,432 | 10,485 | 9,995 | 5,755 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 64.5x | n.m.note 4 | n.m.note 4 | 9.9x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 1 | -1%note 5 | -7%note 5 | 2.6% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 6 | 3,769note 7 | Not reportednote 8 | 2,111note 7 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 19,233 | 23,026 | 17,639 | 19,595 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
5 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 14.12.2023 opløst ved fusion med CVR-nummer: 82753915 Egernsund Wienerberger Production A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 82753915 Egernsund Wienerberger Production A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene STOFFERS TEGLVÆRK A/S, Helligsø Teglværk A/S, A/S Bachmanns Teglværk, Teglbjælker-Egernsund A/S, Vesterled Teglværk A/S, CVR-nummer: 48791018 STRØJER TEGL A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene VEDSTAARUP TEGLVÆRK A/S, CVR-nummer: 37673692 Strøjer Tegl Systems A/S (ophørende), CVR-nummer: 16729981 STRØJER LER A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene VEDSTAARUP KERAMISKE LERFABRIK A/S og CVR-nummer: 40115056 Strøjer Ejendomme A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 82753915 Egernsund Wienerberger Production A/S, CVR-nummer: 48791018 STRØJER TEGL A/S, CVR-nummer: 37673692 Strøjer Tegl Systems A/S, CVR-nummer: 16729981 STRØJER LER A/S og CVR-nummer: 40115056 Strøjer Ejendomme A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 03.04.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Joachim Strøjer Hansen, den 03.04.2023, Jørgen Strøjer Hansen, den 03.04.2023, Karen Bjørg Hansen, den 03.04.2023, Christian Strøjer, den 03.04.2023.
Tiltrådte:
Henrik Dietrichsen, den 03.04.2023, Henrik Gert Jensen, den 03.04.2023, Wolfgang Rainer, (formand), den 03.04.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Jørgen Strøjer Hansen, den 03.04.2023.
Tiltrådte:
Andreas Christensen, den 03.04.2023, Henrik Dietrichsen, den 03.04.2023.
Selskabet tegnes af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Stiftelsesdato: 21.12.2018.
Virkningsdato: 21.12.2018.
Seneste vedtægtsdato: 21.12.2018.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 2.000,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 10010624 STRØJER HOLDING ApS, Bogyden 12, Lillemose, 5610 Assens, den 21.12.2018.
Bestyrelse:
Christian Strøjer Hansen, den 21.12.2018, Joachim Strøjer Hansen, den 21.12.2018, Jørgen Strøjer Hansen, den 21.12.2018.
Direktion:
Jørgen Strøjer Hansen, den 21.12.2018.
Selskabet tegnes af direktøren alene eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Egtved Alle 4, 6000 Kolding, den 21.12.2018.
Første regnskabsår:
21.12.2018 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål at er drive virksomhed med investering og udlejning af ejendomme samt hermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1024237849Bogyden 12, 5610 Assens