CVR 37673692Public limited company (A/S)Fremstilling af mursten, teglsten og byggematerialer af brændt ler (233200)AssensFounded 29 Apr 2016
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Strøjer Tegl Systems A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
2.7M
DKK, annual report 2022
-14.8% on 2021
Result
+2.1M
DKK, annual report 2022
Equity
5.8M
DKK, annual report 2022
Egernsund Wienerberger A/SCVR 10502306, 100% of capital and votes, until 14 Dec 2023
Henrik Dietrichsenuntil 14 Dec 2023
Andreas Christensenuntil 14 Dec 2023
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 10502306100% of capital and votes3 Apr 2023 to 14 Dec 2023
CVR 10010624100% of capital and votesnotified 3 Apr 202329 Apr 2016 to 3 Apr 2023
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
29 Apr 2016 to 6 Nov 2026.
| Metric | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 2,258 | 1,530 | 1,010 | 3,209 | 2,735 |
| Operating profit | +2,158 | +1,430 | +910 | +3,109 | +2,635 |
| Result for the year | +1,676 | +1,203 | +753 | +2,501 | +2,146 |
| Equity | 4,679 | 4,382 | 4,135 | 5,636 | 5,781 |
| Total assets | 6,568 | 6,185 | 6,654 | 6,831 | 6,060 |
| Employees (average) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 85.1% | -32.2% | -34% | 217.6% | -14.8% |
| EBITDA | 2,258 | 1,530 | 1,010 | 3,209 | 2,735 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4,038note 1 | -710note 1 | -788note 1 | -743note 1 | -560note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 135.1%note 1 | 51.7%note 1 | 20.2%note 1 | 58.9%note 1 | 40.6%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 2 | 0note 2 | 0note 2 | 0note 2 | 0note 2 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -4,552note 1 | -3,622note 1 | -1,962note 1 | -4,761note 1 | -5,278note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 31 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 23 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 19 May 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 19 May 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 3 Jun 2019
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
16 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 14.12.2023 opløst ved fusion med CVR-nummer: 82753915 Egernsund Wienerberger Production A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 82753915 Egernsund Wienerberger Production A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene STOFFERS TEGLVÆRK A/S, Helligsø Teglværk A/S, A/S Bachmanns Teglværk, Teglbjælker-Egernsund A/S, Vesterled Teglværk A/S, CVR-nummer: 48791018 STRØJER TEGL A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene VEDSTAARUP TEGLVÆRK A/S, CVR-nummer: 37673692 Strøjer Tegl Systems A/S (ophørende), CVR-nummer: 16729981 STRØJER LER A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene VEDSTAARUP KERAMISKE LERFABRIK A/S og CVR-nummer: 40115056 Strøjer Ejendomme A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 82753915 Egernsund Wienerberger Production A/S, CVR-nummer: 48791018 STRØJER TEGL A/S, CVR-nummer: 37673692 Strøjer Tegl Systems A/S, CVR-nummer: 16729981 STRØJER LER A/S og CVR-nummer: 40115056 Strøjer Ejendomme A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 03.04.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Strøjer Hansen, (formand), den 03.04.2023, Karen Bjørg Hansen, den 03.04.2023, Poul Sachmann, den 03.04.2023, Christian Strøjer, den 03.04.2023.
Tiltrådte:
Henrik Dietrichsen, den 03.04.2023, Henrik Gert Jensen, den 03.04.2023, Wolfgang Rainer, (formand), den 03.04.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Joachim Strøjer Hansen, (adm. dir), den 03.04.2023.
Tiltrådte:
Andreas Christensen, den 03.04.2023, Henrik Dietrichsen, den 03.04.2023.
Selskabet tegnes af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Strøjer Hansen, den 18.08.2022, Christina Nielsen, den 18.08.2022, Jørgen Tang-Jensen, (formand), den 18.08.2022.
Tiltrådte:
Jørgen Strøjer Hansen, (formand), den 18.08.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Joachim Strøjer Hansen, den 01.01.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Kasper Damsø, den 01.01.2021, Jørgen Strøjer Hansen, (adm. dir), den 01.01.2021.
Tiltrådte:
Joachim Strøjer Hansen, (adm. dir), den 01.01.2021.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Strøjer, (formand), den 09.05.2020.
Tiltrådte:
Christian Strøjer, den 09.05.2020, Jørgen Tang-Jensen, (formand), den 09.05.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Eli Hansen, den 03.04.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Herluf Nielsen, den 30.06.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Strøjer Hansen, den 26.04.2018, Øjvind Hulgaard (formand), den 26.04.2018, Esben Thorlacius, den 26.04.2018.
Tiltrådte:
Christian Strøjer Hansen (formand), den 26.04.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Flemming Rasmussen (adm. dir), den 31.07.2017.
Tiltrådte:
Jørgen Strøjer Hansen (adm. dir), den 01.08.2017.
Stiftelsesdato: 29.04.2016.
Virkningsdato: 29.04.2016.
Seneste vedtægtsdato: 29.04.2016.
Kapital:
kr. 3.000.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 3.000.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 10010624 STRØJER HOLDING ApS, Bogyden 12, 5610 Assens, den 29.04.2016.
Bestyrelse:
Øjvind Hulgaard (formand), den 29.04.2016, Christian Strøjer Hansen, den 29.04.2016, Joachim Strøjer Hansen, 1253 København K, den 29.04.2016, Jørgen Strøjer Hansen, den 29.04.2016, Poul Sachmann, den 29.04.2016, Esben Thorlacius, den 29.04.2016.
Direktion:
Flemming Rasmussen (adm. dir), den 29.04.2016.
Selskabet tegnes af Jørgen Strøjer Hansen alene, eller af 1 direktør i forening med 1 bestyrelsesmedlem eller af 3 medlemmer af bestyrelsen i forening..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Egtved Alle 4, 6000 Kolding, den 29.04.2016.
Første regnskabsår:
29.04.2016 - 31.12.2016.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed med salg af beklædningstegl, byggesystemer og dermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1021406941Bogyden 12, 5610 Assens