CVR 39624796Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)København KFounded 7 Jun 2018
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Truly ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexResult
+45.8K
DKK, annual report 2021
Equity
13.1M
DKK, annual report 2021
Juha Christen Christensen100% of capital and votes, since 7 Jun 2018
Juha Christen Christensenuntil 15 Aug 2023
The annual report for the year ending 31 Dec 2022 was due by 30 Jun 2023 and is not in CVR. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
100% of capital and votessince 7 Jun 2018
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Truly ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Truly ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 424895145% to under 10% of capital and votes11 Nov 2021 to 8 Aug 2023
7 Jun 2018 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Operating profit | -1,188 | -717 | -1,977 | -89 |
| Result for the year | +619 | +1,406 | +3,968 | +46 |
| Equity | 7,648 | 9,054 | 13,022 | 13,068 |
| Total assets | 7,712 | 9,838 | 14,169 | 15,201 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | ||||
| EBITDA | Not reportednote 1 | -716 | -1,973 | -85 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -6,613note 2 | -8,625 | -12,886 | -11,571note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 3 | -69% | -541.3% | -8.5%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 5 | 41note 6 | Not reportednote 7 | Not reportednote 7 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -6,613note 2 | -8,476 | -12,886 | -9,753note 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Not every period is a full year: 2018 covers 7 months (7 Jun to 31 Dec 2018). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Binavne:
NC ShareCo 20 ApS UNDER TVANGSOPLØSNING
Likvidatorer:
Tiltrådte:
Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling har udnævnt følgende likvidatorer: Ole Larsen, 1151 København K, den 07.09.2023.
Virksomheden tegnes af en likvidator
Virksomhedens kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til likvidator. Krav skal anmeldes senest tre måneder fra dags dato.
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling den 15.08.2023
Direktion:
Fratrådte:
Juha Christen Christensen, den 15.08.2023.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 15.08.2023.
Ny adresse: c/o Star Denmark ApS, Bryghuspladsen 8, 2., 1473 København K
Binavne:
NC ShareCo 20 ApS UNDER TVANGSOPLØSNING
Den under 23.08.2019 fremsendte anmodning til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling om opløsning af virksomheden, er tilbagetaget.
Likvidatorer:
Fratrådte:
Nete Weber, den 22.11.2019.
Direktion:
Tiltrådte:
Juha Christen Christensen, den 22.11.2019.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 22.11.2019.
Binavne:
NC ShareCo 20 ApS UNDER TVANGSOPLØSNING
Likvidatorer:
Tiltrådte:
Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling har udnævnt følgende likvidatorer: Nete Weber, 1560 København V, den 10.10.2019.
Virksomheden tegnes af en likvidator.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til likvidator. Krav skal anmeldes senest tre måneder fra dags dato.
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling den 23.08.2019
Direktion:
Fratrådte:
Juha Christen Christensen, den 23.08.2019.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 23.08.2019.
Vedtægter ændret: 03.08.2018
Nyt navn: Truly ApS
Ny adresse: c/o Cogniance Denmark ApS, Grønningen 1, 1270 København K
Nyt binavn: NC ShareCo 20 ApS
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 07.06.2018:
Selskabets adresse er c/o Netcompany Group A/S, Grønningen 17, 1., 1270 København K
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Virksomheden er d. 07.06.2018 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 37415189 NC ShareCo ApS, der samtidigt er opløst.
Seneste vedtægtsdato: 07.06.2018.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 50.000,00 til kurs 14.058,19, fuldt indbetalt.
Direktion:
Juha Christen Christensen, Marylebone High Street 78.7.787, W1U 5AP London, England, Storbritannien, den 07.06.2018.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 07.06.2018.
Første regnskabsår:
07.06.2018 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at investere og besidde kapitalandele i selskaber involveret i finansiel virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1023679961Bryghuspladsen 8, 1473 København K