CVR 39016869Private limited company (ApS)Administration af fast ejendom på kontraktbasis (683210)Secondary industries: Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)København KFounded 17 Oct 2017
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Rumli ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
16
CVR registry, Aug 2026
+2 (+14.3%) over 12 months
Gross profit
10.1M
DKK, annual report 2025
+17% on 2024
Result
-1.8M
DKK, annual report 2025
Equity
890.4K
DKK, annual report 2025
Adifferent Holding ApSCVR 36684976, 20% to under 25% of capital and votes, since 17 Oct 2017
Jafu Holding ApSCVR 36976950, 20% to under 25% of capital and votes, since 17 Oct 2017
and 3 moreMorten Krarup Kristensensince 17 Oct 2017
Jacob Dyboe Funchsince 17 Oct 2017
CVR 3668497620% to under 25% of capital and votesnotified 13 Jul 2022since 17 Oct 2017
CVR 3697695020% to under 25% of capital and votesnotified 13 Jul 2022since 17 Oct 2017
CVR 3882849515% to under 20% of capital and votessince 1 Apr 2020
CVR 397914715% to under 10% of capital and votesnotified 6 Nov 2018since 22 Aug 2018
CVR 419834695% to under 10% of capital and votessince 6 Sep 2023
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
10% to under 15% of capital and votesnotified 22 Aug 20182 Apr 2018 to 22 Aug 2018
33.3% to under 50% of capital and votes17 Oct 2017 to 6 Nov 2018
CVR 340420125% to under 10% of capital and votesnotified 6 Sep 20236 Nov 2018 to 6 Sep 2023
6 Danish companies.
SubsidiaryCVR 25956737100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46216318100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40523375100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46667212100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 30173589100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35874917100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Rumli ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
17 Oct 2017 to 6 Nov 2026.
6 Nov 2018 to 6 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 16 employees, 15 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 6 | 7 | 9 | 10 | 11 | 11 | 10 | 12 | 15 | 15 | 15 | 19 | 19 | 21 | 19 | 21 | 25 | 26 | 29 | 30 | 30 | 28 | 30 | 32 | 32 | 39 | 37 | 42 | 46 | 45 | 44 | 37 | 34 | 30 | 32 | 30 | 30 | 27 | 27 | 28 | 29 | 31 | 34 | 35 | 34 | 33 | 31 | 29 | 30 | 27 | 27 | 25 | 24 | 24 | 22 | 23 | 23 | 22 | 16 | 16 | 17 | 15 | 15 | 19 | 19 | 18 | 17 | 16 | 16 | 16 | 14 | 13 | 14 | 14 | 14 | 15 | 16 | 16 | 15 | 15 | 15 | 15 | 16 |
| FTE | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 6 | 8 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 12 | 14 | 14 | 15 | 16 | 18 | 16 | 18 | 22 | 23 | 25 | 26 | 26 | 24 | 25 | 25 | 27 | 33 | 32 | 37 | 41 | 40 | 39 | 32 | 29 | 28 | 30 | 27 | 26 | 24 | 25 | 26 | 26 | 26 | 31 | 31 | 30 | 29 | 27 | 26 | 27 | 25 | 24 | 21 | 22 | 22 | 20 | 20 | 21 | 17 | 14 | 14 | 13 | 11 | 12 | 17 | 16 | 16 | 15 | 14 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 14 | 13 | 14 | 14 | 14 | 15 | 14 | 15 | 15 | 15 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Nov 2018 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -1,798 | 2,685 | 5,496 | 8,665 | 10,139 |
| Operating profit | -7,919 | -15,526 | -12,754 | -3,416 | -677 |
| Result for the year | -6,011 | -15,393 | -12,987 | -4,806 | -1,837 |
| Equity | 8,655 | 12,177 | 7,533 | 2,728 | 890 |
| Total assets | 26,377 | 30,015 | 27,067 | 21,389 | 18,934 |
| Employees (average) | 32 | 31 | 27 | 17 | 14 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | 39.7% | 104.7% | 110.2% | 17% |
| EBITDA | Not reportednote 2 | -12,228 | -10,036 | -201 | 2,467 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | -455.4% | -182.6% | -2.3% | 24.3% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 88.2% | 24% | -12.9% | -37% | -17.7% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 4,767 | -490 | 5,713 | 11,119 | 13,686 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | n.m.note 4 | n.m.note 4 | n.m.note 4 | 5.5x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -57.3%note 5 | -119%note 5 | -79.8%note 5 | -19.7%note 5 | -3.7%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 5,573note 6 | 5,105note 7 | 4,788note 7 | 3,680note 7 | 3,542note 7 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 5 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 30 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 28 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 3 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 8 Jul 2022
Rumli ApS has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 17 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
41 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 09.10.2026
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Bøttzau Haunstrup, (formand), den 09.10.2026, Ole Markussen, den 09.10.2026, Lars Rabe Tønnesen, den 09.10.2026.
Tiltrådte:
Mads Munkholt Ditlevsen, den 09.10.2026, Morten Krarup Kristensen, (formand), den 09.10.2026.
Selskabet tegnes af Selskabets administrerende direktør i forening med et bestyrelsesmedlem.
Vedtægter ændret: 19.08.2026
Vedtægter ændret: 27.05.2026
Nyt navn: Rumli ApS
Nyt binavn: Proper ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Casper Nicolai Bjarnason, den 27.05.2026.
Tiltrådte:
Jacob Busck Andersen, den 27.05.2026.
Vedtægter ændret: 08.12.2025
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tommy Frejlev Andersen, den 13.11.2025.
Tiltrådte:
Casper Nicolai Bjarnason, den 13.11.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Sara Maria Liliane Rywe, den 10.07.2025.
Tiltrådte:
Tommy Frejlev Andersen, den 10.07.2025.
Vedtægter ændret: 10.06.2025
Vedtægter ændret: 19.05.2025
Vedtægter ændret: 19.02.2025
Bestyrelse:
Fratrådte:
Balder Nikolai Kringelbach, den 13.02.2025.
Vedtægter ændret: 05.11.2024
Ny adresse: Gothersgade 8L, 1., 1123 København K
Ny adresse: Gothersgade 8L, 1123 København K
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Dalskov, den 28.08.2024.
Vedtægter ændret: 29.04.2024
Vedtægter ændret: 07.11.2023
Vedtægter ændret: 06.09.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.09.2023.
kr. 5.344,02, indbetalt kontant, kurs 156.231,43.
Kapitalen udgør herefter kr. 89.120,42.
Vedtægter ændret: 08.08.2023
Revision:
Fratrådte:
PJ REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 30.06.2023.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Værkmestergade 2, 18., 8000 Aarhus C, den 02.03.2023.
Vedtægter ændret: 16.05.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Sebastian Gschwender, den 20.03.2023.
Tiltrådte:
Edoardo Emilio Ermotti, den 20.03.2023.
Vedtægter ændret: 24.01.2023
Vedtægter ændret: 01.12.2022
Vedtægter ændret: 11.08.2022
Vedtægter ændret: 13.07.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 13.07.2022.
kr. 1.529,34, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 124.985,15. kr. 3.476,37, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 156.231,43. kr. 10.714,84, indbetalt kontant, kurs 156.231,43.
Kapitalen udgør herefter kr. 83.776,40.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Alberte Schmidt Koefoed, den 13.07.2022.
Tiltrådte:
Anders Dalskov, den 13.07.2022, Sebastian Gschwender, den 13.07.2022.
Vedtægter ændret: 24.05.2022
Vedtægter ændret: 16.03.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tommy Andersen, den 01.02.2022, Alexander Korre Viterbo-Horten, den 01.02.2022.
Tiltrådte:
Sara Maria Liliane Rywe, den 01.02.2022, Alberte Katrine Schmidt, den 01.02.2022.
Ny adresse: Skelbækgade 2, 2. tv, 1717 København V
Vedtægter ændret: 10.12.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.12.2020.
kr. 500,00, indbetalt kontant, kurs 89.400,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 68.055,85.
Vedtægter ændret: 01.04.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.04.2020.
kr. 1.545,78, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 71.765,53. kr. 12.486,33, indbetalt kontant, kurs 89.706,92.
Kapitalen udgør herefter kr. 67.555,85.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Krarup Kristensen, den 01.04.2020.
Tiltrådte:
Tommy Andersen, den 01.04.2020.
Selskabet tegnes af enten selskabets administrerende direktør og bestyrelsesformanden i forening; eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening..
Vedtægter ændret: 24.03.2020
Nyt navn: Proper ApS
Nyt binavn: ProperManaged ApS
Slettede binavne: Proper ApS, GetProper ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Krarup Kristensen, (formand), den 24.03.2020.
Tiltrådte:
Steen Bøttzau Haunstrup, (formand), den 24.03.2020, Morten Krarup Kristensen, den 24.03.2020, Ole Markussen, den 24.03.2020.
Selskabet tegnes af Selskabets administrerende direktør og bestyrelsesformanden i forening..
Vedtægter ændret: 26.03.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.03.2019.
kr. 1.475,50, indbetalt kontant, kurs 50.830,08.
Kapitalen udgør herefter kr. 53.523,74.
Ny adresse: c/o Proper ApS, Ewaldsgade 7, 2200 København N
Virksomheden er omregistreret fra Iværksætterselskab til Anpartsselskab
Vedtægter ændret: 06.11.2018
Nyt navn: ProperManaged ApS
Nye binavne: Proper ApS, GetProper ApS
Slettede binavne: GetProper IVS, Proper IVS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.11.2018.
kr. 169,99, indbetalt kontant, kurs 2.033.203,00. kr. 50.747,03, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 52.048,24.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jacob Dyboe Funch, den 06.11.2018, Morten Krarup Kristensen, (formand), den 06.11.2018, Alexander Korre Viterbo-Horten, den 06.11.2018.
Selskabet tegnes af Selskabets administrerende direktør, bestyrelsesformanden og et bestyrelsesmedlem i forening..
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33861044 PJ REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Danmarksgade 70D, 9900 Frederikshavn, den 06.11.2018.
Formål ændret: Selskabets formål er udvikling og salg af en software platform indenfor Property Management.
Vedtægter ændret: 07.06.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.06.2018.
kr. 18,10, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.131,22.
Vedtægter ændret: 02.04.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.04.2018.
kr. 113,12, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.113,12.
Binavne: Proper IVS, GetProper IVS.
Stiftelsesdato: 17.10.2017.
Virkningsdato: 17.10.2017.
Seneste vedtægtsdato: 17.10.2017.
Kapital:
kr. 1.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 1.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 36684976 Adifferent Holding IVS, c/o Morten Kristensen, Helgesensgade 21, 2., 2100 København Ø, den 17.10.2017, CVR-NR. 36976950 Jafu Holding ApS, c/o Jacob Funch, Lyøvej 11, 2. th, 2000 Frederiksberg, den 17.10.2017.
Direktion:
Jacob Dyboe Funch, den 17.10.2017, Morten Krarup Kristensen (adm. dir), den 17.10.2017.
Selskabet tegnes af 2 direktører i forening..
Første regnskabsår:
17.10.2017 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil.
1 registered in CVR.
P-number 1022935298Gothersgade 8, 1123 København K
No other current company drawn.