CVR 38783890Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Aarhus CFounded 26 Jun 2017
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Obton Stabil Selskabsinvestor A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
3
CVR registry, 2025
Revenue
359.4M
DKK, annual report 2024
-6.1% on 2023
Result
-769.9M
DKK, annual report 2024
Equity
1.2B
DKK, annual report 2024
Obton Stabil KomplementaranpartsselskabCVR 38783386, until 10 Sep 2025
H. SØRENSEN HOLDING ApSCVR 27269362, 5% to under 10% of capital and votes, until 21 Nov 2018
Anders Marcusuntil 29 Sep 2025
No current partner is registered.
Fully liable participants (fuldt ansvarlige deltagere) in CVR: liable for the company's debts without limit.
CVR 3878338626 Jun 2017 to 10 Sep 2025
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 31596106100% of capital and votesnotified 15 Dec 201726 Jun 2017 to 15 Dec 2017
CVR 272693625% to under 10% of capital and votesnotified 21 Nov 20186 Aug 2018 to 21 Nov 2018
Obton Stabil Selskabsinvestor A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Obton Stabil Selskabsinvestor A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 3878423450% to under 66.7% of capital and votes26 Jun 2017 to 29 Sep 2025
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
26 Jun 2017 to 5 Nov 2026.
Jun 2025, monthly: 3 employees, 3 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jun 2019 | Q3 2019 | Jun 2020 | Jul 2020 | Jun 2021 | Jun 2022 | Jul 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jun 2024 | Jun 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| FTE | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 |
| Series | Monthly | Quarterly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Quarterly Q3 2019; monthly Jun 2019 and Jun 2020 to Jun 2025.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Jun 2025, published 26 Aug 2025. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | 307,839 | 546,912 | 382,658 | 359,379 |
| Gross profit | -1,282 | 259,727 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Operating profit | -1,432 | +109,055 | +296,576 | +94,271 | -615,700 |
| Result for the year | -1,565 | +60,077 | +120,024 | -54,993 | -769,919 |
| Equity | 1,367,175 | 2,098,177 | 2,194,199 | 1,969,469 | 1,176,780 |
| Total assets | 1,368,901 | 5,796,818 | 5,333,203 | 5,088,285 | 3,668,804 |
| Employees (average) | 3 | 25 | 33 | 23 | 15 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | 10.6% | 77.7% | -30% | -6.1% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | 35.4% | 54.2% | 24.6% | -171.3% |
| EBITDA | Not reportednote 1 | 255,321 | 458,710 | 263,563 | 230,045 |
| EBITDA margin | Not reported | 82.9% | 83.9% | 68.9% | 64% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 50% | 13.6% | 32% | 0% | -34.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -2,227note 2 | 2,376,925 | 2,278,366 | 2,235,872 | 1,915,714 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 1 | 9.3x | 5x | 8.5x | 8.3x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.1%note 3 | 1.8% | 4.8% | 1.7%note 4 | -13.2%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 5 | 1,581,578 | 135,299 | 337,860 | 9,642 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | 513.8% | 24.7% | 88.3% | 2.7% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | -530.7%note 6 | -22.6% | 28.1%note 4 | 118.6%note 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 13 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 18 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 12 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 25 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 20 May 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
The newest 50 of 54 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 29.09.2025 opløst ved fusion med CVR-nummer: 45319857 Renewable Energy Company A/S.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 38783890
Vedtægter ændret: 10.09.2025
Nyt navn: Obton Stabil Selskabsinvestor A/S
Fuldt ansvarlige deltagere
Fratrådte:
Obton Stabil Komplementaranpartsselskab, den 10.09.2025.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om kreditorernes stilling angående den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 45319857 Renewable Energy Company A/S (fortsættende), CVR-nummer: 38783890 Obton Stabil Selskabsinvestor P/S (ophørende), CVR-nummer: 38784234 Obton Solenergi Stabil P/S (ophørende), CVR-nummer: 40931317 Obton Impact AKK Selskab P/S (ophørende), CVR-nummer: 40932364 Obton Solenergi Master Impact P/S (ophørende) og CVR-nummer: 40948791 Obton Impact AKK Reinvestment A/S (ophørende). Modtagelse af fusionsplan er bekendtgjort den 15.07.2025.
I erklæringen antages det, at kreditorerne i CVR-nummer: 45319857 Renewable Energy Company A/S, CVR-nummer: 38783890 Obton Stabil Selskabsinvestor P/S, CVR-nummer: 38784234 Obton Solenergi Stabil P/S, CVR-nummer: 40931317 Obton Impact AKK Selskab P/S, CVR-nummer: 40932364 Obton Solenergi Master Impact P/S og CVR-nummer: 40948791 Obton Impact AKK Reinvestment A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 10.07.2025
Kapitalnedsættelse besluttet 10.07.2025 er gennemført 15.08.2025.
Kapitalen udgør herefter kr. 343.105.985,00.
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 11.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Vestre Ringgade 28, 8000 Aarhus C, den 11.08.2025.
Kapitalnedsættelse besluttet 10.07.2025 henlæggelse til særlig reserve kr. 343.105.985,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 45319857 Renewable Energy Company A/S (fortsættende), CVR-nummer: 38783890 Obton Stabil Selskabsinvestor P/S (ophørende), CVR-nummer: 38784234 Obton Solenergi Stabil P/S (ophørende), CVR-nummer: 40931317 Obton Impact AKK Selskab P/S (ophørende), CVR-nummer: 40932364 Obton Solenergi Master Impact P/S (ophørende) og CVR-nummer: 40948791 Obton Impact AKK Reinvestment P/S (ophørende).
Vedtægter ændret: 03.06.2025
Bestyrelse:
Fratrådte:
Søren Møller Dalgaard, (formand), den 03.06.2025, Bestyrelsesformand Viggo Nedergaard Jensen, den 03.06.2025, Bruno Kold Larsen, den 03.06.2025.
Tiltrådte:
Lasse Jæger Guldsborg, den 03.06.2025, Christian Holm Jørgensen, den 03.06.2025, Bruno Kold Larsen, (formand), den 03.06.2025.
Vedtægter ændret: 16.05.2024
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jesper Svendsen, den 16.05.2024.
Tiltrådte:
Bruno Kold Larsen, den 16.05.2024.
Ny adresse: c/o Obton A/S, Kristine Nielsens Gade 5, 8000 Aarhus C
Vedtægter ændret: 17.05.2023
Vedtægter ændret: 25.05.2022
Vedtægter ændret: 03.08.2021
Kapitalnedsættelse besluttet 28.06.2021 er gennemført 09.08.2021.
Kapitalnedsættelse besluttet 28.06.2021 er gennemført 09.08.2021.
Kapitalen udgør herefter kr. 686.211.970,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 28.06.2021 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 68.621.197,00 til kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 28.06.2021 henlæggelse til særlig reserve kr. 617.590.772,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret: 19.05.2021
Vedtægter ændret: 22.09.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.09.2020.
kr. 18.765.460,00, indbetalt kontant, kurs 101,90.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.372.423.939,00.
Vedtægter ændret: 29.06.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.06.2020.
kr. 36.042.678,00, indbetalt kontant, kurs 106,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.353.658.479,00.
Vedtægter ændret: 05.06.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 05.06.2020.
kr. 15.926.538,00, indbetalt kontant, kurs 104,94.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.317.615.801,00.
Vedtægter ændret: 21.02.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.02.2020.
kr. 1.549.020,00, indbetalt kontant, kurs 105,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.301.689.263,00.
Vedtægter ændret: 22.01.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.01.2020.
kr. 34.874.811,00, indbetalt kontant, kurs 104,86.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.300.140.243,00.
Vedtægter ændret: 16.12.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.12.2019.
kr. 50.825.986,00, indbetalt kontant, kurs 104,81.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.265.265.432,00.
Vedtægter ændret: 21.11.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.11.2019.
kr. 113.982.641,00, indbetalt kontant, kurs 104,96.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.214.439.446,00.
Vedtægter ændret: 22.10.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.10.2019.
kr. 185.629.994,00, indbetalt kontant, kurs 104,91.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.100.456.805,00.
Vedtægter ændret: 20.09.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.09.2019.
kr. 34.441.231,00, indbetalt kontant, kurs 104,30.
Kapitalen udgør herefter kr. 914.826.811,00.
Vedtægter ændret: 28.08.2019
Vedtægter ændret: 26.08.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.08.2019.
kr. 134.534.066,00, indbetalt kontant, kurs 104,01.
Kapitalen udgør herefter kr. 880.385.580,00.
Vedtægter ændret: 26.06.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.06.2019.
kr. 82.907.338,00, indbetalt kontant, kurs 103,73.
Kapitalen udgør herefter kr. 745.851.514,00.
Vedtægter ændret: 24.05.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.05.2019.
kr. 64.483.227,00, indbetalt kontant, kurs 103,08.
Kapitalen udgør herefter kr. 662.944.176,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Marcus, den 20.05.2019.
Tiltrådte:
Viggo Nedergaard Jensen, den 20.05.2019.
Vedtægter ændret: 26.04.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.04.2019.
kr. 68.369.253,00, indbetalt kontant, kurs 108,09.
Kapitalen udgør herefter kr. 598.460.949,00.
Vedtægter ændret: 25.03.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.03.2019.
kr. 32.300.915,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 530.091.696,00.
Vedtægter ændret: 27.02.2019
Vedtægter ændret: 22.02.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.02.2019.
kr. 57.326.801,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 497.790.781,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Søren Dahlgaard, (formand), den 04.07.2018.
Tiltrådte:
Søren Møller Dalgaard, (formand), den 04.07.2018.
Vedtægter ændret: 21.01.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.01.2019.
kr. 70.656.123,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 440.463.980,00.
Vedtægter ændret: 21.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.12.2018.
kr. 62.744.610,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 369.807.857,00.
Vedtægter ændret: 21.11.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.11.2018.
kr. 32.177.425,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 307.063.247,00.
Vedtægter ændret: 23.10.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.10.2018.
kr. 38.826.879,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 274.885.822,00.
Vedtægter ændret: 21.09.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.09.2018.
kr. 27.243.106,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 236.058.943,00.
Vedtægter ændret: 20.08.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.08.2018.
kr. 14.431.124,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 208.815.837,00.
Vedtægter ændret: 06.08.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.08.2018.
kr. 50.359.038,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 194.384.713,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Peter Krogsgaard Jørgensen (formand), den 03.07.2018.
Tiltrådte:
Søren Dahlgaard (formand), den 03.07.2018.
Vedtægter ændret: 20.06.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.06.2018.
kr. 31.829.380,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 144.025.675,00.
Vedtægter ændret: 23.05.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.05.2018.
kr. 23.698.388,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 112.196.295,00.
Vedtægter ændret: 24.04.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.04.2018.
kr. 14.907.484,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 88.497.907,00.
Vedtægter ændret: 04.04.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.04.2018.
kr. 8.600.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 73.590.423,00.
Vedtægter ændret: 22.02.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.02.2018.
kr. 9.100.682,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 64.990.423,00.
Vedtægter ændret: 30.01.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.01.2018.
kr. 781.250,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 55.889.741,00.
Vedtægter ændret: 25.01.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.01.2018.
kr. 36.978.287,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 55.108.491,00.
1 registered in CVR.
P-number 1022642363Kristine Nielsens Gade 5, 8000 Aarhus C