CVR 35024379Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Secondary industries: Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)København NFounded 2 Jan 2013
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about ENERGISK A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
2
CVR registry, Aug 2026
-2 (-50%) over 12 months
Gross profit
188.4M
DKK, annual report 2025
+32.6% on 2024
Result
+20.9M
DKK, annual report 2025
Equity
37.5M
DKK, annual report 2025
MOGENS STORGAARD JAKOBSEN HOLDING ApSCVR 10145120, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 23 Nov 2015
Storge ApSCVR 45998959, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 6 Nov 2025
Søren Hoelgaard Justesensince 16 Nov 2017
CVR 1014512050% to under 66.7% of capital and votesnotified 3 Jun 2019since 23 Nov 2015
CVR 4599895950% to under 66.7% of capital and votessince 6 Nov 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2730364150% to under 66.7% of capital and votesnotified 6 Nov 202523 Nov 2015 to 6 Nov 2025
CVR 309079065% to under 10% of capital and votesnotified 31 Jan 20182 Jan 2013 to 31 Jan 2018
CVR 3235855110% to under 15% of capital and votesnotified 29 Apr 20192 Jan 2013 to 29 Apr 2019
CVR 3502437933.3% to under 50% of capital and votesnotified 3 Jun 201931 Jan 2018 to 3 Jun 2019
CVR 3603444066.7% to under 90% of capital and votes1 Mar 2015 to 30 Jun 2015
13 Danish companies, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 3255241266.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3672704766.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 25638670100% of capital and votes
CVR 3488864733.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3488943033.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3726612425% to under 33.3% of capital and votes
CVR 3754922320% to under 25% of capital and votes
CVR 4098499215% to under 20% of capital and votes
CVR 4022809815% to under 20% of capital and votes
CVR 3897337115% to under 20% of capital and votes
CVR 4309284710% to under 15% of capital and votes
CVR 3473423210% to under 15% of capital and votes
CVR 4391466910% to under 15% of capital and votesUnder voluntary liquidation
CVR 409113325% to under 10% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for ENERGISK A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4202319110% to under 15% of capital and votes30 Mar 2021 to 17 Dec 2025
CVR 409125095% to under 10% of capital and votes14 May 2025 to 15 Sep 2025
CVR 2563867020% to under 25% of capital and votes2 Dec 2023 to 4 Dec 2023
CVR 379021365% to under 10% of capital and votes12 Jun 2020 to 15 Jul 2021
CVR 4181670815% to under 20% of capital and votes17 Nov 2020 to 21 Jan 2021
CVR 36034440100% of capital and votes22 Jan 2018 to 19 Dec 2019
CVR 32443044100% of capital and votes25 Jan 2018 to 19 Dec 2019
CVR 38530984100% of capital and votes27 Dec 2017 to 19 Dec 2019
CVR 3814562233.3% to under 50% of capital and votes9 Jan 2017 to 26 Apr 2019
CVR 3690908010% to under 15% of capital and votes25 Jan 2017 to 30 Nov 2018
CVR 36039485100% of capital and votes23 Nov 2015 to 15 Aug 2018
CVR 3091372890% to under 100% of capital and votes23 Nov 2015 to 25 Jan 2018
CVR 35024409100% of capital and votes2 Jan 2013 to 25 Jan 2018
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
2 Jan 2013 to 5 Nov 2026.
2 Jan 2013 to 5 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 2 employees, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| FTE | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 3 | 3 | 5 | 3 | 3 | 4 | 3 | 5 | 4 | 2 | 3 | 4 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Aug 2017 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -405 | -1,275 | 105,481 | 142,123 | 188,435 |
| Operating profit | -1,595 | -2,468 | +7,235 | +21,232 | +30,272 |
| Result for the year | -3,625 | +3,794 | +9,823 | +12,420 | +20,856 |
| Equity | 81,608 | 85,401 | 101,343 | 103,056 | 37,502 |
| Total assets | 84,513 | 89,397 | 168,206 | 199,007 | 200,540 |
| Employees (average) | 2 | 2 | 188 | 226 | 263 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | 34.7% | 32.6% |
| EBITDA | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | 11,958 | 25,000 | 34,895 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | n.m.note 3 | 11.3% | 17.6% | 18.5% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | 150.7% | 20.2% | 16.4% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -20,634note 4 | -35,922note 4 | -62,185 | -81,644 | -61,458 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Net cash | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -2.5%note 5 | -3.5%note 6 | 35.4% | 48.9% | n.m.note 7 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 8 | Not reportednote 8 | 5,967 | 9,675 | 22,415 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | Not reported | 68.7% | 119.6% | -17.4% |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -23,158note 4 | -34,672note 4 | -62,185 | -81,644 | 13,912 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 24 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 24 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 20 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 21 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 4 Jul 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
24 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 02.12.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.12.2023.
kr. 2.000,00, indbetalt i værdier, kurs 240.594,80.
Kapitalen udgør herefter kr. 606.232,00.
Vedtægter ændret: 09.02.2023
Selskabet tegnes af 1 direktør, af 1 bestyrelsesmedlem eller af alle bestyrelsesmedlemmer i forening.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Claude Winther Nielsen, den 08.11.2021.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 36034440 Energisk IT ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 19.12.2019
Nyt binavn: Energisk IT A/S
Slettet binavn: ENERGI SYSTEMDRIFT A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 32443044 Energisk Klimainvestering A/S, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 19.12.2019
Nye binavne: Energi-Finans A/S, KLIMA INVESTERING A/S, KLIMA-INVESTERING A/S, REN ENERGI A/S, Energisk Klimainvestering A/S
Slettet binavn: ENERGI SYSTEMDRIFT A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 38530984 Grøn Innovation ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 19.12.2019
Nyt binavn: Grøn Innovation A/S
Slettet binavn: ENERGI SYSTEMDRIFT A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 35024379 ENERGISK A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ENERGI SYSTEMDRIFT A/S og CVR-nummer: 38530984 Grøn Innovation ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 35024379 ENERGISK A/S og CVR-nummer: 38530984 Grøn Innovation ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 35024379 ENERGISK A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ENERGI SYSTEMDRIFT A/S og CVR-nummer: 32443044 Energisk Klimainvestering A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene KLIMA-INVESTERING A/S, KLIMA INVESTERING A/S, REN ENERGI A/S, Energi-Finans A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 35024379 ENERGISK A/S og CVR-nummer: 32443044 Energisk Klimainvestering A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 35024379 ENERGISK A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene ENERGI SYSTEMDRIFT A/S og CVR-nummer: 36034440 Energisk IT ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 35024379 ENERGISK A/S og CVR-nummer: 36034440 Energisk IT ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 03.05.2019
Kapitalnedsættelse besluttet 03.05.2019 er gennemført 03.06.2019.
Kapitalen udgør herefter kr. 604.232,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 03.05.2019 henlæggelse til særlig reserve kr. 406.770,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kim Christian Hvidkjær, den 03.05.2019, Niels Stielund Jørgensen, den 03.05.2019.
Revision:
Fratrådte:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 03.05.2019.
Ny adresse: Ryesgade 3F, 3., 2200 København N
Ny adresse: Nannasgade 28, 2200 København N
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mogens Storgaard Jakobsen, den 16.11.2017, Søren Hoelgaard Justesen (formand), den 16.11.2017.
Tiltrådte:
Mogens Storgaard Jakobsen (formand), den 16.11.2017, Søren Hoelgaard Justesen, den 16.11.2017.
Direktion:
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 22.11.2016.
Bestyrelse:
Fratrådte:
.
Direktion:
Fratrådte:
Mogens Storgaard Jakobsen, den 02.03.2016.
Tiltrådte:
Søren Sprogøe, den 02.03.2016.
Vedtægter ændret: 23.11.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 505.502,00, indbetalt i værdier, kurs 7.912,92.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.011.002,00.
CVR-nummer:
35024379.
NAVN:
ENERGISK A/S.
Adresse: Tagensvej 87, 2200 København N.
Kommune: København.
Vedtægter ændret: 01.07.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 5.500,00, indbetalt kontant, kurs 100.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 505.500,00.
Ny adresse:
Tagensvej 87, 2200 København N.
Vedtægter ændret:
10.06.2013.
Nyt binavn: ENERGI SYSTEMDRIFT A/S.
Stiftelsesdato:
02.01.2013.
Seneste vedtægtsdato:
02.01.2013.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
CVR-NR. 27303641 SØREN HOELGAARD JUSTESEN HOLDING ApS, Webersgade 56, 2100 København Ø, den 02.01.2013, CVR-NR. 10145120 MOGENS STORGAARD JAKOBSEN HOLDING ApS, Fru Gyllembourgs Vej 6, 2000 Frederiksberg, den 02.01.2013, CVR-NR. 30907906 JAKOB MATHIAS WICHMANN HOLDING ApS, Gammel Kongevej 1, 1., 1610 København V, den 02.01.2013, CVR-NR. 32358551 GREENSWITCH HOLDING ApS, Mynstersvej 1, 2. th., 1827 Frederiksberg C, den 02.01.2013.
Bestyrelse:
Direktør, Cand. scient. po Søren Hoelgaard Justesen (formand), den 02.01.2013, CEO Kim Christian Hvidkjær, den 02.01.2013, Mogens Storgaard Jakobsen, den 02.01.2013.
Direktion:
Mogens Storgaard Jakobsen, den 02.01.2013.
Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Ringvejen 2 A, 9560 Hadsund, den 02.01.2013.
Første regnskabsår:
02.01.2013 - 31.12.2013.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1018197185Ryesgade 3, 2200 København N