CVR 34733228Public limited company (A/S)Serviceydelser i forbindelse med logistik (522500)SønderborgFounded 2 Nov 2012
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about INPS A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
2
CVR registry, 2019
Gross profit
147.1M
DKK, annual report 2025
+23.4% on 2024
Result
+70.3M
DKK, annual report 2025
Equity
147.1M
DKK, annual report 2025
Clavona BidCo ApSCVR 46098676, 100% of capital and votes, since 14 Jul 2026
Kent Fredrik Olenklint Olssonsince 1 Sep 2026
CVR 46098676100% of capital and votessince 14 Jul 2026
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 1629467533.3% to under 50% of capital and votesclass A, Bnotified 31 Mar 202313 Mar 2015 to 31 Mar 2023
CVR 2535958533.3% to under 50% of capital and votesclass A, Bnotified 14 Jul 202613 Mar 2015 to 14 Jul 2026
CVR 4965511825% to under 33.3% of capital and votesclass A, B13 Mar 2015 to 16 Jun 2016
CVR 4347820633.3% to under 50% of capital and votesclass A, Bnotified 14 Jul 202631 Mar 2023 to 14 Jul 2026
CVR 46093844100% of capital and votes14 Jul 2026 to 14 Jul 2026
CVR 4609394133.3% to under 50% of capital and votes14 Jul 2026 to 14 Jul 2026
5% to under 10% of capital and votesclass A, B13 Mar 2015 to 7 Jun 2017
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in Clavona TopCo ApS, since 9 Dec 2025
Holding company
CVR 46093844Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Clavona MidCo ApS, since 9 Dec 2025
Holding company
CVR 46093941Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Clavona BidCo ApS, since 9 Dec 2025
Holding company
CVR 46098676Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in INPS A/S, since 14 Jul 2026
This company
INPS A/S
CVR 34733228
1 Danish company, which own 2 more one level down.
SubsidiaryCVR 36478551100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 37933708100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 28892500100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for INPS A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4005942350% to under 66.7% of capital and votes1 Dec 2018 to 31 May 2021
CVR 32438849100% of capital and votes1 Jun 2016 to 12 Nov 2020
CVR 34733376100% of capital and votes30 Mar 2015 to 30 Dec 2019
CVR 28892500100% of capital and 90% to under 100% of votes30 Mar 2015 to 30 Dec 2019
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
14 Jul 2026 to 4 Nov 2026.
2 Nov 2012 to 4 Nov 2026.
Nov 2019, monthly: 2 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 3 | 2 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 2 |
| Series | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2013 to 2014; monthly Jan 2015 to Nov 2019.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Nov 2019, published 8 Mar 2022. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 101,703 | 137,426 | 108,836 | 119,204 | 147,089 |
| Operating profit | +54,520 | +79,786 | +44,815 | +53,359 | +86,565 |
| Result for the year | +88,225 | +67,077 | +35,759 | +42,375 | +70,347 |
| Equity | 105,245 | 114,405 | 119,392 | 136,915 | 147,089 |
| Total assets | 169,135 | 183,832 | 160,874 | 228,115 | 187,255 |
| Employees (average) | 102 | 138 | 119,000 | 87 | 82 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 222% | 35.1% | -20.8% | 16.5% | 23.4% |
| EBITDA | 60,905 | 84,834 | 51,251 | 60,726 | 92,995 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 59.9% | 61.7% | 47.1% | 50.9% | 63.2% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 6.3% | 35.3% | -13.8% | -26.9% | -5.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -63,249note 1 | -21,783note 1 | -52,237note 1 | -95,892note 1 | -105,920note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 188%note 2 | 100.8%note 1 | 43.5%note 1 | 75.8%note 1 | 167.9%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 515 | 10,833 | 5,237 | 1,741 | 863 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 75.1%note 3 | 20.5% | 118.3% | 113.5% | 75.6% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 20 Mar 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 18 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 4 Apr 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 23 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 2 Mar 2022
INPS A/S has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 22 Nov 2026.
INPS A/S has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 10 Dec 2026.
INPS A/S has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 11 Nov 2026.
INPS A/S has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 11 Nov 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
45 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Direktion:
Fratrådte:
Jens Rom, (adm. dir), den 01.09.2026.
Tiltrådte:
Kent Fredrik Olenklint Olsson, (adm. dir), den 01.09.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kasper Sørensen, (formand), den 14.08.2026.
Tiltrådte:
Niels Erik Olsen, (formand), den 14.08.2026, Kasper Sørensen, den 14.08.2026, Martin Wülfert, den 14.08.2026.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 14.07.2026
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med den administrerende direktør eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Vedtægter ændret: 14.07.2026
Bestyrelse:
Fratrådte:
Peter Johan Mads Clausen, den 14.07.2026, Bent Kristensen, (næstformand), den 14.07.2026, Flemming Hegelund Kær, den 14.07.2026, Claus Berner Nielsen, den 14.07.2026, Erik Balck Sørensen, den 14.07.2026, Jan Chresten Rantzau von Backhaus, (formand), den 14.07.2026.
Tiltrådte:
Kasper Sørensen, (formand), den 14.07.2026, Frank Felix Werdin, den 14.07.2026, Michael Steven Tschopp, den 14.07.2026.
Vedtægter ændret: 08.07.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.07.2026.
kr. 518.701,00, indbetalt kontant, kurs 600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 18.208.223,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Allan Krogsgaard Jakobsen, den 13.03.2025.
Tiltrådte:
Flemming Hegelund Kær, den 13.03.2025, Claus Berner Nielsen, den 13.03.2025.
Vedtægter ændret: 07.12.2023
Vedtægter ændret: 13.03.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars-Christian Brask, (formand), den 13.03.2023, Jan Chresten Rantzau von Backhaus, den 13.03.2023.
Tiltrådte:
Jan Chresten Rantzau von Backhaus, (formand), den 13.03.2023.
Vedtægter ændret: 23.12.2022
Vedtægter ændret: 19.08.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.08.2020.
kr. 366.666,00, indbetalt kontant, kurs 3.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 17.689.522,00.
Direktion:
Fratrådte:
Allan Kaczmarek, (adm. dir), den 01.06.2020.
Tiltrådte:
Jens Rom, (adm. dir), den 01.06.2020.
Vedtægter ændret: 20.03.2020
Vedtægter ændret: 11.12.2019
Vedtægter ændret: 24.09.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.09.2019.
kr. 633.332,00, indbetalt kontant, kurs 3.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 17.322.856,00.
Vedtægter ændret: 26.08.2019
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Klüwer, den 26.08.2019, Bent Kristensen, (formand), den 26.08.2019.
Tiltrådte:
Lars-Christian Brask, (formand), den 26.08.2019, Allan Krogsgaard Jakobsen, den 26.08.2019, Bent Kristensen, (næstformand), den 26.08.2019.
Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med den administrerende direktør eller af den samlede bestyrelse..
Vedtægter ændret: 06.05.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.05.2019.
kr. 333.332,00, indbetalt kontant, kurs 3.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 16.689.524,00.
Vedtægter ændret: 15.03.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.03.2019.
kr. 200.000,00, indbetalt kontant, kurs 3.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 16.356.192,00.
Vedtægter ændret: 04.03.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.03.2019.
kr. 133.333,00, indbetalt kontant, kurs 3.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 16.156.192,00.
Vedtægter ændret: 17.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 17.12.2018.
kr. 133.333,00, indbetalt kontant, kurs 3.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 16.022.859,00.
Vedtægter ændret: 19.06.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.06.2018.
kr. 1.666.666,00, indbetalt kontant, kurs 600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 15.889.526,00.
Vedtægter ændret: 21.11.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.11.2017.
kr. 172.900,00, indbetalt kontant, kurs 600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 14.222.860,00.
Vedtægter ændret: 07.06.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.06.2017.
kr. 3.226.110,00, indbetalt ved ombytning af konvertible gældsbreve, kurs 600,00. kr. 132.158,00, indbetalt kontant, kurs 681,00. kr. 833.333,00, indbetalt kontant, kurs 600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 14.049.960,00.
Vedtægter ændret: 21.02.2017
Bestyrelse:
Fratrådte:
.
Direktion:
Fratrådte:
Stig Poulsen (adm. dir), den 05.12.2016.
Tiltrådte:
Allan Kaczmarek (adm. dir), den 05.12.2016.
Ny adresse: Ellegårdvej 7, 6400 Sønderborg
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørn Kildegaard Andersen (formand), den 17.06.2016, Søren Klarskov Vilby (næstformand), den 17.06.2016.
Tiltrådte:
Bent Kristensen (formand), den 17.06.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Ernest Clark Fuller (adm. dir), den 01.06.2016.
Tiltrådte:
Stig Poulsen (adm. dir), den 01.06.2016.
Vedtægter ændret: 04.05.2016
CVR-nummer:
34733228.
NAVN:
INPS A/S.
Adresse: Bellisvej 15, 6430 Nordborg.
Kommune: Sønderborg.
Vedtægter ændret: 26.06.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 991.666,00, indbetalt kontant, kurs 600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 9.858.359,00.
CVR-nummer:
34733228.
NAVN:
INPS A/S.
Adresse: Bellisvej 15, 6430 Nordborg.
Kommune: Sønderborg.
Bestyrelse:
Fratrådte:
.
Direktion:
Fratrådte:
Stig Poulsen (adm. dir), den 15.06.2015.
Tiltrådte:
Ernest Clark Fuller (adm. dir), den 15.06.2015.
CVR-nummer:
34733228.
NAVN:
INPS A/S.
Adresse: Bellisvej 15, 6430 Nordborg(Havnbjerg).
Kommune: Sønderborg.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Direktion:
Fratrådte:
Steen Sørensen (adm. dir), den 26.05.2015.
Tiltrådte:
Stig Poulsen (adm. dir), den 26.05.2015.
CVR-nummer:
34733228.
NAVN:
INPS A/S.
Adresse: Bellisvej 15, 6430 Nordborg(Havnbjerg).
Kommune: Sønderborg.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Clas Nylandsted Andersen (formand), den 22.05.2015.
Tiltrådte:
Jørn Kildegaard Andersen (formand), den 22.05.2015.
CVR-nummer
34733228.
NAVN:
INPS A/S.
Adresse: Bjørnkærvej 3, 8783 Hornsyld.
Kommune: Hedensted.
Vedtægter ændret: 13.03.2015
Ny adresse: Bellisvej 15, 6430 Nordborg
Ny kommune: Sønderborg
Kapitalforhøjelse:kr. 849.998,00,indbetalt kontant,kurs 600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 8.866.693,00.
Vedtægter ændret:
15.12.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 991.666,00 indbetalt kontant, kurs 600,00.
Klasser:
B kr. 991.666,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 8.016.695,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 398.775,00. B kr. 7.617.920,00.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Henrik Gedde Moos, den 01.08.2014.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Steen Sørensen (adm. dir), den 01.08.2014.
Vedtægter ændret:
23.06.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 1.313.755,00 indbetalt kontant, kurs 800,00.
Klasser:
B kr. 1.313.755,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 7.025.029,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 398.775,00. B kr. 6.626.254,00.
Vedtægter ændret:
21.02.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 562.499,00 indbetalt kontant, kurs 800,00.
Klasser:
B kr. 562.499,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 5.711.274,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 398.775,00. B kr. 5.312.499,00.
Vedtægter ændret:
20.09.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 1.375.000,00 indbetalt kontant, kurs 800,00.
Klasser:
B kr. 1.375.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 5.148.775,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 398.775,00. B kr. 4.750.000,00.
Vedtægter ændret:
04.03.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 398.772,00 indbetalt i værdier, kurs 141,36.
Klasser:
A kr. 398.772,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 933.279,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 398.775,00. B kr. 534.504,00.
Vedtægter ændret:
05.03.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 2.840.496,00 indbetalt kontant, kurs 800,00.
Klasser:
B kr. 2.840.496,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.773.775,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 398.775,00. B kr. 3.375.000,00.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 22.11.2012.
Indtrådt i revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jens Chr.Skous Vej 1, 8000 Aarhus C, den 22.11.2012.
Stiftelsesdato:
02.11.2012.
Seneste vedtægtsdato:
02.11.2012.
Kapital:
kr. 534.507,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 3,00. B kr. 534.504,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 534.507,00 til kurs 800,00.
Stiftere:
CVR-NR. 49655118 NIELSEN & NIELSEN HOLDING A/S, Hvidkærvej 54, Højme, 5250 Odense SV, den 02.11.2012, CVR-NR. 25380924 PMC STAR ApS, Alsion 2, 6400 Sønderborg, den 02.11.2012, CVR-NR. 32083625 APOLLO7 HOLDING ApS, Vestergade 89, Strib, 5500 Middelfart, den 02.11.2012.
Bestyrelse:
Direktør Clas Nylandsted Andersen (formand), den 02.11.2012, Søren Klarskov Vilby (næstformand), den 02.11.2012, Direktør Jan Chresten Rantzau von Backhaus, den 02.11.2012, Direktør Peter Johan Mads Clausen, den 02.11.2012, Stig Lumby, den 02.11.2012, Stig Poulsen, den 02.11.2012.
Direktion:
Henrik Gedde Moos (adm. dir), den 02.11.2012.
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med den administrerende direktør eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Sundsmarkvej 12, 6400 Sønderborg, den 02.11.2012.
Første regnskabsår:
02.11.2012 - 31.12.2013.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
2 registered in CVR.
P-number 1018054880Ellegårdvej 7, 6400 Sønderborg
P-number 1020797335Fredericiagade 21, 7100 Vejle
No other current company drawn.
No other current company drawn.
No other current company drawn.
No other current company drawn.