CVR 34082782Public limited company (A/S)Konsulentbistand vedrørende informationsteknologi (620200)Secondary industries: Anden it-servicevirksomhed (620900)GlostrupFounded 14 Dec 2011
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about MODO SECURE SCANDINAVIA A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2018
Gross profit
3M
DKK, annual report 2018
Result
+1.4M
DKK, annual report 2018
Equity
863.6K
DKK, annual report 2018
NetCloud A/SCVR 37395722, 100% of capital and votes, until 18 Dec 2018
Brian Luplauuntil 18 Dec 2018
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
10% to under 15% of capital and votes1 May 2014 to 1 Dec 2016
CVR 3408238315% to under 20% of capital and votesnotified 1 Dec 20161 May 2014 to 1 Dec 2016
CVR 3408246415% to under 20% of capital and votesnotified 1 Dec 20161 May 2014 to 1 Dec 2016
CVR 3126787010% to under 15% of capital and votesnotified 1 Dec 20161 May 2014 to 1 Dec 2016
CVR 3584180633.3% to under 50% of capital and votes1 May 2014 to 18 May 2016
CVR 37395722100% of capital and votes1 Dec 2016 to 18 Dec 2018
CVR 3760129233.3% to under 50% of capital and votesnotified 1 Dec 201619 May 2016 to 1 Dec 2016
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
14 Dec 2011 to 4 Nov 2026.
Q4 2018, quarterly: 0 employees, 0 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Q4 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 0 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 2 | 7 | 6 | 5 | 6 | 5 | 5 | 6 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 0 |
| FTE | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 2 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Quarterly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2012 to 2014; quarterly Q4 2018; monthly Jan 2015 to Sep 2018.
Latest Q4 2018, published 26 Jun 2019. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 2,020 | 1,772 | 1,337 | 1,110 | 3,018 |
| Operating profit | +423 | -811 | -816 | +507 | +1,761 |
| Result for the year | +383 | -678 | -657 | +406 | +1,376 |
| Equity | 417 | -261 | -918 | -512 | 864 |
| Total assets | 1,610 | 1,964 | 771 | 2,069 | 1,750 |
| Employees (average) | 2 | 4 | Not reported | Not reported | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 68.5% | -12.3% | -24.5% | Not reportednote 1 | 171.9% |
| EBITDA | Not reportednote 2 | -809 | -810 | 517 | 1,761 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reportednote 2 | -45.6% | -60.6% | 46.6% | 58.4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -33.3% | 33.3% | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -668 | 1,050 | -105 | -53note 4 | -1,345note 4 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | Not reportednote 1 | Net cashnote 4 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 1,137.7%note 6 | -235.3%note 7 | n.m.note 8 | Not reportednote 1 | n.m.note 8 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 9 | 18note 10 | 0note 11 | 0note 11 | 0note 11 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -668 | 1,050 | 365 | 1,060note 4 | -1,396note 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2017 covers 6 months (1 Jan to 30 Jun 2017). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2018
1 Jul 2017 to 30 Jun 2018, published 9 Nov 2018
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 30 Jun 2017, published 27 Nov 2017
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 31 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 2 Jun 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 1 Jun 2015
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
23 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 18.12.2018 opløst ved fusion med CVR-nummer: 37395722 NetCloud A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 37395722 NetCloud A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 34082782 MODO SECURE SCANDINAVIA A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 37395722 NetCloud A/S og CVR-nummer: 34082782 MODO SECURE SCANDINAVIA A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 21.09.2017
Regnskabsår ændret til: 01.07 - 30.06
Omlægningsperiode: 01.01.2017 - 30.06.2017
Revision:
Fratrådte:
JS Revision, Godkendt Revisionsaktieselskab, den 16.05.2017.
Revision:
Fratrådte:
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 20.12.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37999687 JS Revision, Godkendt Revisionsaktieselskab, Egegårdsvej 39B, 2610 Rødovre, den 20.12.2016.
Ny adresse: Naverland 2, 9. sal., 2600 Glostrup
Ny kommune: Albertslund
Vedtægter ændret: 01.12.2016
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frank Schelling Meinertz, den 01.12.2016.
Tiltrådte:
Martin Everhøj, den 01.12.2016, Carsten Raahauge Madsen, den 01.12.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Frank Schelling Meinertz (adm. dir), den 01.12.2016.
Tiltrådte:
Brian Luplau, den 01.12.2016.
Selskabet tegnes af selskabets direktion i forening med et bestyrelsesmedlem, af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse..
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jacob Krebs Ilskov (formand), den 02.11.2016, Tom Jon Jonsen, den 02.11.2016, Thomas Tjørnelund Madsen, den 02.11.2016.
Tiltrådte:
Kasper Kruse (formand), den 02.11.2016, Brian Luplau, den 02.11.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Luis Enrique del Rey (adm. dir), den 31.10.2016.
Tiltrådte:
Frank Schelling Meinertz (adm. dir), den 31.10.2016.
Ny adresse: Roskildevej 522, 2605 Brøndby
Ny kommune: Brøndby
Kapital: kr. 585.000,00, delvist indbetalt. Tidligere kapital er nu fuldt indbetalt.
Kapital: kr. 585.000,00, delvist indbetalt. Tidligere kapital er nu fuldt indbetalt.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jacob Krebs Ilskov, den 01.06.2016, Tom Jon Jonsen (formand), den 01.06.2016.
Tiltrådte:
Jacob Krebs Ilskov (formand), den 01.06.2016, Tom Jon Jonsen, den 01.06.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Jacob Krebs Ilskov (adm. dir), den 31.05.2016.
Tiltrådte:
Luis Enrique del Rey (adm. dir), den 01.06.2016.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 15.12.2014.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Farum Hovedgade 9, 3520 Farum, den 15.12.2014.
Bestyrelse:
Fratrådte:
.
Direktion:
Fratrådte:
Bo Bennetsen (adm. dir), den 01.12.2015.
Tiltrådte:
Jacob Krebs Ilskov (adm. dir), den 01.12.2015.
CVR-nummer:
34082782.
NAVN:
MODO SECURE SCANDINAVIA A/S.
Adresse: Transformervej 29, 2860 Søborg.
Kommune: Gladsaxe.
Ny adresse: Brydehusvej 30L, 2750 Ballerup
Ny kommune: Ballerup
Ny adresse:
Transformervej 29, 2860 Søborg.
Selskabets adresse er administrativt ændret af Erhvervsstyrelsen for at bringe adressen i overensstemmelse med Vejregisteret.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jørgen Gregersen Nielsen, den 05.05.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Bo Bennetsen, den 05.05.2014, Jacob Krebs Ilskov, den 05.05.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Thomas Tjørnelund Madsen, den 05.05.2014.
Indtrådt i direktionen:
Bo Bennetsen (adm. dir), den 05.05.2014.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Tom Jon Jonsen, den 10.09.2013, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Thomas Tjørnelund Madsen, den 10.09.2013.
Udtrådt af bestyrelsen:
René Rafn Hansen, den 10.09.2013.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jørgen Gregersen Nielsen, den 10.09.2013.
Indtrådt i direktionen:
Thomas Tjørnelund Madsen (adm. dir), den 10.09.2013.
Vedtægter ændret:
19.12.2012.
Kapitalforhøjelse:
kr. 20.000,00 indbetalt kontant, kurs 250,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 585.000,00.
Vedtægter ændret:
03.06.2012.
Kapitalforhøjelse:
kr. 40.000,00 indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 565.000,00.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
René Rafn Hansen, den 03.06.2012, Tom Jon Jonsen, den 03.06.2012.
Stiftelsesdato:
14.12.2011.
Seneste vedtægtsdato:
14.12.2011.
Kapital:
kr. 525.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 525.000,00 til kurs 100,00, heraf samlet indbetalt kr. 240.000,00.
Stiftere:
CVR-NR. 34082383 JT MADSEN HOLDING ApS, Transformervej 29, 2730 Herlev, den 14.12.2011, CVR-NR. 34082464 FSM INVEST HOLDING ApS, Snedronningvej 5A, 2730 Herlev, den 14.12.2011, CVR-NR. 34082472 O'MALLEY HOLDING ApS, Birkedalen 1A, 2670 Greve, den 14.12.2011.
Bestyrelse:
Thomas Tjørnelund Madsen (formand), den 14.12.2011, Frank Schelling Meinertz, den 14.12.2011, Direktør Jørgen Gregersen Nielsen, den 14.12.2011.
Direktion:
Direktør Jørgen Gregersen Nielsen (adm. dir), den 14.12.2011.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør.
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 14.12.2011.
Første regnskabsår:
14.12.2011 - 31.12.2012.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1017340472Naverland 2, 2600 Glostrup