CVR 33783027Public limited company (A/S)Køb og salg af egen fast ejendom (681100)SilkeborgFounded 8 Jul 2011
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about LEVEHUSE A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
28
CVR registry, Aug 2026
+4 (+16.7%) over 12 months
Gross profit
18.6M
DKK, annual report 2026
+17.8% on 2025
Result
+2.8M
DKK, annual report 2026
Equity
18.7M
DKK, annual report 2026
LAPO HOLDING ApSCVR 34083843, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 7 Jan 2014
J. VILHELMSEN HOLDING ApSCVR 42186651, 25% to under 33.3% of capital and votes, since 10 Feb 2026
and 2 moreJesper Vilhelmsensince 1 Aug 2025
CVR 1028864920% to under 25% of capital and votesnotified 9 Mar 2026since 10 Feb 2026
CVR 3408384333.3% to under 50% of capital and votesnotified 9 Mar 2026since 7 Jan 2014
CVR 4218665125% to under 33.3% of capital and votesnotified 9 Mar 2026since 10 Feb 2026
CVR 4470318110% to under 15% of capital and votesnotified 9 Mar 2026since 10 Feb 2026
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2638434625% to under 33.3% of capital and votes1 Dec 2016 to 11 Dec 2016
CVR 38247646100% of capital and votesnotified 9 Mar 202612 Dec 2016 to 10 Feb 2026
1 Danish company.
Subsidiary or joint ventureCVR 4609692450% to under 66.7% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for LEVEHUSE A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 44071983100% of capital and votes22 May 2023 to 16 Jun 2026
CVR 4289103710% to under 15% of capital and votes30 Dec 2021 to 11 May 2026
CVR 4327387625% to under 33.3% of capital and votes20 May 2022 to 16 Jan 2025
CVR 39043513100% of capital and votes2 Oct 2020 to 2 Feb 2023
CVR 42442933100% of capital and votes4 Jun 2021 to 19 Dec 2022
CVR 42764825100% of capital and votes15 Oct 2021 to 20 May 2022
CVR 41865253100% of capital and votes18 Nov 2020 to 1 Dec 2021
CVR 41874031100% of capital and votes18 Nov 2020 to 1 Dec 2021
CVR 42436607100% of capital and votes1 Jun 2021 to 30 Jun 2021
CVR 31477204100% of capital and votes1 Jan 2016 to 16 Jun 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
19 Dec 2013 to 4 Nov 2026.
8 Jul 2011 to 4 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 28 employees, 22 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 7 | 12 | 14 | 14 | 16 | 17 | 17 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 19 | 18 | 18 | 17 | 13 | 13 | 12 | 13 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 14 | 16 | 16 | 15 | 16 | 16 | 19 | 19 | 19 | 22 | 28 | 30 | 31 | 32 | 32 | 32 | 28 | 27 | 28 | 26 | 26 | 25 | 26 | 26 | 29 | 32 | 34 | 35 | 38 | 38 | 39 | 37 | 38 | 38 | 38 | 39 | 38 | 40 | 38 | 38 | 45 | 46 | 46 | 47 | 46 | 45 | 41 | 41 | 40 | 40 | 37 | 30 | 31 | 23 | 26 | 22 | 25 | 20 | 20 | 22 | 18 | 18 | 20 | 17 | 19 | 19 | 19 | 19 | 24 | 22 | 22 | 23 | 23 | 24 | 24 | 25 | 24 | 24 | 24 | 25 | 24 | 24 | 24 | 24 | 25 | 26 | 26 | 25 | 28 |
| FTE | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 12 | 14 | 15 | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 | 13 | 10 | 10 | 9 | 8 | 12 | 12 | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 11 | 13 | 12 | 10 | 12 | 13 | 15 | 16 | 16 | 17 | 23 | 28 | 29 | 30 | 30 | 19 | 23 | 23 | 23 | 23 | 21 | 21 | 23 | 23 | 24 | 29 | 29 | 25 | 33 | 34 | 35 | 36 | 32 | 36 | 37 | 36 | 35 | 36 | 35 | 28 | 37 | 41 | 40 | 44 | 38 | 41 | 38 | 36 | 36 | 32 | 27 | 19 | 23 | 20 | 19 | 20 | 19 | 18 | 17 | 18 | 17 | 17 | 17 | 11 | 16 | 17 | 16 | 17 | 16 | 17 | 19 | 20 | 20 | 22 | 22 | 15 | 20 | 21 | 21 | 23 | 21 | 21 | 21 | 21 | 23 | 23 | 24 | 18 | 22 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2011 to 2014; monthly Jan 2015 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 27,749 | 28,947 | 9,672 | 15,788 | 18,597 |
| Operating profit | +6,843 | +4,658 | -2,496 | +3,788 | +4,342 |
| Result for the year | +7,756 | +4,978 | -4,609 | +899 | +2,823 |
| Equity | 17,935 | 22,913 | 15,304 | 16,203 | 18,679 |
| Total assets | 83,509 | 57,608 | 53,192 | 61,195 | 77,655 |
| Employees (average) | 36 | 39 | 20 | 19 | 22 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 50.7% | 3.5% | -66.6% | 63.2% | 18.3% |
| EBITDA | 7,265 | 5,116 | -2,086 | 4,119 | 4,664 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 26.2% | 17.7% | -21.6% | 26.1% | 25.1% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 50% | 8.3% | -48.7% | -5% | 15.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 12,532 | 5,148 | 26,158 | 24,832 | 43,255 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 1.7x | 1x | n.m.note 1 | 6x | 9.3x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 18% | 12.3% | -5.6%note 2 | 7% | 6.5% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 422note 3 | 618note 3 | 343note 3 | 195note 3 | 1,881 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | -377.5% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may.
Annual report 2026
1 Jul 2025 to 30 Jun 2026, published 7 Oct 2026
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 24 Oct 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 6 Jan 2025
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 6 Nov 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 14 Nov 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
19 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 10.02.2026
Slettet binavn: Tømrermester Frank Hansen A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 38247646 Levehuse Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 10.02.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.02.2026.
kr. 10.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 158.558,18.
Kapitalen udgør herefter kr. 510.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 33783027 LEVEHUSE A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Tømrermester Frank Hansen A/S og CVR-nummer: 38247646 Levehuse Holding ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 33783027 LEVEHUSE A/S og CVR-nummer: 38247646 Levehuse Holding ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Egebjerg Pontoppidan, den 01.08.2025.
Tiltrådte:
Jesper Vilhelmsen, den 01.08.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frank Levring Hansen, den 15.04.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Tim Lykke Jensen, den 01.01.2023.
Tiltrådte:
Lars Egebjerg Pontoppidan, den 01.01.2023.
Vedtægter ændret: 22.04.2021
Direktion:
Fratrådte:
Lars Egebjerg Pontoppidan, den 22.04.2021.
Tiltrådte:
Tim Lykke Jensen, den 22.04.2021.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frank Levring Hansen, (formand), den 19.03.2021, Ulrik Schroll Johansen, den 19.03.2021, Thomas Mieritz Jæger, den 19.03.2021.
Tiltrådte:
Frank Levring Hansen, den 19.03.2021, Ole Elmegaard Mortensen, (formand), den 19.03.2021, Jesper Vilhelmsen, den 19.03.2021.
Ny adresse: Poul Larsens Vej 10A, 8600 Silkeborg
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frank Levring Hansen, den 04.12.2018, Ida Pontoppidan, (formand), den 04.12.2018.
Tiltrådte:
Frank Levring Hansen, (formand), den 04.12.2018, Ulrik Schroll Johansen, den 04.12.2018, Thomas Mieritz Jæger, den 04.12.2018, Martin Søgaard, den 04.12.2018.
Revision:
Fratrådte:
HOSTRUPHUS & Partnere A/S, den 01.01.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37315664 Revisionshuset Tal & Tanker Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Hostrupsgade 41, 8600 Silkeborg, den 01.01.2018.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 31477204 TØMRERMESTER FRANK HANSEN ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 16.06.2017
Nyt binavn: Tømrermester Frank Hansen A/S
Slettet binavn: H.C. ØRSTEDS ALLE 1 A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 33783027 LEVEHUSE A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene H.C. ØRSTEDS ALLE 1 A/S og CVR-nummer: 31477204 TØMRERMESTER FRANK HANSEN ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 33783027 LEVEHUSE A/S og CVR-nummer: 31477204 TØMRERMESTER FRANK HANSEN ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret:
15.01.2014.
Selskabet tegnes af direktøren.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Ida Pontoppidan, den 19.12.2013, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Lars Egebjerg Pontoppidan, den 19.12.2013.
Udtrådt af bestyrelsen:
Jimmi Grouleff, den 19.12.2013, Pernille Kiærbye Grouleff, den 19.12.2013.
Indtrådt i bestyrelsen:
Frank Levring Hansen, den 19.12.2013.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jimmi Grouleff, den 19.12.2013.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Lars Egebjerg Pontoppidan, den 19.12.2013.
Ny adresse:
Smedebakken 8, 8600 Silkeborg.
Vedtægter ændret:
12.10.2011.
Nyt binavn: H.C. ØRSTEDS ALLE 1 A/S.
Kapitalen er fuldt indbetalt.
Stiftelsesdato:
08.07.2011.
Seneste vedtægtsdato:
08.07.2011.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, heraf samlet indbetalt kr. 200.000,00.
Stiftere:
Direktør Jimmi Grouleff, den 08.07.2011, Direktør Lars Egebjerg Pontoppidan, den 08.07.2011.
Bestyrelse:
Direktør Lars Egebjerg Pontoppidan (formand), den 08.07.2011, Direktør Jimmi Grouleff, den 08.07.2011, Pernille Kiærbye Grouleff, den 08.07.2011, Ida Pontoppidan, den 08.07.2011.
Direktion:
Direktør Jimmi Grouleff, den 08.07.2011.
Selskabet tegnes af direktøren og bestyrelsesformanden i forening.
Revision:
CVR-NR. 20560495 REVISORERNE HOSTRUPHUS GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, Hostrupsgade 41, 8600 Silkeborg, den 08.07.2011.
Første regnskabsår:
08.07.2011 - 30.06.2012.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
1 registered in CVR.
P-number 1016988045Poul Larsens Vej 10, 8600 Silkeborg