CVR 38247646Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)SilkeborgFounded 12 Dec 2016
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Levehuse Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
19
Annual report 2025, average
Gross profit
15.3M
DKK, annual report 2025
+59.4% on 2024
Result
+857.1K
DKK, annual report 2025
Equity
15.9M
DKK, annual report 2025
LAPO HOLDING ApSCVR 34083843, 33.3% to under 50% of capital and votes, until 10 Feb 2026
J. VILHELMSEN HOLDING ApSCVR 42186651, 25% to under 33.3% of capital and votes, until 10 Feb 2026
and 2 moreJesper Vilhelmsenuntil 10 Feb 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2638434633.3% to under 50% of capital and votesnotified 1 Jul 201712 Dec 2016 to 30 Oct 2019
CVR 1028864920% to under 25% of capital and votesnotified 15 Apr 202419 Mar 2021 to 10 Feb 2026
CVR 3264324833.3% to under 50% of capital and votesnotified 15 Apr 202430 Oct 2019 to 15 Apr 2024
CVR 3408384333.3% to under 50% of capital and votesnotified 15 Apr 202412 Dec 2016 to 10 Feb 2026
CVR 3997269733.3% to under 50% of capital and votesnotified 19 Mar 20212 Nov 2018 to 19 Mar 2021
CVR 4218665125% to under 33.3% of capital and votesnotified 15 Apr 202419 Mar 2021 to 10 Feb 2026
CVR 4470318110% to under 15% of capital and votesnotified 17 Jun 202415 Apr 2024 to 10 Feb 2026
Levehuse Holding ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Levehuse Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 33783027100% of capital and votes12 Dec 2016 to 10 Feb 2026
CVR 42436607100% of capital and votes30 Jun 2021 to 10 Dec 2021
CVR 41865253100% of capital and votes18 Nov 2020 to 18 Nov 2020
CVR 41874031100% of capital and votes18 Nov 2020 to 18 Nov 2020
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
12 Dec 2016 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 19,572 | 32,940 | 31,035 | 9,574 | 15,265 |
| Operating profit | +6,028 | +11,369 | +6,746 | -2,594 | +3,265 |
| Result for the year | +3,584 | +7,721 | +4,897 | -4,697 | +857 |
| Equity | 10,077 | 17,798 | 22,695 | 14,999 | 15,856 |
| Total assets | 102,758 | 81,462 | 56,633 | 52,934 | 60,737 |
| Employees (average) | 24 | 36 | 39 | 20 | 19 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -8% | 67.2% | -6.4% | -69.2% | 59.4% |
| EBITDA | 6,317 | 12,456 | 7,204 | -2,184 | 3,595 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 32.3% | 37.8% | 23.2% | -22.8% | 23.5% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 20% | 50% | 8.3% | -48.7% | -5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 25,239 | 12,438 | 5,146 | 26,157 | 24,832 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 4x | 1x | 0.7x | n.m.note 1 | 6.9x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 15.1% | 27.2% | 20% | -5.9%note 2 | 6% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,117 | 948 | 691 | 343 | 195 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -105.6% | 95% | 107.8% | n.m.note 1 | 1% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 28 Nov 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 20 Dec 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 6 Nov 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 3 Nov 2022
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 2 Dec 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
13 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 10.02.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 33783027 LEVEHUSE A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 33783027 LEVEHUSE A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Tømrermester Frank Hansen A/S og CVR-nummer: 38247646 Levehuse Holding ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 33783027 LEVEHUSE A/S og CVR-nummer: 38247646 Levehuse Holding ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Egebjerg Pontoppidan, den 01.08.2025.
Tiltrådte:
Jesper Vilhelmsen, den 01.08.2025.
Vedtægter ændret: 01.08.2024
Kapitalnedsættelse besluttet 17.06.2024 er gennemført 02.08.2024.
Kapitalen udgør herefter kr. 40.000,00.
Vedtægter ændret: 17.06.2024
Kapitalnedsættelse besluttet 17.06.2024 henlæggelse til særlig reserve kr. 10.000,00 til kurs 30.000,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frank Levring Hansen, den 15.04.2024.
Vedtægter ændret: 19.03.2021
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Frank Levring Hansen, den 19.03.2021, Ole Elmegaard Mortensen, (formand), den 19.03.2021, Lars Egebjerg Pontoppidan, den 19.03.2021, Martin Søgaard, den 19.03.2021, Jesper Vilhelmsen, den 19.03.2021.
Ny adresse: Poul Larsens Vej 10A, 8600 Silkeborg
Revision:
Fratrådte:
HOSTRUPHUS & Partnere A/S, den 01.01.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37315664 Revisionshuset Tal & Tanker Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Hostrupsgade 41, 8600 Silkeborg, den 01.01.2018.
Stiftelsesdato: 12.12.2016.
Virkningsdato: 12.12.2016.
Seneste vedtægtsdato: 12.12.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost kr. 50.000,00 til kurs 1.000,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 26384346 FH HOLDING, SILKEBORG ApS, Serup Tinghøjvej 53, 8632 Lemming, den 12.12.2016, CVR-NR. 34083843 LAPO HOLDING ApS, Chr.Winthers Vej 15, 8600 Silkeborg, den 12.12.2016.
Direktion:
Frank Levring Hansen, den 12.12.2016, Lars Egebjerg Pontoppidan, den 12.12.2016.
Selskabet tegnes af direktionens medlemmer i forening..
Revision:
CVR-NR. 20560495 REVISORERNE HOSTRUPHUS GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, Hostrupsgade 41, 8600 Silkeborg, den 12.12.2016.
Første regnskabsår:
01.07.2016 - 30.06.2017.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber, udøve ejerbeføjelser og drive formueforvaltning i forbindelse hermed.
1 registered in CVR.
P-number 1021998237Poul Larsens Vej 10, 8600 Silkeborg