CVR 32297692Private limited company (ApS)Anden it-servicevirksomhed (620900)Harlev JFounded 9 Sep 2013
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Danalock Patent ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
44.8K
DKK, annual report 2019
Result
-70.9K
DKK, annual report 2019
Equity
34.6K
DKK, annual report 2019
SALTO Home Solution ApSCVR 33080603, 100% of capital and votes, until 21 Dec 2020
Hans Grønlund Overgaarduntil 21 Dec 2020
Equity of 34.6K DKK was below half the share capital of 105.5K DKK at 31 Dec 2019. Under the Companies Act (selskabsloven § 119) management must then account for the company's finances at a general meeting. Dandex estimate, computed 6 Nov 2026.
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3421160433.3% to under 50% of capital and votesnotified 20 Jun 20179 Sep 2013 to 20 Jun 2017
CVR 3421165533.3% to under 50% of capital and votesnotified 20 Jun 20179 Sep 2013 to 20 Jun 2017
CVR 33080603100% of capital and votes20 Jun 2017 to 21 Dec 2020
15% to under 20% of capital and votesnotified 20 Jun 20172 Nov 2016 to 20 Jun 2017
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
10 Sep 2013 to 6 Nov 2026.
| Metric | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | Not reported | -16 | 7 | -259 | 45 |
| Operating profit | Not reported | -93 | -1,550 | -374 | -70 |
| Result for the year | -58 | -127 | -1,550 | -376 | -71 |
| Equity | 17 | -64 | 105 | 105 | 35 |
| Total assets | 1,310 | 1,465 | 277 | 200 | 45 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | n.m.note 2 | n.m.note 2 | -3,977.5% | n.m.note 2 |
| EBITDA | -8note 3 | -16 | 7 | -259 | 45 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reportednote 1 | n.m.note 4 | 100% | n.m.note 4 | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1note 5 | 0note 5 | -12note 5 | -54note 5 | -4note 5 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 6 | n.m.note 6 | Net cashnote 5 | n.m.note 6 | Net cashnote 5 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -68.4%note 7 | n.m.note 8 | -8,147%note 9 | -400.7%note 9 | -131.6%note 9 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 740note 10 | 244note 10 | 344note 11 | 0note 11 | 0note 11 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -1note 5 | 0note 5 | 150note 5 | 31note 5 | -25note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 19 Mar 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 13 Jun 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 15 Jun 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 14 Jun 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 17 Jun 2016
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 21.12.2020 opløst ved fusion med CVR-nummer: 33080603 Danalock ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 33080603 Danalock ApS (fortsættende), CVR-nummer: 32297692 Danalock Patent ApS (ophørende), CVR-nummer: 32297714 Danalock International ApS (ophørende) og CVR-nummer: 38145398 Poly-Control Int IVS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 33080603 Danalock ApS, CVR-nummer: 32297692 Danalock Patent ApS, CVR-nummer: 32297714 Danalock International ApS og CVR-nummer: 38145398 Poly-Control Int IVS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 37508845 Danalock IVS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 29.05.2018
Nyt navn: Danalock Patent ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.05.2018.
kr. 1,00, indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 105.495,00.
Formål ændret: Selskabets formål er at udøve virksomhed med Udvikling, fremstilling, salg og hermed forbundet virksomhed under velfærdsteknologien og salg og udvikling virksomhed under IT sektoren.
Vedtægter ændret: 02.11.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.11.2016.
kr. 17.277,00, indbetalt kontant, kurs 199,83. kr. 2.416,00, indbetalt kontant, kurs 145,40. kr. 2.416,00, indbetalt kontant, kurs 145,40. kr. 2.416,00, indbetalt kontant, kurs 145,40. kr. 969,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 105.494,00.
Selskabet tegnes af en direktør..
Formål ændret: Selskabets formål er at udøve virksomhed med Udvikling, fremstilling, salg og hermed forbundet virksomhed under IT sektoren.
CVR-nummer
32297692.
NAVN:
POLY-CARE ApS.
Adresse: Gammel Stillingvej 427C, 8462 Harlev J.
Kommune: Århus.
Ny adresse:
Gammel Stillingvej 427C, 8462 Harlev J.
Selskabet forpligtes ved aftaler, som indgås på selskabets vegne af den af en direktør.
Første regnskabsår:
10.09.2013 - 31.12.2014.
Vedtægter ændret:
30.12.2013.
Stiftelsesdato:
09.09.2013.
Virkningsdato: 10.09.2013.
Der kan i perioden fra selskabets stiftelse til dato for retsvirkning ikke erhverves rettigheder eller indgås forpligtelser på selskabets vegne.
Seneste vedtægtsdato:
09.09.2013.
Kapital:
kr. 80.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 80.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
CVR-NR. 34211604 HATI HOLDING ApS, Lærkesvinget 9, 8462 Harlev J, den 09.09.2013, CVR-NR. 34211655 HOJO HOLDING ApS, Ketting Parkvej 60, 8462 Harlev J, den 09.09.2013.
Bestyrelse:
Hans Grønlund Overgaard, den 10.09.2013.
Direktion:
Hans Grønlund Overgaard (adm. dir), den 10.09.2013.
Selskabet tegnes af direktionen.
Første regnskabsår:
10.09.2013 - 31.12.2013.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1018741527Gammel Stillingvej 427, 8462 Harlev J