CVR 28681011Public limited company (A/S)Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)København VFounded 22 Mar 2005
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about V BUSINESS DEVELOPMENT A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
5
CVR registry, 2022
Revenue
352.6M
DKK, annual report 2025
+29.2% on 2024
Result
+81.6M
DKK, annual report 2025
Equity
110.6M
DKK, annual report 2025
Kuja Invest ApSCVR 45780171, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 31 Jul 2025
AIAS Holding ApSCVR 45667553, 33.3% to under 50% of capital, 50% to under 66.7% of votes, since 10 Jun 2025
Poul Præstegaard Skadhedesince 22 Mar 2005
CVR 4566755333.3% to under 50% of capital, 50% to under 66.7% of votesnotified 31 Jul 2025since 10 Jun 2025
CVR 4578017150% to under 66.7% of capital and votesnotified 1 Aug 2025since 31 Jul 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2525334550% to under 66.7% of capital and votesnotified 10 Jun 202520 Oct 2014 to 10 Jun 2025
CVR 2977697020% to under 25% of capital and votesnotified 7 Jul 202320 Oct 2014 to 7 Jul 2023
CVR 2645273215% to under 20% of capital and votesnotified 1 Aug 202520 Oct 2014 to 1 Aug 2025
CVR 3693974533.3% to under 50% of capital and votesnotified 31 Jul 202524 May 2016 to 31 Jul 2025
3 Danish companies, which own 12 more one level down.
SubsidiaryCVR 38103008100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3307496466.7% to under 90% of capital and votes
CVR 3868954125% to under 33.3% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4136974466.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40645535100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42894478100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42894435100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42894397100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42894494100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for V BUSINESS DEVELOPMENT A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 41441461100% of capital and votes16 Jun 2020 to 14 Nov 2023
CVR 40645535100% of capital and votes5 Jul 2019 to 17 Jan 2022
CVR 3538063950% to under 66.7% of capital and votes12 Nov 2015 to 28 Jan 2021
CVR 3842326650% to under 66.7% of capital and votes2 Mar 2017 to 18 Dec 2020
CVR 3503662850% to under 66.7% of capital and votes30 Nov 2016 to 2 Nov 2018
CVR 3582997050% to under 66.7% of capital and votes30 Apr 2015 to 31 Oct 2018
CVR 2525409050% to under 66.7% of capital and votes26 Feb 2015 to 16 May 2017
CVR 3072110150% to under 66.7% of capital and votes30 Jun 2014 to 14 Mar 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
22 Mar 2005 to 5 Nov 2026.
22 Mar 2005 to 5 Nov 2026.
Jun 2022, monthly: 5 employees, 5 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 15 | 21 | 20 | 21 | 20 | 19 | 18 | 18 | 17 | 17 | 18 | 18 | 17 | 17 | 17 | 17 | 19 | 20 | 19 | 19 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 16 | 17 | 18 | 17 | 17 | 18 | 19 | 19 | 16 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 13 | 14 | 15 | 14 | 14 | 16 | 15 | 15 | 17 | 16 | 16 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 | 13 | 13 | 14 | 11 | 10 | 11 | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 11 | 10 | 10 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 | 5 |
| FTE | 2 | 13 | 16 | 17 | 16 | 15 | 14 | 14 | 13 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 15 | 16 | 15 | 16 | 15 | 15 | 15 | 16 | 14 | 14 | 14 | 15 | 13 | 13 | 14 | 15 | 15 | 12 | 11 | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 10 | 11 | 10 | 11 | 11 | 12 | 11 | 12 | 12 | 13 | 14 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 14 | 13 | 13 | 13 | 11 | 10 | 11 | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 9 | 9 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 5 | 5 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2011 to 2014; monthly Jan 2015 to Jun 2022.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Jun 2022, published 23 Aug 2022. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 69,723 | 185,369 | 232,023 | 273,017 | 352,643 |
| Operating profit | +198,275 | +38,599 | +83,270 | +96,411 | +104,259 |
| Result for the year | +205,248 | +34,530 | +58,316 | +69,962 | +81,613 |
| Equity | 36,281 | 64,030 | 79,152 | 81,711 | 110,638 |
| Total assets | 205,734 | 291,605 | 215,572 | 249,537 | 408,619 |
| Employees (average) | 63 | 67 | 82 | 91 | 108 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | -85% | 165.9% | 25.2% | 17.7% | 29.2% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 284.4% | 20.8% | 35.9% | 35.3% | 29.6% |
| EBITDA | 199,071 | 39,572 | 84,331 | 97,878 | 105,790 |
| EBITDA margin | 285.5% | 21.3% | 36.4% | 35.9% | 30% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -71.2% | 6.4% | 22.4% | 11% | 18.7% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -78,030note 1 | -137,171note 1 | -87,221 | -142,725 | -150,224 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cash | Net cash | Net cash |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0 | 1,838note 2 | 0note 3 | 2note 3 | 5,275 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0% | 1%note 2 | 0%note 3 | 0%note 3 | 1.5% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 14% | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | 63.5% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 23 Dec 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 3 Dec 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 19 Oct 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 16 Jan 2023
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 23 Nov 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
33 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 31.07.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.07.2025.
kr. 152.325,00, indbetalt i værdier, kurs 9.518,96.
Kapitalen udgør herefter kr. 928.976,00.
Vedtægter ændret: 20.12.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Arne Fischer, den 12.10.2023.
Tiltrådte:
Karina Sejersbøl Christiansen, den 12.10.2023, Dorthe Skadhede, den 12.10.2023.
Vedtægter ændret: 18.01.2021
Nyt navn: V BUSINESS DEVELOPMENT A/S
Slettede binavne: VALCON HOLDING A/S, VALCON MEDARBEJDER HOLDING A/S
Formål ændret: Selskabets formål er, direkte eller indirekte via besiddelse af kapitalandele, at være holdingselskab for vidensbaserede selskaber inden for kon-sulentvirksomhed samt anden forbunden virksomhed.
Ny adresse: Meldahlsgade 5, 2., 1613 København V
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 16.11.2016
Kapitalnedsættelse besluttet 16.11.2016 er gennemført 15.12.2016.
Kapitalen udgør herefter kr. 776.651,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 16.11.2016 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 35.745,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Knud Lindberg Sant, den 25.09.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Peter Kåre Groes Christiansen, den 25.09.2014.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jørgen Glistrup, den 07.01.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Thomas Arne Fischer, den 07.01.2014.
Vedtægter ændret:
04.04.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 78.400,00 indbetalt ved spaltning, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 812.396,00.
Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 27561039 VALCON INNOVATION A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan
for den påtænkte spaltning af
CVR-NR. 27561039 VALCON INNOVATION A/S.
De øvrige deltagende selskaber er:
CVR-NR. 28681011 VALCON BUSINESS DEVELOPMENT A/S (modtagende), der tillige driver virksomhed under navnene VALCON HOLDING A/S, VALCON MEDARBEJDER HOLDING A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra
Vedtægter ændret:
31.01.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 29.500,00 indbetalt i værdier, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 733.996,00.
Vedtægter ændret:
15.08.2012.
Nye binavne:
VALCON HOLDING A/S, VALCON MEDARBEJDER HOLDING A/S.
Kapitalforhøjelse:
kr. 104.496,00 indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 704.496,00.
Selskabet er fusioneret med CVR-NR. 29783276 VALCON MEDARBEJDER HOLDING ApS, CVR-NR. 27234038 VALCON HOLDING ApS, der samtidig er opløst.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Benny Madsen, den 30.04.2012.
Indtrådt i direktionen:
Poul Præstegaard Skadhede (adm. dir), den 30.04.2012.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 30700228 KPMG STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Borups Allé 177, 2400 København NV, den 01.07.2010.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 24207501 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 19.05.2010.
Vedtægter ændret:
24.11.2009.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Søren Holm Jensen, den 16.03.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Arne Vraalsen, den 04.06.2009.
Vedtægter ændret:
11.12.2006.
Ny adresse:
Christianshusvej 187, 2970 Hørsholm.
Ny kommune:
Hørsholm.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
03.11.2006.
Kapitalforhøjelse:
kr. 100.000,00 indbetalt ved spaltning, kurs 987,50.
Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 27234038 VALCON HOLDING ApS.
Kapitalen udgør herefter kr. 600.000,00.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Poul Præstegaard Skadhede, den 03.11.2006.
Indtrådt i direktionen:
Benny Madsen, 2950 Vedbæk, den 03.11.2006.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Adm.direktør Jørgen Glistrup, den 10.11.2006, Direktør Jens Jesper Ovesen, den 10.11.2006.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 20003677 ANDERSEN HUBERTZ KIRKHOFF STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 01.09.2006.
Indtrådt i revisionen:
MORTENSEN & BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Gribskovvej 2, 2100 København Ø, den 01.09.2006.
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har modtaget
spaltningsplan i henhold til anpartsselskabslovens §
67a, stk. 2 angående den påtænkte spaltning af
CVR-NR. 27234038 VALCON HOLDING ApS.
De øvrige deltagende selskaber er:
CVR-NR. 28681011 VALCON BUSINESS DEVELOPMENT A/S.
Endvidere er modtaget erklæring fra
vurderingsmændene i henhold til anpartsselskabslovens §
67a, stk. 1.
Stiftelsesdato:
22.03.2005.
Seneste vedtægtsdato:
22.03.2005.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
CVR-NR. 25254139 SANT HOLDING A/S, Strandhøjsvej 5, 3050 Humlebæk, den 22.03.2005, CVR-NR. 25253302 BENNY MADSEN HOLDING ApS, Kastanietoften 1, 2950 Vedbæk, den 22.03.2005, CVR-NR. 25253345 POUL PRÆSTEGÅRD SKADHEDE HOLDING ApS, Forårsvej 7, 2920 Charlottenlund, den 22.03.2005, CVR-NR. 25253388 SØREN HOLM JENSEN HOLDING ApS, Jacob Adelborgs Allé 13, 8240 Risskov, den 22.03.2005.
Bestyrelse:
Associeret Partner Knud Lindberg Sant (formand), den 22.03.2005, Søren Holm Jensen, den 22.03.2005, Benny Madsen, den 22.03.2005, Poul Præstegaard Skadhede, den 22.03.2005.
Direktion:
Poul Præstegaard Skadhede (adm. dir), den 22.03.2005.
Selskabet tegnes af af en direktør sammen med 1 bestyrelsesmedlem, af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 20003677 ANDERSEN HUBERTZ KIRKHOFF STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Gribskovvej 2, 2100 København Ø, den 22.03.2005.
Første regnskabsår:
22.03.2005 - 30.06.2006.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
1 registered in CVR.
P-number 1011256690Meldahlsgade 5, 1613 København V
No other current company drawn.