CVR 28511809Public limited company (A/S)Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)LyngeFounded 22 Mar 2005
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about T&W Medical A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
22
CVR registry, Aug 2026
+1 (+4.8%) over 12 months
Revenue
19.3B
DKK, annual report 2025
-2.2% on 2024
Result
-347M
DKK, annual report 2025
Equity
10B
DKK, annual report 2025
Jan Tøpholm33.3% to under 50% of votes, since 24 Oct 2022
Anders Steen Westermann25% to under 33.3% of votes, since 24 Oct 2022
and 8 moreLars Nørgaardsince 22 Apr 2015
25% to under 33.3% of votesclass A, Bnotified 27 Mar 2026since 24 Oct 2022
33.3% to under 50% of votesclass Anotified 27 Mar 2026since 24 Oct 2022
20% to under 25% of votesclass A, Bnotified 27 Mar 2026since 24 Oct 2022
5% to under 10% of capital and votesclass A,Bsince 23 Mar 2026
5% to under 10% of capitalclass Bsince 23 Mar 2026
5% to under 10% of capitalclass Bsince 23 Mar 2026
10% to under 15% of capital, 5% to under 10% of votesclass A,Bnotified 27 Mar 2026since 24 Oct 2022
10% to under 15% of capital, 5% to under 10% of votesclass A, Bnotified 27 Mar 2026since 24 Oct 2022
10% to under 15% of capitalclass Bnotified 27 Mar 2026since 24 Oct 2022
5% to under 10% of capitalclass Bnotified 27 Mar 2026since 24 Oct 2022
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2851717350% to under 66.7% of capital and votesnotified 24 Oct 202231 Mar 2005 to 24 Oct 2022
CVR 2851658450% to under 66.7% of capital and votesnotified 24 Oct 202231 Mar 2005 to 24 Oct 2022
19 Danish companies, which own 25 more one level down.
SubsidiaryCVR 36965002100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44489023100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 75358210100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 29214425100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 39927225100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38631632100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3893433390% to under 100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 31155231100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 2620467450% to under 66.7% of capital and 100% of votes
SubsidiaryCVR 42547948100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3872183650% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4004844850% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4007517850% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4125673750% to under 66.7% of capital and votes
SubsidiaryCVR 39868342100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46325761100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46325826100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46325737100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4282260466.7% to under 90% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4029663850% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3889663650% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4282259050% to under 66.7% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42822558100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 2914077450% to under 66.7% of capital and votes
CVR 4089535333.3% to under 50% of capital and votes
CVR 3408530725% to under 33.3% of capital and votes
CVR 4171964825% to under 33.3% of capital and votes
CVR 3644533510% to under 15% of capital and votes
CVR 3731233910% to under 15% of capital and votes
CVR 33260857100% of capital and votes
CVR 33498969100% of capital and votes
CVR 4323466810% to under 15% of capital and votes
CVR 4633689510% to under 15% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for T&W Medical A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4254790525% to under 33.3% of capital and votes18 Nov 2022 to 30 Sep 2026
CVR 3070805950% to under 66.7% of capital and votes6 Jan 2020 to 28 Aug 2025
CVR 4029663850% to under 66.7% of capital and votes28 Feb 2019 to 22 Apr 2024
CVR 15771100100% of capital and votes31 Mar 2005 to 28 Feb 2019
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
22 Mar 2005 to 5 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 22 employees, 16 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Mar 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 6 | 2 | 2 | 7 | 2 | 18 | 21 | 18 | 21 | 20 | 20 | 22 | 22 | 20 | 21 | 21 | 21 | 23 | 24 | 23 | 23 | 23 | 23 | 21 | 22 | 24 | 23 | 23 | 24 | 24 | 24 | 23 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 23 | 22 | 22 | 22 | 21 | 21 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 23 | 23 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 21 | 22 | 22 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 22 | 22 | 22 |
| FTE | 6 | 1 | 0 | 5 | 0 | 15 | 16 | 15 | 17 | 17 | 16 | 17 | 17 | 16 | 17 | 17 | 17 | 18 | 19 | 18 | 18 | 19 | 18 | 17 | 17 | 18 | 18 | 18 | 20 | 19 | 20 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 18 | 18 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 17 | 17 | 17 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 17 | 16 | 16 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Mar 2020 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 15,287,700 | 17,493,300 | 18,371,000 | 19,674,000 | 19,251,000 |
| Gross profit | 8,962,100 | 10,250,000 | 10,734,000 | 11,155,000 | 12,092,000 |
| Operating profit | +627,300 | +523,500 | +1,073,000 | -7,839,000 | +1,907,000 |
| Result for the year | +237,400 | -1,827,900 | -264,000 | -9,314,000 | -347,000 |
| Equity | 15,788,700 | 15,158,000 | 14,598,000 | 8,633,000 | 9,983,000 |
| Total assets | 55,495,300 | 56,364,800 | 55,852,000 | 44,739,000 | 42,042,000 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 17.9% | 14.4% | 5% | 7.1% | -2.2% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 4.1% | 3% | 5.8% | -39.8% | 9.9% |
| EBITDA | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 2,987,000 |
| EBITDA margin | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 15.5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 27,805,500 | 30,806,900 | 30,276,000 | 26,579,000 | 24,868,000 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 8.3x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 0.9% | 0.9%note 2 | 1.8%note 2 | -15.3%note 2 | 4.4%note 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | 970,000note 5 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | 5%note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Oct 2024 to 30 Sep 2025, published 25 Mar 2026
Annual report 2024
1 Oct 2023 to 30 Sep 2024, published 2 Apr 2025
Annual report 2023
1 Oct 2022 to 30 Sep 2023, published 20 Mar 2024
Annual report 2022
1 Oct 2021 to 30 Sep 2022, published 10 Mar 2023
Annual report 2021
1 Oct 2020 to 30 Sep 2021, published 1 Mar 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
18 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 28511809 T&W Medical A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Westermann A/S, Tøpholm Holding A/S, PV17 A/S, JUT Holding A/S, RT A/S, Sewes A/S, Jalichan A/S, CVR-nummer: 46325761 TWM Holding 1 ApS (ophørende), CVR-nummer: 46325826 TWM Holding 2 ApS (ophørende) og CVR-nummer: 46325737 TWM Holding 3 ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 28511809 T&W Medical A/S, CVR-nummer: 46325761 TWM Holding 1 ApS, CVR-nummer: 46325826 TWM Holding 2 ApS og CVR-nummer: 46325737 TWM Holding 3 ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 26.03.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.03.2026.
kr. 682.596,00, indbetalt kontant, kurs 1.040,99. kr. 254.269.840,00, indbetalt i værdier, kurs 1.040,99.
Kapitalen udgør herefter kr. 818.727.124,00.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 11.09.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 11.09.2025.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 24.10.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.10.2022.
kr. 63.774.688,00, indbetalt i værdier, kurs 4.719,51.
Kapitalen udgør herefter kr. 563.774.688,00.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør
Formål ændret: Selskabets formål er at eje aktier, anparter og andre værdipapirer og aktiver, inkl. fast ejendom, samt at drive investerings- og servicevirksomhed samt enhver aktivitet beslægtet hermed
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 28516584 WESTERMANN A/S og CVR-nummer: 28517173 TØPHOLM HOLDING A/S, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 24.10.2022
Nye binavne: Westermann A/S, Tøpholm Holding A/S, PV17 A/S, JUT Holding A/S, RT A/S, Sewes A/S, Jalichan A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 28511809 T&W Medical A/S (fortsættende), CVR-nummer: 28516584 WESTERMANN A/S (ophørende) og CVR-nummer: 28517173 TØPHOLM HOLDING A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 28511809 T&W Medical A/S, CVR-nummer: 28516584 WESTERMANN A/S og CVR-nummer: 28517173 TØPHOLM HOLDING A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 20.03.2019
Regnskabsår ændret til: 01.10 - 30.09
Omlægningsperiode: 01.05.2018 - 30.09.2019
Vedtægter ændret: 07.12.2018
Nyt navn: T&W Medical A/S
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Adam Westermann, den 07.12.2018.
Revision:
Fratrådte:
CHRISTENSEN KJÆRULFF STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 22.09.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 22.09.2017.
CVR-nummer
28511809.
NAVN:
WIDEX HOLDING A/S.
Adresse: Nymøllevej 6, 3540 Lynge.
Kommune: Allerød.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Julian Tøpholm, den 22.04.2015, Richard Tøpholm, den 22.04.2015.
Direktion:
Fratrådte:
Anders Steen Westermann, den 22.04.2015.
Tiltrådte:
Lars Nørgaard, den 22.04.2015.
Vedtægter ændret:
02.12.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 350.000.000,00 indbetalt kontant, kurs 285,71.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000.000,00.
Vedtægter ændret:
27.09.2010.
Ny adresse:
Nymøllevej 6, 3540 Lynge.
Ny kommune:
Allerød.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Kapitalforhøjelse:
kr. 149.500.000,00 indbetalt kontant, kurs 200,33.
Kapitalen udgør herefter kr. 150.000.000,00.
Vedtægter ændret:
27.04.2005.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Jan Tøpholm, den 27.04.2005.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jan Tøpholm, den 27.04.2005.
Indtrådt i direktionen:
Civiløkonom Anders Steen Westermann, den 27.04.2005.
Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem eller direktøren.
Vedrørende registrering af 16. maj 2005 er der registretet en kapitalforhøjelse i WIDEX HOLDING A/S d. 1. april 2005.
Stiftelsesdato:
22.03.2005.
Seneste vedtægtsdato:
22.03.2005.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 18252848 MOLTKE-LETH ADVOKATER, AKTIESELSKAB, Amaliegade 12, 1256 København K, den 22.03.2005.
Bestyrelse:
Civilingeniør Jan Tøpholm, den 22.03.2005, Civiløkonom Anders Steen Westermann, den 22.03.2005, Forskningschef Søren Erik Westermann, den 22.03.2005.
Direktion:
Civilingeniør Jan Tøpholm, den 22.03.2005.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
CVR-NR. 15915641 S.A. CHRISTENSEN & W. KJÆRULFF, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Store Kongensgade 68, postboks 9015, 1264 København K, den 22.03.2005.
Første regnskabsår:
22.03.2005 - 30.04.2005.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
1 registered in CVR.
P-number 1011215900Nymøllevej 6, 3540 Lynge
No other current company drawn.
No other current company drawn.