CVR 25080726Private limited company (ApS)Computerprogrammering (621000)NordhavnFounded 27 Nov 2013
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Monstarlab Denmark ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
48
CVR registry, 2024
Gross profit
28.9M
DKK, annual report 2023
-10.8% on 2022
Result
-928K
DKK, annual report 2023
Equity
-7.7M
DKK, annual report 2023
Monstarlab Holdings Inc.100% of capital and votes, since 22 Jun 2022
Anders Elnegaard Birchuntil 26 Sep 2024
Equity was negative at 31 Dec 2023: -7.7M DKK. Dandex estimate, computed 8 Nov 2026.
100% of capital and votessince 22 Jun 2022
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 34087466100% of capital and votesnotified 22 Jun 202227 Nov 2013 to 22 Jun 2022
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
27 Nov 2013 to 8 Nov 2026.
Aug 2024, monthly: 48 employees, 48 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 24 | 31 | 31 | 31 | 32 | 33 | 33 | 33 | 33 | 34 | 36 | 36 | 35 | 34 | 37 | 39 | 40 | 42 | 41 | 42 | 45 | 50 | 48 | 49 | 45 | 46 | 44 | 44 | 48 | 47 | 48 | 51 | 54 | 51 | 52 | 52 | 50 | 48 | 46 | 46 | 48 | 48 | 49 | 48 | 47 | 49 | 49 | 48 | 49 | 52 | 58 | 60 | 58 | 60 | 61 | 62 | 61 | 63 | 65 | 63 | 60 | 58 | 77 | 78 | 75 | 71 | 67 | 67 | 62 | 62 | 62 | 63 | 61 | 59 | 60 | 59 | 59 | 59 | 62 | 66 | 68 | 70 | 72 | 73 | 76 | 75 | 76 | 82 | 77 | 77 | 77 | 77 | 72 | 70 | 65 | 60 | 54 | 47 | 45 | 45 | 48 | 52 | 61 | 59 | 58 | 55 | 53 | 52 | 51 | 51 | 52 | 52 | 54 | 54 | 53 | 51 | 50 | 48 |
| FTE | 4 | 25 | 28 | 29 | 29 | 30 | 29 | 30 | 30 | 31 | 32 | 33 | 33 | 31 | 34 | 36 | 37 | 40 | 38 | 38 | 41 | 46 | 45 | 45 | 42 | 42 | 42 | 42 | 44 | 44 | 44 | 47 | 50 | 47 | 49 | 49 | 46 | 45 | 43 | 43 | 45 | 46 | 46 | 45 | 44 | 46 | 46 | 45 | 46 | 49 | 53 | 54 | 55 | 57 | 58 | 59 | 59 | 60 | 63 | 58 | 60 | 57 | 75 | 76 | 73 | 70 | 66 | 66 | 62 | 61 | 61 | 61 | 60 | 58 | 57 | 57 | 57 | 58 | 61 | 65 | 68 | 69 | 67 | 69 | 73 | 72 | 72 | 80 | 74 | 74 | 72 | 73 | 68 | 67 | 63 | 58 | 53 | 46 | 44 | 44 | 45 | 51 | 58 | 58 | 56 | 54 | 52 | 50 | 50 | 51 | 51 | 51 | 53 | 53 | 52 | 51 | 49 | 48 |
| Series | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2013 to 2014; monthly Jan 2015 to Aug 2024.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2024, published 31 Oct 2024. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 34,634 | 30,561 | 39,991 | 32,445 | 28,937 |
| Operating profit | -1,834 | -11,681 | -9,706 | -9,361 | -13,474 |
| Result for the year | -1,836 | -10,599 | -12,941 | -9,069 | -928 |
| Equity | 1,288 | -9,311 | 2,310 | -6,759 | -7,687 |
| Total assets | 29,170 | 50,720 | 98,561 | 220,287 | 262,062 |
| Employees (average) | 59 | 66 | 64 | 72 | 51 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 11.6% | -11.8% | 30.9% | -18.9% | -10.8% |
| EBITDA | -1,477 | -11,205 | -7,138 | -9,297 | -13,391 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | -4.3% | -36.7% | -17.8% | -28.7% | -46.3% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 25.5% | 11.9% | -3% | 12.5% | -29.2% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1,019 | -4,763 | -1,346 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -127.2%note 2 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 529note 4 | 2,054note 4 | 582note 4 | 944note 4 | 58note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -9,674 | 1,653 | -14,311 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement: included in the group's (ÅRL § 86, stk. 4).
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 11 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 19 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 8 Aug 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 11 Oct 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 5 Oct 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Konkursdekret afsagt 26.09.2024 af Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hiroki Inagava, (formand), den 26.09.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Anders Elnegaard Birch, den 26.09.2024.
Revision:
Fratrådte:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 26.09.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Tobias Lund-Eskerod, den 13.05.2024.
Tiltrådte:
Anders Elnegaard Birch, den 13.05.2024.
Vedtægter ændret: 30.08.2022
Selskabet tegnes af en direktør, af et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Hedenskog Krag, den 08.07.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Anders Hedenskog Krag, den 08.07.2022.
Tiltrådte:
Tobias Lund-Eskerod, den 08.07.2022.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 36723491 Implicit ApS og CVR-nummer: 34087466 Monstarlab EMEA Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 22.06.2022
Nye binavne: Implicit ApS, Dataloghuset ApS, Monstarlab EMEA Holding ApS, Nodes Group ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.06.2022.
kr. 1.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 81.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 25080726 Monstarlab Denmark ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Nodes ApS, CVR-nummer: 36723491 Implicit ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Dataloghuset ApS og CVR-nummer: 34087466 Monstarlab EMEA Holding ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Nodes Group ApS og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 25080726 Monstarlab Denmark ApS, CVR-nummer: 36723491 Implicit ApS og CVR-nummer: 34087466 Monstarlab EMEA Holding ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Andreas Green Rasmussen, den 31.01.2021.
Tiltrådte:
Anders Hedenskog Krag, den 31.01.2021.
Direktion:
Vedtægter ændret: 21.01.2021
Nyt navn: Monstarlab Denmark ApS
Nyt binavn: Nodes ApS
Revision:
Fratrådte:
EY Godkendt Revisionspartnerselskab, den 21.01.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Havneholmen 29, 1561 København V, den 21.01.2021.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Daniel Højris Bæk, den 31.10.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Roger Lakhani, den 30.09.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Daniel Højris Bæk, den 30.09.2020, Casper Holzmann Rasmussen, den 31.10.2020.
Ny adresse: Orientkaj 4, 1. tv, 2150 Nordhavn
Ny adresse: Orientkaj 4, 1. th, 2150 Nordhavn
Ny adresse: Orientkaj 4, 1. tv, 2150 Nordhavn
Revision:
Fratrådte:
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 24.11.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Osvald Helmuths Vej 4, 2000 Frederiksberg, den 24.11.2017.
Vedtægter ændret: 07.08.2017
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jakob Kristian Langemark (formand), den 07.08.2017, Søren Pedersen (næstformand), den 07.08.2017.
Tiltrådte:
Daniel Højris Bæk, den 07.08.2017, Hiroki Inagawa (formand), den 07.08.2017, Roger Lakhani, den 07.08.2017.
Selskabet tegnes af to direktører i forening eller af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem.
Ny adresse: Artillerivej 86, st. tv., 2300 København S
Ny kommune: København
CVR-nummer:
25080726.
NAVN:
NODES ApS.
Adresse: Njalsgade 23, 3. th., 2300 København S.
Kommune: København.
Revision:
Fratrådte:
AP STATSAUTORISEREDE REVISORER P/S, den 04.06.2015.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 04.06.2015.
Stiftelsesdato:
27.11.2013.
Seneste vedtægtsdato:
27.11.2013.
Kapital:
kr. 80.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 80.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 34087466 NODES GROUP ApS, Njalsgade 23, 3. th., 2300 København S, den 27.11.2013.
Bestyrelse:
Jakob Kristian Langemark (formand), den 27.11.2013, Søren Pedersen (næstformand), den 27.11.2013, Andreas Rasmussen, den 27.11.2013.
Direktion:
Daniel Westerskov Bæk, den 27.11.2013, Andreas Rasmussen, den 27.11.2013.
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand og næstformand i forening, eller af formand eller næstformand i forening med en direktør.
Revision:
CVR-NR. 34884935 AP STATSAUTORISEREDE REVISORER P/S, Nørre Farimagsgade 11, 1364 København K, den 27.11.2013.
Første regnskabsår:
27.11.2013 - 31.12.2014.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
2 registered in CVR.
P-number 1022002771Mariane Thomsens Gade 2, 8000 Aarhus C
P-number 1018924168Orientkaj 4, 2150 Nordhavn