CVR 21638692Public limited company (A/S)Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)HedenstedFounded 1 Apr 1999
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about NUCO INVEST A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2018
Gross profit
-18.6K
DKK, annual report 2025
Result
+674.4K
DKK, annual report 2025
Equity
1.9M
DKK, annual report 2025
R2 GROUP HOLDING A/SCVR 32645380, 100% of capital and votes, since 29 Jun 2017
Lars Skousince 30 Jun 2004
CVR 32645380100% of capital and votesnotified 30 Jun 2022since 29 Jun 2017
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2720318350% to under 66.7% of capital and votesnotified 30 Jun 20221 Sep 2011 to 1 Jan 2022
CVR 2720319150% to under 66.7% of capital and votesnotified 30 Jun 20221 Sep 2011 to 1 Jan 2022
CVR 2769885933.3% to under 50% of capital and votes1 Sep 2011 to 30 Dec 2015
NUCO INVEST A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for NUCO INVEST A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 37588350100% of capital and votes7 Apr 2018 to 31 Dec 2022
CVR 3948746233.3% to under 50% of capital and 66.7% to under 90% of votes29 Jan 2020 to 27 Jun 2022
CVR 39087626100% of capital and votes30 Dec 2019 to 3 Jun 2022
CVR 37625086100% of capital and votes15 Apr 2016 to 9 Apr 2019
CVR 30924924100% of capital and votes11 Dec 2007 to 1 Jan 2019
CVR 327750125% to under 10% of capital and votes22 Feb 2010 to 15 Oct 2018
CVR 3731745450% to under 66.7% of capital and votes21 Dec 2015 to 30 Oct 2017
CVR 353838595% to under 10% of capital and votes25 Jun 2013 to 12 Oct 2017
CVR 166929995% to under 10% of capital and votes22 Dec 2015 to 27 Jun 2017
CVR 30898834100% of capital and votes28 Sep 2007 to 17 Aug 2016
CVR 3421352633.3% to under 50% of capital and votes8 Apr 2013 to 30 Dec 2015
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
29 Jun 2001 to 6 Nov 2026.
29 Mar 1999 to 6 Nov 2026.
Mar 2018, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2005 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 3 | 4 | No count | No count | No count | No count | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| FTE | 0 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2005 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Mar 2018.
Latest Mar 2018, published 22 May 2018. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -294 | 929 | -31 | -19 | -19 |
| Operating profit | -314 | +897 | -31 | -19 | -19 |
| Result for the year | -4,770 | -1,499 | -375 | +846 | +674 |
| Equity | -701 | 800 | 425 | 1,271 | 1,945 |
| Total assets | 7,201 | 6,690 | 6,165 | 6,679 | 7,070 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | -103.4% | n.m.note 1 | n.m.note 1 |
| EBITDA | -294 | 905 | -31 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | 97.5% | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 6,606 | 5,870 | 3,044 | 2,905 | 2,620 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 4 | 6.5x | n.m.note 4 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -3.6%note 5 | 11.1%note 5 | -0.5%note 6 | -0.4%note 5 | -0.4% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 7 | Not reportednote 8 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 3,007 | 5,053 | 5,289 | 3,835 | 574 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 29 Apr 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 15 Apr 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 19 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 30 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 7 Jul 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
35 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 11.06.2024.
Vedtægter ændret: 01.02.2022
Selskabet tegnes af direktøren alene eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Vedtægter ændret: 15.06.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.06.2021.
kr. 100.000,00, indbetalt kontant, kurs 2.500,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 15.06.2021 og gennemført 22.06.2021 dækning af underskud kr. 4.600.000,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jens Kristian Ravn, den 25.06.2020.
Ny adresse: Odinsvej 23, 8722 Hedensted
Vedtægter ændret: 30.10.2019
Nyt binavn: R2 Global Ingredients A/S
Vedtægter ændret: 24.10.2019
Nye binavne: BGI Bio Global Ingredients A/S, GFI Global Food Ingredients A/S, FII Food Ingredients International A/S, IFI International Food Ingredients A/S
Ny adresse: Mimersvej 1, 8722 Hedensted
Ny kommune: Hedensted
Ny adresse: Roms Hule 8, 2. sal., 7100 Vejle
Ny kommune: Vejle
Vedtægter ændret: 20.01.2016
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Lind Nielsen, den 20.01.2016.
Selskabet tegnes af formanden for bestyrelsen eller af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening..
Ny adresse: Mimersvej 1, 8722 Hedensted
Ny kommune: Hedensted
Vedtægter ændret:
24.03.2014.
Nyt binavn: BSG BIOCIDE SCIENCE GROUP A/S.
Vedtægter ændret:
13.06.2012.
Vedtægter ændret:
17.11.2011.
Nyt navn:
NUCO INVEST A/S.
Binavn:
R2 HOLDING A/S.
Nyt binavn: RODE & RODE HOLDING A/S.
Slettet binavn: NUCO INVEST A/S.
Ny adresse:
Odinsvej 23, 8722 Hedensted.
Vedtægter ændret:
21.09.2011.
Nyt binavn: NUCO INVEST A/S.
Vedtægter ændret:
30.06.2011.
Kapitalnedsættelse besluttet 30.06.2011 er gennemført 10.08.2011.
Kapitalen udgør herefter kr. 5.000.000,00.
Binavn:
R2 HOLDING A/S.
Kapitalnedsættelse besluttet 30.06.2011 udbetaling til aktionærer kr. 1.500.000,00 til kurs 382,33.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest 4 uger fra dags dato.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 27.11.2009.
Indtrådt i revisionen:
MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jupitervej 4, 6000 Kolding, den 27.11.2009.
Vedtægter ændret:
25.11.2009.
Vedtægter ændret:
28.05.2009.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør eller af tre medlemmer af bestyrelsen i forening.
Vedtægter ændret:
16.07.2008.
Kapitalforhøjelse:
kr. 1.500.000,00 indbetalt i værdier, kurs 300,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.500.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Peter Skou, den 16.05.2008, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Carsten Robert Brink, den 16.05.2008.
Vedtægter ændret:
27.11.2007.
Nyt binavn: R2 HOLDING A/S (RODE & RODE HOLDING A/S).
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Carsten Robert Brink, den 30.06.2004.
Udtrådt af bestyrelsen:
Frank Johnny Hansen, den 30.06.2004.
Indtrådt i bestyrelsen:
Thomas Lind Nielsen, den 30.06.2004, Peter Skou, den 30.06.2004.
Direktion:
Tiltrådt som adm.dir.: Lars Skou, den 30.06.2004.
Vedtægter ændret:
29.06.2001.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 21638692.
NAVN: RODE & RODE HOLDING A/S.
ADRESSE: Odinsvej 25, 8722 Hedensted.
Kommune:
Hedensted.
Kapital kr. 5.000.000,00.
Bestyrelse:
Direktør Frank Johnny Hansen (formand), den 29.06.2001, Advokat Carsten Robert Brink, den 29.06.2001, Direktør Lars Skou, den 29.06.2001.
Direktion:
Direktør Lars Skou.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør og formanden for selskabets bestyrelse i forening eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
Revision:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Galgebjergvej 6 B, 6000 Kolding.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Vedtægter ændret:
29.06.2001.
Kapitalforhøjelse:
kr. 4.875.000,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 297,44.
Kapitalen udgør herefter kr. 5.000.000,00.
Vedtægter ændret:
28.09.2000.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.10.2000 - 31.12.2000.
Vedtægter ændret:
26.05.1999.
Første regnskabsår:
01.04.1999 - 30.09.1999.
Vedtægter ændret:
12.05.1999.
Nyt navn:
RODE & RODE HOLDING ApS.
Ny adresse:
Odinsvej 25, 8722 Hedensted.
Ny kommune:
Hedensted.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Steen Schierbeck, den 26.05.1999.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Frank Johnny Hansen, den 26.05.1999, Direktør Lars Skou, den 26.05.1999.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Carl Edvard Gudbergsen, den 26.05.1999.
Indtrådt i revisionen:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Galgebjergvej 6 B, 6000 Kolding, den 12.05.1999.
Stiftelsesdato:
29.03.1999.
Seneste vedtægtsdato:
29.03.1999.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
REG.NR. ApS150094 ASX 9667 ApS, c/o Steen Schierbeck Advokatfirma, Store Kongensgade 118, 1264 København K, den 29.03.1999.
Direktion:
Advokat Steen Schierbeck, den 29.03.1999.
Selskabet tegnes af direktionen.
Revision:
Statsaut. revisor Carl Edvard Gudbergsen, 2600 Glostrup, den 29.03.1999.
Første regnskabsår:
19.03.1999 - 30.06.2000.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Vedrørende det under 22.04.1999 registrerede selskab Reg.nr. ApS255291 SCSK 2636 ApS meddeles, at stiftelsesdatoen er registeret forkert, skal være 1. april 1999 regnskabsår er 01-10 - 30-09 første regnskabsår er fra 01-04-1999 til 30-09-2000.
2 registered in CVR.
P-number 100630092125, 9999 Ukendt
P-number 1005119196Odinsvej 23, 8722 Hedensted