CVR 21017043Private limited company (ApS)Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)HammelFounded 27 Apr 1998
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about MUNK & IVERSEN ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2014
Gross profit
-41.8K
DKK, annual report 2025
Result
-21.4K
DKK, annual report 2025
Equity
56.3K
DKK, annual report 2025
SR ERIK H. MUNK A/SCVR 10041929, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 20 Mar 2015
SAI HOLDING ApSCVR 21871001, 25% to under 33.3% of capital and votes, since 1 Mar 2004
and 1 moreErik Hebsgaard Munksince 27 Apr 1998
5% to under 10% of capital and votessince 1 Mar 2004
CVR 1004192950% to under 66.7% of capital and votessince 20 Mar 2015
CVR 2187100125% to under 33.3% of capital and votessince 1 Mar 2004
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in SR ERIK H. MUNK A/S, since 12 Jun 2000
Holding company
CVR 10041929Public limited company (A/S)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in MUNK & IVERSEN ApS, since 20 Mar 2015
This company
MUNK & IVERSEN ApS
CVR 21017043
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
27 Apr 1998 to 4 Nov 2026.
27 Apr 1998 to 4 Nov 2026.
2014, annual: 0 employees, 7 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 7 | 8 | 7 | 11 | 12 | 11 | 13 | 11 | 12 | 12 | 14 | 12 | 12 | No count | No count | No count | No count | 15 | 13 | 12 | 0 |
| FTE | 5 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 12 | 11 | 10 | 7 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010.
Latest 2014, published 25 Jun 2016. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -5 | 15 | -4 | -13 | -42 |
| Operating profit | -5 | +15 | -4 | -13 | -42 |
| Result for the year | +8 | +17 | +9 | 0 | -21 |
| Equity | 81 | 98 | 77 | 78 | 56 |
| Total assets | 132 | 156 | 128 | 126 | 56 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -120.1% | n.m.note 1 | -124.6% | n.m.note 1 | n.m.note 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1note 2 | -102note 2 | -69note 2 | -3note 2 | -1note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -8.8%note 2 | 31.2%note 2 | -140.6%note 2 | -24.7%note 2 | -50.2%note 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -77note 2 | -102note 2 | -69note 2 | -3note 2 | -1note 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 7 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 14 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 9 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 12 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 13 May 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 01.10.2018
Kapitalnedsættelse besluttet 01.10.2018 er gennemført 13.11.2018.
Kapitalen udgør herefter kr. 60.000,00.
Virksomheden er omdannet til et anpartsselskab med CVR-NR. 21017043
Vedtægter ændret: 01.10.2018
Nyt navn: MUNK & IVERSEN ApS
Kapitalnedsættelse besluttet 01.10.2018 henlæggelse til særlig reserve kr. 540.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Revision:
Fratrådte:
ØSTRUP STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 23.02.2016.
Vedtægter ændret: 12.12.2015
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.10.2015 - 31.12.2015
Vedtægter ændret: 24.09.2015
Nyt navn: MUNK & IVERSEN A/S
Ny adresse: c/o Erik H. Munk, Solbakken 33, 8450 Hammel
Ny kommune: Favrskov
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tom Gajda Kristensen, den 24.09.2015.
Tiltrådte:
Michael Siim Frølunde, den 24.09.2015.
Formål ændret: Selskabets formål er at drive investeringsaktivitet samt aktiviteter i tilknytning hertil.
Ny adresse:
c/o Dansk Revision Århus, Tomsagervej 2, 8230 Åbyhøj.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Søren Aarup Iversen, den 12.03.2013.
Udtrådt af bestyrelsen:
Poul Bøje Schou, den 12.03.2013.
Indtrådt i bestyrelsen:
Tom Gajda Kristensen, den 12.03.2013.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
REVISIONSFIRMAET BYRIEL SAND/KIRSTEN SAND, den 01.02.2013.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 32774296 ØSTRUP STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Søren Frichs Vej 38K, 1., 8230 Åbyhøj, den 01.02.2013.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Leon Sebbelin, den 26.09.2007.
Indtrådt i revisionen:
REVISIONSFIRMAET BYRIEL SAND/KIRSTEN SAND, 8543 Hornslet, den 26.09.2007.
Vedtægter ændret:
17.02.2003.
Nyt navn:
MUNK & IVERSEN, STATSAUTORISEREDE REVISORER A/S.
Ny adresse:
Skanderborgvej 201, 1., 8260 Viby J.
Vedtægter ændret:
25.09.2001.
Regnskabsår ændret til:
01.10 - 30.09.
Omlægningsperiode:
01.01.2001 - 30.09.2001.
Vedtægter ændret:
11.10.1999.
Ny adresse:
Skanderborgvej 181, postboks 4037, 8260 Viby J.
Kapitalforhøjelse kr. 100.000,00: kr. 60.000,00 indbetalt kontant, kurs 208,33, kr. 40.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 600.000,00.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af en direktør.
Stiftelsesdato:
27.04.1998.
Seneste vedtægtsdato:
27.04.1998.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
i værdier kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Statsaut. revisor Erik Hebsgaard Munk, den 27.04.1998.
Bestyrelse:
Økonomichef Poul Bøje Schou (formand), den 27.04.1998, statsautoriseret revisor Søren Aarup Iversen, den 27.04.1998, Statsaut. revisor Erik Hebsgaard Munk, den 27.04.1998.
Direktion:
Statsaut. revisor Erik Hebsgaard Munk, den 27.04.1998.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af en direktør i forening med bestyrelsesformanden.
Revision:
Statsautoriseret revisor Leon Sebbelin, 9574 Bælum, den 27.04.1998.
Første regnskabsår:
01.01.1998 - 31.12.1998.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
2 registered in CVR.
P-number 1001442945Solbakken 33, 8450 Hammel
P-number 1006240892181, 9999 Ukendt