CVR 10690196Private limited company (ApS)Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)Secondary industries: Udlejning af erhvervsejendomme (682040)GreveFounded 1 Jan 1987
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about LC ADMINISTRATION ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, May 2026
Gross profit
1.8M
DKK, annual report 2025
+232.6% on 2024
Result
-985.8K
DKK, annual report 2025
Equity
16.9M
DKK, annual report 2025
Lars Christiansen100% of capital and votes, since 24 Apr 1987
Lars Christiansensince 1 Jan 1987
Lone Bjørnsince 19 Dec 2022
100% of capital and votessince 24 Apr 1987
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
5 Danish companies, which own 2 more one level down.
Subsidiary or joint ventureCVR 4582237050% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3926654750% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 1054194850% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4217666450% to under 66.7% of capital and votes
CVR 4456248010% to under 15% of capital and votes
CVR 39012480100% of capital and votes
CVR 39051362100% of capital and votesUnder bankruptcy
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for LC ADMINISTRATION ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4079146950% to under 66.7% of capital and votes11 Sep 2019 to 29 Aug 2025
CVR 26994659100% of capital and votes1 Jan 2009 to 16 Oct 2024
CVR 38932780100% of capital and votes13 Sep 2017 to 16 Oct 2024
CVR 3905136250% to under 66.7% of capital and votes1 May 2020 to 29 Jul 2024
CVR 27493963100% of capital and votes30 Jun 2014 to 5 Oct 2022
CVR 4069942215% to under 20% of capital and votes30 Jul 2019 to 30 Apr 2020
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Jan 1987 to 4 Nov 2026.
1 Jan 1987 to 4 Nov 2026.
May 2026, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | Q4 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Sep 2025 | Oct 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 2 | 1 | 0 | No count | 2 | 1 | No count | No count | No count | No count | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2000 to 2003 and 2008 to 2009 and 2011; quarterly Q4 2007 and Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jul 2020 to May 2026.
Latest May 2026, published 20 Jul 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -212 | 61 | -58 | 552 | 1,834 |
| Operating profit | -726 | -340 | -218 | +867 | +183 |
| Result for the year | +1,221 | +818 | +851 | +3,566 | -986 |
| Equity | 12,563 | 13,407 | 14,357 | 17,923 | 16,937 |
| Total assets | 23,613 | 19,940 | 18,801 | 24,166 | 21,607 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -116.1% | n.m.note 1 | -199.6% | 25.9% | 232.9% |
| EBITDA | -689 | -304 | -182 | 867 | Not reportednote 2 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | -500.8% | n.m.note 3 | 157.1% | Not reportednote 2 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | n.m.note 1 | 0% | 0% | -100% | -100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 2,226 | 2,354 | 1,315 | 1,175 | -3,282 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 4 | n.m.note 4 | n.m.note 4 | 1.4x | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -3.5%note 5 | -1.8%note 5 | -1.1%note 5 | 4%note 6 | 1% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 7 | 1note 8 | Not reportednote 7 | 2,949note 9 | Not reportednote 10 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 1 Dec 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 28 Nov 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 17 Dec 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 16 Dec 2022
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 2 Oct 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
31 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Ny adresse: c/o Dansk Firma Regnskab, Gersagervej 9, 2670 Greve
Ny kommune: Greve
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 26994659 ALGADE 46 ApS og CVR-nummer: 38932780 Landbrugsselskabet af 11.09.2017 ApS, der samtidigt er opløst.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lone Bjørn, (formand), den 08.12.2022.
Vedtægter ændret: 24.03.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.03.2021.
kr. 1.000,00, indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost, kurs 749.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 126.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget til CVR-nummer 42176664 Aakærgaard ApS.
Ny adresse: c/o Bøgfeldt Regnskabsservice ApS, Pilehøj 2, 2990 Nivå
Ny kommune: Fredensborg
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 10690196 LC ADMINISTRATION ApS (indskydende fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene P.L. BYG HÅRLEV ApS, ANTROPILA ApS.
De øvrige deltagende virksomheder er en/flere nye virksomheder.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 10690196 LC ADMINISTRATION ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Revision:
Fratrådte:
ENGELSTED PETERSEN STATSAUT. REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 05.12.2019.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 05.12.2019.
Revision:
Fratrådte:
REVISIONSFIRMAET ALBRECHTSEN STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 03.04.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20658231 ENGELSTED PETERSEN STATSAUT. REVISIONSANPARTSSELSKAB, Farvergade 9, b, 4700 Næstved, den 03.04.2017.
Vedtægter ændret:
09.05.2008.
Nyt navn:
LC ADMINISTRATION ApS.
Binavn:
P.L. BYG HÅRLEV ApS (LC ADMINISTRATION ApS).
Nyt binavn: ANTROPILA ApS (LC ADMINISTRATION ApS).
Vedtægter ændret:
14.01.2008.
Ny adresse:
Sognevejen 10, 2690 Karlslunde.
Ny kommune:
Solrød.
Selskabet tegnes af en direktør.
Vedtægter ændret:
18.11.2004.
Vedtægter ændret:
19.12.2003.
Ny adresse:
Snedkergangen 6, postboks 47, 2690 Karlslunde.
Ny kommune:
Greve.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
ERNST & YOUNG STATSAUTORISERETREVISIONSAKTIESELSKAB, den 16.06.2003.
Indtrådt i revisionen:
REVISIONSFIRMAET ALBRECHTSEN STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Bredgade 36 C, 2. , 1260 København K, den 16.06.2003.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
RASMUSSEN REVISION, STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB.
Indtrådt i revisionen:
ERNST & YOUNG STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Tagensvej 86, 2200 København N.
Ny adresse:
Nyportstræde 11, 4600 Køge.
Vedtægter ændret:
02.01.1999.
Ny adresse:
c/o Regitze Rastemand, Ringmarken 59, 4623 Ll.Skensved.
Ny kommune:
Køge.
Vedtægter ændret:
16.11.1999.
Nyt navn:
ANTROPILA ApS.
Nyt binavn: P.L. BYG HÅRLEV ApS (ANTROPILA ApS).
Vedtægter ændret:
02.11.1998.
Kapitalforhøjelse:
kr. 25.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 02.06.1998 er gennemført 16.09.1998.
Kapitalen udgør herefter kr. 125.000,00.
Selskabet tegnes af en direktør.
Kapitalnedsættelse besluttet 02.06.1998 med udbetaling til anpartshavere kr. 100.000,00 til kurs 2.000,00.
Vedtægter ændret:
20.03.1997.
Ny adresse:
Snedkergangen 6, 2690 Karlslunde.
Ny kommune:
Greve.
Vedtægter ændret:
28.09.1996.
Kapitalforhøjelse:
kr. 120.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 200.000,00.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Reg. revisor Hans Jørgen Rasmussen, den 25.10.1995.
Indtrådt i revisionen:
REVISIONSFIRMAET JAN RASMUSSENApS, STATSAUTORISERET REVISOR, 2680 Solrød Strand, den 25.10.1995.
Vedtægter ændret:
01.10.1990.
Direktion:
Indtrådt i direktionen:
Tømrersvend Lars Christiansen
Selskabet tegnes af to direktører i forening
Ny adresse:
Hestehaven 4, 4652 Hårlev
Vedtægter ændret:
28.04.1987
Nyt navn:
P.L. BYG, HÅRLEV, ApS
Ny adresse:
Fejøvej 10, 4652 Hårlev
Ny kommune:
Vallø
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Per Emil Hasselbalch Stakemann
Indtrådt i direktionen:
Direktør Peter Larsen
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Statsaut. revisor Erik Tronborg Andersen
Indtrådt i revisionen:
Reg. revisor Hans Jørgen Rasmussen, 4672 Klippinge
Stiftelsesdato:
01.01.1987
Kapital:
kr. 80.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 80.000,00 til kurs 100,0
Stifter:
Landsretssagfører Per Emil Hasselbalch Stakemann
Direktion:
Landsretssagfører Per Emil Hasselbalch Stakemann
Selskabet tegnes af en direktør
Revision:
Statsaut. revisor Erik Tronborg Andersen, 4000 Roskilde
Første regnskabsår:
01.01.1987 - 30.06.1988
Regnskabsår:
01.07 - 30.06
2 registered in CVR.
P-number 10053310966, 9999 Ukendt
P-number 1004086162Gersagervej 9, 2670 Greve
No other current company drawn.