CVR 75266316Public limited company (A/S)Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)MiddelfartFounded 29 Aug 1984
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about BUNKER HOLDING A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
177
CVR registry, Aug 2026
-42 (-19.2%) over 12 months
Revenue
13.1B
USD, annual report 2026
-4.2% on 2025
Result
+58.2M
USD, annual report 2026
Equity
342.3M
USD, annual report 2026
A/S UNITED SHIPPING & TRADING COMPANYCVR 76950016, 100% of capital and votes, since 2 Jan 1994
Anders Grønborgsince 21 Nov 2024
Peder Demant Møllersince 1 Dec 2024
Jacob Nørgaardsince 1 Sep 2026
and 1 moreCVR 76950016100% of capital and votesnotified 23 Mar 1994since 2 Jan 1994
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in SelfGenerations T ApS, since 15 Dec 2020
Holding company
CVR 42107530Private limited company (ApS)
Holds 33.3% to under 50% of capital and 100% of votes in SELFINVEST ApS, since 15 Dec 2020
Holding company
CVR 15008091Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in A/S UNITED SHIPPING & TRADING COMPANY, since 2 Jan 1994
Holding company
A/S UNITED SHIPPING & TRADING COMPANY
CVR 76950016Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in BUNKER HOLDING A/S, since 2 Jan 1994
This company
BUNKER HOLDING A/S
CVR 75266316
5 Danish companies.
SubsidiaryCVR 79332216100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45255115100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36434082100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 67226917100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45255093100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for BUNKER HOLDING A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 36785616100% of capital and votes2 Jul 2003 to 26 Oct 2026
CVR 87192113100% of capital and votes30 Apr 1997 to 30 Jun 2025
CVR 31370183100% of capital and votes9 Apr 2008 to 30 Jun 2025
CVR 43100998100% of capital and votes4 Mar 2022 to 13 May 2025
CVR 39065606100% of capital and votes3 Jan 2018 to 22 Aug 2022
CVR 3767244033.3% to under 50% of capital and votes21 Nov 2016 to 15 Sep 2021
CVR 14909605100% of capital and votes24 Jul 2007 to 1 Sep 2020
CVR 36434090100% of capital and votes29 Apr 2016 to 23 Apr 2018
CVR 35469176100% of capital and votes30 Aug 2013 to 26 Feb 2018
CVR 35469109100% of capital and votes30 Aug 2013 to 10 Oct 2016
CVR 35469095100% of capital and votes30 Aug 2013 to 10 Oct 2016
CVR 15660945100% of capital and votes5 Jul 2006 to 28 Apr 2016
5 Jul 2006 to 5 Nov 2026.
29 Aug 1984 to 5 Nov 2026. Showing 25 of 27. The list above has every one.
Aug 2026, monthly: 177 employees, 170 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 90 | 82 | 85 | 91 | 90 | 94 | 96 | 100 | 110 | 101 | 106 | 113 | 110 | 109 | 120 | 120 | 120 | 118 | 121 | 137 | 130 | 133 | 136 | 136 | 137 | 139 | 143 | 143 | 144 | 144 | 149 | 151 | 151 | 153 | 151 | 158 | 163 | 168 | 168 | 174 | 177 | 168 | 172 | 190 | 186 | 189 | 191 | 188 | 184 | 188 | 157 | 153 | 156 | 159 | 160 | 161 | 165 | 160 | 154 | 155 | 151 | 151 | 157 | 162 | 166 | 165 | 169 | 177 | 175 | 168 | 168 | 165 | 165 | 173 | 169 | 166 | 175 | 181 | 185 | 193 | 187 | 190 | 192 | 190 | 190 | 196 | 190 | 191 | 195 | 194 | 194 | 202 | 193 | 195 | 197 | 200 | 205 | 216 | 213 | 220 | 215 | 221 | 223 | 227 | 224 | 219 | 215 | 211 | 212 | 216 | 204 | 199 | 195 | 192 | 189 | 191 | 183 | 177 |
| FTE | 81 | 75 | 76 | 82 | 83 | 85 | 86 | 90 | 98 | 91 | 97 | 99 | 100 | 101 | 105 | 106 | 107 | 106 | 108 | 123 | 116 | 119 | 122 | 122 | 124 | 123 | 127 | 129 | 127 | 128 | 129 | 136 | 134 | 130 | 136 | 131 | 146 | 148 | 148 | 156 | 157 | 157 | 160 | 170 | 151 | 167 | 171 | 170 | 170 | 171 | 144 | 144 | 143 | 148 | 151 | 146 | 155 | 148 | 144 | 148 | 141 | 138 | 144 | 149 | 151 | 154 | 154 | 160 | 159 | 157 | 158 | 156 | 154 | 172 | 157 | 160 | 168 | 177 | 177 | 186 | 175 | 178 | 184 | 182 | 183 | 189 | 178 | 184 | 186 | 185 | 181 | 192 | 182 | 183 | 189 | 188 | 194 | 206 | 199 | 209 | 205 | 211 | 212 | 217 | 211 | 209 | 204 | 198 | 201 | 202 | 189 | 186 | 183 | 181 | 176 | 178 | 171 | 170 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Nov 2016 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 22 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 16,539,499 | 17,806,952 | 14,495,000 | 13,726,654 | 13,146,099 |
| Gross profit | 391,539 | 599,278 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +117,888 | +261,502 | +161,121 | +90,473 | +120,074 |
| Result for the year | +79,543 | +168,977 | +1,748 | +1,095 | +58,189 |
| Equity | 386,243 | 468,056 | 358,772 | 294,316 | 342,273 |
| Total assets | 2,455,577 | 2,061,215 | 1,804,437 | 1,347,553 | 2,024,179 |
| Employees (average) | 1,557 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 69.3% | 7.7% | -12.6% | -5.3% | -4.2% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 0.7% | 1.5% | 1.1% | 0.7% | 0.9% |
| EBITDA | 143,290 | 287,802 | 182,397 | 116,673 | 170,422 |
| EBITDA margin | 0.9% | 1.6% | 1.3% | 0.9% | 1.3% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 370,173 | 611,297 | 378,630 | 187,876 | 356,817 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.6x | 2.1x | 2.1x | 1.6x | 2.1x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 12.9% | 21.1% | 13.3% | 12% | 16.1% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 9,180 | 17,799 | 7,020 | 7,829 | 8,705 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0.1% | 0.1% | 0.1% | 0.1% | 0.1% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 11.6% | 22.9%note 1 | 221.5%note 1 | 294.6%note 1 | -42.4%note 1 |
USD thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2026
1 May 2025 to 30 Apr 2026, published 2 Jul 2026
Annual report 2025
1 May 2024 to 30 Apr 2025, published 25 Jul 2025
Annual report 2024
1 May 2023 to 30 Apr 2024, published 19 Jul 2024
Annual report 2023
1 May 2022 to 30 Apr 2023, published 4 Jul 2023
Annual report 2022
1 May 2021 to 30 Apr 2022, published 1 Jul 2022
BUNKER HOLDING A/S has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 10 Dec 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
The newest 50 of 58 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Peter Frederiksen, den 22.06.2026, Koncernadministrerende direktør Torben Østergaard Nielsen, (næstformand), den 22.06.2026, Klaus Nyborg, (formand), den 22.06.2026, Nina Østergaard, den 22.06.2026.
Tiltrådte:
Group President & CEO Henrik Andersen, (næstformand), den 22.06.2026, Koncernadministrerende direktør Torben Østergaard Nielsen, den 22.06.2026, Tina Revsbech, den 22.06.2026, Kenneth Steengaard, den 22.06.2026, Nina Østergaard, (formand), den 22.06.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Keld Rosenbæk Demant, (adm. dir), den 06.10.2025, Peder Demant Møller, den 06.10.2025.
Tiltrådte:
Peder Demant Møller, (adm. dir), den 06.10.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kristin Færøvik, den 18.07.2025.
Direktion:
Fratrådte:
Christoffer Berg Lassen, den 21.11.2024.
Tiltrådte:
Anders Grønborg, den 21.11.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Hultberg Buchgreitz, den 27.06.2023.
Vedtægter ændret: 27.06.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Janholt, den 28.06.2022, Peter Korsholm, den 28.06.2022, Koncernadministrerende direktør Torben Østergaard Nielsen, (formand), den 28.06.2022, Klaus Nyborg, (næstformand), den 28.06.2022.
Tiltrådte:
Anna Anja Monrad, den 28.06.2022, Koncernadministrerende direktør Torben Østergaard Nielsen, (næstformand), den 28.06.2022, Klaus Nyborg, (formand), den 28.06.2022, Kristin Færøvik, den 28.06.2022.
Vedtægter ændret: 23.05.2022
Vedtægter ændret: 31.01.2019
Slettede binavne: Bunker One A/S, Bunker One A/S
Vedtægter ændret: 28.06.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.06.2018.
kr. 100,00, indbetalt kontant, kurs 64.500.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 10.000.100,00.
Vedtægter ændret: 12.02.2018
Nyt binavn: Bunker One A/S
Vedtægter ændret: 22.12.2016
Formål ændret: Selskabets formål er handel og formueforvaltning, herunder investering af selskabets midler i datterselskaber og andre aktie- og anpartsselskaber, samt at eje, udleje og administrere fast ejendom og driftsmidler samt at yde lån til datterselskaber henholdsvis stille sikkerhed/pant for datterselskabers forpligtelser og anden virksomhed, som efter bestyrelsens opfattelse er beslægtet hermed
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Torben Østergaard Nielsen, den 20.10.2014, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Michael Keldsen, den 20.10.2014.
Vedtægter ændret:
12.06.2014.
Selskabet tegnes af to direktører i forening, eller af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening, eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
Vedtægter ændret:
26.05.2014.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Morten Hultberg Buchgreitz, den 26.05.2014, Peter Korsholm, den 26.05.2014.
Vedtægter ændret:
12.08.2013.
Direktion:
Tiltrådt som adm. dir: Keld Rosenbæk Demant, den 12.08.2013, Tiltrådt som Økonomidirektør: Jesper Klokker Hansen, den 12.08.2013.
Udtrådt af direktionen:
Torben Østergaard Nielsen, den 12.08.2013.
Selskabet tegnes af den koncernadministrerende direktør alene, af koncernøkonomidirektøren alene eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Eric Frydenlund Michelsen, den 10.10.2012, Peter Schaumburg-Müller, den 10.10.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Klaus Nyborg (næstformand), den 10.10.2012, Peter Frederiksen, den 10.10.2012, Bankdirektør Per Damborg Skovhus, den 10.10.2012.
Vedtægter ændret:
22.11.2011.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 01.07.2011.
Indtrådt i revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Vesterballevej 27, Snoghøj, 7000 Fredericia, den 01.07.2011.
Vedtægter ændret:
16.07.2010.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør alene, af den koncernviceadministrerende direktør alene eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
Vedtægter ændret:
01.07.2010.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Preben Hansen, den 01.07.2010.
Indtrådt i bestyrelsen:
Eric Frydenlund Michelsen, den 01.07.2010.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Niels Brøchner-Mortensen, den 04.07.2007, Nis Lauritz Juhl, den 04.07.2007.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Administrerende direktør Torben Janholt, den 05.07.2006.
Direktion:
Fratrådt som adm.dir. tiltrådt som adm. dir: Torben Østergård Nielsen, den 05.07.2006.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
PricewaterhouseCoopers I/S, den 05.07.2006.
Indtrådt i revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Vesterballevej 27, Snoghøj, 7000 Fredericia, den 05.07.2006.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Michael Keldsen, den 17.05.2005.
Direktion:
Tiltrådt som adm.dir.: Torben Østergård Nielsen, den 17.05.2005.
Vedtægter ændret:
07.07.2004.
Direktion:
Indtrådt i direktionen:
Koncernsalgsdirektør Keld Rosenbæk Demant, den 07.07.2004, Koncernøkonomidirektør Jesper Klokker Hansen, den 07.07.2004, Koncernfinansdirektør Torben Nordal Jørgensen, den 07.07.2004.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
Vedtægter ændret:
02.07.2003.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
PricewaterhouseCoopers.
Indtrådt i revisionen:
PricewaterhouseCoopers, 7000 Fredericia.
Vedtægter ændret:
04.05.1998.
Selskabet tegnes af en direktør eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Coopers & Lybrand Statsautoriserede revisorer.
Indtrådt i revisionen:
Coopers & Lybrand Statsautoriserede revisorer, 6000 Kolding.
Vedtægter ændret:
30.08.1996.
Vedtægter ændret:
26.09.1995.
Nyt navn:
BUNKER HOLDING A/S.
Ny adresse:
Strandvejen 5, 5500 Middelfart.
Ny kommune:
Middelfart.
Nyt binavn: JM BUNKER HOLDING A/S (BUNKER HOLDING A/S).
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Niels Brøchner-Mortensen, den 26.09.1995.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Torben Østergård Nielsen, den 26.09.1995.
Selskabet tegnes af en direktør, af tre medlemmer af bestyrelsen i forening eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret:
20.04.1994.
Omlægningsperiode:
01.04.1993 - 30.04.1993.
Vedtægter ændret:
02.01.1994.
Nyt navn:
JULIUS MORTENSEN HOLDING A/S.
Ny adresse:
Prinsessegade 93-95, 7000 Fredericia.
Ny kommune:
Fredericia.
Slettet binavn: COPY FINANS A/S (COPYSTAT FINANS A/S).
Kapitalforhøjelse kr. 9.700.000,00: kr. 4.753.000,00 indbetalt kontant, kurs 100,00, kr. 4.947.000,00 indbetalt i værdier, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 10.000.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Ryusho Kutani, Ole Bjørn Ringberg-Larsen, Anders Ulrik Schrøder.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Niels Brøchner-Mortensen, Direktør Nis Lauritz Juhl, Advokat Michael Keldsen, Direktør Torben Østergård Nielsen.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Per Gram Bentsen, Ole Bjørn Ringberg-Larsen.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Niels Brøchner-Mortensen.
Selskabet tegnes af en direktør, af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
REG.NR. A/S198191 MORTENSEN & BEIERHOLM A/S, STATSAUTORISEREDE REVISORER, KPMG C. Jespersen.
Indtrådt i revisionen:
COOPERS & LYBRAND, 7000 Fredericia.
Regnskabsår ændret til:
01.05 - 30.04.
Omlægningsperiode:
01.04.1993 - 30.04.1994.
6 registered in CVR.
P-number 1029448031Balticagade 10, 8000 Aarhus C
P-number 10068063925, 9999 Ukendt
P-number 1003590410Strandvejen 5, 5500 Middelfart
P-number 1029447892Østre Havnegade 16, 9000 Aalborg
P-number 1029447779Tuborg Havnevej 15, 2900 Hellerup
P-number 1029447973Fynsvej 9, 5500 Middelfart