CVR 63253715Private limited company (ApS)Kombinerede administrationsserviceydelser (821100)ChristiansfeldFounded 14 Aug 1937
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about RAVNBJERG ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2018
Gross profit
1.2M
DKK, annual report 2017
Result
-23.4M
DKK, annual report 2017
Equity
1.5M
DKK, annual report 2017
Hans Peter Vendelbo Dahl25% to under 33.3% of capital, until 7 Dec 2021
Karen Margrethe Vendelbo Dahl25% to under 33.3% of capital, until 7 Dec 2021
and 1 moreAnners Preben Dahluntil 19 Aug 2019
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
25% to under 33.3% of capitalclass B1 Jan 1999 to 7 Dec 2021
CVR 3335693520% to under 25% of capital, 100% of votesclass A25 Nov 2010 to 24 Feb 2019
25% to under 33.3% of capitalclass B1 Jan 1999 to 7 Dec 2021
25% to under 33.3% of capitalclass B1 Jan 1999 to 7 Dec 2021
RAVNBJERG ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for RAVNBJERG ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 2871909410% to under 15% of capital and votes21 Sep 2009 to 6 Dec 2021
CVR 29831645100% of capital and votes1 Jan 2016 to 11 Dec 2018
CVR 1008231533.3% to under 50% of capital and votes19 Dec 2014 to 12 Mar 2018
CVR 3071773220% to under 25% of capital and votes8 Sep 2012 to 6 Mar 2018
CVR 3314707415% to under 20% of capital and votes1 Sep 2010 to 22 Jan 2018
CVR 3488423450% to under 66.7% of capital and votes17 Feb 2015 to 31 Dec 2017
CVR 2628382525% to under 33.3% of capital and votes2 Jun 2005 to 20 Dec 2017
CVR 3655953550% to under 66.7% of capital and votes16 Mar 2015 to 5 Aug 2016
CVR lists no current officers for this company.
14 Aug 1937 to 4 Nov 2026.
Q4 2018, quarterly: 0 employees, 0 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jun 2015 | Q3 2015 | Nov 2015 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Q4 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | No count | No count | No count | No count | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Quarterly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Quarterly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010 and Q3 2015 and Q4 2018; monthly Jun 2015 and Nov 2015 to Jul 2018.
Latest Q4 2018, published 26 Jun 2019. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 3,835 | 4,047 | 3,800 | -738 | 1,202 |
| Operating profit | +1,834 | +1,983 | +824 | -3,220 | -19,848 |
| Result for the year | +425 | -1,027 | +778 | -2,823 | -23,358 |
| Equity | 0 | 28,277 | 28,437 | 24,873 | 1,514 |
| Total assets | 0 | 59,083 | 57,342 | 53,973 | 29,091 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | 5.6% | -6.1% | -119.4% | n.m.note 1 |
| EBITDA | 3,569 | 3,684 | 3,343 | -1,243 | 593 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 93.1% | 91% | 88% | n.m.note 2 | 49.4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | Not reportednote 4 | 25,076 | 23,145 | 19,069 | 21,516 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 4 | 6.8x | 6.9x | n.m.note 5 | 36.3x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 6 | 3% | 1.2%note 7 | -5.3%note 7 | -46.2%note 7 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 8 | Not reportednote 9 | 246note 10 | 504note 10 | 1,940note 10 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 5 Jul 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 14 Jun 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 3 Jun 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 9 Jun 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 17 Jun 2014
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
25 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Konkursbehandlingen afsluttet 07.12.2021, virksomheden opløst
Konkursdekret afsagt 18.02.2020 af Skifteretten i Kolding
Likvidatorer:
Fratrådte:
Michael Erhard Hansen, den 18.02.2020.
Revision:
Likvidatorer:
Tiltrådte:
Skifteretten i Kolding har udnævnt følgende likvidatorer: Michael Erhard Hansen, 6000 Kolding, den 25.09.2019.
Virksomheden tegnes af en likvidator.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til likvidator. Krav skal anmeldes senest tre måneder fra dags dato.
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Skifteretten i Kolding den 19.08.2019
Direktion:
Fratrådte:
Anners Preben Dahl, den 19.08.2019.
Revision:
Fratrådte:
F2 Invest ApS, den 19.08.2019.
Ny adresse: Præstegaardsvej 12, 6070 Christiansfeld
Ny adresse: Kongensgade 7, 1., 6070 Christiansfeld
Ny adresse: Agtrupvej 2F, 6000 Kolding
Ny kommune: Kolding
Vedtægter ændret:
13.02.2015.
Selskabet er omdannet til et ApS med CVR-nr 63253715.
NAVN: RAVNBJERG ApS.
ADRESSE: Ravnbjerg 4, 6070 Christiansfeld.
Kommune:
Kolding.
Kapital kr. 1.150.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 53.000,00. B kr. 1.097.000,00.
Direktion:
Advokat Anners Preben Dahl.
Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 25831578 OLE A. FISCHER STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Nørregade 48, postboks 153, 6100 Haderslev.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Anna Marie Breum Dahl, den 27.06.2013.
Indtrådt i bestyrelsen:
direktør Jens Poulsen, (formand), 5610 Assens, den 27.06.2013, Advokat Mette Hedegaard Bindeballe, 6100 Haderslev, den 27.06.2013.
Selskabet er fusioneret med CVR-NR. 32451764 SØBY VINDENERGI A/S, der samtidig er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan
for den påtænkte fusion mellem
CVR-NR. 32451764 SØBY VINDENERGI A/S (ophørende).
CVR-NR. 63253715 RAVNBJERG A/S (fortsættende).
Kapitalejerne i.
CVR-NR. 32451764 SØBY VINDENERGI A/S.
CVR-NR. 63253715 RAVNBJERG A/S, har i enighed
besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om
kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen.
Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for
bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er
stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer
senest 4 uger efter at den endelige beslutning om fusion
er truffet.
Vedtægter ændret:
29.11.2010.
Slettet binavn: RAJAQ HOLDING A/S (RAVNBJERG A/S).
Vedtægter ændret:
10.12.2009.
Kapitalforhøjelse:
kr. 190.000,00 indbetalt ved fusion, kurs 2.197,00,
Klasser:
B kr. 190.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.150.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 53.000,00, B kr. 1.097.000,00.
Selskabet er fusioneret med CVR-NR. 17882287 ØSTERÅSEN ApS, der samtidig er opløst.
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har modtaget
fusionsplan i henhold til aktieselskabslovens § 134 a og
anpartsselskabslovens § 65 for fusion mellem
CVR-NR. 63253715 RAVNBJERG A/S (fortsættende). der tillige driver virksomhed under navnet RAJAQ HOLDING A/S (RAVNBJERG A/S).
CVR-NR. 17882287 ØSTERÅSEN ApS (ophørende).
Endvidere er modtaget erklæring fra
vurderingsmændene om kreditorernes retsstilling jf.
aktieselskabslovens § 134 c, stk. 4 og
anpartsselskabslovens § 65.
Vedtægter ændret:
30.06.2009.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet H.P. Hansen, den 03.03.2009.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 25831578 OLE A. FISCHER STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Jomfrustien 29, 1., postboks 153, 6100 Haderslev, den 03.03.2009.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Anna Marie Breum Dahl, den 30.05.2009.
Indtrådt i direktionen:
Advokat Anners Preben Dahl, den 30.05.2009.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet O.A. Fischer, den 01.01.2005.
Indtrådt i revisionen:
Revisionsfirmaet H.P. Hansen, 7330 Brande, den 01.01.2005.
Vedtægter ændret:
11.01.2000.
Ny adresse:
Ravnbjerg 4, 6070 Chr.feld.
Klasser:
B kr. 140.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 25.08.1999 er gennemført 11.01.2000.
Kapitalen udgør herefter kr. 960.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 53.000,00, B kr. 907.000,00.
Vedtægter ændret:
25.08.1999.
Kapitalnedsættelse besluttet 25.08.1999 med henlæggelse til særlig fond kr. 140.000,00 til kurs 100,00.
Vedtægter ændret:
28.06.1999.
Nyt navn:
RAVNBJERG A/S.
Binavn:
RAJAQ HOLDING A/S (RAVNBJERG A/S).
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Henning Thorgaard Henriksen, den 28.06.1999.
Indtrådt i bestyrelsen:
Karen Margrethe Vendelbo Dahl, den 28.06.1999.
Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret:
12.08.1996.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 53.000,00, B kr. 1.047.000,00.
Vedtægter ændret:
21.08.1988
Nyt binavn: RAJAQ HOLDING A/S (LANDBRUGSAKTIESELSKABET RAVNBJERG, CHRISTIANSFELD)
Kapitalforhøjelse:
kr. 600.000,00 indbetalt ved fusion, kurs 100,0
Kapitalen udgør herefter kr. 1.100.000,00
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Anners Preben Dahl
Indtrådt i direktionen:
Sygeplejerske Anna Marie Breum Dahl, Ravnbjerg , 6070 Chr-feld
Selskabet fusioneret med REG.NR. ApS29064 RAJAQ HOLDING ApS, der samtidig er opløst
Stiftelsesdato:
14.08.1937
Seneste vedtægtsdato:
06.06.1985
Kapital:
kr. 500.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 500.000,00 til kurs 100,0
Bestyrelse:
Sygeplejerske Anna Marie Breum Dahl, Advokat Anners Preben Dahl, diakon Henning Thorgaard Henriksen
Direktion:
Advokat Anners Preben Dahl
Selskabet tegnes af en direktør alene eller
af den sam- lede bestyrelse
Revision:
O. A. FISCHER ApS, Nørregade 48, 6100 Haderslev
Første regnskabsår:
00.00 - 00.00
Regnskabsår:
01.01 - 31.12
2 registered in CVR.
P-number 1002167286Præstegaardsvej 12, 6070 Christiansfeld
P-number 10067021574, 9999 Ukendt