CVR 40917918Public limited company (A/S)Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)København VFounded 4 Sep 2019
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Sterisafe Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2023
Gross profit
1.5M
DKK, annual report 2022
Result
-8.2M
DKK, annual report 2022
Equity
1.9M
DKK, annual report 2022
Ideal Force Sdn. Berhad15% to under 20% of capital and votes, until 4 Jun 2025
SGO Corporation Limited10% to under 15% of capital and votes, until 4 Jun 2025
and 3 moreEliot Boothuntil 13 Oct 2023
Equity of 1.9M DKK was below half the share capital of 5.4M DKK at 31 Dec 2022. Under the Companies Act (selskabsloven § 119) management must then account for the company's finances at a general meeting. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 331459775% to under 10% of capital and votesnotified 17 Feb 20204 Sep 2019 to 17 Feb 2020
CVR 257096755% to under 10% of capital and votes30 Aug 2022 to 4 Jun 2025
15% to under 20% of capital and votesnotified 30 Aug 20224 Sep 2019 to 4 Jun 2025
CVR 407744915% to under 10% of capital and votesnotified 30 Aug 20224 Sep 2019 to 30 Aug 2022
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 29 Mar 20214 Sep 2019 to 26 Sep 2021
10% to under 15% of capital and votesnotified 30 Aug 20226 May 2020 to 4 Jun 2025
10% to under 15% of capital and votesnotified 13 Jul 20223 Nov 2021 to 4 Jun 2025
5% to under 10% of capital and votes3 Nov 2021 to 4 Jun 2025
Sterisafe Holding A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Sterisafe Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 38549278100% of capital and votes4 Sep 2019 to 20 Oct 2025
CVR lists no current officers for this company.
4 Sep 2019 to 5 Nov 2026.
Sep 2023, monthly: 1 employee, 0 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jun 2021 | Aug 2021 | Nov 2021 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | 5 | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | 4 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | 5 | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | 4 | 1 | 1 | 0 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jun 2021 to Sep 2023.
Latest Sep 2023, published 22 Feb 2024. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Gross profit | -222 | -2,246 | 1,458 |
| Operating profit | Not reported | -2,696 | +169 |
| Result for the year | -241 | -44,372 | -8,204 |
| Equity | 10,805 | 7,450 | 1,933 |
| Total assets | 11,992 | 9,259 | 3,562 |
| Employees (average) | Not reported | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | n.m.note 2 | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 1,136 | 1 | -1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 3 | -21.7%note 4 | 2.8%note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 1,136 | -8,107 | -3,562 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2020 covers 18 months (1 Jul 2019 to 31 Dec 2020). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
24 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Konkursbehandlingen afsluttet 04.06.2025, virksomheden opløst
Konkursdekret afsagt 15.11.2023 af Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling
Revision:
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling den 21.11.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Nannerup, (formand), den 21.11.2023, Kristian Uggerhøj, den 21.11.2023.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 21.11.2023.
Ny adresse: c/o Gorrissen Federspiel, advokat Preben Jakobsen, Axeltorv 2, 1609 København V
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Nygaard Jepsen, den 31.10.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Eliot Booth, den 13.10.2023.
Vedtægter ændret: 25.07.2023
Vedtægter ændret: 11.10.2022
Vedtægter ændret: 29.07.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.07.2022.
kr. 555.846,00, indbetalt kontant, kurs 187,34. kr. 137.555,40, indbetalt kontant, kurs 187,34.
Kapitalen udgør herefter kr. 5.405.935,80.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Kristian Uggerhøj, den 29.07.2022.
Formål ændret: Selskabets formål er at yde ledelsesrådgivning og hermed beslægtet rådgivning om virksomhedsledelse og -drift samt at investerer og eje interesser i anden virksomhed og beslægtet virksomhed.
Vedtægter ændret: 24.06.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.06.2022.
kr. 741.218,20, indbetalt kontant, kurs 187,34.
Kapitalen udgør herefter kr. 4.712.534,40.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Leif Åberg, den 30.04.2022.
Vedtægter ændret: 03.11.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 03.11.2021.
kr. 970.871,40, indbetalt kontant, kurs 802,87. kr. 221.916,80, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 802,87.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.971.316,20.
Ny adresse: Ole Maaløes Vej 3, 2200 København N
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Vedel Stahl Jørgensen, den 01.09.2021, Else Beth Trautner, den 01.09.2021.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 40917918
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 26.05.2021
Nyt navn: Sterisafe Holding A/S
Direktion:
Fratrådte:
Julien Stanislas Aimé Rzepkowski, den 31.05.2021.
Vedtægter ændret: 26.05.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.05.2021.
kr. 2.691.699,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.778.528,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Antonio Jose Mugica Rivero, den 26.05.2021, Oh Kim Sun, den 26.05.2021.
Tiltrådte:
Torben Vedel Stahl Jørgensen, den 26.05.2021, Else Beth Trautner, den 26.05.2021.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden, eller to bestyrelsesmedlemmer i forening, eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 29.03.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.03.2021.
kr. 870,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 128.171,66. kr. 1.160,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 128.171,66. kr. 22.500,00, indbetalt kontant, kurs 128.171,66.
Kapitalen udgør herefter kr. 86.829,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Nygaard Jepsen, den 15.09.2020, Finn Mogensen, den 15.09.2020, Matthew Johnson, den 15.09.2020.
Tiltrådte:
Lars Nannerup, (formand), den 15.09.2020.
Vedtægter ændret: 17.02.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 17.02.2020.
kr. 12.299,00, indbetalt kontant, kurs 89.400,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 62.299,00.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Nygaard Jepsen, den 12.12.2019, Lars Nannerup, (adm. dir), den 12.12.2019.
Tiltrådte:
Eliot Booth, den 12.12.2019.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Virksomheden er d. 04.09.2019 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 38541536 INFUSER Holding ApS.
Seneste vedtægtsdato: 04.09.2019.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Bestyrelse:
Lars Nygaard Jepsen, den 04.09.2019, Finn Mogensen, den 04.09.2019, Antonio Jose Mugica Rivero, den 04.09.2019, Matthew Johnson, den 04.09.2019, Oh Kim Sun, den 04.09.2019.
Direktion:
Lars Nygaard Jepsen, den 04.09.2019, Lars Nannerup, (adm. dir), den 04.09.2019.
Virksomheden tegnes af en direktør oget bestyrelsesmedlem i forening eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Njalsgade 21G, 2300 København S, den 04.09.2019.
Første regnskabsår:
01.07.2019 - 31.12.2020.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Virksomhedens formål er at fungere som holdingselskab samt drive virksomhed med investering og finansiering samt hermed beslægtet virksomhed, herunder at eje kapitalandele i andre selskaber.
1 registered in CVR.
P-number 1025211320Axeltorv 2, 1609 København V