CVR 40410619Public limited company (A/S)Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)Vester SkerningeFounded 3 Apr 2019
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Carelink Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2022
Gross profit
-7M
DKK, annual report 2025
Result
+545M
DKK, annual report 2025
Equity
674.5M
DKK, annual report 2025
T65 Carelink Invest ApSCVR 40409645, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 3 Apr 2019
JKS Group A/SCVR 21327972, 10% to under 15% of capital and votes, since 24 Apr 2019
and 2 moreJens Heimburgersince 3 Apr 2019
CVR 2132797210% to under 15% of capital and votesclass Bnotified 13 Jun 2023since 24 Apr 2019
CVR 2832258510% to under 15% of capital and votesclass Bnotified 10 Jan 2025since 13 Jun 2023
CVR 313678085% to under 10% of capital and votesclass Anotified 13 Jun 2023since 24 Apr 2019
CVR 4040964533.3% to under 50% of capital and votesclass Bnotified 13 Jun 2023since 3 Apr 2019
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 282883015% to under 10% of capital and votesclass Bnotified 10 Jan 202512 Jul 2021 to 10 Jan 2025
CVR 4041061910% to under 15% of capital and votesclass A, Bnotified 6 Nov 202513 Aug 2025 to 6 Nov 2025
2 Danish companies, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 36534303100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 4575521566.7% to under 90% of capital and votes
SubsidiaryCVR 30568176100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Carelink Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 41740604100% of capital and votes31 Dec 2024 to 1 Nov 2025
CVR 30568176100% of capital and votes24 Apr 2019 to 17 Jul 2025
CVR 30918053100% of capital and votes5 Dec 2024 to 27 Jan 2025
CVR 3926116290% to under 100% of capital and votes13 Jun 2023 to 2 Dec 2024
CVR 32058116100% of capital and votes13 Jul 2021 to 27 Aug 2021
CVR 4136681850% to under 66.7% of capital and votes18 May 2020 to 14 Jul 2021
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
3 Apr 2019 to 5 Nov 2026.
3 Apr 2019 to 5 Nov 2026.
Dec 2022, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Aug 2021 to Dec 2022.
Latest Dec 2022, published 21 Feb 2023. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | Not reported | 1,461,147 | Not reported | Not reported |
| Gross profit | -535 | 1,823 | Not reported | -4,509 | -6,964 |
| Operating profit | -924 | +749 | +14,866 | -8,305 | -7,024 |
| Result for the year | +252,607 | +150,085 | +1,561 | +61,836 | +545,046 |
| Equity | 104,988 | 105,073 | 120,822 | 186,177 | 674,497 |
| Total assets | 122,808 | 121,847 | 443,012 | 249,450 | 715,914 |
| Employees (average) | 1 | 1 | 2,014 | 1 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | Not reported | -15.7% | Not reported | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | Not reported | 1% | Not reported | Not reported |
| EBITDA | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 35,569 | Not reportednote 1 | -6,964 |
| EBITDA margin | Not reported | Not reported | 2.4% | Not reported | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | n.m.note 2 | 0% | -12.4% | n.m.note 2 | -100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -2,346 | -1,408note 3 | 79,297 | 9,905 | 21,111 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 2.2x | Not reportednote 1 | n.m.note 4 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.8%note 5 | 0.6%note 3 | 6.6%note 6 | -4%note 6 | -1.2%note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 7 | Not reportednote 7 | 9,550 | Not reportednote 7 | 6,050note 8 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | Not reported | 0.7% | Not reported | Not reported |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | Not reported | 327.4%note 6 | Not reported | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 12,606 | 11,316note 3 | 64,490 | 38,046 | 11,125 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 8 May 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 28 Apr 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 6 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 29 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 3 May 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thit Agnete Aaris-Høeg, den 20.05.2026.
Vedtægter ændret: 23.12.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.12.2025.
kr. 220.447,00, indbetalt kontant, kurs 6.220,93.
Kapitalen udgør herefter kr. 10.108.120,00.
Vedtægter ændret: 05.11.2025
Kapitalnedsættelse besluttet 07.10.2025 er gennemført 06.11.2025.
Kapitalen udgør herefter kr. 9.887.673,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 07.10.2025 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 1.535.110,00 til kurs 4.840,83.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 40410619
Vedtægter ændret: 05.12.2024
Nyt navn: Carelink Holding A/S
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 39261162 MB Investment ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 01.11.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.11.2024.
kr. 365.594,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 2.607,25.
Kapitalen udgør herefter kr. 11.422.783,00.
Vedtægter ændret: 20.08.2024
Nyt navn: Carelink Holding ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jens Heimburger, (formand), den 20.08.2024, Klaus Busk Knudsen, den 20.08.2024.
Tiltrådte:
Jens Heimburger, den 20.08.2024, Klaus Busk Knudsen, (formand), den 20.08.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Brian Rosenberg, (adm. dir), den 20.08.2024.
Tiltrådte:
Jens Heimburger, (adm. dir), den 20.08.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Thygesen, den 16.04.2024.
Tiltrådte:
Peter Christian Andreasen, den 16.04.2024.
Vedtægter ændret: 13.06.2023
Nyt navn: Carelink Gruppen ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 13.06.2023.
kr. 2.554.350,00, indbetalt i værdier, kurs 2.607,25.
Kapitalen udgør herefter kr. 11.057.189,00.
Vedtægter ændret: 26.08.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.08.2021.
kr. 158.502,00, indbetalt kontant, kurs 1.500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 8.502.839,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 41366818 Medflex Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 14.07.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.07.2021.
kr. 766.559,00, indbetalt ved fusion, kurs 771,50.
Kapitalen udgør herefter kr. 8.344.337,00.
Vedtægter ændret: 12.07.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.07.2021.
kr. 577.778,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 7.577.778,00.
Vedtægter ændret: 12.04.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.04.2021.
kr. 1.000.000,00, indbetalt kontant, kurs 500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 7.000.000,00.
Vedtægter ændret: 25.05.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.05.2020.
kr. 800.000,00, indbetalt kontant, kurs 500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.000.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Frank Leiberg Nissen, den 10.02.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jan Stampe Nielsen, den 26.06.2019.
Tiltrådte:
Klaus Busk Knudsen, den 26.06.2019.
Direktion:
Vedtægter ændret: 26.06.2019
Vedtægter ændret: 24.04.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.04.2019.
kr. 2.950.000,00, indbetalt kontant, kurs 506,78. kr. 200.000,00, indbetalt kontant, kurs 500,00. kr. 2.000.000,00, indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost, kurs 500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 5.200.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Hartvigsen, den 24.04.2019, Robert John Spliid, (formand), den 24.04.2019.
Tiltrådte:
Jens Heimburger, (formand), den 24.04.2019, Anne Mette Larsen, den 24.04.2019, Jan Stampe Nielsen, den 24.04.2019, Christian Thygesen, den 24.04.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Jens Heimburger, den 24.04.2019.
Tiltrådte:
Christian Thygesen, den 24.04.2019.
Stiftelsesdato: 03.04.2019.
Virkningsdato: 03.04.2019.
Seneste vedtægtsdato: 03.04.2019.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 40409645 T65 Carelink Invest ApS, Filippavej 57A, 5762 Vester Skerninge, den 03.04.2019.
Bestyrelse:
Robert John Spliid, (formand), den 03.04.2019, Torben Hartvigsen, den 03.04.2019, Frank Leiberg Nissen, den 03.04.2019.
Direktion:
Jens Heimburger, den 03.04.2019.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden og endirektør i forening, af bestyrelsesformanden og et bestyrelsesmedlem i foreningeller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Englandsgade 25, 5000 Odense C, den 03.04.2019.
Første regnskabsår:
03.04.2019 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er, via direkte eller indirekte besiddelse, at eje kapitalandele i selskaber, samt anden dermed beslægtet virksomhed efter bestyrelsens skøn.
4 registered in CVR.
P-number 1024579928Filippavej 57, 5762 Vester Skerninge
P-number 1030412407Alsvej 21, 8940 Randers SV
P-number 1030328171Nørre Allé 70, 8000 Aarhus C
P-number 1030328295Kampmannsgade 1, 1604 København V