CVR 39314088Private limited company (ApS)Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)Secondary industries: IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)RødovreFounded 1 Feb 2018
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about SteamRex ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
11
CVR registry, 2025
Gross profit
4.7M
DKK, annual report 2024
-52.1% on 2023
Result
-3.2M
DKK, annual report 2024
Equity
-13.7M
DKK, annual report 2024
BYENS BILPLEJE.COM A/SCVR 29773432, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 1 Nov 2023
Autosource Group A/SCVR 37293199, 10% to under 15% of capital and votes, since 29 Dec 2021
and 3 moreLars Eegholmuntil 27 Oct 2025
Equity was negative at 31 Dec 2024: -13.7M DKK. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
CVR 2977343250% to under 66.7% of capital and votessince 1 Nov 2023
CVR 364454085% to under 10% of capital and votesnotified 1 Nov 2023since 1 Feb 2018
CVR 3729319910% to under 15% of capital and votesnotified 1 Nov 2023since 29 Dec 2021
CVR 406764575% to under 10% of capital and votesnotified 1 Nov 2023since 23 Dec 2019
CVR 4072906210% to under 15% of capital and votesnotified 29 Aug 2023since 30 Sep 2020
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
5% to under 10% of capital and votesnotified 6 Aug 20212 Nov 2020 to 6 Aug 2021
CVR 322735565% to under 10% of votesnotified 26 Apr 202227 Oct 2021 to 26 Apr 2022
CVR 305476165% to under 10% of votesnotified 26 Apr 202229 Dec 2021 to 26 Apr 2022
CVR 336454145% to under 10% of votesnotified 26 Apr 202229 Dec 2021 to 26 Apr 2022
CVR 337479265% to under 10% of capital and votesnotified 29 Aug 20231 Nov 2020 to 29 Aug 2023
CVR 3604175725% to under 33.3% of capital and votesnotified 1 Nov 202328 Dec 2018 to 1 Nov 2023
CVR 3931282420% to under 25% of capital and votesnotified 1 Nov 20231 Feb 2018 to 1 Nov 2023
CVR 419286895% to under 10% of votesnotified 26 Apr 202227 Sep 2021 to 26 Apr 2022
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in DENNIS ODGAARD HOLDING ApS, since 1 Oct 2001
Holding company
CVR 26293294Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in Byens Bilpleje Holding II ApS, since 28 Feb 2018
Holding company
CVR 39207044Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Byens Bilpleje Holding ApS, since 25 Jan 2018
Holding company
CVR 39285916Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in BYENS BILPLEJE.COM A/S, since 28 Feb 2018
Holding company
CVR 29773432Public limited company (A/S)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in SteamRex ApS, since 1 Nov 2023
This company
SteamRex ApS
CVR 39314088
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Feb 2018 to 5 Nov 2026.
Oct 2025, monthly: 11 employees, 8 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 11 | 14 | 15 | 15 | 17 | 15 | 16 | 16 | 19 | 20 | 21 | 20 | 23 | 22 | 20 | 21 | 22 | 19 | 21 | 21 | 23 | 25 | 25 | 25 | 24 | 19 | 19 | 18 | 18 | 32 | 31 | 32 | 31 | 29 | 29 | 26 | 24 | 21 | 19 | 19 | 18 | 17 | 17 | 16 | 17 | 16 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 16 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 15 | 14 | 11 |
| FTE | 3 | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 6 | 6 | 6 | 7 | 8 | 9 | 9 | 10 | 11 | 11 | 14 | 14 | 15 | 15 | 13 | 14 | 14 | 16 | 15 | 17 | 16 | 21 | 18 | 15 | 16 | 18 | 16 | 18 | 19 | 20 | 19 | 20 | 19 | 19 | 14 | 15 | 14 | 15 | 26 | 30 | 27 | 28 | 26 | 21 | 24 | 21 | 16 | 18 | 15 | 16 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 12 | 10 | 10 | 11 | 10 | 9 | 9 | 8 | 8 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jun 2019 to Oct 2025.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Oct 2025, published 21 Jan 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 417 | 2,381 | 4,667 | 9,817 | 4,700 |
| Operating profit | -4,683 | -7,449 | -6,859 | -2,377 | -3,116 |
| Result for the year | -4,681 | -7,604 | -7,702 | -3,315 | -3,179 |
| Equity | -374 | -3,679 | -10,566 | -10,535 | -13,714 |
| Total assets | 8,472 | 10,387 | 8,464 | 5,561 | 6,549 |
| Employees (average) | 9 | 15 | 17 | 21 | 13 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | 470.5% | 96% | 110.3% | -49.5% |
| EBITDA | -4,193 | -5,940 | -5,031 | -770 | -2,457 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | -1,004.3% | -249.4% | -107.8% | -7.8% | -52.3% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 125% | 66.7% | 13.3% | 23.5% | -38.1% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 1,667 | 4,458 | 9,238 | 8,511 | 7,604 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -290.6%note 2 | -561%note 2 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 2,920note 4 | 2,094note 4 | 236note 4 | 180note 4 | 107note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 1,668 | 5,208 | 10,063 | 8,481 | 8,631 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 5 May 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 27 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 11 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 4 Jul 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 2 Jul 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
27 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Konkursdekret afsagt 27.10.2025 af Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kent Bernsdorf, den 27.10.2025, Kim Mølgaard, den 27.10.2025, Dennis Odgaard, (formand), den 27.10.2025.
Direktion:
Fratrådte:
Lars Eegholm, (adm. dir), den 27.10.2025.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 27.10.2025.
Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling har 01.10.2025 indledt rekonstruktionsbehandling
Bestyrelse:
Fratrådte:
Direktør Morten Kollerup Nielsen, den 06.06.2024.
Tiltrådte:
Kim Mølgaard, den 06.06.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lasse Meldgaard, den 07.12.2023.
Vedtægter ændret: 13.11.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 13.11.2023.
kr. 130.315,00, indbetalt kontant, kurs 2.567,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 313.385,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Peter Duedahl Sørensen, (formand), den 01.11.2023, Joachim Wilkins, den 01.11.2023.
Tiltrådte:
Kent Bernsdorf, den 01.11.2023, Direktør Morten Kollerup Nielsen, den 01.11.2023, Dennis Odgaard, (formand), den 01.11.2023.
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 26.04.2022:
Kapitalforhøjelsen besluttet den 26.04.2022.
kr. 4.465,00 blev indbetalt ved konvertering af gæld til kurs 22.936,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 183.070,00
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 29.12.2021:
Kapitalforhøjelsen besluttet den 29.12.2021.
kr. 13.395,00 blev indbetalt kontant til kurs 22.396,42.
Kapitalen udgjorde herefter kr. 178,605,00.
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 24.11.2021:
Kapitalforhøjelsen besluttet den 27.10.2021.
kr. 5.216,00 blev indbetalt kontant til kurs 11.503,06.
Kapitalen udgjorde herefter kr. 165,210,00.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 30.06.2021.
Vedtægter ændret: 26.04.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.04.2022.
kr. 4.465,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 22.936,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 183.070,63.
Vedtægter ændret: 29.12.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.12.2021.
kr. 13.395,00, indbetalt kontant, kurs 22.396,42.
Kapitalen udgør herefter kr. 178.605,63.
Vedtægter ændret: 27.10.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.10.2021.
kr. 5.216,63, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 11.501,70.
Kapitalen udgør herefter kr. 165.210,63.
Vedtægter ændret: 27.09.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.09.2021.
kr. 6.959,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 11.495,91.
Kapitalen udgør herefter kr. 159.994,00.
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.11.2020.
kr. 1,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 61.521.400,00. kr. 1,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 63.624.500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 153.035,00.
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.11.2020.
kr. 2.609,00, indbetalt kontant, kurs 11.500,00. kr. 5.036,00, indbetalt i værdier, kurs 11.500,00.
Ledelsen har erklæret sig for værdier i forbindelse med kapitalforhøjelsen.
Kapitalen udgør herefter kr. 153.033,00.
Vedtægter ændret: 06.11.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.11.2020.
kr. 8.694,00, indbetalt kontant, kurs 11.502,19.
Kapitalen udgør herefter kr. 145.388,00.
Direktion:
Fratrådte:
Lasse Meldgaard, den 01.10.2020, Joachim Wilkins, den 01.10.2020.
Tiltrådte:
Lars Eegholm, (adm. dir), den 30.10.2020.
Vedtægter ændret: 30.09.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.09.2020.
kr. 4.347,00, indbetalt kontant, kurs 11.502,19.
Kapitalen udgør herefter kr. 136.694,00.
Vedtægter ændret: 18.08.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.08.2020.
kr. 1.717,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 15.329,12.
Kapitalen udgør herefter kr. 132.347,00.
Vedtægter ændret: 17.12.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 17.12.2019.
kr. 12.628,00, indbetalt kontant, kurs 11.482,42.
Kapitalen udgør herefter kr. 130.630,00.
Vedtægter ændret: 08.07.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.07.2019.
kr. 39.334,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 118.002,00.
Ny adresse: Valhøjs Alle 158, 2610 Rødovre
Ny kommune: Rødovre
Vedtægter ændret: 28.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.12.2018.
kr. 19.667,00, indbetalt kontant, kurs 5.085,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 78.668,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Lasse Meldgaard, den 28.12.2018, Peter Duedahl Sørensen, (formand), den 28.12.2018, Joachim Wilkins, den 28.12.2018.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af en direktør i forening med bestyrelsesformanden..
Den under 01.12.2018 fremsendte anmodning til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling om opløsning af virksomheden, er tilbagetaget.
Vedtægter ændret: 21.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 11.12.2018.
kr. 59.001,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.525,40.
Kapitalnedsættelse besluttet 11.12.2018 og gennemført 21.12.2018 dækning af underskud kr. 50.001,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 59.001,00.
Direktion:
Tiltrådte:
, den 11.12.2018, , den 11.12.2018.
Selskabet tegnes af en direktør.
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling den 01.12.2018
Direktion:
Fratrådte:
Lasse Meldgaard, den 01.12.2018, Joachim Wilkins, den 01.12.2018.
Stiftelsesdato: 01.02.2018.
Seneste vedtægtsdato: 01.02.2018.
Kapital:
kr. 50.001,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.001,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 36445408 CACAO ApS, Helikonsvej 5, 2300 København S, den 01.02.2018, CVR-NR. 39312824 Wilkins Holding ApS, Arveprinsensvej 6, 2000 Frederiksberg, den 01.02.2018.
Direktion:
Lasse Meldgaard, den 01.02.2018, Joachim Wilkins, den 01.02.2018.
Selskabet tegnes af en direktør..
Første regnskabsår:
01.02.2018 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive IT-softwareplatform med formidling samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1023325019Valhøjs Alle 158, 2610 Rødovre