CVR 38990527Public limited company (A/S)Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)København KFounded 3 Oct 2017
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Nectar FAIF A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, Aug 2026
-2 (-66.7%) over 12 months
Revenue
8.8M
DKK, annual report 2025
+88.6% on 2024
Result
+4.9M
DKK, annual report 2025
Equity
8.6M
DKK, annual report 2025
Roof Management Holding ApSCVR 40657886, 100% of capital and votes, since 1 Jul 2020
Peer Thomas Borgsince 30 Mar 2023
CVR 40657886100% of capital and votessince 1 Jul 2020
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 37042560100% of capital and votesnotified 1 Jul 20203 Oct 2017 to 1 Jul 2020
Ultimate controller
CVR 44524724Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Nectar Invest A/S, since 22 Dec 2023
Holding company
CVR 39959208Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in Roof Management Holding ApS, since 23 Sep 2022
Holding company
CVR 40657886Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Nectar FAIF A/S, since 1 Jul 2020
This company
Nectar FAIF A/S
CVR 38990527
Nectar FAIF A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Nectar FAIF A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 42541222100% of capital and votes13 Jul 2021 to 26 Mar 2024
CVR 42950734100% of capital and votes4 Jan 2022 to 26 Mar 2024
CVR 43107844100% of capital and votes8 Mar 2022 to 25 Apr 2022
CVR 43107593100% of capital and votes8 Mar 2022 to 25 Apr 2022
CVR 42729493100% of capital and votes4 Oct 2021 to 28 Dec 2021
CVR 42774472100% of capital and votes21 Oct 2021 to 23 Dec 2021
CVR 42770221100% of capital and votes19 Oct 2021 to 23 Dec 2021
CVR 42010499100% of capital and votes11 Jan 2021 to 30 Jun 2021
CVR 41820381100% of capital and votes4 Nov 2020 to 22 Dec 2020
CVR 39308762100% of capital and votes5 Feb 2018 to 11 Jul 2019
CVR 39627795100% of capital and votes7 Jun 2018 to 11 Jul 2019
CVR 39823470100% of capital and votes29 Aug 2018 to 11 Jul 2019
CVR 39730219100% of capital and votes17 Jul 2018 to 11 Jul 2019
CVR 40527125100% of capital and votes16 May 2019 to 11 Jul 2019
CVR 40275630100% of capital and votes20 Feb 2019 to 11 Jul 2019
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Sep 2021 to 6 Nov 2026.
3 Oct 2017 to 6 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 2 | 2 | 4 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 | 4 | 5 | 9 | 7 | 7 | 11 | 8 | 9 | 14 | 10 | 10 | 13 | 9 | 11 | 17 | 12 | 12 | 15 | 13 | 12 | 13 | 13 | 12 | 10 | 8 | 5 | 5 | 6 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 2 | 2 | 4 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 | 7 | 7 | 6 | 7 | 8 | 9 | 12 | 10 | 9 | 11 | 8 | 10 | 15 | 11 | 11 | 13 | 12 | 11 | 12 | 12 | 11 | 7 | 7 | 5 | 5 | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 7 | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Oct 2019 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 12,334 | 3,449 | 3,326 | 4,658 | 8,785 |
| Gross profit | Not reported | -2,400 | 1,845 | 3,051 | 7,570 |
| Operating profit | -2,202 | -8,186 | -865 | +1,261 | +4,977 |
| Result for the year | -4,035 | -5,483 | -2,040 | +1,230 | +4,876 |
| Equity | 4,130 | 4,547 | 2,507 | 3,737 | 8,613 |
| Total assets | 7,748 | 6,331 | 5,216 | 5,477 | 10,740 |
| Employees (average) | 12 | 8 | 3 | 3 | 3 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 226.8% | -72% | -3.6% | 40% | 88.6% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -17.8% | -237.3% | -26% | 27.1% | 56.7% |
| EBITDA | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | -842 | 1,366 | 5,096 |
| EBITDA margin | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | -25.3% | 29.3% | 58% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 2 | -33.3% | -62.5% | 0% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -6,965note 3 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 5 | Not reportednote 5 | 313note 6 | 0note 7 | Not reportednote 8 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reportednote 5 | Not reportednote 5 | 9.4%note 6 | 0%note 7 | Not reportednote 8 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 26 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 23 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 17 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 19 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 25 Jul 2022
Nectar FAIF A/S has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 5 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
35 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Ny adresse: c/o Nectar Management A/S, Bornholmsgade 3, 1266 København K
Vedtægter ændret: 24.08.2026
Nyt navn: Nectar FAIF A/S
Nyt binavn: Roof Management A/S
Slettet binavn: Nectar FAIF A/S
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 15.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Rabalderstræde 7, 2. 1, 4000 Roskilde, den 15.08.2025.
Vedtægter ændret: 20.01.2025
Nyt navn: Roof Management A/S
Nyt binavn: Nectar FAIF A/S
Slettet binavn: ROOF Management A/S
Vedtægter ændret: 26.09.2024
Nyt navn: Nectar FAIF A/S
Nyt binavn: ROOF Management A/S
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 19.07.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Rabalderstræde 7, 2. 1, 4000 Roskilde, den 19.07.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Camilla Dalum, den 30.03.2023.
Tiltrådte:
Peer Thomas Borg, (adm. dir), den 30.03.2023.
Ny adresse: c/o Nectar Invest A/S, Bornholmsgade 3, 1266 København K
Vedtægter ændret: 23.11.2022
Selskabet tegnes af direktøren i forening med bestyrelsesformanden, af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
Ny adresse: Bornholmsgade 3, 1266 København K
Bestyrelse:
Fratrådte:
Pernille Sandberg Bech, den 14.10.2022, Peter Køhler Lindegaard, (formand), den 14.10.2022.
Tiltrådte:
Peer Thomas Borg, den 14.10.2022, Jan Thaarup, (formand), den 14.10.2022.
Vedtægter ændret: 23.09.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.09.2022.
kr. 1.747.900,00, indbetalt kontant, kurs 337,55.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.250.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Hvalsø Hansen, (næstformand), den 23.05.2022.
Vedtægter ændret: 30.12.2021
Slettede binavne: Gefion Management A/S, Gefion Investorsalg A/S
Vedtægter ændret: 21.12.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.12.2021.
kr. 1.100,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 300.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 502.100,00.
Ny adresse: Amagertorv 11, 4., 1160 København K
Vedtægter ændret: 21.09.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.09.2021.
kr. 855,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 300.000,00. kr. 145,00, indbetalt kontant, kurs 300.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 501.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Malene Ehrenskjöld, den 01.09.2021, Bettina Lange, den 01.09.2021.
Tiltrådte:
Pernille Sandberg Bech, den 01.09.2021, Lars Brondt, den 01.09.2021.
Vedtægter ændret: 19.05.2021
Nyt binavn: Rentrs A/S
Vedtægter ændret: 12.03.2021
Nyt binavn: Ownrs A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Camilla Dalum, den 28.01.2021.
Vedtægter ændret: 31.08.2020
Nyt binavn: Roof Invest A/S
Ny adresse: Studiestræde 5, st., 1455 København K
Ny adresse: Østergade 1, 1., 1100 København K
Ny adresse: Østergade 1, 2., 1100 København K
Vedtægter ændret: 12.07.2019
Nyt navn: ROOF Management A/S
Nyt binavn: Gefion Investorsalg A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Birkedal, (formand), den 12.07.2019, Thomas Færch, den 12.07.2019.
Tiltrådte:
Peter Køhler Lindegaard, (formand), den 12.07.2019, Kirstine Sand, den 12.07.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Færch, den 12.07.2019.
Tiltrådte:
Camilla Dalum, den 12.07.2019.
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed som forvalter af alternative investeringsfonde i overensstemmelse med lov om forvaltning af alternative investeringsfonde.
Revision:
Fratrådte:
PKF MUNKEBO VINDELEV, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 29.10.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 29.10.2018.
Ny adresse: c/o Gefion Group A/S, Østergade 1, 1., 1100 København K
Vedtægter ændret: 04.06.2018
Nyt binavn: Gefion Management A/S
Formål ændret: Selskabets formål er at rådgive om investeringer og forvalte investeringsstrukturer, der investerer direkte eller indirekte i fast ejendom, lignende aktiver og finansielle instrumenter, noterede som unoterede, der er knyttet til fast ejendom eller lignende aktiver, samt hermed forbundet eller beslægtet virksomhed efter bestyrelsens skøn.
Vedtægter ændret: 16.11.2017
Nyt navn: Gefion Investorsalg A/S
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed ved investering i og salg af fast ejendom samt hermed forbundet virksomhed efter bestyrelsens skøn.
Stiftelsesdato: 03.10.2017.
Virkningsdato: 03.10.2017.
Seneste vedtægtsdato: 03.10.2017.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 37042560 Gefion Group A/S, Østergade 1, 2., 1100 København K, den 03.10.2017.
Bestyrelse:
Thomas Birkedal (formand), den 03.10.2017, Thomas Færch, den 03.10.2017, Camilla Dalum Madsen, den 03.10.2017.
Direktion:
Thomas Færch, den 03.10.2017.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse i forening..
Revision:
CVR-NR. 14119299 PKF MUNKEBO VINDELEV, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Hovedvejen 56, 2600 Glostrup, den 03.10.2017.
Første regnskabsår:
03.10.2017 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er Selskabets formål er at drive virksomhed ved investering i og salg af fast ejendom samt hermed forbundet virksomhed efter bestyrelsens skøn.
1 registered in CVR.
P-number 1022906107Bornholmsgade 3, 1266 København K