CVR 38265911Public limited company (A/S)Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)BrøndbyFounded 19 Dec 2016
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about STASSE A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
7.5M
DKK, annual report 2025
+50.3% on 2024
Result
+5.9M
DKK, annual report 2025
Equity
13.1M
DKK, annual report 2025
LST DK Holding ApSCVR 10041228, 10% to under 15% of capital and votes, since 3 Mar 2017
HUNOSØE HOLDING ApSCVR 29390207, 10% to under 15% of capital and votes, since 3 Mar 2017
and 7 moreJesper Nørrelund Bentzensince 1 Oct 2024
CVR 1004122810% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 3 Mar 2017
CVR 2939020710% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 3 Mar 2017
CVR 3307657610% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 3 Mar 2017
CVR 3073597810% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 1 Oct 2023
CVR 3548233410% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 3 Mar 2017
CVR 3841986210% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 1 Oct 2019
CVR 3842027510% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 3 Mar 2017
CVR 3842030510% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 1 Oct 2019
CVR 3874650210% to under 15% of capital and votesnotified 1 Oct 2024since 16 Dec 2019
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 186458075% to under 10% of capital and votesnotified 1 Oct 20233 Mar 2017 to 1 Oct 2023
CVR 269081595% to under 10% of capital and votesnotified 1 Oct 20243 Mar 2017 to 1 Oct 2024
CVR 28716931100% of capital and votesnotified 3 Mar 201719 Dec 2016 to 3 Mar 2017
CVR 303553935% to under 10% of capital and votesnotified 1 Oct 20225 Jan 2018 to 1 Oct 2022
CVR 303623735% to under 10% of capital and votesnotified 7 Feb 20193 Mar 2017 to 7 Feb 2019
CVR 360497665% to under 10% of capital and votesnotified 15 Dec 20213 Mar 2017 to 15 Dec 2021
CVR 360497585% to under 10% of capital and votesnotified 1 Oct 20193 Mar 2017 to 1 Oct 2019
CVR 366964865% to under 10% of capital and votesnotified 7 Feb 20193 Mar 2017 to 7 Feb 2019
CVR 384196845% to under 10% of capital and votesnotified 1 Oct 20241 Oct 2019 to 1 Oct 2024
CVR 384200625% to under 10% of capital and votesnotified 30 Sep 20241 Oct 2019 to 30 Sep 2024
1 Danish company.
SubsidiaryCVR 38266691100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for STASSE A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 1010242115% to under 20% of capital and votes17 Nov 2021 to 26 Mar 2024
CVR 25977246100% of capital and votes1 Oct 2018 to 6 Mar 2023
CVR 73131715100% of capital and votes1 Oct 2017 to 11 Jun 2018
CVR 35520201100% of capital and votes1 Jan 2017 to 7 Dec 2017
CVR 19000435100% of capital and votes1 Jan 2017 to 7 Dec 2017
CVR 31943582100% of capital and votes1 Jan 2017 to 7 Dec 2017
CVR 34699518100% of capital and votes1 Jan 2017 to 7 Dec 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
10 Dec 2020 to 5 Nov 2026.
19 Dec 2016 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 4,598 | 4,334 | 4,687 | 5,010 | 7,531 |
| Operating profit | +1,601 | +1,471 | +1,690 | +2,158 | +7,672 |
| Result for the year | +487 | +628 | +613 | +937 | +5,911 |
| Equity | 7,886 | 8,805 | 9,418 | 10,355 | 13,116 |
| Total assets | 36,035 | 33,651 | 30,759 | 31,903 | 13,173 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 5.3% | -5.7% | 8.2% | 6.9% | 50.4% |
| EBITDA | 4,503 | 4,304 | 4,687 | 5,010 | 7,672 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 98% | 99.3% | 100% | 100% | 101.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 11,364 | 7,617 | 10,287 | 13,220 | -925 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.5x | 1.8x | 2.2x | 2.6x | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 6.2% | 6.4% | 7.2% | 7.7% | 36.9% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 221note 1 | 424note 1 | 379note 1 | 4,024note 1 | Not reportednote 2 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 16,453 | 12,068 | 10,286 | 13,218 | -1,790 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Oct 2024 to 30 Sep 2025, published 26 Mar 2026
Annual report 2024
1 Oct 2023 to 30 Sep 2024, published 1 Apr 2025
Annual report 2023
1 Oct 2022 to 30 Sep 2023, published 21 Dec 2023
Annual report 2022
1 Oct 2021 to 30 Sep 2022, published 6 Jan 2023
Annual report 2021
1 Oct 2020 to 30 Sep 2021, published 20 Dec 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
23 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 17.03.2025
Revision:
Fratrådte:
Verum Cura, Godkendt Revisionsanpartsselskab, den 17.03.2025.
Vedtægter ændret: 01.10.2024
Nyt navn: STASSE A/S
Slettede binavne: TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, REVISIONSFIRMAET CLAUS MELDGAARD GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, RIH-REVISION A/S, Joost & Partner A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Henning Jensen, (formand), den 01.10.2024, Claus Meldgaard, den 01.10.2024.
Tiltrådte:
Claus Meldgaard, (formand), den 01.10.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Lone Køhn Bundgaard, (adm. dir), den 01.10.2024.
Tiltrådte:
Jesper Nørrelund Bentzen, (adm. dir), den 01.10.2024.
Formål ændret: Selskabets formål er at drive rådgivningsvirksomhed samt anden i forbindelse hermed stående virksomhed.
Vedtægter ændret: 14.12.2023
Nyt binavn: Joost & Partner A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Troels Vibe Carlsen, den 14.12.2023, Yvonne Kjeldal Pauly, den 14.12.2023.
Tiltrådte:
Jesper Nørrelund Bentzen, den 14.12.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Lone Køhn Bundgaard, den 30.09.2023, Jens Sørensen, (adm. dir), den 30.09.2023.
Tiltrådte:
Lone Køhn Bundgaard, (adm. dir), den 30.09.2023.
Revision:
Fratrådte:
Verum Cura, godkendt revisionsvirksomhed, den 13.12.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 43340646 Verum Cura, Godkendt Revisionsanpartsselskab, Lyngsø Alle 3, 1., 2970 Hørsholm, den 13.12.2022.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 15.12.2021
Selskabet tegnes af bestyrelsen,af 1 direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af 3 bestyrelsesmedlemmeri forening
Vedtægter ændret: 15.12.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.12.2021.
kr. 125.000,00, indbetalt kontant, kurs 234,11.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.500.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lone Køhn Bundgaard, den 15.12.2021, Jacob Louis Mogensen, den 15.12.2021.
Tiltrådte:
Troels Vibe Carlsen, den 15.12.2021, Yvonne Kjeldal Pauly, den 15.12.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Jens Sørensen, (adm. dir), den 15.12.2021.
Tiltrådte:
Lone Køhn Bundgaard, den 15.12.2021.
Bestyrelse:
Fratrådte:
John Hansen, den 10.12.2020.
Tiltrådte:
Gert Hunosøe, den 10.12.2020, Claus Meldgaard, den 10.12.2020.
Vedtægter ændret: 16.12.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.12.2019.
kr. 250.000,00, indbetalt kontant, kurs 171,74.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.375.000,00.
Vedtægter ændret: 07.02.2019
Kapitalnedsættelse besluttet 06.12.2018 er gennemført 08.02.2019.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.125.000,00.
Selskabet tegnes af direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af 3 bestyrelsesmedlemmer i forening..
Kapitalnedsættelse besluttet 06.12.2018 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 1.000.000,00 til kurs 167,10.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Revision:
Fratrådte:
Døssing & Partnere Revisionsinteressentskab, den 30.11.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 39886871 Verum Cura, Lyngsø Alle 3, 1., 2970 Hørsholm, den 30.11.2018.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 73131715 RIH-REVISION A/S, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 11.06.2018
Nyt binavn: RIH-REVISION A/S
Selskabet tegnes af dets overfor Erhvervsstyrelsen anmeldte direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af 3 bestyrelsesmedlemmer i forening..
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 38265911 TimeVision Assets A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, REVISIONSFIRMAET CLAUS MELDGAARD GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB og CVR-nummer: 73131715 RIH-REVISION A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene REVISIONSKONTORET I HEDEHUSENE A/S.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 38265911 TimeVision Assets A/S og CVR-nummer: 73131715 RIH-REVISION A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 05.01.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 05.01.2018.
kr. 750.000,00, indbetalt kontant, kurs 132,89.
Kapitalen udgør herefter kr. 7.125.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 31943582 TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, CVR-nummer: 35520201 REVISIONSFIRMAET CLAUS MELDGAARD GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB, CVR-nummer: 34699518 TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB og CVR-nummer: 19000435 TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 07.12.2017
Nye binavne: TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, REVISIONSFIRMAET CLAUS MELDGAARD GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 38265911 TimeVision Assets A/S (fortsættende), CVR-nummer: 31943582 TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB (ophørende), CVR-nummer: 35520201 REVISIONSFIRMAET CLAUS MELDGAARD GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB (ophørende), CVR-nummer: 34699518 TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene TIMEVISION SKÆLSKØR GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB og CVR-nummer: 19000435 TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene SOLHART BUSINESS SERVICE A/S, BAGSVÆRD REVISION CENTER A/S, KREAVISION AF 1996 - GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, REVISIONSFIRMAET JØRGEN MORTENSEN A/S GODKENDTE REVISORER, REVISORKÆDEN A/S GODKENDTE REVISORER, T. SOLHART REVISION A/S GODKENDTE REVISORER, TAASTRUP REVISIONSKONTOR A/S GODKENDTE REVISORER, TIMEVISION TAASTRUP GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 38265911 TimeVision Assets A/S, CVR-nummer: 31943582 TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, CVR-nummer: 35520201 REVISIONSFIRMAET CLAUS MELDGAARD GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB, CVR-nummer: 34699518 TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB og CVR-nummer: 19000435 TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 38265911 TimeVision Assets A/S (fortsættende), CVR-nummer: 31943582 TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB (ophørende), CVR-nummer: 34699518 TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene TIMEVISION SKÆLSKØR GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB og CVR-nummer: 19000435 TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene SOLHART BUSINESS SERVICE A/S, BAGSVÆRD REVISION CENTER A/S, KREAVISION AF 1996 - GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, REVISIONSFIRMAET JØRGEN MORTENSEN A/S GODKENDTE REVISORER, REVISORKÆDEN A/S GODKENDTE REVISORER, T. SOLHART REVISION A/S GODKENDTE REVISORER, TAASTRUP REVISIONSKONTOR A/S GODKENDTE REVISORER, TIMEVISION TAASTRUP GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 38265911 TimeVision Assets A/S, CVR-nummer: 31943582 TIMEVISION FREDERIKSBERG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, CVR-nummer: 34699518 TIMEVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB og CVR-nummer: 19000435 TIMEVISION BRØNDBY GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 20.03.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.03.2017.
kr. 1.450.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.375.000,00.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 38265911
Vedtægter ændret: 03.03.2017
Nyt navn: TimeVision Assets A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 03.03.2017.
kr. 4.875.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 4.925.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Lone Køhn Bundgaard, den 03.03.2017, John Hansen, den 03.03.2017, Henning Jensen (formand), den 03.03.2017, Jacob Louis Mogensen, den 03.03.2017.
Virksomheden tegnes af dets direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af 3 bestyrelsesmedlemmer i forening..
Formål ændret: Selskabets formål er at besidde rettighederne til revisionsvirksomheden TimeVision og bortforpagte rettighederne samt andre aktiver, som selskabet må besidde til brug for drift af revisionsvirksomhed, rådgivning samt anden i forbindelse hermed stående virksomhed.
Vedtægter ændret: 30.01.2017
Nyt navn: TimeVision Assets ApS
Stiftelsesdato: 19.12.2016.
Virkningsdato: 19.12.2016.
Seneste vedtægtsdato: 19.12.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 28716931 SOLHART GRUPPEN GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB, Park Allé 295, 2., 2605 Brøndby, den 19.12.2016.
Direktion:
Jens Sørensen (adm. dir), den 19.12.2016.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
CVR-NR. 54879911 Døssing & Partnere Revisionsinteressentskab, c/o TROLLESMINDE KONTORPARK, Roskildevej 12A, 3400 Hillerød, den 19.12.2016.
Første regnskabsår:
19.12.2016 - 30.09.2017.
Regnskabsår:
01.10 - 30.09.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed i overensstemmelse med direktionens nærmere bestemmelser herom.
1 registered in CVR.
P-number 1022019364Park Allé 295, 2605 Brøndby