CVR 37891924Private limited company (ApS)Investering for egen regning (649910)København SFounded 26 Jul 2016
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about 2bak ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
Annual report 2025, average
Gross profit
-523.7K
DKK, annual report 2025
-2.6M on 2024
Result
+5.9M
DKK, annual report 2025
Equity
9.4M
DKK, annual report 2025
Lisbeth Britta Bak33.3% to under 50% of capital and votes, since 26 Jan 2020
Aksel Bak25% to under 33.3% of capital and votes, since 19 Jan 2018
and 1 moreAksel Baksince 19 Jun 2026
33.3% to under 50% of capital and votesnotified 24 Nov 2021since 26 Jan 2020
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 24 Nov 2021since 19 Jan 2018
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 24 Nov 2021since 26 Jul 2016
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
5 Danish companies, which own 10 more one level down.
SubsidiaryCVR 32095178100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 29635420100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3914671166.7% to under 90% of capital and votesUnder bankruptcy
SubsidiaryCVR 26685621100% of capital and votesUnder bankruptcy
SubsidiaryCVR 39595044100% of capital and votesUnder bankruptcy
SubsidiaryCVR 36983108100% of capital and votesUnder bankruptcy
CVR 3060269233.3% to under 50% of capital and votes
CVR 42680370100% of capital and votes
CVR 39475359100% of capital and votes
CVR 30515749100% of capital and votes
CVR 30515919100% of capital and votes
CVR 3447274215% to under 20% of capital and votes
CVR 333848075% to under 10% of capital and votes
CVR 45273830100% of capital and votes
CVR 42869422100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for 2bak ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 3051591950% to under 66.7% of capital and votes31 Dec 2022 to 10 Aug 2026
CVR 3265288333.3% to under 50% of capital and votes18 Dec 2021 to 22 Jun 2026
CVR 34877734100% of capital and votes18 Dec 2021 to 5 May 2026
CVR 345987625% to under 10% of capital and votes18 Dec 2021 to 9 Mar 2026
CVR 3447274210% to under 15% of capital and votes27 Aug 2024 to 24 Jul 2025
CVR 3282777225% to under 33.3% of capital and votes18 Dec 2021 to 12 Apr 2025
CVR 3051574950% to under 66.7% of capital and votes18 Dec 2021 to 31 Dec 2024
CVR 32786154100% of capital and votes14 Feb 2020 to 1 Sep 2022
CVR 31372275100% of capital and votes26 Jan 2020 to 19 Dec 2021
CVR 373214435% to under 10% of capital and votes10 Apr 2017 to 10 Jul 2019
CVR 3698310815% to under 20% of capital and votes4 May 2017 to 7 Dec 2017
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
26 Jul 2016 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 349 | -8,714 | -1,584 | 2,054 | -524 |
| Result for the year | +360 | -14,051 | -147 | +5,043 | +5,896 |
| Equity | 9,796 | -1,393 | -1,540 | 3,503 | 9,399 |
| Total assets | 15,547 | 9,724 | 8,276 | 14,000 | 22,678 |
| Employees (average) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 4.3% | -2,596.8% | n.m.note 1 | n.m.note 1 | -125.5% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | 0% | 0% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -2,181 | -917 | -11note 2 | -3,205note 2 | -1,254note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 5.5%note 3 | -256.2%note 4 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | -11.8%note 6 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -7,383 | 4,621 | 9,119note 2 | 6,299note 2 | 10,088note 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 15 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 7 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 10 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 6 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 6 Jul 2022
2bak ApS has moved to a new address, with a potential need for new suppliers.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 17 Nov 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Ny adresse: c/o ZTO100 Ventures ApS, Center Boulevard 9, 2300 København S
Ny kommune: København
Direktion:
Fratrådte:
Lisbeth Britta Bak, den 19.06.2026.
Tiltrådte:
Aksel Bak, (adm. dir), den 19.06.2026.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 37891924 2bak ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene 2bak Group ApS, 2bak.group ApS og CVR-nummer: 34877734 2bak Invest A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 37891924 2bak ApS og CVR-nummer: 34877734 2bak Invest A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Ny adresse: c/o XOB ApS, La Oficina, Suomisvej 4, 1927 Frederiksberg C
Vedtægter ændret: 01.08.2023
Nye binavne: 2bak Group ApS, 2bak.group ApS
Formål ændret: Selskabets formål er formueadministration
Ny adresse: c/o Esben Bak, Holger Danskes Vej 83, 4. tv, 2000 Frederiksberg
Ny kommune: Frederiksberg
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 37891924 2bak ApS (fortsættende), CVR-nummer: 41358343 Nor.Ventures ApS (ophørende) og CVR-nummer: 32786154 2bak invest ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 37891924 2bak ApS, CVR-nummer: 41358343 Nor.Ventures ApS og CVR-nummer: 32786154 2bak invest ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 31372275 MR INV 3 ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 19.12.2021
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 37891924 2bak ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 31372275 MR INV 3 ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 37891924 2bak ApS og CVR-nummer: 31372275 MR INV 3 ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 37891924 2bak ApS (fortsættende), CVR-nummer: 37321443 MR INV A ApS (ophørende) og CVR-nummer: 39623307 MR INV B ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 37891924 2bak ApS, CVR-nummer: 37321443 MR INV A ApS og CVR-nummer: 39623307 MR INV B ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 35257691 BAKER TILLY DENMARK GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB, Hjallesevej 126, 5230 Odense M, den 01.06.2021.
Direktion:
Fratrådte:
Esben Bak, (adm. dir), den 19.01.2021.
Vedtægter ændret: 14.10.2020
Revision:
Fratrådte:
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 14.10.2020.
Formål ændret: Selskabets formål er direkte eller indirekte at eje selskaber eller andre kapitalandele, helteller delvist, i erhvervsdrivende virksomheder af enhver art, samt drive finansiel, industri-,handels-, service- og finansieringsvirksomhed samt direkte eller indirekte at eje fast ejendom,samt sælge selskabets, direkte eller indirekte ejede, selskaber, kapitalandele eller fastejendom.
Den under 12.10.2020 fremsendte anmodning til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling om opløsning af virksomheden, er tilbagetaget.
Direktion:
Tiltrådte:
Esben Bak, (adm. dir), den 14.10.2020, Lisbeth Britta Bak, den 14.10.2020.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Nordstensvej 11, 3400 Hillerød, den 14.10.2020.
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling den 12.10.2020
Direktion:
Fratrådte:
Esben Bak, (adm. dir), den 12.10.2020, Lisbeth Britta Bak, den 12.10.2020.
Vedtægter ændret: 26.01.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.01.2020.
kr. 27.272,00, indbetalt kontant, kurs 3.200,40.
Kapitalen udgør herefter kr. 77.272,00.
Direktion:
Tiltrådte:
Lisbeth Britta Bak, den 26.01.2020.
Ny adresse: c/o Marble Road Group ApS, Vestergade 18E, 1456 København K
Ny kommune: København
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 32095178 MARBLE ROAD GROUP ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene JESPER BAK HOLDING ApS, MARBLE ROAD INVESTMENTS ApS, JESPER BAK ApS og CVR-nummer: 37891924 2bak ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Stiftelsesdato: 26.07.2016.
Virkningsdato: 26.07.2016.
Seneste vedtægtsdato: 26.07.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
Lisbeth Bak, den 26.07.2016.
Direktion:
Esben Bak (adm. dir), den 26.07.2016.
Selskabet tegnes af 1 direktør..
Første regnskabsår:
26.07.2016 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje aktier og anparter i andre selskaber samt herunder forbundet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1021617187Center Boulevard 9, 2300 København S
No other current company drawn.