CVR 37321443Private limited company (ApS)Investeringsselskaber (643030)København KFounded 22 Dec 2015
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about MR INV A ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
6K
DKK, annual report 2020
Result
+5.1M
DKK, annual report 2020
Equity
5.5M
DKK, annual report 2020
2bak invest ApSCVR 32786154, 100% of capital and votes, until 23 Dec 2021
Lisbeth Britta Bakuntil 23 Dec 2021
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
5% to under 10% of capital and votesnotified 29 Jun 201715 Jan 2016 to 29 Jun 2017
CVR 313722755% to under 10% of capital and votesnotified 10 Jul 201915 Jan 2016 to 10 Jul 2019
CVR 3265086433.3% to under 50% of capital and votesnotified 10 Jul 201922 Dec 2015 to 10 Jul 2019
CVR 1362747920% to under 25% of capital and votesnotified 10 Jul 201922 Dec 2015 to 10 Jul 2019
CVR 32095178100% of capital and votesnotified 22 Mar 202010 Jul 2019 to 22 Mar 2020
CVR 32786154100% of capital and votes22 Mar 2020 to 23 Dec 2021
CVR 3644409620% to under 25% of capital and votesnotified 10 Apr 201722 Dec 2015 to 10 Apr 2017
15% to under 20% of capital and votesnotified 10 Jul 201915 Jan 2016 to 10 Jul 2019
5% to under 10% of capital and votesnotified 10 Apr 201715 Jan 2016 to 10 Apr 2017
CVR 367281165% to under 10% of capital and votesnotified 4 Jul 201715 Jan 2016 to 4 Jul 2017
5% to under 10% of capital and votes10 Apr 2017 to 10 Jul 2019
5% to under 10% of capital and votesnotified 10 Jul 201910 Apr 2017 to 10 Jul 2019
CVR 378919245% to under 10% of capital and votesnotified 10 Jul 201910 Apr 2017 to 10 Jul 2019
MR INV A ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for MR INV A ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 39623307100% of capital and votes3 Jun 2018 to 23 Dec 2021
CVR 326528835% to under 10% of capital and votes13 Jul 2018 to 11 Mar 2020
CVR 32786154100% of capital and votes13 Sep 2018 to 13 Sep 2018
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
22 Dec 2015 to 8 Nov 2026.
| Metric | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -9 | -91 | -27 | -57 | 6 |
| Operating profit | -9 | -91 | -27 | -57 | Not reported |
| Result for the year | +627 | +177 | -487 | -4,975 | +5,124 |
| Equity | 5,627 | 5,803 | 5,316 | 341 | 5,465 |
| Total assets | 9,322 | 9,132 | 9,159 | 581 | 5,780 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -3,204note 1 | -7,190note 1 | -8,390note 1 | -574 | 7 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 2 | -12.4%note 1 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | 347.9%note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -3,204note 1 | -7,190note 1 | -8,633note 1 | -574 | -5,600 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. 2019: The 2020 report shows 2019 in amounts a thousand times smaller than the 2019 report does, so one of the two filings is tagged in the wrong unit, such as thousands as whole units. Check the PDF before comparing the two years. 2020: The 2020 report shows 2019 in amounts a thousand times smaller than the 2019 report does, so one of the two filings is tagged in the wrong unit, such as thousands as whole units. Check the PDF before comparing the two years.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 13 Jul 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 13 Oct 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 2 Jul 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 18 Jun 2018
Annual report 2016
22 Dec 2015 to 31 Dec 2016, published 5 Jul 2017
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
13 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 23.12.2021 opløst ved fusion med CVR-nummer: 32786154 2bak invest ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 32786154 2bak invest ApS (fortsættende), CVR-nummer: 37321443 MR INV A ApS (ophørende) og CVR-nummer: 39623307 MR INV B ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 32786154 2bak invest ApS, CVR-nummer: 37321443 MR INV A ApS og CVR-nummer: 39623307 MR INV B ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 37891924 2bak ApS (fortsættende), CVR-nummer: 37321443 MR INV A ApS (ophørende) og CVR-nummer: 39623307 MR INV B ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 37891924 2bak ApS, CVR-nummer: 37321443 MR INV A ApS og CVR-nummer: 39623307 MR INV B ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 20.05.2021
Selskabet tegnes af en direktør.
Virksomheden er omdannet til et anpartsselskab med CVR-NR. 37321443
Vedtægter ændret: 13.10.2020
Nyt navn: MR INV A ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Direktør Jesper Bak, den 13.10.2020, Lisbeth Britta Bak, den 13.10.2020, Kim Ries Skovby, (formand), den 13.10.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Direktør Jesper Bak, den 13.10.2020.
Tiltrådte:
Lisbeth Britta Bak, (adm. dir), den 13.10.2020.
Revision:
Fratrådte:
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 13.10.2020.
Vedtægter ændret: 17.07.2019
Nyt navn: MR INV A A/S
Slettede binavne: Network Capital A/S, Network Advisors A/S, Network Invest A/S, Network Alternatives A/S, Network Properties A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Henrik Juhler, den 17.07.2019.
Tiltrådte:
Lisbeth Britta Bak, den 17.07.2019.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af selskabets direktør..
Formål ændret: Selskabets formål er direkte eller indirekte at eje selskaber eller andre kapitalandele, helt eller delvist, i erhvervsdrivende virksomheder af enhver art, samt drive finansiel, industri-, handels-, service- og finansieringsvirksomhed samt direkte eller indirekte at eje fast ejendom, samt sælge selskabets, direkte eller indirekte ejede, selskaber, kapitalandele eller fast ejendom.
Vedtægter ændret: 17.02.2019
Formål ændret: Selskabets formål er at investere i virksomheder samt dermed beslægtet virksomhed efter bestyrelsens skøn.
Ny adresse: c/o Marble Road Group APS, Vestergade 18E, 1456 København K
Vedtægter ændret: 28.11.2017
Slettet binavn: Network Trading A/S
Ny adresse: c/o Network Capital, Vestergade 18C, 2., 1456 København K
Bestyrelse:
Fratrådte:
Direktør Jesper Bak (formand), den 04.07.2017, Jacoob Rudkjær Nielsen, den 04.07.2017.
Tiltrådte:
Direktør Jesper Bak, den 04.07.2017, Henrik Juhler, den 04.07.2017, Kim Ries Skovby (formand), den 04.07.2017.
Direktion:
Fratrådte:
Jacoob Rudkjær Nielsen, den 04.07.2017.
Tiltrådte:
Direktør Jesper Bak, den 04.07.2017.
Vedtægter ændret: 15.01.2016
Kapitalforhøjelse: kr. 333.330,00, indbetalt kontant, kurs 600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 833.331,00.
Binavne: Network Capital A/S, Network Advisors A/S, Network Trading A/S, Network Invest A/S, Network Alternatives A/S, Network Properties A/S.
Stiftelsesdato: 22.12.2015.
Virkningsdato: 22.12.2015.
Seneste vedtægtsdato: 22.12.2015.
Kapital:
kr. 500.001,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 500.001,00 til kurs 600,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 32650864 DANSK OTC A/S, Levysgade 14, 1., 8700 Horsens, den 22.12.2015.
Bestyrelse:
Direktør Jesper Bak (formand), den 22.12.2015, Claus Methmann Christensen, den 22.12.2015, Jacoob Rudkjær Nielsen, den 22.12.2015.
Direktion:
Jacoob Rudkjær Nielsen, den 22.12.2015.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 22.12.2015.
Første regnskabsår:
22.12.2015 - 31.12.2016.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at udlåne til, kautionere for samt investere i virksomheder samt dermed beslægtet virksomhed efter bestyrelsens skøn.
1 registered in CVR.
P-number 1021004002Vestergade 18, 1456 København K