CVR 37292451Public limited company (A/S)Konsulentbistand vedrørende informationsteknologi (620200)København ØFounded 9 Dec 2015
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about itm8 | Improsec A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
42
CVR registry, 2024
Gross profit
36.5M
DKK, annual report 2023
-8.8% on 2022
Result
-1M
DKK, annual report 2023
Equity
2.3M
DKK, annual report 2023
ITM8 Holding A/SCVR 37621285, 100% of capital and votes, until 1 Dec 2024
Martin Kofoed Hødinguntil 1 Dec 2024
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3695755733.3% to under 50% of capital and votesnotified 17 Dec 20201 Aug 2017 to 17 Dec 2020
CVR 3728032133.3% to under 50% of capital and votesnotified 17 Dec 20209 Dec 2015 to 17 Dec 2020
CVR 37621285100% of capital and votes17 Dec 2020 to 1 Dec 2024
CVR 3910768620% to under 25% of capital and votesnotified 17 Dec 20201 Jan 2018 to 17 Dec 2020
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
9 Dec 2015 to 4 Nov 2026.
Nov 2024, monthly: 42 employees, 41 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 5 | 5 | 4 | 6 | 5 | 7 | 5 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 10 | 9 | 9 | 10 | 11 | 11 | 12 | 11 | 12 | 12 | 12 | 15 | 14 | 14 | 15 | 15 | 15 | 16 | 17 | 18 | 18 | 18 | 19 | 18 | 18 | 19 | 21 | 23 | 23 | 22 | 24 | 24 | 23 | 25 | 24 | 27 | 31 | 34 | 39 | 43 | 42 | 42 | 43 | 44 | 47 | 47 | 46 | 44 | 46 | 45 | 47 | 49 | 49 | 49 | 49 | 48 | 51 | 50 | 48 | 49 | 49 | 47 | 47 | 47 | 49 | 47 | 48 | 46 | 45 | 45 | 41 | 43 | 43 | 41 | 42 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 6 | 5 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 9 | 9 | 8 | 10 | 10 | 9 | 10 | 9 | 10 | 10 | 11 | 12 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 17 | 19 | 21 | 21 | 20 | 21 | 22 | 20 | 22 | 23 | 26 | 30 | 33 | 37 | 40 | 40 | 42 | 42 | 43 | 46 | 44 | 43 | 42 | 44 | 44 | 44 | 47 | 46 | 47 | 46 | 46 | 49 | 47 | 45 | 46 | 47 | 44 | 45 | 45 | 45 | 44 | 45 | 43 | 42 | 42 | 38 | 42 | 42 | 40 | 41 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2016 to Nov 2024.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Nov 2024, published 22 Jan 2025. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 13,513 | 23,111 | 33,340 | 39,963 | 36,464 |
| Operating profit | +5,380 | +11,100 | +13,739 | +4,379 | -1,370 |
| Result for the year | +4,179 | +8,628 | +10,547 | +3,278 | -1,020 |
| Equity | 5,094 | 9,542 | 13,090 | 8,367 | 2,347 |
| Total assets | 9,439 | 17,450 | 23,749 | 18,883 | 15,513 |
| Employees (average) | 0 | 16 | 26 | 43 | 45 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 38% | 71% | 44.2% | 19.9% | -5.6% |
| EBITDA | 5,468 | 11,149 | 13,871 | 4,750 | -958 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 40.5% | 48.2% | 41.6% | 11.9% | -2.6% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 45.5% | 62.5% | 65.4% | 4.7% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -5,745 | -12,102 | -10,297 | -7,851 | 265 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | Net cash | n.m.note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | 204.8% | -68.4%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 52note 5 | 71note 5 | 707note 6 | 495note 6 | 218note 6 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -5,745 | -12,102 | -12,357 | -7,899 | -4,265 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 3 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 7 Feb 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 8 Feb 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 2 Feb 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 24 Jan 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
25 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.12.2024 opløst ved fusion med CVR-nummer: 27001092 itm8 A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 27001092 itm8 A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene FRONT-DATA DANMARK A/S, BRAINWARE A/S, FRONT-LINE A/S, INTELLIGENCE A/S, MINDWORKS A/S, POWER-LINE A/S, POWERFULL IT A/S, DSI-NEXT A/S, DANSK SYSTEM INDUSTRI A/S, DSI DATA A/S, FRONTCONNECTION A/S, FRONTINNOVATION A/S, NEXTINNOVATION A/S, SOFTCOM SOLUTIONS A/S, WWI A/S, ACOMMA A/S, ARCA SOLUTIONS A/S, ARCAUNIT A/S, BALUSTA A/S, DANSK WEBSERVICE A/S, SITECARE A/S, WORLDWEB INTERACTIVE A/S, WWI-DATA A/S, WWI-IT A/S, WWI.DK A/S, ADVIZOR IT A/S, ADVISOR A/S, ADVISOR IT A/S, ADVIZOR A/S, ADVIZOR IT-RÅDGIVNING A/S, MECADEMIC A/S, AC IntelliCom A/S, IT-AFDELINGEN A/S, IT Gruppen Danmark Øst A/S, PC VISION A/S, PLURAGO A/S, WSMS A/S, TECHBIZ A/S, Itadel A/S, Me'ning A/S, Cloud Teams A/S, IT Relation A/S, itm8 | IT Relation A/S, itm8 | Copenhagen Software A/S, itm8 | Mentor IT A/S, C2IT Infrastructure A/S, C2IT iØst A/S, EZE IT A/S, HOSTCENTER DANMARK A/S, Hostingkompagniet A/S, itm8 | Sotea A/S, ITPlaneten A/S, Mentor IT A/S, Mentor IT Infrastructure A/S, Mentor IT Øst A/S, Sotea A/S, itm8 | Progressive A/S, Progressive A/S, PROGRESSIVE IT A/S, CVR-nummer: 37292451 itm8 | Improsec A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Improving Security A/S, CyberKeel A/S, Improsec A/S og CVR-nummer: 25123700 itm8 | Cenvation ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Cenvation ApS.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 27001092 itm8 A/S, CVR-nummer: 37292451 itm8 | Improsec A/S og CVR-nummer: 25123700 itm8 | Cenvation ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Ny adresse: Sundkrogsgade 11, 2100 København Ø
Vedtægter ændret: 14.05.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.05.2024.
kr. 1.000,00, indbetalt kontant, kurs 500.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 401.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mats Nicklas Persson, den 29.11.2023.
Vedtægter ændret: 15.11.2023
Nyt navn: itm8 | Improsec A/S
Nyt binavn: Improsec A/S
Vedtægter ændret: 27.01.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jakob Hansen Heidelberg, den 27.01.2023, Henrik Vestergaard Kastbjerg, den 27.01.2023, Mikael Kjærgaard, den 27.01.2023, Thomas Lund-Sørensen, den 27.01.2023, Ulf Munkedal, (formand), den 27.01.2023.
Tiltrådte:
Henrik Vestergaard Kastbjerg, (formand), den 27.01.2023, Mikael Kjærgaard, (næstformand), den 27.01.2023, Mats Nicklas Persson, den 27.01.2023.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden, en direktør i forening med næstformanden, bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem, eller af den samlede bestyrelse.
Direktion:
Fratrådte:
Jakob Hansen Heidelberg, (adm. dir), den 14.10.2022.
Tiltrådte:
Martin Kofoed, (adm. dir), den 14.10.2022.
Ny adresse: Amagerfælledvej 106, 3., 2300 København S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Troels Ørting Jørgensen, den 29.11.2021.
Tiltrådte:
Thomas Lund-Sørensen, den 29.11.2021.
Revision:
Fratrådte:
inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 02.02.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 02.02.2021.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 17.12.2020
Selskabet tegnes af en direktør i forening med Henrik Vestergaard Kastbjerg, en direktør i forening med Mikael Kjærgaard, en direktør i forening med Claus Nørgaard Sommer, et bestyrelsesmedlem i forening med Henrik Vestergaard Kastbjerg, et bestyrelsesmedlem i forening med Mikael Kjærgaard, et bestyrelsesmedlem i forening med Claus Nørgaard Sommer, eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 17.12.2020
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kenni Lars Lund, den 17.12.2020, Claus Tarby Vesthammer, den 17.12.2020.
Tiltrådte:
Henrik Vestergaard Kastbjerg, den 17.12.2020, Mikael Kjærgaard, den 17.12.2020, Claus Nørgaard Sommer, den 17.12.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Claus Tarby Vesthammer, (formand), den 05.05.2020.
Tiltrådte:
Ulf Munkedal, (formand), den 05.05.2020, Claus Tarby Vesthammer, den 05.05.2020.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 31.03.2020
Selskabet tegnes af én direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer eller af den samlede bestyrelse..
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-NR. 37292451
Vedtægter ændret: 31.03.2020
Nyt navn: Improsec A/S
Nye binavne: Improving Security A/S, CyberKeel A/S
Slettede binavne: Improving Security ApS, CyberKeel ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.03.2020.
kr. 350.000,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 400.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jakob Hansen Heidelberg, den 31.03.2020, Kenni Lars Lund, den 31.03.2020, Claus Tarby Vesthammer, (formand), den 31.03.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Kenni Lars Lund, den 31.03.2020, Claus Tarby Vesthammer, den 31.03.2020.
Vedtægter ændret: 15.05.2019
Nyt binavn: CyberKeel ApS
Vedtægter ændret: 25.01.2019
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 19263096 inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab, Buddingevej 312, 2860 Søborg, den 25.01.2019.
Ny adresse: c/o Univate, Njalsgade 76, 4., 2300 København S
Vedtægter ændret: 16.01.2018
Direktion:
Fratrådte:
Jakob Hansen Heidelberg, den 09.12.2015.
Tiltrådte:
Jakob Hansen Heidelberg (adm. dir), den 09.12.2015, Kenni Lars Lund, den 01.01.2018.
Ny adresse: c/o Univate B4.32, Njalsgade 76, 4., 2300 København S
Ny kommune: København
Binavne: Improving Security ApS.
Stiftelsesdato: 09.12.2015.
Virkningsdato: 09.12.2015.
Seneste vedtægtsdato: 09.12.2015.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Ja
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 37280321 Heidelberg Holding ApS, Astridsvej 59, 2770 Kastrup, den 09.12.2015.
Direktion:
Jakob Hansen Heidelberg, den 09.12.2015.
Virksomheden tegnes af direktionen.
Første regnskabsår:
09.12.2015 - 31.12.2016.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Virksomhedens formål er rådgivning, udvikling og markedsføring af produkter og tjenesteydelser inden for IT-sikkerhed, herunder deltage i samarbejder eller indgå i partnerselskaber med andre virksomheder.
3 registered in CVR.
P-number 1027741866Søndervangs Allé 20, 8260 Viby J
P-number 1020968865Sundkrogsgade 11, 2100 København Ø
P-number 1027741890Kolding Åpark 8, 6000 Kolding