CVR 36980664Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Secondary industries: Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)København NFounded 30 Jun 2015
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Claus Meyer Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
2
CVR registry, Aug 2026
-2 (-50%) over 12 months
Gross profit
14.6M
DKK, annual report 2025
+358.9% on 2024
Result
-2.1M
DKK, annual report 2025
Equity
92M
DKK, annual report 2025
Claus Meyer Nielsen50% to under 66.7% of capital, 100% of votes, since 30 Jun 2015
Valdemar Alfred Nielsen10% to under 15% of capital, since 27 Feb 2021
and 3 moreClaus Meyer Nielsensince 30 Jun 2015
50% to under 66.7% of capital, 100% of votesclass Anotified 27 Feb 2021since 30 Jun 2015
10% to under 15% of capitalclass Bsince 27 Feb 2021
10% to under 15% of capitalclass Csince 27 Feb 2021
10% to under 15% of capitalclass Dsince 27 Feb 2021
10% to under 15% of capitalclass Esince 27 Feb 2021
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
5 Danish companies, which own 2 more one level down.
SubsidiaryCVR 29792534100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44297051100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 34893004100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3386267950% to under 66.7% of capital and votes
CVR 4231728433.3% to under 50% of capital and votes
CVR 4236209315% to under 20% of capital and votes
CVR 4543114220% to under 25% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Claus Meyer Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 42366897100% of capital and votes31 May 2024 to 12 Jun 2026
CVR 409412665% to under 10% of capital and votes5 Jun 2023 to 1 Jun 2026
CVR 1999503810% to under 15% of capital and votes14 Sep 2015 to 31 Dec 2025
CVR 449853145% to under 10% of capital and votes30 Sep 2024 to 27 Jun 2025
CVR 394804845% to under 10% of capital and votes2 Feb 2024 to 7 Nov 2024
CVR 36988126100% of capital and votes13 Aug 2015 to 28 Oct 2024
CVR 373976365% to under 10% of capital and votes15 Nov 2018 to 2 Sep 2024
CVR 3648990110% to under 15% of capital and votes30 Jun 2015 to 31 Aug 2023
CVR 17557033100% of capital and votes30 Jun 2015 to 16 Jun 2022
CVR 35865446100% of capital and votes1 Jul 2015 to 14 May 2021
CVR 35670742100% of capital and votes30 Jun 2015 to 17 Sep 2019
CVR 3567072666.7% to under 90% of capital and votes8 Jul 2016 to 30 Jan 2019
CVR 34454639100% of capital and votes30 Jun 2015 to 11 Jan 2019
CVR 3832080733.3% to under 50% of capital and votes6 Jan 2017 to 3 Jan 2019
30 Jun 2015 to 5 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 2 employees, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 9 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 6 | 5 | 6 | 5 | 5 | 7 | 6 | 5 | 4 | 5 | 4 | 6 | 5 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 5 | 6 | 5 | 5 | 7 | 5 | 7 | 7 | 7 | 8 | 9 | 9 | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 3 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 3 | 1 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 6 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 5 | 6 | 7 | 6 | 6 | 7 | 6 | 5 | 6 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 3 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 5 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 |
| FTE | 8 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 4 | 3 | 4 | 3 | 5 | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 6 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jul 2015 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 31,022 | 20,589 | 4,707 | 3,178 | 14,583 |
| Operating profit | +8,112 | -1,134 | +3,471 | +1,653 | -773 |
| Result for the year | -1,262 | +12,320 | -2,388 | -5,589 | -2,052 |
| Equity | 93,315 | 106,963 | 101,075 | 98,655 | 91,988 |
| Total assets | 153,999 | 147,022 | 103,275 | 99,771 | 108,439 |
| Employees (average) | Not reported | 47 | 3 | 3 | 53 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | -22.1% | -32.5% | 17.8% |
| EBITDA | 10,776 | 1,308 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | 1,111 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 34.7% | 6.4% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | 7.6% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 3 | -20.3% | -25% | 0% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -2,746 | 16,184 | -22,380note 4 | -16,359note 4 | -7,730 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | 12.4x | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 6.3%note 5 | -1% | 3.1%note 4 | 1.7%note 4 | -0.7% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0 | 536 | Not reportednote 6 | Not reportednote 6 | 39 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 274.2%note 7 | 465.2%note 8 | Not reported | Not reported | -160.5% |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -2,746 | 16,184 | -85,360note 4 | -82,713note 4 | -7,730 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 17 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 30 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 29 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 30 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 30 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
13 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 42366897 Nordhavn Manufactory ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Apple Flower Festival A/S og CVR-nummer: 42366897 Nordhavn Manufactory ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S og CVR-nummer: 42366897 Nordhavn Manufactory ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Apple Flower Festival A/S og CVR-nummer: 42366897 Nordhavn Manufactory ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S og CVR-nummer: 42366897 Nordhavn Manufactory ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 36988126 Claus Meyer US Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Apple Flower Festival A/S og CVR-nummer: 36988126 Claus Meyer US Holding ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S og CVR-nummer: 36988126 Claus Meyer US Holding ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 17557033 MEYERS PORTEFØLJE ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Apple Flower Festival A/S og CVR-nummer: 17557033 MEYERS PORTEFØLJE ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36980664 Claus Meyer Holding A/S og CVR-nummer: 17557033 MEYERS PORTEFØLJE ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 10.09.2021
Bestyrelse:
Fratrådte:
Stefan Ingildsen, den 01.03.2021.
Vedtægter ændret: 27.02.2021
Ny adresse: c/o Meyers Madhus, Nørrebrogade 52C, 2200 København N
CVR-nummer:
36980664.
NAVN:
Claus Meyer Holding ApS.
Adresse: Toldbodgade 51B, st., 1253 København K.
Kommune: København.
Virksomheden er omdannet til et aktieselskab med CVR-nummer: 36980664 Vedtægter ændret: 10.08.2015
Nyt navn: Claus Meyer Holding A/S
Nyt binavn: Apple Flower Festival A/S
Slettet binavn: Apple Flower Festival ApS
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
CVR-nummer:
36980664.
NAVN:
Claus Meyer Holding ApS.
Adresse: Toldbodgade 51B, st., 1253 København K.
Kommune: København.
Binavne: Apple Flower Festival ApS.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 30.06.2015.
Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 27931146, CLAUS MEYER HOLDING ApS, der samtidig er opløst.
Seneste vedtægtsdato: 30.06.2015.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 500.000,00 til kurs 3.933,30, fuldt indbetalt.
Bestyrelse:
Michael Ingemann Nielsen, (formand), den 30.06.2015, Christina Meyer Bengtsson, 1876 Frederiksberg C, den 30.06.2015, Stefan Ingildsen, 1815 Frederiksberg C, den 30.06.2015, Claus Meyer Nielsen, 1876 Frederiksberg C, den 30.06.2015.
Direktion:
Claus Meyer Nielsen, 1876 Frederiksberg C, den 30.06.2015.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 82218912 DANSK REVISION ODENSE REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Langelinie 79, 5230 Odense M, den 30.06.2015.
Første regnskabsår:
01.01.2015 - 31.12.2015.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber, investeringsvirksomhed og drive virksomhed med foredrag, kurser, restauration, hotel og dermed forbundet virksomhed.
2 registered in CVR.
P-number 1025756955Kastanievej 9, 1876 Frederiksberg C
P-number 1020622306Nørrebrogade 52, 2200 København N
No other current company drawn.
No other current company drawn.