CVR 36393572Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)RødovreFounded 29 Sep 2014
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about TORQUE ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
3
CVR registry, 2023
Gross profit
-254.4K
DKK, annual report 2025
Result
-226.1M
DKK, annual report 2025
Equity
-214.2M
DKK, annual report 2025
Ree Office ApSCVR 43646184, 90% to under 100% of capital, 66.7% to under 90% of votes, since 15 Nov 2022
Karsten Ree25% to under 33.3% of votes, since 29 Sep 2014
René Eghammersince 14 May 2024
Equity was negative at 31 Dec 2025: -214.2M DKK. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
25% to under 33.3% of votesclass Cnotified 15 Nov 2022since 29 Sep 2014
CVR 4364618490% to under 100% of capital, 66.7% to under 90% of votesclass A, Bsince 15 Nov 2022
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
18 Danish companies, which own 21 more one level down.
SubsidiaryCVR 38852736100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 30531485100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 37179728100% of capital and votesUnder voluntary liquidation
SubsidiaryCVR 44666448100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41266589100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 30899059100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41267496100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35381570100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3815357950% to under 66.7% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 4316763450% to under 66.7% of capital and votes
SubsidiaryCVR 42450243100% of capital and votes
Subsidiary or joint ventureCVR 3729113750% to under 66.7% of capital and votes
SubsidiaryCVR 36059567100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 44050161100% of capital and votes
CVR 4229551533.3% to under 50% of capital and votes
CVR 16881686100% of capital and votes
CVR 4414124825% to under 33.3% of capital and 33.3% to under 50% of votes
CVR 3729078533.3% to under 50% of capital and votes
CVR 4427748420% to under 25% of capital and votes
CVR 3060210215% to under 20% of capital and votes
CVR 3175955266.7% to under 90% of capital and votes
CVR 7612901050% to under 66.7% of capital and votes
CVR 2924029915% to under 20% of capital and votes
CVR 38877720100% of capital and votes
CVR 36699361100% of capital and votes
CVR 3639354810% to under 15% of capital
CVR 33368275100% of capital and votes
CVR 30199413100% of capital and votes
CVR 10905745100% of capital and votes
CVR 24209156100% of capital and votes
CVR 63366919100% of capital and votes
CVR 7612901010% to under 15% of capital and votes
CVR 37451045100% of capital and votes
CVR 388284955% to under 10% of capital and votes
CVR 3901686915% to under 20% of capital and votes
CVR 3566982510% to under 15% of capital and votes
CVR 373487245% to under 10% of capital and votes
CVR 429078395% to under 10% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for TORQUE ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 3215778525% to under 33.3% of capital and votes6 Feb 2025 to 9 Oct 2026
CVR 44509563100% of capital and votes19 Dec 2023 to 19 Feb 2024
CVR 31781604100% of capital and votes9 Dec 2019 to 1 Jan 2024
CVR 4318046033.3% to under 50% of capital and votes3 May 2022 to 19 Dec 2023
CVR 3214083115% to under 20% of capital and votes10 Dec 2019 to 15 Mar 2022
CVR 4176465190% to under 100% of capital and votes15 Oct 2020 to 26 May 2021
CVR 31373999100% of capital and votes29 Sep 2014 to 22 Nov 2016
29 Sep 2014 to 5 Nov 2026.
29 Sep 2014 to 5 Nov 2026.
Dec 2023, monthly: 3 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 3 | 3 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2015 to Dec 2023.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Dec 2023, published 21 Feb 2024. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 16,760 | -1,177 | -469 | -173 | -254 |
| Operating profit | -4,860 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Result for the year | -180,233 | -110,533 | -87,348 | -183,484 | -226,148 |
| Equity | 391,325 | 278,758 | 195,395 | 15 | -214,178 |
| Total assets | 734,156 | 390,641 | 385,806 | 797,877 | 831,656 |
| Employees (average) | 79 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 405.4% | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 |
| EBITDA | 2,080 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 12.4% | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 1.3% | 200% | 0% | Not reportednote 4 | Not reportednote 5 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -221,874 | 7,709 | 5,959 | -21,565 | -55,225 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -2.6%note 6 | -1.8%note 7 | -2%note 7 | -1%note 7 | n.m.note 8 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 43,567 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 | Not reportednote 9 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -1,505.3%note 6 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -221,874 | 6,236 | 123,856 | 567,204 | 830,156 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 3 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 15 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 3 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 6 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 9 May 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 14.05.2024
Nyt navn: TORQUE ApS
Nyt binavn: Karsten Ree Holding C ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Ree, (næstformand), den 14.05.2024, Karsten Ree, (formand), den 14.05.2024, Oliver Ree, den 14.05.2024, William Ree, den 14.05.2024, Jesper Stagegaard, den 14.05.2024.
Tiltrådte:
Christian Ree, (formand), den 14.05.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Karsten Ree, den 14.05.2024.
Tiltrådte:
René Eghammer, (adm. dir), den 14.05.2024.
Selskabet tegnes af selskabets direktør i forening med bestyrelsens formand eller af den samlede bestyrelse.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 44509563 NY REE Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 36393572 KARSTEN REE HOLDING C ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 44509563 NY REE Holding ApS (ophørende) og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 36393572 KARSTEN REE HOLDING C ApS og CVR-nummer: 44509563 NY REE Holding ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 15.11.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.11.2022.
kr. 1,00, indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 203.001,00.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 01.09.2022
Vedtægter ændret: 01.09.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.09.2022.
kr. 3.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 203.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hans Nielsen, den 01.09.2022.
Tiltrådte:
Christian Ree, (næstformand), den 01.09.2022, Oliver Ree, den 01.09.2022, William Ree, den 01.09.2022.
Vedtægter ændret: 24.06.2019
Ny adresse: Slotsherrensvej 411B, 2610 Rødovre
Ny kommune: Rødovre
Vedtægter ændret: 02.02.2016
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tina Fogh Aagaard (næstformand), den 02.02.2016.
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand, af Karsten Ree, af bestyrelsens formand eller næstformand i forening med et andet bestyrelsesmedlem, af René Eghammer i forening med et andet bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse..
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 29.09.2014. Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 19872777 KARSTEN REE HOLDING ApS, der samtidig er opløst.
Seneste vedtægtsdato:
29.09.2014.
Kapital:
kr. 200.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 10.000,00. B kr. 190.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt ved spaltning kr. 200.000,00 til kurs 79.037,48.
Bestyrelse:
Direktør Karsten Ree, (formand), 2950 Vedbæk, den 29.09.2014, Cand jur Tina Fogh Aagaard, (næstformand), 2800 Kongens Lyngby, den 29.09.2014, René Eghammer, 4690 Haslev, den 29.09.2014, Statsaut. revisor Hans Nielsen, 2840 Holte, den 29.09.2014, Jesper Stagegaard, 8400 Ebeltoft, den 29.09.2014.
Direktion:
Direktør Karsten Ree, 2950 Vedbæk, den 29.09.2014.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformand og/eller direktør Karsten Ree, af bestyrelsens formand eller næstformand i forening med et andet bestyrelsesmedlem, af bestyrelsesmedlemmerne Tina Fogh Aagaard eller René Eghammer i forening med et andet bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 19263096 INFO:REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Buddingevej 312, 2860 Søborg, den 29.09.2014.
Første regnskabsår:
01.01.2014 - 31.12.2014.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1019759667Slotsherrensvej 411, 2610 Rødovre