CVR 30237544Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)Aarhus CFounded 29 Jan 2007
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Markro HOLDING A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
197
Annual report 2020, average
Revenue
650M
DKK, annual report 2020
+10.3% on 2019
Result
+207.8M
DKK, annual report 2020
Equity
614.6M
DKK, annual report 2020
KROGSGAARD INVEST ApSCVR 20841087, 50% to under 66.7% of capital and votes, until 24 May 2022
MARCUS HOLDING ApSCVR 25321898, 50% to under 66.7% of capital and votes, until 24 May 2022
Anders Marcusuntil 24 May 2022
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2084108750% to under 66.7% of capital and votes25 Jun 2008 to 24 May 2022
CVR 2532189850% to under 66.7% of capital and votes25 Jun 2008 to 24 May 2022
Markro HOLDING A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Markro HOLDING A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 3653545833.3% to under 50% of capital and votes9 Mar 2015 to 24 May 2022
CVR 3893771520% to under 25% of capital and votes11 Dec 2017 to 24 May 2022
CVR 4119543666.7% to under 90% of capital and votes16 Apr 2020 to 24 May 2022
CVR 4119552566.7% to under 90% of capital and votes16 Apr 2020 to 24 May 2022
CVR 4197657866.7% to under 90% of capital and votes21 Dec 2020 to 24 May 2022
CVR 4197654366.7% to under 90% of capital and votes21 Dec 2020 to 24 May 2022
CVR 3800054350% to under 66.7% of votes18 Mar 2018 to 24 May 2022
CVR 3523980450% to under 66.7% of capital and votes29 Apr 2013 to 16 Apr 2020
CVR 37400572100% of capital and votes20 Jan 2016 to 31 Jan 2019
CVR 3606395520% to under 25% of capital and votes1 Jan 2016 to 18 Aug 2018
CVR 31073499100% of capital and votes31 Dec 2008 to 13 Aug 2018
CVR 3825119866.7% to under 90% of capital and votes30 Nov 2016 to 14 Dec 2017
CVR 2543712866.7% to under 90% of capital and votes9 Dec 2013 to 22 Feb 2017
CVR 3159610666.7% to under 90% of capital and votes25 Jun 2008 to 30 Nov 2016
CVR 28674937100% of capital and votes31 Dec 2008 to 29 Jun 2016
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
29 Jan 2007 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | Not reported | Not reported | 589,317 | 650,010 |
| Gross profit | 139,292 | 296,753 | 256,894 | 411,121 | 484,842 |
| Operating profit | +81,548 | +208,451 | +100,502 | +203,572 | +271,552 |
| Result for the year | +52,434 | +173,411 | +66,608 | +173,072 | +207,780 |
| Equity | 145,946 | 280,193 | 280,099 | 363,649 | 614,583 |
| Total assets | 354,167 | 724,449 | 870,485 | 1,323,224 | 1,647,194 |
| Employees (average) | Not reported | 75 | 164 | 182 | 197 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | Not reported | Not reported | 41.5% | 10.3% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | Not reported | Not reported | 34.5% | 41.8% |
| EBITDA | 82,820 | 210,098 | 135,497 | 238,364 | 302,388 |
| EBITDA margin | Not reported | Not reported | Not reported | 40.5% | 46.5% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 50% | 121.6% | 11% | 8.2% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 28,275 | -75,053 | 124,918 | -171,917 | -107,099 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 0.3x | Net cash | 0.9x | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 49.9%note 2 | 95.5% | 24% | 64.6% | 50.1% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 3,281 | 98,253 | 55,642 | 1,050 | 23,358 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | Not reported | Not reported | Not reported | 0.2% | 3.6% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 17%note 3 | 82.7%note 4 | -46.6%note 4 | 136.9%note 4 | 51%note 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 9 Jul 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 3 Jul 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 4 Jul 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 9 Jul 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 30 Jun 2017
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 30237544 Markro HOLDING A/S (indskydende ophørende).
De øvrige deltagende virksomheder er en/flere nye virksomheder.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 30237544 Markro HOLDING A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 37400572 O/Z Holding A/S, der samtidigt er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 30237544 Markro HOLDING A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 37400572 O/Z Holding A/S (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 30237544 Markro HOLDING A/S og CVR-nummer: 37400572 O/Z Holding A/S har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 13.04.2018
Nyt navn: Markro HOLDING A/S
Ny adresse: c/o Obton A/S, Silkeborgvej 2, 8000 Aarhus C
Ny kommune: Århus
CVR-nummer
30237544.
NAVN:
OBTON HOLDING A/S.
Adresse: Nordhavnsgade 1, 2. tv., 8000 Aarhus C.
Kommune: Århus.
Ny adresse: Hack Kampmanns Plads 1, 2. tv., 8000 Aarhus C
Ny kommune: Århus
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Hanne Dittmer Jørgensen, den 21.11.2012, Ann-Christina Marcus, den 21.11.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Lars Lunau Bentsen, den 21.11.2012.
Ny adresse:
Nordhavnsgade 1, 2. tv., 8000 Århus C.
Ny adresse:
Vestergade 58, n., 8000 Århus C.
Vedtægter ændret:
27.01.2009.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med bestyrelsens formand.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Torben Ulrich, den 10.01.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Hanne Dittmer Jørgensen, den 10.01.2009, Ann-Christina Marcus, den 10.01.2009.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Risskov Revision / Kvadrat Revision v/Tore Christensen, den 12.09.2008.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 31574994 RISSKOV REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Brunbjergvej 3, 8240 Risskov, den 12.09.2008.
Vedtægter ændret:
25.06.2008.
Nyt navn:
OBTON HOLDING A/S.
Vedtægter ændret:
30.05.2008.
Kapitalforhøjelse:
kr. 8.900.000,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 156,32.
Kapitalen udgør herefter kr. 10.000.000,00.
Vedtægter ændret:
13.05.2007.
Nyt navn:
OBTON A/S.
Kapitalforhøjelse:
kr. 50.000,00 indbetalt kontant, kurs 3.600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 550.000,00.
Vedtægter ændret:
14.05.2007.
Kapitalforhøjelse:
kr. 550.000,00 indbetalt kontant, kurs 418,18.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.100.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Ann-Christina Marcus, den 14.05.2007.
Indtrådt i bestyrelsen:
Peter Krogsgaard Jørgensen (formand), den 14.05.2007.
Ny adresse:
Strandvejen 104, 8000 Århus C.
Stiftelsesdato:
29.01.2007.
Seneste vedtægtsdato:
29.01.2007.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 25321898 MARCUS HOLDING ApS, Nedergårdsvej 57, 8200 Århus N, den 29.01.2007.
Bestyrelse:
Anders Marcus, den 29.01.2007, Ann-Christina Marcus, den 29.01.2007, Torben Ulrich, den 29.01.2007.
Direktion:
Anders Marcus, den 29.01.2007.
Selskabet tegnes af direktionen i forening med et bestyrelsesmedlem, af bestyrelsens formand i forening med et andet bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Risskov Revision / Kvadrat Revision v/Tore Christensen, 8240 Risskov, den 29.01.2007.
Første regnskabsår:
29.01.2007 - 31.12.2007.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1012991645Silkeborgvej 2, 8000 Aarhus C