CVR 30074165Private limited company (ApS)Computer facility management (620300)AlbertslundFounded 27 Nov 2006
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about CONSIT GRUPPEN ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
7
CVR registry, 2024
Gross profit
7.3M
DKK, annual report 2023
+26.4% on 2022
Result
+5.4M
DKK, annual report 2023
Equity
8.5M
DKK, annual report 2023
Context& A/SCVR 29772843, 100% of capital and votes, until 16 Dec 2024
Morten Viggo Skovbyuntil 16 Dec 2024
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
5% to under 10% of capital and votes31 Dec 2023 to 31 Dec 2023
5% to under 10% of capital and votesnotified 22 Nov 202312 Mar 2018 to 22 Nov 2023
CVR 2068993550% to under 66.7% of capital and votesnotified 2 Sep 202412 Nov 2013 to 2 Sep 2024
CVR 2116420820% to under 25% of capital and votes1 Jun 2011 to 23 Sep 2015
CVR 218477045% to under 10% of capital and votesnotified 16 Aug 202422 Jan 2024 to 16 Aug 2024
CVR 29772843100% of capital and votes2 Sep 2024 to 16 Dec 2024
CVR 3386522820% to under 25% of capital and votesnotified 2 Sep 20247 Aug 2011 to 2 Sep 2024
CVR 368917505% to under 10% of capital and votesnotified 2 Sep 202416 Aug 2024 to 2 Sep 2024
CVR 379436305% to under 10% of capital and votesnotified 2 Sep 202423 Aug 2016 to 2 Sep 2024
CVR 444434815% to under 10% of capital and votesnotified 16 Aug 202422 Nov 2023 to 16 Aug 2024
CONSIT GRUPPEN ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for CONSIT GRUPPEN ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 32646514100% of capital and votes1 Apr 2018 to 16 Dec 2024
CVR 25485645100% of capital and votes31 Jan 2020 to 16 Dec 2024
CVR 42555266100% of capital and votes21 Jul 2021 to 16 Dec 2024
CVR 24212483100% of capital and votes1 Jan 2022 to 16 Dec 2024
CVR 4093096566.7% to under 90% of capital and votes1 Nov 2019 to 17 Aug 2024
CVR 36727446100% of capital and votes16 Aug 2024 to 16 Aug 2024
CVR 4259230710% to under 15% of capital and votes27 Aug 2021 to 22 Nov 2023
CVR 4055235966.7% to under 90% of capital and votes1 Aug 2021 to 31 Aug 2022
CVR 20355980100% of capital and votes15 Jul 2010 to 17 Jun 2021
CVR 3670116133.3% to under 50% of capital and votes4 Jun 2015 to 7 May 2019
CVR 2852095625% to under 33.3% of capital and votes1 Dec 2006 to 31 Jan 2017
CVR 3459097420% to under 25% of capital and votes1 Jul 2012 to 25 Oct 2016
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
27 Nov 2006 to 6 Nov 2026.
Nov 2024, monthly: 7 employees, 7 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 |
| FTE | 1 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly May 2020 to Nov 2024.
Latest Nov 2024, published 22 Jan 2025. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -28 | 1,634 | 4,861 | 5,810 | 7,342 |
| Operating profit | Not reported | Not reported | +1,333 | +1,412 | +1,848 |
| Result for the year | +704 | +2,744 | +4,926 | +6,348 | +5,365 |
| Equity | 2,631 | 4,874 | 6,800 | 9,148 | 8,512 |
| Total assets | 10,519 | 15,432 | 18,683 | 17,583 | 17,156 |
| Employees (average) | 0 | 2 | 6 | 6 | 7 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | 197.7% | 19.5% | 26.2% |
| EBITDA | Not reportednote 2 | 122note 3 | 1,341 | 1,422 | 1,851 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 4 | 7.5%note 3 | 27.6% | 24.5% | 25.2% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | n.m.note 1 | n.m.note 1 | 200% | 20% | 16.7% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -123note 5 | -1,090note 5 | -1,533note 5 | -1,369note 5 | 5,069 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | Net cashnote 6 | Net cashnote 5 | Net cashnote 5 | 2.7x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.8%note 7 | 2.9%note 7 | 23%note 8 | 16.8%note 5 | 13.4% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 9 | 19note 10 | 17note 10 | 0note 10 | 0note 10 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 7,304note 5 | 7,651note 5 | 6,938note 5 | 5,490note 5 | 3,687 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 10 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 9 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 8 Mar 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 2 Mar 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 2 Mar 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
23 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 16.12.2024 opløst ved fusion med CVR-nummer: 32646514 DYNATEAM A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 32646514 DYNATEAM A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Consit A/S, CVR-nummer: 30074165 CONSIT GRUPPEN ApS (ophørende), CVR-nummer: 42555266 Ivin Analytics ApS (ophørende), CVR-nummer: 24212483 PC-SOFTWARE A/S (ophørende), CVR-nummer: 25485645 Easyflow Agency ApS (ophørende) og CVR-nummer: 36727446 Global Solutions 365 ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Anjep Consulting ApS.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 32646514 DYNATEAM A/S, CVR-nummer: 30074165 CONSIT GRUPPEN ApS, CVR-nummer: 42555266 Ivin Analytics ApS, CVR-nummer: 24212483 PC-SOFTWARE A/S, CVR-nummer: 25485645 Easyflow Agency ApS og CVR-nummer: 36727446 Global Solutions 365 ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hasse Engbo Christensen, den 02.09.2024, Per Erland, (formand), den 02.09.2024, John Sejer Nielsen, den 02.09.2024, Marianne Grønlund Nørskov, den 02.09.2024.
Tiltrådte:
Helle Sasser Jørgensen, den 02.09.2024, Jean Yves Charlier, (formand), den 02.09.2024, Marc Grasso, den 02.09.2024.
Vedtægter ændret: 16.08.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.08.2024.
kr. 7.517,00, indbetalt i værdier, kurs 167.087,93. kr. 1.796,00, indbetalt i værdier, kurs 167.037,88. kr. 539,00, indbetalt i værdier, kurs 166.975,90.
Kapitalen udgør herefter kr. 59.852,00.
Vedtægter ændret: 10.03.2023
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Per Erland, (formand), den 10.03.2023, John Sejer Nielsen, den 10.03.2023, Marianne Grønlund Nørskov, den 10.03.2023, Morten Viggo Skovby, den 10.03.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Morten Viggo Skovby, den 10.03.2023.
Tiltrådte:
Morten Viggo Skovby, (adm. dir), den 10.03.2023.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden, af den administrerende direktør eller af alle bestyrelsesmedlemmerne i forening
Revision:
Fratrådte:
RIR REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 31.07.2019.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Havnegade 2, 4300 Holbæk, den 01.08.2019.
Vedtægter ændret: 07.03.2019
Kapitalnedsættelse besluttet 07.03.2019 og gennemført 13.03.2019 dækning af underskud kr. 60.000,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Vedtægter ændret: 15.12.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.12.2016.
kr. 10.000,00, indbetalt kontant, kurs 10.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 110.000,00.
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 30.11.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33780524 RIR REVISION STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Havnegade 2, 4300 Holbæk, den 30.11.2016.
Vedtægter ændret:
02.05.2014.
Kapitalnedsættelse besluttet 02.05.2014 er gennemført 16.07.2014.
Kapitalen udgør herefter kr. 100.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 02.05.2014 henlæggelse til særlig reserve kr. 329.992,00 til kurs 100,00.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret:
02.05.2014.
Kapitalnedsættelse besluttet 02.05.2014 og gennemført 05.05.2014 dækning af underskud kr. 1.495.008,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 429.992,00.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 55399719 REVISIONSFIRMAET JAN HANSEN STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 10.09.2012.
Indtrådt i revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Ahlgade 63, 4300 Holbæk, den 10.09.2012.
Vedtægter ændret:
30.04.2012.
Nyt navn:
CONSIT GRUPPEN ApS.
Slettet binavn: JACJ HOLDING ApS.
Vedtægter ændret:
01.08.2011.
Selskabet tegnes af direktøren.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jan Abildgaard, den 01.08.2011.
Indtrådt i direktionen:
Morten Viggo Skovby, den 01.08.2011.
Vedtægter ændret:
08.06.2011.
Selskabet tegnes af Direktør Jan Abildgaard.
Vedtægter ændret:
31.08.2010.
Kapitalforhøjelse:
kr. 800.000,00 indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.925.000,00.
Vedtægter ændret:
03.01.2007.
Kapitalforhøjelse:
kr. 1.000.000,00 indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.125.000,00.
Vedtægter ændret:
02.01.2007.
Nyt navn:
CONSIT HOLDING AF 2007 ApS.
Nyt binavn: JACJ HOLDING ApS (CONSIT HOLDING AF 2007 ApS).
Stiftelsesdato:
27.11.2006.
Seneste vedtægtsdato:
27.11.2006.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
CVR-NR. 21164208 WAIT ApS, Ludvig Holsteins Alle 24, 2750 Ballerup, den 27.11.2006, CVR-NR. 21051470 CONSULTING PARTNERS ApS, Roskildevej 16, 2620 Albertslund, den 27.11.2006.
Direktion:
Konsulent Jan Abildgaard, den 27.11.2006, Konsulent Claes Stig Ruø Jensen, den 27.11.2006.
Selskabet tegnes af Direktør Jan Abildgaard eller Direktør Claes Jensen hver for sig.
Revision:
CVR-NR. 55399719 REVISIONSFIRMAET JAN HANSEN STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Marievej 3, 2630 Taastrup, den 27.11.2006.
Første regnskabsår:
27.11.2006 - 31.12.2007.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1012799973Roskildevej 16, 2620 Albertslund