CVR 29776032Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)BrøndbyFounded 15 Aug 2006
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Stensdal Dybendalsvænget 3 ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2014
Gross profit
5.6M
DKK, annual report 2025
-2.1% on 2024
Result
-7.4M
DKK, annual report 2025
Equity
54.7M
DKK, annual report 2025
STENSDAL EJENDOMME A/SCVR 26431344, 100% of capital and votes, since 1 Apr 2017
Søren Stensdalsince 8 Jul 2010
CVR 26431344100% of capital and votessince 1 Apr 2017
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 10238889100% of capital and votesnotified 1 Apr 20171 Oct 2015 to 1 Apr 2017
CVR 44318415100% of capital and votes1 Jun 2012 to 30 Sep 2015
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in Stensdal Group Holding A/S, since 17 Jun 1992
Holding company
CVR 10238889Public limited company (A/S)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in Stensdal A/S, since 10 Jul 2019
Holding company
CVR 40655263Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in STENSDAL EJENDOMME A/S, since 21 Jan 2020
Holding company
CVR 26431344Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in Stensdal Dybendalsvænget 3 ApS, since 1 Apr 2017
This company
Stensdal Dybendalsvænget 3 ApS
CVR 29776032
Stensdal Dybendalsvænget 3 ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Stensdal Dybendalsvænget 3 ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 45885720100% of capital and votes12 Sep 2025 to 12 Feb 2026
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
8 Jul 2010 to 5 Nov 2026.
15 Aug 2006 to 5 Nov 2026.
2014, annual: 0 employees, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2007 | 2008 | 2012 | 2013 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 5 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| FTE | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2007 to 2014.
Latest 2014, published 25 Jun 2016. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 3,359 | 1,930 | 4,901 | 5,750 | 5,630 |
| Operating profit | +16,863 | +17,171 | +16,241 | +31,547 | -5,510 |
| Result for the year | +12,583 | +12,748 | +11,760 | +27,511 | -7,412 |
| Equity | 39,705 | 51,253 | 63,013 | 90,525 | 54,713 |
| Total assets | 94,140 | 119,378 | 137,091 | 194,223 | 229,514 |
| Employees (average) | Not reported | 0 | Not reported | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -39.5% | -42.5% | 153.9% | 17.3% | -2.1% |
| EBITDA | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 31,609 | -5,448 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 549.8% | -96.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 44,919 | 42,704 | 40,458 | 72,863 | 110,705 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 2.3x | n.m.note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 16.5% | 15% | 12.8% | 18.4% | -2.6%note 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 396note 4 | 9,829note 4 | 7,460note 4 | 3,504note 4 | 78,358note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 43,792 | 53,457 | 57,162 | 44,539 | 154,975 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Oct 2024 to 30 Sep 2025, published 23 Jan 2026
Annual report 2024
1 Oct 2023 to 30 Sep 2024, published 3 Feb 2025
Annual report 2023
1 Oct 2022 to 30 Sep 2023, published 21 Dec 2023
Annual report 2022
1 Oct 2021 to 30 Sep 2022, published 16 Dec 2022
Annual report 2021
1 Oct 2020 to 30 Sep 2021, published 17 Jan 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
29 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 14.12.2020
Formål ændret: Selskabets formål er ejendomsinvestering og al dermed forbundet virksomhed.
Vedtægter ændret: 15.01.2020
Ny adresse: c/o Stensdal Group A/S, Vallensbækvej 47, 2605 Brøndby
Ny kommune: Brøndby
Vedtægter ændret: 30.11.2018
Nyt navn: Stensdal Dybendalsvænget 3 ApS
Vedtægter ændret: 01.06.2018
Nyt navn: Dybendalsvænget 3, Taastrup ApS
Formål ændret: Selskabets formål er at eje og drive udlejning af fast ejendom med dertil hørende aktiviteter efter selskabets skøn.
Revision:
Fratrådte:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 08.05.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 08.05.2018.
Vedtægter ændret: 24.10.2016
Ny adresse: c/o Stensdal Group A/S, Valhøjs Alle 174-176, 2610 Rødovre
Ny kommune: Rødovre
Virksomheden er omdannet til et anpartsselskab med CVR-nummer: 29776032 Vedtægter ændret: 15.03.2016
Nyt navn: Komplementar SG ApS
Ny adresse: c/o Stensdal Group A/S, Lyskær 13A, 2730 Herlev
Ny kommune: Herlev
Nyt binavn: Formation ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Søren Stensdal (formand), den 15.03.2016, Kim Sørensen, den 15.03.2016, Stig Wadmann, den 15.03.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Stig Wadmann (adm. dir), den 15.03.2016.
Tiltrådte:
Søren Stensdal (adm. dir), den 15.03.2016.
Selskabet tegnes af den samlede direktion..
Formål ændret: Selskabets formål er at være komplementarselskab for koncernforbundne kommanditselskaber.
Ny adresse: c/o ASGAARD GROUP A/S, Lyskær 13A, 2730 Herlev
Ny kommune: Herlev
Ny adresse:
c/o ASGAARD GROUP A/S, Lyskær 13A, 2., 2730 Herlev.
Ny kommune:
Herlev.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan
for den påtænkte fusion mellem
CVR-NR. 29776032 FORMATION A/S (fortsættende).
CVR-NR. 25713419 ASGAARD EJENDOMSUDVIKLING A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnet ASGAARD DEVELOPMENT A/S.
CVR-NR. 33149921 AG FINANSIERING ApS (ophørende).
Kapitalejerne i.
CVR-NR. 29776032 FORMATION A/S.
CVR-NR. 25713419 ASGAARD EJENDOMSUDVIKLING A/S.
CVR-NR. 33149921 AG FINANSIERING ApS, har i
enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en
erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med
fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud
for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke
er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres
fordringer senest 4 uger efter at den endelige
beslutning om fusion er truffet.
Vedtægter ændret:
26.02.2013.
Nyt navn:
FORMATION A/S.
Slettet binavn: FORMATION A/S.
Vedtægter ændret:
27.08.2012.
Nyt navn:
ASGAARD PROJEKT PARTNER A/S.
Ny adresse:
Rentemestervej 14, 2400 København NV.
Nyt binavn: FORMATION A/S.
Slettet binavn: FORMATION EU.DK A/S.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Søren Stensdal, den 27.08.2012, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Stig Wadmann, den 27.08.2012.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Søren Stensdal, den 27.08.2012.
Indtrådt i direktionen:
Adm. direktør Stig Wadmann (adm. dir), den 27.08.2012.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Rasmus Markholt, den 08.06.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Kim Sørensen, den 08.06.2012.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 24.09.2010.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Voergårdvej 2, 9200 Aalborg SV, den 24.09.2010.
Bestyrelse:
Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Søren Stensdal, den 08.07.2010.
Udtrådt af bestyrelsen:
Jonas Langhoff Jørgensen, den 08.07.2010, Mark Kaczko, den 08.07.2010.
Indtrådt i bestyrelsen:
Adm. direktør Stig Wadmann (formand), den 08.07.2010.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jonas Langhoff Jørgensen, den 08.07.2010.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Søren Stensdal (adm. dir), den 08.07.2010.
Ny adresse:
c/o ASGAARD Group A/S, Rentemestervej 14, 2400 København NV.
Ny kommune:
København.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Freddie Niels Kristensen, den 24.09.2008.
Indtrådt i direktionen:
Jonas Langhoff Jørgensen, den 24.09.2008.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Kurt Lægård Statsaut. Revisor, den 29.02.2008.
Indtrådt i revisionen:
MORTENSEN & BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Voergårdvej 2, postboks 7060, 9200 Aalborg SV, den 29.02.2008.
Vedtægter ændret:
30.09.2007.
Kapitalforhøjelse:
kr. 500.000,00 indbetalt kontant, kurs 400,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Ny adresse:
Valhøjs Alle 174-176, 2610 Rødovre.
Vedtægter ændret:
11.12.2006.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 29776032.
NAVN: FORMATION A/S.
ADRESSE: c/o Askov Development, Valhøjs Alle 174-176, 2610 Rødovre.
Kommune:
Rødovre.
Binavn:
FORMATION EU.DK A/S (FORMATION A/S).
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Direktør Søren Stensdal (formand), Jonas Langhoff Jørgensen, Mark Kaczko, Rasmus Markholt.
Direktion:
Direktør Ole Markersen, den 11.12.2006.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af en direktør sammen med bestyrelsesformanden eller af bestyrelsesformanden alene.
Revision:
Kurt Lægård Statsaut. Revisor, 2100 København Ø.
Regnskabsår:
01.10 - 30.09.
Første regnskabsår:
15.08.2006 - 30.09.2007.
Vedtægter ændret:
11.12.2006.
Kapitalforhøjelse kr. 375.000,00: kr. 325.000,00 indbetalt kontant, kurs 307,70, kr. 50.000,00 indbetalt i værdier, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Vedtægter ændret:
11.12.2006.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af en direktør sammen med bestyrelsesformanden eller af bestyrelsesformanden alene.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Søren Stensdal (formand), den 11.12.2006, Jonas Langhoff Jørgensen, den 11.12.2006, Mark Kaczko, den 11.12.2006, Rasmus Markholt, den 11.12.2006.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
Kurt Lægård Statsaut. Revisor, 2100 København Ø, den 11.12.2006.
Ny adresse:
c/o Askov Development, Valhøjs Alle 174-176, 2610 Rødovre.
Stiftelsesdato:
15.08.2006.
Seneste vedtægtsdato:
15.08.2006.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stiftere:
Mark Kaczko, den 15.08.2006, Rasmus Markholt, den 15.08.2006.
Direktion:
Mark Kaczko, den 15.08.2006, Rasmus Markholt, den 15.08.2006.
Selskabet tegnes af den samlede direktion.
Første regnskabsår:
15.08.2006 - 31.12.2007.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1012506402Vallensbækvej 47, 2605 Brøndby