CVR 29208379Public limited company (A/S)Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)Secondary industries: Reparation af maskiner (331200)AabenraaFounded 19 Dec 2005
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Danløft A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2016
Gross profit
5.1M
DKK, annual report 2017
-34.3% on 2016
Result
+2.5M
DKK, annual report 2017
Equity
5.1M
DKK, annual report 2017
T. WESTERGAARD HOLDING ApSCVR 27138551, 50% to under 66.7% of capital and votes, until 1 Jun 2018
J.S.HANSEN ApSCVR 27138772, 50% to under 66.7% of capital and votes, until 1 Jun 2018
Thomas Westergaarduntil 1 Jun 2018
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2713855150% to under 66.7% of capital and votes19 Dec 2005 to 1 Jun 2018
CVR 2713877250% to under 66.7% of capital and votes19 Dec 2005 to 1 Jun 2018
Danløft A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Danløft A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 33034237100% of capital and votes2 Jun 2010 to 1 Jun 2018
CVR 33034253100% of capital and votes2 Jun 2010 to 31 May 2018
CVR lists no current officers for this company.
19 Dec 2005 to 6 Nov 2026.
Nov 2016, monthly: 13 employees, 10 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 20 | 25 | 28 | 22 | No count | No count | No count | No count | 13 | 14 | 17 | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 | 13 | 14 | 13 | 15 | 16 | 16 | 16 | 17 | 16 | 16 | 17 | 17 | 16 | 17 | 17 | 17 | 18 | 15 | 13 |
| FTE | 20 | 22 | 24 | 22 | 22 | 25 | 16 | 13 | 13 | 14 | 13 | 13 | 12 | 13 | 12 | 12 | 10 | 11 | 10 | 11 | 12 | 13 | 13 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 12 | 12 | 14 | 12 | 10 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2006 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Nov 2016.
Latest Nov 2016, published 24 Jan 2017. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -2,464 | 7,308 | 6,244 | 7,704 | 5,062 |
| Operating profit | -878 | +851 | -82 | +1,121 | +959 |
| Result for the year | -2,609 | -2,661 | +937 | +2,153 | +2,489 |
| Equity | -6,960 | 7,121 | 500 | 2,653 | 5,143 |
| Total assets | 21,408 | 22,160 | 23,879 | 24,057 | 18,533 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | 8.6% | -14.6% | 23.4% | -34.3% |
| EBITDA | -417 | 906 | 14 | 1,192 | 1,027 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 2 | 12.4% | 0.2% | 15.5% | 20.3% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1,040 | Not reportednote 3 | 345 | -539 | 0 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 4 | Not reportednote 3 | 25x | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | n.m.note 5 | Not reportednote 3 | -2.2%note 6 | 17% | 19.8% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,021note 7 | 220note 7 | 542note 7 | Not reportednote 8 | Not reportednote 8 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -8,796 | Not reportednote 3 | 7,536 | 15,273 | -1,240 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2017
1 May 2016 to 30 Apr 2017, published 30 Sep 2017
Annual report 2016
1 May 2015 to 30 Apr 2016, published 4 Oct 2016
Annual report 2015
1 May 2014 to 30 Apr 2015, published 7 Oct 2015
Annual report 2014
1 May 2013 to 30 Apr 2014, published 2 Jul 2014
Annual report 2013
1 May 2012 to 30 Apr 2013, published 2 Jul 2013
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
16 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.06.2018 opløst ved fusion med CVR-nummer: 33034253 DANLØFT VEST A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 33034253 DANLØFT VEST A/S (fortsættende), CVR-nummer: 33034237 DANLØFT ØST A/S (ophørende) og CVR-nummer: 29208379 Danløft A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene Danlift A/S, DL Group A/S, Danløft Danmark A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 33034253 DANLØFT VEST A/S, CVR-nummer: 33034237 DANLØFT ØST A/S og CVR-nummer: 29208379 Danløft A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 13.02.2017
Nyt navn: Danløft A/S
Nye binavne: Danlift A/S, DL Group A/S, Danløft Danmark A/S
Slettede binavne: DAN-LIFT A/S, DAN-LØFT A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bent Andersen, den 13.02.2017.
Tiltrådte:
Belinda Hansen, den 13.02.2017, Ulla Hell Westergaard, den 13.02.2017.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 33034253 DANLØFT VEST A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 29208379 DL GROUP A/S (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene DAN-LIFT A/S, DAN-LØFT A/S.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 33034253 DANLØFT VEST A/S og CVR-nummer: 29208379 DL GROUP A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret:
16.06.2010.
Nyt navn:
DL GROUP A/S.
Binavn:
DAN-LIFT A/S (DL GROUP A/S).
Nyt binavn: DAN-LØFT A/S (DL GROUP A/S).
Slettet binavn: DL GROUP A/S (DAN-LØFT A/S).
Vedtægter ændret:
28.04.2010.
Nyt binavn: DL GROUP A/S (DAN-LØFT A/S).
Selskabet tegnes af en direktør, af bestyrelsens formand eller af den samlede bestyrelse.
Ny adresse:
Rugkobbel 262, 6200 Aabenraa.
Vedtægter ændret:
16.08.2007.
Nyt binavn: DAN-LIFT A/S (DAN-LØFT A/S).
Vedtægter ændret:
02.07.2007.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
27.04.2006.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 29208379.
NAVN: DAN-LØFT A/S.
ADRESSE: Langrode 34, 6200 Aabenraa.
Kommune:
Aabenraa.
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Ingeniør Jørgen Hansen (formand), Direktør Bent Andersen, Thomas Westergaard.
Direktion:
Selskabet tegnes af en direktør, af bestyrelsens formand eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 26632315 INTENSION REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Næstmark 25, 6200 Aabenraa.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
Vedtægter ændret:
27.04.2006.
Kapitalforhøjelse:
kr. 180.000,00 indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Vedtægter ændret:
29.12.2005.
Selskabet tegnes af en direktør, af bestyrelsens formand eller af den samlede bestyrelse.
Ny adresse:
Langrode 34, 6200 Aabenraa.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 19.12.2005 Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 27131093 SYD-STÅL AABENRAA A/S, der samtidig er opløst.
Seneste vedtægtsdato:
19.12.2005.
Kapital:
kr. 320.000,00.
Indbetalingsmåde:
spaltning kr. 320.000,00 til kurs 100,00.
Bestyrelse:
Ingeniør Jørgen Hansen, (formand), 6200 Aabenraa, den 19.12.2005, Direktør Bent Andersen, 7000 Fredericia, den 19.12.2005, Thomas Westergaard, 6400 Sønderborg, den 19.12.2005.
Direktion:
Thomas Westergaard, 6400 Sønderborg, den 19.12.2005.
Selskabet tegnes af en direktør eller den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 26632315 INTENSION REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Næstmark 25, 6200 Aabenraa, den 19.12.2005.
Første regnskabsår:
01.05.2005 - 30.04.2006.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
2 registered in CVR.
P-number 1011903769Langrode 32, 6200 Aabenraa
P-number 1011903793Rugkobbel 262, 6200 Aabenraa