CVR 28126093Private limited company (ApS)Andre IT- og computerserviceaktiviteter (629000)Secondary industries: Udlejning af erhvervsejendomme (682040)KoldingFounded 4 Oct 2004
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about KOLLAB ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
16
CVR registry, Dec 2025
+4 (+33.3%) over 12 months
Revenue
287.8M
DKK, annual report 2024
+11.1% on 2023
Result
+1.6M
DKK, annual report 2024
Equity
40.5M
DKK, annual report 2024
KOLLAB Group ApSCVR 43147374, 66.7% to under 90% of capital and votes, until 1 Jan 2026
TRANBERG INVEST ApSCVR 33151292, 5% to under 10% of capital and votes, until 1 Jan 2026
and 1 moreCarsten Sixhøiuntil 1 Jan 2026
Lisbeth Rækby Jepsenuntil 1 Jan 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2735682633.3% to under 50% of capital and votesnotified 29 Dec 20204 Oct 2004 to 29 Dec 2020
CVR 2743748633.3% to under 50% of capital and votesnotified 23 Mar 20224 Oct 2004 to 23 Mar 2022
CVR 331512925% to under 10% of capital and votes26 Nov 2025 to 1 Jan 2026
CVR 331520785% to under 10% of capital and votes26 Nov 2025 to 1 Jan 2026
CVR 312798875% to under 10% of capital and votesnotified 24 Mar 202221 Jan 2008 to 24 Mar 2022
33.3% to under 50% of capital and votes4 Oct 2004 to 4 Oct 2004
33.3% to under 50% of capital and votes4 Oct 2004 to 4 Oct 2004
CVR 4197952625% to under 33.3% of capital and votesnotified 24 Mar 202229 Dec 2020 to 24 Mar 2022
CVR 4314737466.7% to under 90% of capital and votesnotified 29 Nov 202423 Mar 2022 to 1 Jan 2026
KOLLAB ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for KOLLAB ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 27356893100% of capital and votes4 Oct 2004 to 1 Jan 2026
CVR 31946344100% of capital and votes3 Dec 2019 to 1 Jan 2026
CVR 43300288100% of capital and votes1 Jun 2022 to 27 Jun 2025
CVR 36707836100% of capital and votes3 Mar 2023 to 1 Jan 2025
CVR 40008195100% of capital and votes8 Nov 2018 to 1 Jan 2025
CVR 4250859450% to under 66.7% of capital and votes1 Jul 2021 to 30 Dec 2024
CVR 4180392466.7% to under 90% of capital and votes1 Jan 2024 to 31 May 2024
CVR 4209917125% to under 33.3% of capital and votes25 Mar 2021 to 1 Jul 2021
CVR 39098784100% of capital and votes1 Nov 2017 to 8 Nov 2018
CVR 3194025790% to under 100% of capital and votes31 Dec 2014 to 24 Oct 2018
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
4 Oct 2004 to 5 Nov 2026.
Dec 2025, monthly: 16 employees, 13 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 8 | 9 | 8 | 9 | 8 | 9 | 9 | 8 | 8 | 9 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 16 | 14 | 13 | 13 | 12 | 12 | 14 | 14 | 14 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 16 |
| FTE | 8 | 8 | 7 | 8 | 8 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 13 | 12 | 12 | 12 | 11 | 13 | 11 | 10 | 10 | 10 | 10 | 12 | 12 | 12 | 12 | 13 | 12 | 11 | 11 | 11 | 12 | 13 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly May 2020 to Dec 2025.
Latest Dec 2025, published 23 Feb 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 187,053 | 246,025 | 264,366 | 258,985 | 287,752 |
| Operating profit | +52,932 | +7,432 | +7,407 | +6,533 | +3,942 |
| Result for the year | +50,618 | +4,665 | +4,649 | +496 | +1,609 |
| Equity | 43,258 | 48,700 | 53,556 | 53,322 | 40,532 |
| Total assets | 109,696 | 112,829 | 107,439 | 136,584 | 119,176 |
| Employees (average) | 87 | 91 | 89 | 102 | 131 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | -9.5% | 31.5% | 7.4% | -2% | 11.1% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 28.3% | 3% | 2.8% | 2.5% | 1.4% |
| EBITDA | 56,224 | 12,353 | 12,091 | 12,427 | 11,531 |
| EBITDA margin | 30.1% | 5% | 4.6% | 4.8% | 4% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -1.1% | 16.7% | -2.2% | 14.6% | 28.4% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -13,629 | -11,256 | -11,312 | 3,959 | 20,513 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | 0.3x | 1.8x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 173.4% | 15% | 12.7% | 10.2%note 1 | 5.2%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 8,092 | 987 | 1,492 | 3,103 | 2,129 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 4.3% | 0.4% | 0.6% | 1.2% | 0.7% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -6.4% | 31.6% | 13.1% | 65.7%note 1 | 31.3%note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 17 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 7 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 13 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 24 Mar 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 9 Mar 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
28 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.01.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 27356893 KOLLAB Business A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 27356893 KOLLAB Business A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene Softhuset A/S, Nplus A/S, Excelmate A/S, Notora A/S, C2IT A/S, CVR-nummer: 31946344 KOLLAB Solutions ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene IT Kartellet ApS, Et al ApS, et al. ApS, UX et al. ApS, EX et al ApS og CVR-nummer: 28126093 KOLLAB ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene C2IT Holding ApS, C2IT Group ApS.
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 27356893 KOLLAB Business A/S, CVR-nummer: 31946344 KOLLAB Solutions ApS og CVR-nummer: 28126093 KOLLAB ApS må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 26.11.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.11.2025.
kr. 32.648,00, indbetalt i værdier, kurs 82.097,03.
Kapitalen udgør herefter kr. 197.087,00.
Vedtægter ændret: 22.08.2025
Vedtægter ændret: 29.11.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.11.2024.
kr. 446,00, indbetalt kontant, kurs 61.624,09. kr. 10.737,00, indbetalt i værdier, kurs 61.624,09.
Kapitalen udgør herefter kr. 164.439,00.
Direktion:
Fratrådte:
Mads Fischer Rasmussen, den 30.09.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Benthe Andersen, den 15.02.2024.
Vedtægter ændret: 01.01.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.01.2024.
kr. 6.130,00, indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost, kurs 88.091,36.
Kapitalen udgør herefter kr. 153.256,00.
Vedtægter ændret: 01.10.2023
Nyt navn: KOLLAB ApS
Nyt binavn: C2IT Group ApS
Vedtægter ændret: 01.09.2023
Direktion:
Fratrådte:
COO Michael Lehd, den 01.09.2023.
Tiltrådte:
Lisbeth Rækby Jepsen, den 01.09.2023, Mads Fischer Rasmussen, den 01.09.2023.
Vedtægter ændret: 29.03.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Benthe Andersen, (formand), den 29.03.2022, CEO Carsten Sixhøi, den 29.03.2022.
Tiltrådte:
Benthe Andersen, den 29.03.2022, COO Michael Lehd, den 29.03.2022, CEO Carsten Sixhøi, (formand), den 29.03.2022.
Selskabet tegnes af to direktører i forening, bestyrelsesformanden i forening med en direktør, bestyrelsesformanden i forening med 2 bestyrelsesmedlemmer eller af den samlede bestyrelse i forening.
Vedtægter ændret: 19.03.2022
Vedtægter ændret: 10.03.2020
Nyt navn: C2IT Group ApS
Nyt binavn: C2IT Holding ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Benthe Andersen, den 10.03.2020, CEO Carsten Sixhøi, (formand), den 10.03.2020.
Tiltrådte:
Benthe Andersen, (formand), den 10.03.2020, Anders Rosendahl Poulsen, den 10.03.2020, CEO Carsten Sixhøi, den 10.03.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Benthe Andersen, den 10.03.2020.
Tiltrådte:
COO Michael Lehd, den 10.03.2020, CEO Carsten Sixhøi, (adm. dir), den 10.03.2020.
Selskabet tegnes af en direktør..
Formål ændret: Selskabets formål er at drive virksomhed som handelsvirksomhed samt ved at levere konsulentydelser indenfor IT-rådgivning, strategi, ledelse og lignende til danske og udenlandske virksomheder og organisationer, samt at drive virksomhed ved at eje kapitalandele i andre selskaber.
Ny adresse: Birkemosevej 7B, Nr Bjert, 6000 Kolding
Ny adresse: Birkemosevej 7A, Nr Bjert, 6000 Kolding
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 13.10.2011.
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Egtved Allé 4, 6000 Kolding, den 13.10.2011.
Vedtægter ændret:
29.02.2008.
Nyt navn:
C2IT HOLDING ApS.
Vedtægter ændret:
24.01.2008.
Kapitalforhøjelse:
kr. 16.926,00 indbetalt kontant, kurs 5.606,76.
Kapitalen udgør herefter kr. 147.126,00.
Ny adresse:
Birkemosevej 7, Nr Bjert, 6000 Kolding.
Vedtægter ændret:
14.12.2006.
Kapitalforhøjelse:
kr. 2.600,00 indbetalt kontant, kurs 7.692,31.
Kapitalen udgør herefter kr. 130.200,00.
Ny adresse:
Bramdrupskovvej 20, 6000 Kolding.
Vedtægter ændret:
22.12.2005.
Kapitalforhøjelse:
kr. 2.600,00 indbetalt kontant, kurs 5.769,24.
Kapitalen udgør herefter kr. 127.600,00.
Vedtægter ændret:
25.01.2005.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Carsten Sixhøi, den 25.01.2005, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Benthe Andersen, den 25.01.2005.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Carsten Sixhøi, den 25.01.2005.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af formanden for bestyrelsen sammen med et andet bestyrelsesmedlem.
Stiftelsesdato:
04.10.2004.
Seneste vedtægtsdato:
04.10.2004.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 101,50.
Stiftere:
CVR-NR. 27356826 BENTHE ANDERSEN ApS, Sønderskovgårdvej 7, 6650 Brørup, den 04.10.2004, CVR-NR. 27437486 SIXHØI MANAGEMENT ApS, Bygmarken 46, 6000 Kolding, den 04.10.2004, CVR-NR. 28112300 DIEDI CONSULT ApS, Christiansøvej 2, 6000 Kolding, den 04.10.2004.
Bestyrelse:
Benthe Andersen (formand), den 04.10.2004, Claus Heinrich Diedrichsen, den 04.10.2004, Carsten Sixhøi, den 04.10.2004.
Direktion:
Carsten Sixhøi, den 04.10.2004.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af et medlem af bestyrelsen eller af en direktør.
Revision:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Egtved Alle 4, 6000 Kolding, den 04.10.2004.
Første regnskabsår:
04.10.2004 - 31.12.2005.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
7 registered in CVR.
P-number 1030372936Alva Myrdals Plads 3, 2450 København SV
P-number 1031488695Lautruphøj 1, 2750 Ballerup
P-number 1029570945Søren Frichs Vej 42, 8230 Åbyhøj
P-number 1031632338Wildersgade 42, 1408 København K
P-number 1010842685Birkemosevej 7, 6000 Kolding
P-number 1031454316Horsensvej 19, 8660 Skanderborg
P-number 1030639010Ledreborg Alle 128, 4000 Roskilde