CVR 27440576Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)VejenFounded 7 Nov 2003
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about LTI HOLDING A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
84
Annual report 2024, average
Gross profit
22.7M
DKK, annual report 2024
-12.1% on 2023
Result
+3.7M
DKK, annual report 2024
Equity
36M
DKK, annual report 2024
Claus Madsen50% to under 66.7% of capital and votes, until 21 Jan 2026
PONDEROSA ApSCVR 10294835, 50% to under 66.7% of capital and votes, until 21 Jan 2026
Claus Madsenuntil 21 Jan 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
50% to under 66.7% of capital and votes7 Nov 2003 to 21 Jan 2026
CVR 1029483550% to under 66.7% of capital and votes1 Jan 2007 to 21 Jan 2026
LTI HOLDING A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for LTI HOLDING A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 7377351290% to under 100% of capital and 100% of votes7 Nov 2013 to 22 Jan 2026
CVR 2885632666.7% to under 90% of capital and votes4 Jan 2019 to 21 Jan 2026
CVR 3090402850% to under 66.7% of capital and votes4 Jan 2019 to 18 Jun 2019
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
7 Nov 2003 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -14 | 22,429 | 25,872 | 25,826 | 22,695 |
| Operating profit | Not reported | +7,359 | +8,419 | +3,383 | +4,025 |
| Result for the year | +249 | +6,366 | +7,227 | +2,423 | +3,723 |
| Equity | 13,804 | 23,734 | 30,482 | 32,517 | 35,958 |
| Total assets | 16,705 | 60,859 | 62,688 | 59,372 | 52,214 |
| Employees (average) | 0 | 81 | 96 | 105 | 84 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | 13.3% | 15.4% | -0.2% | -12.1% |
| EBITDA | Not reportednote 2 | 9,446 | 10,808 | 7,800 | 7,082 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | 42.1% | 41.8% | 30.2% | 31.2% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 4 | -1.2% | 18.5% | 9.4% | -20% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4note 5 | 6,990 | 11,958 | 3,794 | 3,428 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | 0.7x | 1.1x | 0.5x | 0.5x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 0.7%note 6 | 22.2% | 21.6% | 7.9% | 8.3%note 7 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 8 | 1,839 | 6,501 | 2,507 | 1,536 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | Not reported | 52.8% | -7.6% | 123.4% | -15.5%note 7 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -5,163note 5 | 6,990 | 11,958 | 3,794 | 3,428 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 11 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 24 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 2 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 20 Jun 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 16 Jun 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
12 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan for den påtænkte spaltning af CVR-nummer: 27440576 LTI HOLDING A/S (indskydende ophørende).
De øvrige deltagende virksomheder er en/flere nye virksomheder.
Erhvervsstyrelsen har modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 27440576 LTI HOLDING A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Eric Peter Ravn, den 27.06.2025, Poul Anker Ravn, (formand), den 27.06.2025.
Tiltrådte:
Eric Peter Ravn, (formand), den 27.06.2025.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 13.10.2011.
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Egtved Allé 4, 6000 Kolding, den 13.10.2011.
Vedtægter ændret:
30.11.2009.
Kapitalnedsættelse besluttet 21.08.2009 er gennemført 30.11.2009.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Kapitalen udgør herefter kr. 600.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 21.08.2009 med udbetaling til aktionærer kr. 6.000.000,00 til kurs 104,50.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest tre måneder fra dags dato.
Klasser:
B kr. 6.000.000,00.
Vedtægter ændret:
05.11.2007.
Kapitalnedsættelse besluttet 05.11.2007 er gennemført 30.05.2008.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.600.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 600.000,00, B kr. 6.000.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 05.11.2007 med udbetaling til aktionærer kr. 400.000,00 til kurs 549,00.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest tre måneder fra dags dato.
Klasser:
A kr. 400.000,00.
Vedtægter ændret:
31.08.2007.
Ny adresse:
Torvet 6, Askov, 6600 Vejen.
Kapitalforhøjelse:
kr. 6.000.000,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00,
Klasser:
B kr. 6.000.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 7.000.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 1.000.000,00, B kr. 6.000.000,00.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem, af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Stiftelsesdato:
07.11.2003.
Seneste vedtægtsdato:
07.11.2003.
Kapital:
kr. 1.000.000,00.
Indbetalingsmåde:
i værdier kr. 1.000.000,00 til kurs 233,99.
Stiftere:
Claus Madsen, den 07.11.2003, CVR-NR. 39391619 R.T. HOLDING, RØDDING A/S, c/o P.A. Ravn, Tornumvej 22, 6630 Rødding, den 07.11.2003, CVR-NR. 15636394 STB INVEST III ApS, Tornumvej 22, 6630 Rødding, den 07.11.2003.
Bestyrelse:
Direktør Poul Anker Ravn (formand), den 07.11.2003, Claus Madsen, den 07.11.2003, Eric Peter Ravn, den 07.11.2003, Adm. direktør John Robert Ravn, den 07.11.2003.
Direktion:
Claus Madsen, den 07.11.2003.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse i forening eller af ét bestyrelsesmedlem i forening med en direktør.
Revision:
DELOITTE & TOUCHE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Egtved Alle 4, 6000 Kolding, den 07.11.2003.
Første regnskabsår:
07.11.2003 - 31.12.2004.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1010213017Torvet 6, 6600 Vejen