CVR 26375991Public limited company (A/S)Administration af fast ejendom på kontraktbasis (683210)HøjbjergFounded 20 Dec 2001
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about ANDY EJENDOMME A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
3
CVR registry, 2025
Gross profit
3.6M
DKK, annual report 2026
-13% on 2025
Result
+7.8M
DKK, annual report 2026
Equity
28.5M
DKK, annual report 2026
Leiboell ApSCVR 36927933, 100% of capital and votes, since 31 Oct 2024
Per Byholt Leibøll Jensensince 1 Jan 2025
CVR 36927933100% of capital and votesclass A, Bsince 31 Oct 2024
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 28304765100% of capital and votesclass Anotified 31 Oct 202421 Dec 2004 to 31 Oct 2024
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in Leiboell ApS, since 10 Jun 2015
Holding company
CVR 36927933Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in ANDY EJENDOMME A/S, since 31 Oct 2024
This company
ANDY EJENDOMME A/S
CVR 26375991
20 Dec 2001 to 5 Nov 2026.
20 Dec 2001 to 5 Nov 2026.
Apr 2025, monthly: 3 employees, 3 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| FTE | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Nov 2020 to Apr 2025.
Latest Apr 2025, published 20 Jun 2025. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 1,961 | 1,979 | 2,514 | 4,144 | 3,605 |
| Operating profit | +6,107 | -2,082 | -2,780 | +5,497 | +11,574 |
| Result for the year | +4,931 | -2,063 | -3,106 | +2,894 | +7,812 |
| Equity | 17,704 | 15,642 | 12,536 | 20,720 | 28,532 |
| Total assets | 57,066 | 54,711 | 51,384 | 75,507 | 81,362 |
| Employees (average) | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -13.7% | 0.9% | 5.4% | 83.5% | -13% |
| EBITDA | 6,209 | -1,933 | -2,632 | 5,645 | 11,574 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 316.7% | -97.7% | -104.7% | 136.2% | 321.1% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | 0% | 0% | Not reportednote 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 24,920 | 23,505 | 23,216 | 41,285 | 39,410 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 4x | n.m.note 2 | n.m.note 2 | 7.3x | 3.4x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 11.8% | -4%note 3 | -5.8%note 3 | 8.8% | 14% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 6,691note 4 | Not reportednote 5 | Not reportednote 5 | 417note 6 | 5,702note 6 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 28,727 | 27,642 | 29,705 | 41,668 | 31,665 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2026
1 May 2025 to 30 Apr 2026, published 1 Nov 2026
Annual report 2025
1 May 2024 to 30 Apr 2025, published 1 Sep 2025
Annual report 2024
1 May 2023 to 30 Apr 2024, published 15 Oct 2024
Annual report 2023
1 May 2022 to 30 Apr 2023, published 6 Sep 2023
Annual report 2022
1 May 2021 to 30 Apr 2022, published 31 Oct 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
12 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 08.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Vestre Ringgade 28, 8000 Aarhus C, den 08.08.2025.
Revision:
Fratrådte:
Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab, den 27.06.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, Vestre Ringgade 28, 8000 Aarhus C, den 27.06.2025.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 43077163 Ejendomsselskabet Oddervej 95, 8270 Højbjerg ApS og CVR-nummer: 39079887 EJENDOMSSELSKABET BALLEVEJ 18, ODDER A/S, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 30.05.2025
Nye binavne: Ejendomsselskabet Ballevej 18, Odder A/S, Ejendomsselskabet Oddervej 95, 8270 Højbjerg A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.05.2025.
kr. 1.000,00, indbetalt ved fusion, kurs 528.963,70.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.001.000,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 26375991 ANDY EJENDOMME A/S (fortsættende), CVR-nummer: 43077163 Ejendomsselskabet Oddervej 95, 8270 Højbjerg ApS (ophørende) og CVR-nummer: 39079887 EJENDOMSSELSKABET BALLEVEJ 18, ODDER A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 26375991 ANDY EJENDOMME A/S, CVR-nummer: 43077163 Ejendomsselskabet Oddervej 95, 8270 Højbjerg ApS og CVR-nummer: 39079887 EJENDOMSSELSKABET BALLEVEJ 18, ODDER A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Ny adresse: c/o Per Byholt Leibøll Jensen, Saralyst Allé 52, 1. tv, 8270 Højbjerg
Bestyrelse:
Fratrådte:
John Leibøll Jensen, den 01.01.2025, Poul-Andy Leibøll Jensen, den 31.12.2024, Rie Jensen, (formand), den 31.12.2024.
Tiltrådte:
Frederik Norup Dalsgaard, den 01.01.2025, John Leibøll Jensen, (formand), den 01.01.2025, Per Byholt Leibøll Jensen, den 01.01.2025.
Direktion:
Fratrådte:
John Leibøll Jensen, den 31.12.2024.
Tiltrådte:
Per Byholt Leibøll Jensen, (adm. dir), den 01.01.2025.
Direktionssuppleanter:
Fratrådte:
Rie Jensen, den 31.12.2024.
Ny adresse: c/o John Leibøll Jensen, Hortensiavej 19, 8270 Højbjerg
Bestyrelse:
Fratrådte:
John Leibøll Jensen, (formand), den 26.04.2022, Rie Jensen, den 26.04.2022.
Tiltrådte:
John Leibøll Jensen, den 26.04.2022, Rie Jensen, (formand), den 26.04.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Rie Jensen, den 26.04.2022.
Tiltrådte:
John Leibøll Jensen, den 26.04.2022.
Direktionssuppleanter:
Tiltrådte:
Rie Jensen, den 26.04.2022.
Ny adresse:
Saralyst Alle 52, 8270 Højbjerg.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 13.09.2010.
Indtrådt i revisionen:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Guldsmedgade 3, 8000 Århus C, den 13.09.2010.
Vedtægter ændret:
20.02.2009.
Selskabet tegnes af én direktør eller af den samlede bestyrelse.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Poul-Andy Leibøll Jensen, den 09.12.2005.
Indtrådt i direktionen:
Indkøbschef Rie Jensen, den 09.12.2005.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 20.12.2001 Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 78207728 ANDY AKTIESELSKAB.
Seneste vedtægtsdato:
20.12.2001.
Kapital:
kr. 1.000.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 100.000,00, B kr. 900.000,00.
Indbetalingsmåde:
spaltning kr. 1.000.000,00 til kurs 466,07.
Bestyrelse:
direktør John Leibøll Jensen, (formand), 8270 Højbjerg, den 20.12.2001, Kontorassistent Rie Jensen, 8270 Højbjerg, den 20.12.2001, direktør Poul-Andy Leibøll Jensen, 8270 Højbjerg, den 20.12.2001.
Direktion:
direktør Poul-Andy Leibøll Jensen, 8270 Højbjerg, den 20.12.2001.
Selskabet tegnes af bestyrelsen eller af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening med en direktør.
Revision:
MORTENSEN & BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Guldsmedgade 3, 8000 Århus C, den 20.12.2001.
Første regnskabsår:
01.05.2001 - 30.04.2002.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
1 registered in CVR.
P-number 1008840659Saralyst Allé 52, 8270 Højbjerg