CVR 25656946Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)AarsFounded 19 Dec 2013
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about LYNGSOE SYSTEMS HOLDING A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
316.3M
DKK, annual report 2021
+27.3% on 2020
Result
+18.6M
DKK, annual report 2021
Equity
145.2M
DKK, annual report 2021
CC TRACK INVEST ApSCVR 25656806, 66.7% to under 90% of capital and votes, until 30 Dec 2022
Lyngsoe Systems Finance ApSCVR 43345133, 25% to under 33.3% of capital, until 30 Dec 2022
Jens Villads Bjerregaard Thomsenuntil 30 Dec 2022
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 269414825% to under 10% of capital and votesclass Anotified 30 Oct 201710 Mar 2014 to 30 Oct 2017
CVR 2565680666.7% to under 90% of capital and votes10 Mar 2014 to 30 Dec 2022
CVR 4334513325% to under 33.3% of capital31 Aug 2022 to 30 Dec 2022
LYNGSOE SYSTEMS HOLDING A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for LYNGSOE SYSTEMS HOLDING A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 17702785100% of capital and votes1 Jan 2015 to 30 Dec 2022
CVR 27236944100% of capital and votes10 Mar 2014 to 23 Oct 2015
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
19 Dec 2013 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 260,102 | 269,476 | 270,779 | 248,461 | 316,287 |
| Gross profit | 155,095 | 145,111 | 143,966 | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +14,237 | +11,736 | +10,787 | +14,768 | +22,863 |
| Result for the year | +5,668 | +8,884 | +6,268 | +8,737 | +18,564 |
| Equity | 97,882 | 106,316 | 113,680 | 122,173 | 145,184 |
| Total assets | 237,742 | 252,695 | 260,525 | 264,144 | 370,578 |
| Employees (average) | 198 | 186 | 177 | Not reported | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | -9.3% | 3.6% | 0.5% | -8.2% | 27.3% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 5.5% | 4.4% | 4% | 5.9% | 7.2% |
| EBITDA | 25,225 | 23,899 | 25,669 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| EBITDA margin | 9.7% | 8.9% | 9.5% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 4.8% | -6.1% | -4.8% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 27,792 | 30,758 | 21,438 | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 1.1x | 1.3x | 0.8x | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 8.3%note 4 | 6.5% | 4.8% | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,771 | 1,124 | 604 | 3,361 | 3,575 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0.7% | 0.4% | 0.2% | 1.4% | 1.1% |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 140%note 4 | 45% | 83.6% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 23 Mar 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 9 Apr 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 17 Apr 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 11 Apr 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 27 Mar 2018
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
21 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 30.12.2022 opløst ved fusion med CVR-nummer: 17702785 LYNGSOE SYSTEMS A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 17702785 LYNGSOE SYSTEMS A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene LYNGSØ INFORMATION A/S, LYNGSØ INFORMATIONS INDUSTRI A/S, LYNGSØ INFORMATIONS TEKNOLOGI A/S, LYNGSØ SYSTEM A/S, LYNGSØ TRANSPORTAUTOMATION A/S, LYNGSØ INDUSTRIPARTNER A/S, LYNGSØ INDUSTRIKONTROL A/S, LYNGSØ INDUSTRI A/S, LYNGSOE SYSTEMS DENMARK A/S, LYNGSOE SYSTEMS DENMARK A/S, NET-MILL INTERNATIONAL A/S, NET-MILL DENMARK A/S, NET-MILL A/S, NMI A/S, WAPX A/S, NET-MILL DANMARK A/S, NET-MILL MOBILITY A/S, NET-MILL WIRELESS A/S, NET-MILL COMMUNICATIONS A/S, NET-MILL SOLUTIONS A/S, GLOBAL NET-MILL A/S, LYNGSOE LIBRARY SYSTEMS A/S, CVR-nummer: 25656806 CC TRACK INVEST ApS (ophørende) og CVR-nummer: 25656946 LYNGSOE SYSTEMS HOLDING A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 17702785 LYNGSOE SYSTEMS A/S, CVR-nummer: 25656806 CC TRACK INVEST ApS og CVR-nummer: 25656946 LYNGSOE SYSTEMS HOLDING A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 31.08.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Vilhelm Løvenørn Bardenfleth, (formand), den 31.08.2022, Vilhelm Eigil Hahn-Petersen, den 31.08.2022, Jesper Jarlbæk, den 31.08.2022, Carsten Nygaard Knudsen, den 31.08.2022, Rasmus Philip Buhl Lokvig, (næstformand), den 31.08.2022, Finn Hovalt Mathiassen, den 31.08.2022.
Tiltrådte:
Lars Christian Caspersen, den 31.08.2022, Jens Villads Bjerregaard Thomsen, den 31.08.2022, Carl Wilhelm Gustaf Fürstenbach, (formand), den 31.08.2022.
Revision:
Fratrådte:
KPMG P/S, den 06.12.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Østre Havnegade 18, st. th., 9000 Aalborg, den 06.12.2016.
Vedtægter ændret: 28.09.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.09.2016.
kr. 1.573,00, indbetalt kontant, kurs 13.671,00. kr. 6.242,00, indbetalt kontant, kurs 1.367,10.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.209.840,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Vilhelm Eigil Hahn-Petersen (næstformand), den 30.03.2016, Rasmus Philip Buhl Lokvig, den 30.03.2016.
Tiltrådte:
Vilhelm Eigil Hahn-Petersen, den 30.03.2016, Rasmus Philip Buhl Lokvig (næstformand), den 30.03.2016.
Ny adresse: Lyngsø Alle 3, 9600 Aars
Ny kommune: Vesthimmerland
Vedtægter ændret: 11.12.2015
Nyt navn: LYNGSOE SYSTEMS HOLDING A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Peter Ryttergaard, den 15.09.2015.
Tiltrådte:
Rasmus Philip Buhl Lokvig, den 15.09.2015.
CVR-nummer:
25656946.
NAVN:
CC TRACK HOLDING A/S.
Adresse: Øster Allé 42, 7., 2100 København Ø.
Kommune: København.
Vedtægter ændret: 01.07.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 10.982,00, indbetalt kontant, kurs 7.330,00. kr. 19.767,00, indbetalt kontant, kurs 733,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.202.025,00.
Vedtægter ændret:
03.03.2015.
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand og næstformand i forening, eller af bestyrelsens formand eller næstformand i forening med 1 direktør eller et andet bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Finn Hovalt Mathiassen, den 01.12.2014.
Indtrådt i direktionen:
Regional Manager Jens Villads Bjerregaard Thomsen (adm. dir), den 01.12.2014.
Vedtægter ændret:
16.12.2014.
Kapitalforhøjelse kr. 80.926,00: kr. 28.902,00 indbetalt kontant, kurs 7.330,00. kr. 52.024,00 indbetalt kontant, kurs 733,00.
Klasser:
A-aktier kr. 28.902,00. B-aktier kr. 52.024,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.171.276,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-aktier kr. 1.062.028,00. B-aktier kr. 109.248,00.
Vedtægter ændret:
04.11.2014.
Kapitalforhøjelse kr. 90.350,00: kr. 33.126,00 indbetalt kontant, kurs 7.330,00. kr. 57.224,00 indbetalt kontant, kurs 733,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.090.350,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-aktier kr. 1.033.126,00. B-aktier kr. 57.224,00.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Jesper Jarlbæk, den 15.10.2014, Direktør Carsten Nygaard Knudsen, den 15.10.2014.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 73317428 ERNST & YOUNG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, den 08.07.2014.
Indtrådt i revisionen:
KPMG 2014 P/S, Bredskifte Alle 13, Hasle, 8210 Aarhus V, den 08.07.2014.
Vedtægter ændret:
10.03.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 290.000,00 indbetalt kontant, kurs 19.795,52.
Kapitalen udgør herefter kr. 790.000,00.
Vedtægter ændret:
10.03.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 210.000,00 indbetalt kontant, kurs 7.330,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jens Jørgen Hahn-Petersen, den 10.03.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Jørgen Vilhelm Løvenørn Bardenfleth (formand), den 10.03.2014, Direktør Finn Hovalt Mathiassen, den 10.03.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Vilhelm Eigil Hahn-Petersen, den 10.03.2014.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Finn Hovalt Mathiassen, den 10.03.2014.
Stiftelsesdato:
19.12.2013.
Seneste vedtægtsdato:
19.12.2013.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 25656806 CC TRACK INVEST ApS, Øster Allé 42, 7., 2100 København Ø, den 19.12.2013.
Bestyrelse:
Jens Jørgen Hahn-Petersen (formand), den 19.12.2013, Vilhelm Eigil Hahn-Petersen, den 19.12.2013, Peter Ryttergaard, den 19.12.2013.
Direktion:
Vilhelm Eigil Hahn-Petersen, den 19.12.2013.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 73317428 ERNST & YOUNG GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, Gyngemose Parkvej 50, 2860 Søborg, den 19.12.2013.
Første regnskabsår:
19.12.2013 - 31.12.2014.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1018987402Lyngsø Alle 3, 9600 Aars